Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-12, 12:48
Το avatar του χρήστη Elina
Elina Ο χρήστης Elina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2011
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 42
Unhappy βοηθεια με νεροχελωνακι

Καλησπέρα σας,

έχω εδώ και 8 μήνες ένα θηλυκό νεροχελωνάκι red-stripes..όλα πήγαιναν καλά ώσπου πριν από δύο μέρες άρχισε να μην μπορεί να ανοίξει τα ματάκια του τα οποία είχαν πρηστεί αρκετά..για αρχή του έβαλα λίγο τσάι στα μάτια του αλλα δεν έκανε τίποτα..εχθές πήγα στο πετ σόπ κ του αγόρασα ένα ειδικό κολύριο..δυστυχώς όμως αρνείται να ανοίξει τα ματάκια της κ εγώ δεν μπορώ να τα ανοίξω από μόνη μου!της βάζω 3 φορές την μέρα αλλά ακόμα δεν έχω δει καμία βελτίωση...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-12, 13:52
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Καλησπέρα, να ξέρεις ότι οι χελώνες πέφτουν σε χειμερία νάρκη.
Οι επιλογές είναι δύο. ή τη βάζεις σε ένα μέρος με σταθερή θερμοκρασία, ή την αφήνεις να κάνει τον κύκλο της ζωής της. Συνήθως να ξέρεις ότι δεν την βγάζουν από το χειμώνα τους πρώτους χειμώνες της ζωής τους.

Αν δεν είναι αυτό, που μάλλον είναι, πες μου που την έχεις (λίτρα νερό γυάλας) αν έχει έξοδο για να στεγνώσει, και κάθε πότε της αλλάζεις το νερό και αν βάζεις νερό κρύο από τη βρύση ή το ζεσταίνεις.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-12, 14:36
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, να ξέρεις ότι οι χελώνες πέφτουν σε χειμερία νάρκη.
Οι επιλογές είναι δύο. ή τη βάζεις σε ένα μέρος με σταθερή θερμοκρασία, ή την αφήνεις να κάνει τον κύκλο της ζωής της. Συνήθως να ξέρεις ότι δεν την βγάζουν από το χειμώνα τους πρώτους χειμώνες της ζωής τους.

Αν δεν είναι αυτό, που μάλλον είναι, πες μου που την έχεις (λίτρα νερό γυάλας) αν έχει έξοδο για να στεγνώσει, και κάθε πότε της αλλάζεις το νερό και αν βάζεις νερό κρύο από τη βρύση ή το ζεσταίνεις.
Μαλλον μιλας για αυτες που εχουν στα ταπερακια και οχι για αυτες που εχουν κανονικες συνθηκες ζωης!Εμενα 3 χρονια σε ενυδρειο με φιλτρο-λαμπα-θερμοστατη δεν πεσαν ποτε σε χειμερια ναρκη!Τωρα να τις ειχα σε ενα μπολ με νερο(φυλακη) τοτε μπορει να παθεναν αυτα που λες!
Δωσε μας και πληροφοριες παραπανω για την χελωνιτσα σου συπληρωσε αυτο καλυτερα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-12, 23:28
Το avatar του χρήστη Elina
Elina Ο χρήστης Elina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2011
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, να ξέρεις ότι οι χελώνες πέφτουν σε χειμερία νάρκη.
Οι επιλογές είναι δύο. ή τη βάζεις σε ένα μέρος με σταθερή θερμοκρασία, ή την αφήνεις να κάνει τον κύκλο της ζωής της. Συνήθως να ξέρεις ότι δεν την βγάζουν από το χειμώνα τους πρώτους χειμώνες της ζωής τους.

Αν δεν είναι αυτό, που μάλλον είναι, πες μου που την έχεις (λίτρα νερό γυάλας) αν έχει έξοδο για να στεγνώσει, και κάθε πότε της αλλάζεις το νερό και αν βάζεις νερό κρύο από τη βρύση ή το ζεσταίνεις.
δεν ειναι αυτο που λες..γενικα οι χελωνες ειναι πολυ ανθεκτικα ζωακια..κ εδω μιλαμε απλως για μια μολθνση ματιων...ειναι σε 20λιτρο ενυδρειο κ ανβαινει πολλες ωρες στο βραχακι που της εχω...το νερο το αλλαζω καθε 2-3 μερες και το ζεσταινω λιγο τωρα τον χειμωνα..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον μιλας για αυτες που εχουν στα ταπερακια και οχι για αυτες που εχουν κανονικες συνθηκες ζωης!Εμενα 3 χρονια σε ενυδρειο με φιλτρο-λαμπα-θερμοστατη δεν πεσαν ποτε σε χειμερια ναρκη!Τωρα να τις ειχα σε ενα μπολ με νερο(φυλακη) τοτε μπορει να παθεναν αυτα που λες!
Δωσε μας και πληροφοριες παραπανω για την χελωνιτσα σου συπληρωσε αυτο καλυτερα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
έχεις δικιο σ αυτο που λες..εδω εμενα που δεν εχει θερμοστατη ειναι κινητηκοτατη κ τρωει κανονικα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elina : 14-12-12 στις 23:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-12, 08:08
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

το ότι οι χελώνες είναι ανθεκτικές το ξέρω, είχα χελώνες πολλά χρόνια, αλλά τα μάτια τους δεν έπαθαν ποτέ τίποτα, μόνο την πρώτη χρονιά που έπεσε σε χειμερία νάρκη, πριν πέσει τα μάτια της είχαν τσίμπλες αλλά ήταν κάπως νωχελική... Δεν ξέρω τι να σου πω για αυτή την κατάσταση που περιγράφεις, σόρυ.

επίσης, έχε υπόψιν σου ότι 20 λίτρα είναι πολύ λίγα για χελώνα. Θα μεγαλώσει και θα γίνει σα κατσαρόλα, και μετά δε θα ξέρεις τι να την κάνεις... έτσι την πάτησα και εγώ, αλλά ευτυχώς την έδωσα στο μουσείο φυσικής ιστορίας
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-12, 11:05
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Με το να βαζεις ζεστο νερο το μονο που κανεις ειναι να την στρεσερνεις παραπανω καθως αλλαζει συνεχος συνθεκες νερου!Απο το κρυο στην ζεστη και παλι τα ιδια!!Ανθρωπος να εισαι θα αρρωστησεις οχι χελωνακι!Εγω θα λεγα πως χρειαζετε ενα κανονικο ενυδρειο με φιλτρανση μονιμο θερμοστατη λαμπα και μερος για να στεγνωνει οποτε θελει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-12, 13:47
Το avatar του χρήστη Elina
Elina Ο χρήστης Elina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2011
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

ναι γνωριζω πως δεν ειναι αρκετα τα 20 λιτρα αλλα ακομα ειναι πολυ μικρη..αλλωστε σπιτι μ εχω κ κηπο δεν εχω προβλημα σε αυτο..θα προσπαθησω να την εχω σε σταθερη θερμοκρασια...παντως ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-01-13, 17:53
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elina Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι γνωριζω πως δεν ειναι αρκετα τα 20 λιτρα αλλα ακομα ειναι πολυ μικρη..αλλωστε σπιτι μ εχω κ κηπο δεν εχω προβλημα σε αυτο..θα προσπαθησω να την εχω σε σταθερη θερμοκρασια...παντως ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..
Σπίτι με λίμνη θες... όχι κήπο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-01-13, 20:49
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

τι έγινε με το χελωνάκι? αν θες διάβασε κι αυτό
Eyes Closed or Swollen
Various types of injury or infection can cause a turtle's eyes to be closed or swollen. Dehydration, ear abscesses, chlorine/chloramines, scratches, bacterial infection, trauma, poor water conditions and poor nutrition are readily causes. Furthermore, this is a potential symptom of a Vitamin A deficiency (Hypovitaminosis A), metabolic bone disease or respiratory infection (RI).

The sensitivity of the eyes allows it to be an early detector of other inflictions. All of these conditions can be serious and unrelated; offering Vitamin A will have no effect if RI is present. The delay in proper treatment may even cause greater harm. Consider swollen eyes as a symptom of a greater disease. If other symptoms exist or form, then immediate medical care is required.

If your RES consistently rub their eyes after a water change, you may suspect high levels of chlorine or chloramines. The use of an aquarium water conditioner may help ease the situation. Home remedies for closed eyes may be small amounts of Vitamin A drops or the application of cod-liver oil onto the eyelids. Try to see if the turtle will open its eyes when dry docked. It is, however, best to seek the help of a qualified vet if there are other symptoms, the condition does not improve, or there is no explanation for the cause. Turtles may refuse to eat if they are unable to see. This can cause an onset of other serious medical conditions.

Additional Article
Eye Problems in Aquatic Turtles - tortoisetrust.org/articles/eyeprobs.htm
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-13, 23:13
Το avatar του χρήστη Despina
Despina Ο χρήστης Despina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2011
Περιοχή: αμπελοκηποι
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Εγω δεν ειχα θερμοστατη και το δικο μου ειχε παθει ακριβως το ιδιο πραγμα μολις πηρα, την επομενη μερα ηταν μια χαρα .. !
__________________
Only in the darkness , you are able to see the stars.!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-01-13, 23:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

μπράβο χαίρομαι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-13, 16:28
Το avatar του χρήστη Elina
Elina Ο χρήστης Elina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2011
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

του αγορασα ενα κολυριο απο το πετ σοπ και τα ματακια του εγιναν μια χαρα..αυριο θα αγορασω εναν θερμοστατη..ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-13, 16:35
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Καλυτερα να επαιρνες πρωτα τον θερμοστατη και μετα το κολλυριο!Απο φιλτρανση εχεις κατι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-13, 07:30
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
τι έγινε με το χελωνάκι? αν θες διάβασε κι αυτό
Eyes Closed or Swollen
Various types of injury or infection can cause a turtle's eyes to be closed or swollen. Dehydration, ear abscesses, chlorine/chloramines, scratches, bacterial infection, trauma, poor water conditions and poor nutrition are readily causes. Furthermore, this is a potential symptom of a Vitamin A deficiency (Hypovitaminosis A), metabolic bone disease or respiratory infection (RI).

The sensitivity of the eyes allows it to be an early detector of other inflictions. All of these conditions can be serious and unrelated; offering Vitamin A will have no effect if RI is present. The delay in proper treatment may even cause greater harm. Consider swollen eyes as a symptom of a greater disease. If other symptoms exist or form, then immediate medical care is required.

If your RES consistently rub their eyes after a water change, you may suspect high levels of chlorine or chloramines. The use of an aquarium water conditioner may help ease the situation. Home remedies for closed eyes may be small amounts of Vitamin A drops or the application of cod-liver oil onto the eyelids. Try to see if the turtle will open its eyes when dry docked. It is, however, best to seek the help of a qualified vet if there are other symptoms, the condition does not improve, or there is no explanation for the cause. Turtles may refuse to eat if they are unable to see. This can cause an onset of other serious medical conditions.

Additional Article
Eye Problems in Aquatic Turtles - tortoisetrust.org/articles/eyeprobs.htm
Μεταφραση:
Έκλεισε τα μάτια ή πρησμένα
Διάφοροι τύποι τραυματισμό ή λοίμωξη μπορεί να προκαλέσει τα μάτια της χελώνας να κλείσουν ή πρησμένο. Αφυδάτωση, αποστήματα αυτί, χλώριο / χλωραμίνες, γρατσουνιές, βακτηριακή λοίμωξη, τραύμα, κακές συνθήκες νερού και η κακή διατροφή είναι άμεσα προκαλεί. Επιπλέον, αυτό είναι μια πιθανή σύμπτωμα μιας ανεπάρκεια βιταμίνης Α (Hypovitaminosis Α), μεταβολική οστική ασθένεια ή λοίμωξη του αναπνευστικού (RI).

Η ευαισθησία των ματιών επιτρέπει να είναι μια πρόωρη ανιχνευτής άλλων δεινά. Όλες αυτές οι συνθήκες μπορεί να είναι σοβαρές και άσχετες? Βιταμίνη προσφέρει ένα δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα εάν RI είναι παρούσα. Η καθυστέρηση στην κατάλληλη θεραπεία μπορεί να προκαλέσει ακόμη μεγαλύτερη ζημιά. Εξετάστε πρησμένα μάτια ως ένα σύμπτωμα μιας μεγαλύτερης νόσου. Αν υπάρχουν άλλα συμπτώματα ή μορφή, τότε η άμεση ιατρική φροντίδα είναι απαραίτητη.

Αν ΑΠΕ σας τρίψτε με συνέπεια τα μάτια τους μετά από μια αλλαγή νερού, μπορείτε να υποψιαστείτε υψηλά επίπεδα χλωρίου ή χλωραμίνες. Η χρήση ενός κλιματιστικού νερό του ενυδρείου μπορεί να βοηθήσει να διευκολύνει την κατάσταση. Αρχική διορθωτικά μέτρα για τα κλειστά μάτια μπορεί να είναι μικρές ποσότητες βιταμίνης Α σταγόνων ή την εφαρμογή της μουρουνέλαιο πάνω από τα βλέφαρα. Προσπαθήστε να δείτε αν η χελώνα θα ανοίξει τα μάτια της, όταν στεγνώσει σταθερή. Είναι, όμως, καλύτερα να αναζητήσουν τη βοήθεια ενός ειδικευμένου κτηνίατρο, αν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα, η κατάσταση δεν βελτιωθεί ή δεν υπάρχει καμία εξήγηση για την αιτία. Οι χελώνες μπορούν να αρνηθούν να φάνε, αν δεν είναι σε θέση να δουν. Αυτό μπορεί να προκαλέσει μία εμφάνιση άλλων σοβαρών ιατρικών παθήσεων.

επιπλέον το άρθρο
Προβλήματα με τα μάτια στο νεροχελώνες - tortoisetrust.org / άρθρα / eyeprobs.htm
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-13, 08:05
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα,
είναι παλιό το θέμα Laki μου, μην ανασύρεις τα θέματα αν δεν υπάρχει λόγος, εντάξει;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-04-13, 13:16
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Στέφανε στο google translate παίρνεις άριστα,στην ορθογραφία στα Ελληνικά 0.
Θα εισηγηθώ και στο υπουργείο παιδείας να καταργηθούν οι διακοπές απο τα σχολεία.
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-04-13, 16:56
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα,
είναι παλιό το θέμα Laki μου, μην ανασύρεις τα θέματα αν δεν υπάρχει λόγος, εντάξει;
οκ μαρια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέφανε στο google translate παίρνεις άριστα,στην ορθογραφία στα Ελληνικά 0.
Θα εισηγηθώ και στο υπουργείο παιδείας να καταργηθούν οι διακοπές απο τα σχολεία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LAKI : 28-04-13 στις 16:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βγαζω το νερο..βοηθεια παρακαλω μυρτω Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-07-11 08:17
ΧΕΛΩΝΑΚΙ-ΒΟΗΘΕΙΑ-ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ steady Άλλα ζώα 39 15-04-11 19:50
χελωνακι-ενυδρειο Θεοδωρος Άλλα ζώα 2 11-01-08 13:44
χελωνακι alexinio Άλλα ζώα 16 25-05-07 05:26
θολο νερο βοηθεια!!!! dioninje Γλυκό νερό - Γενικά 2 04-03-04 13:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06528 seconds with 13 queries