Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-10, 18:54
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή uv λαμπα για λιμνη????????????

Παιδιά έκανα μια μικρή ερευνα για τις uv λάμπες και τις ιδιότητες της . Διάβασα αρκετές εμπειρίες συνχομπιστων σε ξένα φόρουμ που είχαν uv λάμπες σε λίμνες και πραγματικά η εικόνα που μου εμεινε είναι για ένα αχρείαστο προϊόν που δεν έχει τις ιδιότητες που υπερδιαφημιζουν οι εταιρίες .

Επίσης από ότι καταλαβα στην περίπτωση που κάνει κάποια δουλεια θα είναι μονό για ελάχιστους μήνες και πρέπει να αλλάξεις τη λάμπα συντομα πράγμα που στοιχίζει και παλι.

Αν θέλετε όσοι έχετε λίμνες να μας πείτε τις εμπειρίες σας για το θέμα .

Αξιζει η αγορα της uv ή είναι μυθος τελικα ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-10, 21:09
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Οταν λες δεν εχει τις ιδιοτητες που λενε οι εταιριες τι εννοεις????
Εαν σε μια λιμνη μπει η καταλληλη UV στη σωστη αναλογια σε σχεσει με τα λιτρα της λιμνης τοτε θα δουλεψει με εξαιρετικα αποτελεσματα.

Μονο και μονο που σκοτωνει και καθαριζει το νερο απο επικινδυνους μικροοργανισμους που θα μπορουσαν να βλαψουν τα ψαρια ε τοτε δεν νομιζω να θελεις τιποτα αλλο.......

Η σωστη αναλογια παντως ειναι 10 watt ανα 1000 λιτρα........αν θελουμε να εχουμε πολυ καλα αποτελεσματα.
Πολλοι αναφερουν οτι τα φυτα σκοτωνουν την αιωρουμενη αλγη.....
Αυτο ειναι αληθεια αφου τα φυτα για να επιβιωσουν χρειαζονται τα ιδια θρεπτικα που θελει και η αλγη, επομενος αφου η αλγη και τα φυτα ειναι ανταγωνιστες των θρεπτικων (νοουμενου οτι υπαρχουν αρκετα φυτα) τοτε η αλγη χανει το παιχνιδι....

Τι γινεται ομως με τους παθογονους οργανισμους αν εχουμε μονο φυτα και οχι UV?????
Επομενος αποψη μου η UV ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που δεν πρεπει να λειπει απο καμια λιμνη.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-10, 22:24
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

¶ντρο ενα από τα πολλα παραδειγματα που διάβασα και που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η uv μπορεί να εξαλείψει κάθε μόριο αλγης .
Επαναλαμβάνω όμως ότι αυτή είναι η εικόνα που μου δόθηκε από πηγές που δεν μπορώ να διασταυρώσω για αυτό καλυτέρα να μας πείτε εσείς που τις δοκιμάσατε .
Επισης θα βοηθήσουν με το να μας πουν και εκείνοι που είναι κάτοχοι λίμνης χωρις τη χρήση uv . Αν δλδ είναι καθαρό το δικό τους νερό χωρις αυτή τη προσθήκη .
Οτι σκοτώνει Αντρο παθογόνους οργανισμούς για τα ψάρια το διάβασα άλλα πως να ξέρω ότι ισχύει αυτό? Και ποιους ακριβώς οργανισμούς σκοτώνει? Και που ξέρω ότι δεν σκοτώνει και οργανισμούς που κάνουν καλό στα ψάρια ?Στις αναφορές από τις εταιρίες φαίνετε μου πολλά γενικό να σου πω την αλήθεια ..
Αν πράγματι όμως είναι αλήθεια αυτό για πόσους μήνες μια λάμπα uv μπορεί να το κάνει επειδή από ότι κατάλαβα έχει μικρή διάρκειας ζωής..
thnks για τις αναλογιες για τα λιτρα
-------------------------
[QUOTE=Andros;453397]

Τι γινεται ομως με τους παθογονους οργανισμους αν εχουμε μονο φυτα και οχι UV?????
Επομενος αποψη μου η UV ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που δεν πρεπει να λειπει απο καμια λιμνη.[/QUOTE]

Ομως οι ιάπωνες τοσα χρονια που δεν υπήρχε ρευμα και επομένως ουτε uv λαμπα πως και δεν ειχαν προβλήματα?Το ιδιο νομιζω ισχύει και για τα χρυσοψαρα σε δεξαμενές και λιμνες που επιβιώνουν μια χαρα,,

Υπάρχουν και σκευάσματα που υπόσχονται πως σκοτωνουν αυτους τους μικροοργανισμούς και αλλους πολλους αλλα λενε απο τα φορουμ να τα αποφεύγουμε..

Είναι πολλες οι ερωτησεις αλλα ειναι κατι που με απασχολει και κυρίως δεν θελω να βαλω ακομη μια αχρείαστη πρίζα στο χώρο μου για αυτό θελω να μαθω ..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 04-06-10 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-10, 06:01
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τη δουλεια της λαμπας παλια, την έκαναν τα αλγοφαγα σαλιγκάρια. Απο τοτε που εμφανιστηκαν οι λαμπες σταματησε και ο κοσμος να τα χρησιμοποιει στις λιμνες.
Αυτο που προσφερει η λαμπα ειναι μια γρηγορη απομακρυνση του "πρασινου νερου" γι αυτο και διαδοθηκαν τοσο πολυ.
Ασφαλως και παρα πολλες λιμνες δεν διαθετουν. Δεν ειναι κατι το απαραιτητο αλλα πολλοι θεωρουν οτι ειναι πιο ομορφη μια λιμνη χωρις αλγη.
Εγω όταν πήρα το φιλτρο για τη λιμνη, ειχε μαζι και λαμπα. Η λιμνη μου ετρεχε περι τα πέντε χρονια χωρις φιλτρο ουτε λαμπα. Πάντα ειχα το καλοκαιρι προβλημα πρασινου νερου. Με το που εβαλα το φιλτρο με τη λαμπα, αμεσως καθαρισε.
Πλεον το χρησιμοποιω πολυ λιγες φορες, καποιες ωρες τα σαββατοκυριακα μονο, και εντουτοις η λιμνη παραμενει καθαρη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-10, 09:48
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αν θα έχεις λίμνη με φυτά και όχι ενυδρείο στην αυλή η λάμπα δεν χρειάζεται.
Από δικιά μου εμπειρία η λίμνη μου δεν πρασινίζει ποτέ εκτός από την πρώτη χρονιά λειτουργίας της. Σημείωσε ότι η λάμπα αυτή σκοτώνει και κάποιους οργανισμούς που χρειάζονται στην λίμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-06-10, 17:19
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ντρο ενα από τα πολλα παραδειγματα που διάβασα και που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η uv μπορεί να εξαλείψει κάθε μόριο αλγης .
Επαναλαμβάνω όμως ότι αυτή είναι η εικόνα που μου δόθηκε από πηγές που δεν μπορώ να διασταυρώσω για αυτό καλυτέρα να μας πείτε εσείς που τις δοκιμάσατε .
Επισης θα βοηθήσουν με το να μας πουν και εκείνοι που είναι κάτοχοι λίμνης χωρις τη χρήση uv . Αν δλδ είναι καθαρό το δικό τους νερό χωρις αυτή τη προσθήκη .
Οτι σκοτώνει Αντρο παθογόνους οργανισμούς για τα ψάρια το διάβασα άλλα πως να ξέρω ότι ισχύει αυτό? Και ποιους ακριβώς οργανισμούς σκοτώνει? Και που ξέρω ότι δεν σκοτώνει και οργανισμούς που κάνουν καλό στα ψάρια ?Στις αναφορές από τις εταιρίες φαίνετε μου πολλά γενικό να σου πω την αλήθεια ..
Αν πράγματι όμως είναι αλήθεια αυτό για πόσους μήνες μια λάμπα uv μπορεί να το κάνει επειδή από ότι κατάλαβα έχει μικρή διάρκειας ζωής..
thnks για τις αναλογιες για τα λιτρα
-------------------------
[QUOTE=Andros;453397]

Τι γινεται ομως με τους παθογονους οργανισμους αν εχουμε μονο φυτα και οχι UV?????
Επομενος αποψη μου η UV ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που δεν πρεπει να λειπει απο καμια λιμνη.[/QUOTE]

Ομως οι ιάπωνες τοσα χρονια που δεν υπήρχε ρευμα και επομένως ουτε uv λαμπα πως και δεν ειχαν προβλήματα?Το ιδιο νομιζω ισχύει και για τα χρυσοψαρα σε δεξαμενές και λιμνες που επιβιώνουν μια χαρα,,

Υπάρχουν και σκευάσματα που υπόσχονται πως σκοτωνουν αυτους τους μικροοργανισμούς και αλλους πολλους αλλα λενε απο τα φορουμ να τα αποφεύγουμε..

Είναι πολλες οι ερωτησεις αλλα ειναι κατι που με απασχολει και κυρίως δεν θελω να βαλω ακομη μια αχρείαστη πρίζα στο χώρο μου για αυτό θελω να μαθω ..
Τοτε Μηχαλη μου δεν υπηρχαν ουτε φιλτρα ουτε bottom drain ουτε αντλιες και φυσικα ουτε UV...

Αυτο τι σημαινει?? Οτι πρεπει να ακολουθουμε την τοτε εποχη???
Που υπαρχει γραμμενο οτι τοτε δεν υπηρχαν προβληματα???

Το ποσοστο θνησιμοτητας τοτε σιγουρα ηταν πολυ μεγαλυτερο απο οτι σημερα.
Απλα επειδη τοτε δεν υπηρχε η γνωση και η τεχνογνωσια εχαναν ψαρια χωρις να ξερουν απο τι......
Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι τοτε δεν επιβιωναν τα κοι...
Εχει καταγραφει κοι ηλικιας 226 ετων!!!!!! αν αυτο λεει κατι

Απλα σημερα με ολη αυτη την τεχνολογια που εχουμε στα χερια μας βοηθα για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα που μπορουμε να εχουμε μεσα στη λιμνη και για τα ψαρια μας.
Υπαρχουν πολλα προϊοντα για λιμνες που ειναι μαϊμου με σκοπο την αισχροκερδεια. π.χ οταν πρωτοεμφανιστηκαν οι βυθιζομενες αντλιες απο σοβαρες εταιρειες καποιοι επιτηδιοι προσπαθησαν (ακομη και μεχρι σημερα) να βγαλουν κατι αναλογο σε πολυ χαμηλοτερες τιμες με αποτελεσμα αυτες οι μακακιες να αγοραζονται απο τον κοσμο και οπως ειναι φυσικο να την πατανε.
Αυτο ισχυει και για πολλα αλλα προϊοντα.
Αυτο ισχυει και για την UV.... εχω πει την αποψη μου και για τους λογους που επρεπε να την εχουμε που στο κατω κατω να εισαι σιγουρος οτι εαν μπει η σωστη UV καλο θα κανει κακο οχι...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-06-10, 17:37
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αυτο που εμενα μου κανει εντυπωση με τις λαμπες αυτες, είναι γιατί, εφοσον σκοτωνουν υποτιθεται την άλγη, δεν χρησιμοποιούνται στα ενυδρεία όπου αντιμετωπιζουν μεγαλα προβληματα οι συμφορουμιτες...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-10, 18:25
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που εμενα μου κανει εντυπωση με τις λαμπες αυτες, είναι γιατί, εφοσον σκοτωνουν υποτιθεται την άλγη, δεν χρησιμοποιούνται στα ενυδρεία όπου αντιμετωπιζουν μεγαλα προβληματα οι συμφορουμιτες...
Γιατι πολυ απλα αυτες οι λαμπες δεν σκοτωνουν την σταθερη νηματωδη αλγη η τις κιληδες αλγης σε βραχια και αλλα διακοσμητικα αλλα την αιωρουμενη (πρασινο νερο)
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-10, 21:00
ronis Ο χρήστης ronis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2010
Περιοχή: limassol
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Να παιξω το ρολο του διαιτητη?

Εγω εισηγουμαι να με παρει ο μιχαλης τηλεφωνο στο 7000 POND (7663) να του τοποθετησω δωρεαν ενα UV στη λιμνη του για ενα μηνα και να σας πει ο ιδιος τα αποτελεσματα, αν δουλευει η οχι
(γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα θελει να το πληρωσει για να μεινει στη λιμνη του)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-10, 23:23
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ronis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εισηγουμαι να με παρει ο μιχαλης τηλεφωνο στο 7000 POND (7663) να του τοποθετησω δωρεαν ενα UV στη λιμνη του για ενα μηνα και να σας πει ο ιδιος τα αποτελεσματα, αν δουλευει η οχι
(γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα θελει να το πληρωσει για να μεινει στη λιμνη του)

Ρονη μενει μια βδομαδα ακομη να τελειωσω το σκαψιμο αρα καταλαβαινεις ουτε νερο δεν εχω ακομα. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40813

Αλλα θα προτιμουσα με αυτα τα πολυ ενδιαφεροντα πραγματα που ακουσα να δω τι συμβαινει ακριβως με τις νεες λιμνες και την αλγη και αν τους πρωτους μηνες που θα εχει μπει νερο δω οτι δεν υπαρχει αλλη λυση θα σου τηλεφωνησω να κανουμε το πειραμα

Ξερω οτι θα γεμισει αλγη το πρωτο καιρο αλλα θα την αφαιρω και θα εχω και τα φυτα να κανουν τη δουλεια τους . Δεν θα βαλω Κοι αλλα χρυσοψαρα αρα λιγοτερο ρυπογονα ψαρια .Ποιος ξερει?Μπορει να βρω την ισσοροπια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-06-10, 23:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω οτι θα γεμισει αλγη το πρωτο καιρο αλλα θα την αφαιρω και θα εχω και τα φυτα να κανουν τη δουλεια τους . Δεν θα βαλω Κοι αλλα χρυσοψαρα αρα λιγοτερο ρυπογονα ψαρια .Ποιος ξερει?Μπορει να βρω την ισσοροπια..
Για να δράσουν τα φυτά, απαιτούν αρκετό χρόνο, οπότε είναι δεδομένο ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην αρχή. Από την στιγμή όμως που θα μετατρέψεις τη λιμνούλα σου σε ένα πλούσιο με φυτά βιότοπο που θα καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος της επιφάνειας του νερού, τότε είναι πολύ πιθανόν να έχεις καλό αποτέλεσμα.

Μιχάλη, για πόσα λίτρα λίμνη μιλάμε?

Επίσης, δε θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο να κάνεις πολύ συχνές αλλαγές νερού σε μια νέα λίμνη για να αφαιρείς την αιωρούμενη άλγη. Θα τολμούσα να πω ότι είναι μια πολύ λανθασμένη διέξοδος. Καλύτερα να αντιμετωπίσεις το πράσινο νερό σαν ένα σημαντικό βήμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-10, 20:51
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά έκανα μια μικρή ερευνα για τις uv λάμπες και τις ιδιότητες της . Διάβασα αρκετές εμπειρίες συνχομπιστων σε ξένα φόρουμ που είχαν uv λάμπες σε λίμνες και πραγματικά η εικόνα που μου εμεινε είναι για ένα αχρείαστο προϊόν που δεν έχει τις ιδιότητες που υπερδιαφημιζουν οι εταιρίες .

Επίσης από ότι καταλαβα στην περίπτωση που κάνει κάποια δουλεια θα είναι μονό για ελάχιστους μήνες και πρέπει να αλλάξεις τη λάμπα συντομα πράγμα που στοιχίζει και παλι.

Αν θέλετε όσοι έχετε λίμνες να μας πείτε τις εμπειρίες σας για το θέμα .

Αξιζει η αγορα της uv ή είναι μυθος τελικα ?
Επειδη τελικα καποιοι εχουν προβλημα αντιληψης (για σενα το λεω Γιαννο βλεπεις δεν φοβαμαι να πω το ονομα σου) ειπες οτι φωτογραφιζω εσενα!!!!!!!!!:confu sed:

Διαβασε την παραθεση και πες!!! Φωτογραφιζω εσενα????????????????

Οσο για το στρεσαρισμα των ψαριων σου.......... θες να ρθω εγω απ'εκει να πλησιασω τη λιμνη και να τραβηξεις βιντεο???????
Αν θες να μιλαμε οπως μιλας....να πω αυτο....
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!
Αφου λες οτι εχεις κοτσια και δεν μασας (και καλα κανεις κι'εγω ετσι ειμαι)
πες τι μου ειπες την τελευταια φορα που ηρθα απ'εκει σχετικα με τα κοι σου που κρυβονται η φευγουν ναι ρε Γιαννο.....σαν σφαιρες....

Για να σε βοηθησω εχει σχεσει με τα χρυσοψαρα που εβγαλες...δεν προκειται να το πω εγω.......περιμενω εσενα.....

Εχεις γινει πολυ καχυποπτος και σε οτιδηποτε γραφτει εισαι σχεδον παντα εναντιον αφου εσυ δοκιμασες αυτο, ενω οι αλλοι απλα εχουν διαβασει, κατι το οποιο για σενα ειναι τραγικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχεις δει εδω μεσα τι ενυδρεια διαμαντια εχουν φτιαξει καποια παιδια??????
Λες να σηκωθηκαν ενα πρωι και να αρχισαν τις δοκιμες??????
Χωρις διαβασμα χωρις τιποτα?????

Και απο ποτε ρε Γιαννο το διαβασμα θεωρειται αναξιοπιστο?????
Δηλαδη....πραγματικα ρε Γιαννο ειναι απιστευτα αυτα που γραφεις.....

Οποιος σου πει οτι...σε αυτο που λες εχεις λαθος...τοτε αρχιζουν τα οργανα

Σε οτι λες εισαι απολυτος και δεν σηκωνεις μυγα στο σπαθι σου επειδη θεωρεις αυτα που λενε οι αλλοι βλακειες.

Σε προκαλω....διαβασε ολα τα θεματα που εχεις εμπλακει και πες μου αν εχω λαθος...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-06-10, 22:17
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=Andros;459201]Επειδη τελικα καποιοι εχουν προβλημα αντιληψης (για σενα το λεω Γιαννο βλεπεις δεν φοβαμαι να πω το ονομα σου) ειπες οτι φωτογραφιζω εσενα!!!!!!!!!:confu sed:
QUOTE]


Εντωμεταξύ τωρα το προσεξα Αντρο που μ το ειπες απο το τηλ για το ποστ εδώ περα

Παντως για να διευκρινίσουμε δεν ειπα οτι ειναι αχρείαστη η uv .Μιλουσα οτι αυτη ειναι η εικονα που μ άφησαν οι εμπειρίες αλλων χομπιστων . Αλλωστε δεν εχω δει καν απο κοντα αυτο το μηχανημα πως να το βγάλω αχρειαστο ..Για αυτο και ρωτησα και εσας εδω περα που εχετε την εμπειρια της πρακτικης

Τελος καλο ελπιζω για το θεμα .Παντως εχω πει κ προηγουμένως οτι θα βαλω uv για τη λιμνη αλλα θεωρω (και συμφωνουμε ολοι απο οτι καταλαβα σε αυτο )οτι με τα πολλα φυτα που θα εχω δεν νομιζω να αντιμετωπισω ιδιαίτερο προβλημα με την αλγη ειδικά αφου θα ειναι μονο για χρυσοψαρα η λιμνη .


Η uv μ θα είναι ενσωματωμένη σε φίλτρο και νομίζω είναι καπου στα 22-24 w.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-07-10, 21:35
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μηχαλη, και σε ξενα φορουμ υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα νεοι στο χομπυ...
Εαν εβαλαν λαθος UV ειναι φυσικο να ειναι απογοητευμενοι και να την θεωρουν ενα αχρειαστο προιον..............
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-07-10, 00:11
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Εχω το φιλτρο της φωτογραφίας με ενσωματωμένη UV, απο την μεχρι τωρα εμπειρία μου με ενυδρεία οφείλω να ομολογήσω οτι ήμουν εναντίον της ως μιας συσκευής που απλα τρώει ρεύμα χωρις να προσφέρει τίποτε και όπως θα δείτε και στην φωτο το καλώδιο της UV δεν είναι συνδεδεμένο.
Μετα απο ενα μηνα λειτουργίας με νερο (η λιμνη υπο κατασκευη ακομα) απεκτησα οπως το περιμενα Πρασινο νερο (4 φυτα εχει ολα και ολα στα 10000 λιτρα)
Προχθές την συνδεσα υπαρχει που υπάρχει, το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα το νερό έγινε κρύσταλλο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0470 [Desktop Resolution].jpg
Εμφανίσεις:  419
Μέγεθος:  80,3 KB  
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-07-10, 02:37
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηχαλη, και σε ξενα φορουμ υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα νεοι στο χομπυ...
Εαν εβαλαν λαθος UV ειναι φυσικο να ειναι απογοητευμενοι και να την θεωρουν ενα αχρειαστο προιον..............






Μα υπάρχουν περιπτωσεις που στην τελικη η uv δεν ειναι απαραίτητη .Ο Ρονης που ασχολείται τοσα χρονια με τις λιμνες επαγγελματικά ειπε επι λεξη :

^^όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.^^


Χωρις να εχω ακομα την εμπειρία θεωρω και εγω οτι μια ωριμη λιμνη με πολλα φυτα και σκια δεν χρειάζεται αυτη την προσθηκη .

Ενδεχομένως σε κάποιους μηνες να μπορω να το τεστάρω αυτο που λεω αφου με το καλο θα εχω μια φυτεμενη κ ώριμη λιμνη .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προχθές την συνδεσα υπαρχει που υπάρχει, το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα το νερό έγινε κρύσταλλο
Και εγω ηδη εχω ολοπρασινο νερο απο αιωρούμενη αλγη και σημερα που σύνδεσα το φιλτρο αναψα και την uv .Αντε να δουμε και εμεις αυτο το αποτελεσμα !
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 20-07-10 στις 02:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-07-10, 06:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Mιχάλη, το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές... Η UV πρέπει να χρησιμοποιείται όταν έχουμε μεγάλη υχθιοφόρτωση, ασχέτως αν είναι κάτω από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία ή όχι. Ιδιαίτερα όταν έχουμε ασχοληθεί με κοι.
Τώρα, συμφωνώ με τον Ρόνη ώς προς την σκιά. Με αυτή τη λογική όμως, υπάρχει και η περίπτωση μιας λίμνης με πολύ μικρή ιχθιοφόρτωση μικρών ψαριών, που μπορούμε να αποφύγουμε ακόμα και τα φίλτρα. Το κάθε τί στη θέση του δηλαδή...μην μπρεδρεύουμε ξανά το θέμα ναι ή όχι UV με κοι ή χρυσόψαρα και ιδιαίτερα μέσα στον ήλιο...

Μιχάλη, θέλω να προτρέξω στην περίπτωση σου. Το νερό σου χωρίς uv θα γινόταν καταπράσινο χωρίς βελτίωση για πολλούς μήνες. Όχι τόσο από τη χαμηλά σου ιχθυοφόρτωση, αλλά από το ότι είναι νέα λίμνη, θα μπει μέσα καινούριο χώμα με διάφορα συστατικα που θα ευνοήσουν μια έκρηξη άλγης. Μόνο αυτό φτάνει και δε χρειάζεται να ασχοληθούμε τίποτε ακόμα από πλευράς ψαριών και παραγωγή θρεπτικών συστατικών όπως π.χ. νιτρικά...

Μιχάλη, αν η uv σου είναι ικανοποιητική για τα λίτρα σου, είναι αποδεδειγμένο ότι σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θα; σου την καθαρίσει. Να είσαι σε εγρήγορση όμως, γιατί αυτή η διαδικασία επιβαρύνει αρκετά την μηχανική σου φίλτρανση, με αποτέλεσμα να απαιτεί πιο συχνή μέριμνα και καθαρισμό...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-07-10, 21:37
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

[QUOTE=MIXALIS CYPRUS;465984]Μα υπάρχουν περιπτωσεις που στην τελικη η uv δεν ειναι απαραίτητη .Ο Ρονης που ασχολείται τοσα χρονια με τις λιμνες επαγγελματικά ειπε επι λεξη :
^^όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.^^
Χωρις να εχω ακομα την εμπειρία θεωρω και εγω οτι μια ωριμη λιμνη με πολλα φυτα και σκια δεν χρειάζεται αυτη την προσθηκη .




Η UV Μηχαλη δεν μπαινει οπως ειπαμε μονο για την αιωρουμενη αλγη αλλα και για αλλους λογους
Προσωπικα τωρα, για μενα μιλαω ακομα και αν ειχα την λιμνη πατωμενη στο φυτο, περγολες, γεφυρες, κ.λ.π...κ.λ.π παλι θα ειχα την UV στην πριζα......

Αυτο θα εκανα εγω........για μενα μιλαω ετσι! ....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω το φιλτρο της φωτογραφίας με ενσωματωμένη UV, απο την μεχρι τωρα εμπειρία μου με ενυδρεία οφείλω να ομολογήσω οτι ήμουν εναντίον της ως μιας συσκευής που απλα τρώει ρεύμα χωρις να προσφέρει τίποτε και όπως θα δείτε και στην φωτο το καλώδιο της UV δεν είναι συνδεδεμένο.
Μετα απο ενα μηνα λειτουργίας με νερο (η λιμνη υπο κατασκευη ακομα) απεκτησα οπως το περιμενα Πρασινο νερο (4 φυτα εχει ολα και ολα στα 10000 λιτρα)
Προχθές την συνδεσα υπαρχει που υπάρχει, το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα το νερό έγινε κρύσταλλο

Χωρκανε αν βλεπω καλα το φιλτρο σου ειναι το Τ40 της sera?
Πολυ καλο φιλτρο αν και το πιο παλιο μοντελο που ειχα εγω ειχε προβλημα με τα ηλεκτρονικα του εντουτοις το μοντελο που εχεις ειναι πολυ καλο....για αρχη....γιατι μετα δεν θα τα βγαζει περα μονο του.

10000 λιτρα χωρκανε....μπηκες απο την αρχη σε βαθεια νερα!!!!
Και καλα κανεις δηλαδη, αφου σιγα σιγα θα μαθεις να κολυμπας
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 21-07-10 στις 21:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΑ ΛΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΑΜΠΑ? erling Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 18-09-09 22:52
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10348 seconds with 14 queries