Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-01-13, 09:00
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μπραβω χαιρομαι πολλυ για σενα και το σκυλακι που θα δεις μπαρφ.να σου δωσω μια συμβουλη πανω σε αυτο μην του δινεις αρνισια αντερα,ποτε κρεμμυδι,το κοτοπουλο καλητερα να του δινεις ενα βρασιμο εαν το ταιζεις με την πετσα,μην φοβασε αν 2 μερες να βαζεις λαχανικα και τουλαχιστων 2 φορες την βδομαδα ψαρι με λαπτα κοκαλα τυπου σαρδελα,ρεγγα,δισκους,μπλου τανκ κτλκαι μια φορα την βδομαδα βαζε μουρουνελαιο.επισης καλο ειναι μια φορα την βδομαδα μαζι με το φαγητο του να του βαζεις μια χουφτα κροκετες για να μαθενει στην γευση σε περιπτωση αναγκης.μαγειρευε μια φορα την βδομαδα κανετα μεριδες και στην καταψυξη ειναι ποιο ευκολο ετσι δεν υπαρχει δοσολογια την βρισκεις μονος σου βαζε του μεχρι να χορτασει και να σταματησει να τρωωει μονο του,σημειωσε το βαρος του φαγητου και φτιαξε της δοσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 05-01-13, 11:35
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Να το χαίρεσαι!

Μια ερώτηση από κάποιον μη σχετικό. Έχετε γράψει τόσες φορές για μαγείρεμα στην barf, ενώ εγώ ξέρω ότι κάτι τέτοιο όχι απλά απαγορεύεται, αλλά έχει αποβεί και θανατηφόρο σε κάποιες περιπτώσεις. Εκτός αν μαγείρεμα εννοείτε το κόψιμο των μερίδων!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 05-01-13, 11:42
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μαγειρεμα λεμε την ολη προετιμασια και και οχι το ψησημοαλλωστε ο σκοπος ειναι να τρωει ωμες τροφεςκαι ναι καποια κρεατα οπως κουνελι και κοτοπουλο εαν τα ψησεις ειναι επυκινδηνα για τον σκυλο.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 05-01-13, 11:45
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπαρφ = ωμα και κοκκαλα.
Οχι μαγειρεμα.

Γενικα ειναι μια μεθοδος που ειναι πολυ στην μοδα τα τελευταια 2 χρονια.

Το θεμα της μολυνσης των ζωων απο τα ωμα ειναι ενα θεμα που δεν λυνεται με 2-3 σειρες...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 05-01-13, 12:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει για την barf, απλά δεν έχω σκύλο. Το λέω καθαρά για τα κόκκαλα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 05-01-13, 12:25
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

η barf εχει δυο μεταφρασεις
η μια ειναι bones and raw food αυτη απορριπτεται
η αλλη ειναι biollogicaly aproppriate raw food αυτη κραταμε και εννοω οτι τα κοκκαλα θελουν προσοχη και καλο ειναι να μην δινονται καθολου...

επισης να πω οτι το σκυλι ειναι πολυ κουταβι και δεν ειναι ετοιμο για να ξεκινησει barf ακομα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 05-01-13, 12:28
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

να χαίρεσαι τον νέο φίλο σου!!! να σου ζήσει και να περάσετε όμορφες στιγμές μαζί.
χαίρομαι που υιοθέτησες ένα ημίαιμο, όχι μόνο για όσα όλοι θα σου πουν και είναι σωστά αλλά και γιατί είναι συνήθως πιο ανθεκτικά και ζουν περισσότερο.
διαφωνώ με την ωμή διατροφή όχι ως ειδικός επιστήμονας αλλα επειδή οι γιατροί δεν το συστήνουν και επειδή και οι ειδικοί τώρα το ψάχνουν δεν έχουν καταλήξει και δεν θεωρώ σκόπιμο να βάζουμε τα ζώα μας στην διαδικασία των πειραμάτων της επιστήμης.
απο μικρό παιδάκι είχα σκυλιά και όσα ήταν λαίμαργα (όχι χοντρά) και παμφάγα έζησαν περισσότερο.
όταν είναι κουταβάκια όπως το δικό σου, τους δίνω μουρουνέλαιο που είπε και κάποιος φίλος και από τις παιδικές τροφές ρυζάλευρο άνθρος αραβοσίτου (όχι βανίλια) και φαρίν λακτέ.
κατά την γνώμη μου μην το μάθεις να τρέφεται αποκλειστικα΄με ζωοτροφές και ειδικά ξηρά τροφή. πολλές ευχές και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 05-01-13, 13:27
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

μαρια συμφωνω σε αυτο που λες οτι οι ειδικοι δεν ξερουν ακομα ποια ειναι αληθεια...

γι αυτο και εγω λεω πως επιλεξει barf θα πρεπει να αποκλεισει μερικες τροφες οπως αυτες που εχουν ενστασεις οι ειδικοι,.,,

κατα την γνωμη μ μια καλη ποιοτητας ξηρα τροφη με ενα συνδιασμο φαγητων ειναι το καταλληλο αλλα και παλι θελει πολυ ψαξιμο για να πετυχεις το τελειο...
ανοιγουμε μεγαλο θεμα τωρα..
και προτεινω αντι για μουρουνελαιο σολωμελαιο
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 05-01-13, 13:30
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπαρφ = ωμα και κοκκαλα.
Οχι μαγειρεμα.

Γενικα ειναι μια μεθοδος που ειναι πολυ στην μοδα τα τελευταια 2 χρονια.

Το θεμα της μολυνσης των ζωων απο τα ωμα ειναι ενα θεμα που δεν λυνεται με 2-3 σειρες...
κανεις λαθος ντιμι το ωμο ειναι πολλη παλιοτερερο απο την ξηρα καθως ειναι η φυσηκη διατροφη ενο σκυλου αλλα και η πρωτη διατροφη που δοθηκε απο ανθρωπους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
η barf εχει δυο μεταφρασεις
η μια ειναι bones and raw food αυτη απορριπτεται
η αλλη ειναι biollogicaly aproppriate raw food +1000 αυτη κραταμε και εννοω οτι τα κοκκαλα θελουν προσοχη και καλο ειναι να μην δινονται καθολου...

επισης να πω οτι το σκυλι ειναι πολυ κουταβι και δεν ειναι ετοιμο για να ξεκινησει barf ακομα!!!!
απο 35 μερων μπορει να τρωει ωμο δεν εχει προβλημα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
να χαίρεσαι τον νέο φίλο σου!!! να σου ζήσει και να περάσετε όμορφες στιγμές μαζί.
χαίρομαι που υιοθέτησες ένα ημίαιμο, όχι μόνο για όσα όλοι θα σου πουν και είναι σωστά αλλά και γιατί είναι συνήθως πιο ανθεκτικά και ζουν περισσότερο.αυτο που λες ειναι τεραστιο λαθος.που το στηρηζεις??
διαφωνώ με την ωμή διατροφή όχι ως ειδικός επιστήμονας αλλα επειδή οι γιατροί δεν το συστήνουν οι γιατροι σου λενε κανε εμβολιο για το καλαζαρ του δινει κανενας γραπτη δηλωση οτι ο σκυλος σου δεν θα χει προβλημα απο το εμβολιο??οχι γιατι??γιατι οι κτηνιατροι ειναι και εμποροι και φυσηκα δεν θα μπουν στην διαδηκασια να σου εξηγησουν τα οφελει και το ποως γιναιτε το μπαρφ!!!!και να χασουν τον πελατη αφενως αφετερου εαν ο κτηνιατρος ειναι σωστος και γνωστης εαν τον ρωτησεις<γιατρε τι ειναι ποιο καλο για τον σκυλο σε θρεπτικα συστατικα το μπαρφ ή κροκετα>θα σου πει το μπαρφ. και επειδή και οι ειδικοί τώρα το ψάχνουν δεν έχουν καταλήξει και δεν θεωρώ σκόπιμο να βάζουμε τα ζώα μας στην διαδικασία των πειραμάτων της επιστήμης.δεν ειναι επιστημη ειναι φυση η φυσηκη διαιτα ενος σαρκοφαγου κατα κυριο λογο ζωου.δεν πειραματιζεσε με την κροκετα μπορεις εσυ να τρως συνεχεις κανσερβα??
απο μικρό παιδάκι είχα σκυλιά και όσα ήταν λαίμαργα (όχι χοντρά) και παμφάγα έζησαν περισσότερο.
όταν είναι κουταβάκια όπως το δικό σου, τους δίνω μουρουνέλαιο που είπε και κάποιος φίλος και από τις παιδικές τροφές ρυζάλευρο άνθρος αραβοσίτου (όχι βανίλια) και φαρίν λακτέ.
κατά την γνώμη μου μην το μάθεις να τρέφεται αποκλειστικα΄με ζωοτροφές και ειδικά ξηρά τροφήλιγο ποιο πανω λες οτι διαφωνεις με το ωμο και εδω λες να να μην το μαθει να τρεφετε με ξηρα εχεις να προτηνει καποιο αλλο ειδος διατροφης γιατι με μπρεδεψες. πολλές ευχές και πάλι
τελος για να κλησει το θεμα διατροφης ειναι το ιδιο με το να εχεις σαρκοφαγα ψαρια και να δινεις φλεικ,ειναι το ιδιο με το γιατι να εχω τον σκυλο μεσα στο σπιτι και οχι στην ταρατσα,κτλ κτλ κτλ στην πραγματικοτητα κανεις δεν ξερει τι περιεχουν οι κροκετες αυτο που ξερω εγω ειναι οτι δεν ειναι οτι γραφουν σε θρεπτικα συστατικα δεν ειμαι κατα της κροκετας ειμαι κατα της καθημερινης διατροφης απο αυτην.και τελος οποιος νομιζει οτι το σκυλι του ή το καθε ζωο τρεφετε καλητερα με κονσερβα ή ξηρα τροφη απο τι το φρεσκο ολοκληρωμενο γευμα πλανατε οικτρα.
αααα τα κοκκαλα δεν προσφερουν σχεδον τπτ το θρεπτικο στους σκυλους ουτε ασβεστιο που λενε πολλοι επισης το μπραφ αναφερετε σε ολοκληρωμενο γευμα που αποτελητε απο κραες,λαχανικα,λαδι κα καθημερινα προς αποφυγει παραγηγησεων ΤΟ BARF ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΩΜΟ ΚΡΕΑΣ.επισης ειναι αληθεια ο σκυλος κυνδηνευει απο διαφορα μιας και δεν ξερουμε τι εχει περασει το κρεας ή τα λαχανικα ή το ψαρι πριν ερθει σε μας γιαυτο προτηνω στον φιλο κουραμπιε μια βρασει για αποστηρωση οχι ψησημο ωστε να χει το κεφαλι του ησυχο.αυτα τα λιγακουραμπιε μου χρωστα μια βολταρεν αλοιφη εχω κανει τα μεγαλυτερα ποσταρισματα στο τοπικ σου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
μαρια συμφωνω σε αυτο που λες οτι οι ειδικοι δεν ξερουν ακομα ποια ειναι αληθεια...

γι αυτο και εγω λεω πως επιλεξει barf θα πρεπει να αποκλεισει μερικες τροφες οπως αυτες που εχουν ενστασεις οι ειδικοι,.,,

κατα την γνωμη μ μια καλη ποιοτητας ξηρα τροφη με ενα συνδιασμο φαγητων ειναι το καταλληλο αλλα και παλι θελει πολυ ψαξιμο για να πετυχεις το τελειο...μα παρα πολλυ συμφωνω
ανοιγουμε μεγαλο θεμα τωρα..
και προτεινω αντι για μουρουνελαιο σολωμελαιοπολλη ποιο καλο αλλα και σημαντικα ακριβωτερο ενταξη δεν παει και για εκθεσεις
φιληκα παντα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 05-01-13 στις 13:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 05-01-13, 17:07
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αχαχαχαχχα ελιωσα με την βολταρεν. Κερναω καφε και ακτινογραφια. στον ar21rwstoi χρωσταω ενα handsfree. Καταλαβα για το μπαρφ, νομιζω οτι και εδω μπαινει το ρητο παν μετρον αριστον. Οποτε θα δινω και τις κροκετες, αλλα θα φτιαχνω και φυσικα γευματα προσπαθωντας για το καλυτερο. Επειδη με τη διατροφολογια (ανθρωπου) εχω μεγαλο κολλημα και...με προσεχω, εχω salmon oil παντα στο ψυγειο και παντα μπαινει μια κουταλια στη βραδυνη σαλατα. Οποτε τι καλυτερο απτο να του δινω και του μικρου. Και δεν θαλεγα οτι ειναι ακριβο, απλα δεν εχω παρει απο φαρμακειο τιποτα που αφορα τη διατροφη μου, οπου και ζητανε απιστευτα ποσα.

Μιλησα με εναν κτηνιατρο μου ειπε 18 ευρω για εξεταση και 5πλο εμβολιο. Η 6απλο. Θα παω απο δευτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 05-01-13, 17:48
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Χεχεχε συγγνωμη ρε θοδωρηηηη τι να κανωωω
-------------------------
Εεεε εχω παθει πλακα μολις βρηκα τροπο να ανεβαζω φωτος απτο iphone. Φαινεται;!;!;
Ψυχούλα μου. Μπράβο σου, είναι από τα τυχερά το μικρούλι.
Την άμμο θα σου πρότεινα να την έχεις στο μπαλκόνι και όχι μέσα στο σπίτι, όταν μεγαλώσει βέβαια λίγο, ώστε να μάθει να ζητάει να βγει έξω και να μην αναζητάει μέρος μέσα στο σπίτι για την ανάγκη του.
Για διατροφή μιάς και μιλάτε για ωμή τροφή, αν το κοτόπουλο ή το κρέας βραστεί με ρύζι, δεν κάνει;
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 05-01-13, 19:37
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Για την τροφη θα σου απαντησουν οι εμπειροι εγκο ντεν κσερει. σε ευχαριστω πολυ και εγω τρελαθηκα. Λοιπον πηγα και πηρα αυτες τις πανες τελικα, οχι αμμο. Pet interest puppy training pads premium line. εχει 7 μεσα (60χ60) ειναι αυτοκολλητες, και εχουν αποτι λενε μια ουσια, μια μυρωδια, που τα ελκυει, και βοηθαει στο να μαθουν. 5 ευρω εκαναν.

Πηρα και την banminth την αλοιφη. 7,8 εκανε... :P Οι οδηγιες λενε 2cm ανα κιλο σωματικου βαρους, και ανα 10 μερες. Επιπροσθετως ο πετσοπας μου προτεινε αν αφου την δωσω τις επομενες μερες, δω σκουλικια στα κοπρανα, να ξαναδωσω μεσα σε 7 μερες (οχι 10) για να φυγουν και τα αυγα που θα ειναι μεσα ακομα. Και μετα να συνεχισω ανα 10ημερο. Αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 05-01-13, 19:47
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψυχούλα μου. Μπράβο σου, είναι από τα τυχερά το μικρούλι.
Την άμμο θα σου πρότεινα να την έχεις στο μπαλκόνι και όχι μέσα στο σπίτι, όταν μεγαλώσει βέβαια λίγο, ώστε να μάθει να ζητάει να βγει έξω και να μην αναζητάει μέρος μέσα στο σπίτι για την ανάγκη του.
Για διατροφή μιάς και μιλάτε για ωμή τροφή, αν το κοτόπουλο ή το κρέας βραστεί με ρύζι, δεν κάνει;
ειδηκα το κοτοπουλο και το κουνελι δεν κανει γιατι τα κοκκαλα τους εαν βραστουν μετα οταν σπανε γινονται σαν βελονες με οτι αυτο συνεπαγετε δηλαδη πνιγμους σκισμενο στομαχι εντερο κτλ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την τροφη θα σου απαντησουν οι εμπειροι εγκο ντεν κσερει. σε ευχαριστω πολυ και εγω τρελαθηκα. Λοιπον πηγα και πηρα αυτες τις πανες τελικα, οχι αμμο. Pet interest puppy training pads premium line. εχει 7 μεσα (60χ60) ειναι αυτοκολλητες, και εχουν αποτι λενε μια ουσια, μια μυρωδια, που τα ελκυει, και βοηθαει στο να μαθουν. 5 ευρω εκαναν.

Πηρα και την banminth την αλοιφη. 7,8 εκανε... :P Οι οδηγιες λενε 2cm ανα κιλο σωματικου βαρους, και ανα 10 μερες. Επιπροσθετως ο πετσοπας μου προτεινε αν αφου την δωσω τις επομενες μερες, δω σκουλικια στα κοπρανα, να ξαναδωσω μεσα σε 7 μερες (οχι 10) για να φυγουν και τα αυγα που θα ειναι μεσα ακομα. Και μετα να συνεχισω ανα 10ημερο. Αυτα.
βρε μην πετας τα λεφτα σου παρε απλες πανες υποστρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 05-01-13, 19:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

τώρα είδα την φωτογραφία του μικρού, πανέμορφος.
ξέχασα πριν, ίσως στο είπε ο γιατρός σου, μέχρι να κάνει τα εμβόλια δεν πρέπει να περπατάει στους δρόμους μην κολλήσει κάτι, όσο θήλαζε από την μάνα του ήταν καλλυμένο, τώρα όχι.
για τον φίλο που με ρωτάει τι εννοώ " όχι κονσέρβες και ξηρά όχι ωμά", να διευκρινίσω πως δεν είπα αυτό. είπα όχι ωμά και ανάμεικτη ποικίλη διατροφή μαγειρευτό και ξηρά και κονσέρβες. ίσως δεν το συνέταξα σωστά
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 05-01-13, 19:58
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Ούτως ή άλλως τα κόκκαλα του κοτόπουλου, του κουνελιού και του αρνιού απαγορεύονται να τα τρώνε τα σκυλιά.Αν τα βγάζουμε τα κοφτερά.Εγώ μιά ζωή με σκυλάκια τους δίνω εναλλάξ μαγειρεμένου (βρασμένου) και ξηρής τροφής.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 05-01-13, 20:14
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
τώρα είδα την φωτογραφία του μικρού, πανέμορφος.
ξέχασα πριν, ίσως στο είπε ο γιατρός σου, μέχρι να κάνει τα εμβόλια δεν πρέπει να περπατάει στους δρόμους μην κολλήσει κάτι, όσο θήλαζε από την μάνα του ήταν καλλυμένο, τώρα όχι.
για τον φίλο που με ρωτάει τι εννοώ " όχι κονσέρβες και ξηρά όχι ωμά", να διευκρινίσω πως δεν είπα αυτό. είπα όχι ωμά και ανάμεικτη ποικίλη διατροφή μαγειρευτό και ξηρά και κονσέρβες. ίσως δεν το συνέταξα σωστά
μαλλον γιαυτο και μπερδευτηκα τι προτηνεις ομως?συμφωνω με τον δρομο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτως ή άλλως τα κόκκαλα του κοτόπουλου, του κουνελιού και του αρνιού απαγορεύονται να τα τρώνε τα σκυλιά.Αν τα βγάζουμε τα κοφτερά.Εγώ μιά ζωή με σκυλάκια τους δίνω εναλλάξ μαγειρεμένου (βρασμένου) και ξηρής τροφής.
το λεει ποιος ?ωμα δεν εχεις απολυτος κανενα προβλημα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
να χαίρεσαι τον νέο φίλο σου!!! να σου ζήσει και να περάσετε όμορφες στιγμές μαζί.
χαίρομαι που υιοθέτησες ένα ημίαιμο, όχι μόνο για όσα όλοι θα σου πουν και είναι σωστά αλλά και γιατί είναι συνήθως πιο ανθεκτικά και ζουν περισσότερο.
διαφωνώ με την ωμή διατροφή όχι ως ειδικός επιστήμονας αλλα επειδή οι γιατροί δεν το συστήνουν και επειδή και οι ειδικοί τώρα το ψάχνουν δεν έχουν καταλήξει και δεν θεωρώ σκόπιμο να βάζουμε τα ζώα μας στην διαδικασία των πειραμάτων της επιστήμης.
απο μικρό παιδάκι είχα σκυλιά και όσα ήταν λαίμαργα (όχι χοντρά) και παμφάγα έζησαν περισσότερο.
όταν είναι κουταβάκια όπως το δικό σου, τους δίνω μουρουνέλαιο που είπε και κάποιος φίλος και από τις παιδικές τροφές ρυζάλευρο άνθρος αραβοσίτου (όχι βανίλια) και φαρίν λακτέ.
κατά την γνώμη μου μην το μάθεις να τρέφεται αποκλειστικα΄με ζωοτροφές και ειδικά ξηρά τροφή. πολλές ευχές και πάλι
καταλαβες τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 05-01-13, 20:29
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Κάποιος μου το είχε πει που είχε δώσει κόκκαλα αρνιού στο σκυλί του και σε λίγη ώρα μετά το έχασε από αυτό λόγω αιμοραγίας στα έντερα, τώρα από ότι έγραψες πιο πάνω, που δεν το ήξερα ότι υπάρχει διαφορά, δεν ξέρω αν ήταν ωμά ή βρασμένα ή ψητά.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 05-01-13, 21:57
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Οταν ηρθε το πρωτο μου κουταβι απο Βελγιο πριν 8 χρονια μου ηρθαν μαζι και οι οδηγιες για την σωστη διατροφη του!Η μικρη ηταν 56 ημερων και ετρωγε μπαρφ!Κροκετες και κονσερβες δεν ειχε πουθενα στην διαιτα της!Μεγαλωσα 56 κουταβια και τα 56 χαιρουν ακρας υγειας σε ολους εδωσα οδηγιες για την διατροφη τους!Οποιος δεν ακουσε και ταιζε κροκετες το σκυλι του ειχε τρελη διαφορα απο τα υπολοιπα(προς το χειροτερο)
Το μπαρφ που ταιζω δεν ειναι ιδιο καθε μερα καθως ο σκυλος δεν κανει την ιδια ζωη καθε μερα!Δηλαδη μια μερα με πολυ ασκηση θα φαει περισοττερες πρωτεινες και τις μερες που δεν εχει τοσο ασκηση θα φαει περισσοτερους υδατανθρακες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 05-01-13, 22:39
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιος μου το είχε πει που είχε δώσει κόκκαλα αρνιού στο σκυλί του και σε λίγη ώρα μετά το έχασε από αυτό λόγω αιμοραγίας στα έντερα, τώρα από ότι έγραψες πιο πάνω, που δεν το ήξερα ότι υπάρχει διαφορά, δεν ξέρω αν ήταν ωμά ή βρασμένα ή ψητά.
αυτο λεω αννα ειναι πως δεν πρεπει να ειναι ψημενα αν και μπορει να τυχε αυτο που λες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν ηρθε το πρωτο μου κουταβι απο Βελγιο πριν 8 χρονια μου ηρθαν μαζι και οι οδηγιες για την σωστη διατροφη του!Η μικρη ηταν 56 ημερων και ετρωγε μπαρφ!Κροκετες και κονσερβες δεν ειχε πουθενα στην διαιτα της!Μεγαλωσα 56 κουταβια και τα 56 χαιρουν ακρας υγειας σε ολους εδωσα οδηγιες για την διατροφη τους!Οποιος δεν ακουσε και ταιζε κροκετες το σκυλι του ειχε τρελη διαφορα απο τα υπολοιπα(προς το χειροτερο)
Το μπαρφ που ταιζω δεν ειναι ιδιο καθε μερα καθως ο σκυλος δεν κανει την ιδια ζωη καθε μερα!Δηλαδη μια μερα με πολυ ασκηση θα φαει περισοττερες πρωτεινες και τις μερες που δεν εχει τοσο ασκηση θα φαει περισσοτερους υδατανθρακες!
+10000
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 05-01-13, 23:05
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εε δεν ειχε και μεγαλη διαφορα απτις απλες. Η καθε μια ειναι τεραστια την εκοψα στα 4. Anyway. Μιλησα με τη φιλοζωικη και μουπαν οτι τα βρηκανε μολις ειχαν ανοιξει τα ματακια τους ισα ισα, και το υπολογιζει 35-40 ημερων. 700γρ-1 κιλο. Τουδωσα την αναλογη ποσοτητα αλοιφης. Με το ζορι περπαταει τα πισω ποδια ψιλοτρεμουν καπου καπου οποτε γενικα οι βολτες ειναι ονειρο για την ωρα και οχι εξω το ειχα υποψην μου. Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και χαιρομαι για την ανταλαγη αποψεων που κανετε μην ενοχλειστε συνεχιστε. Εγω θα πεταγομαι καπου καπου με καμια χαζη ερωτηση παρατηρηση χαχα.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 07-01-13, 15:17
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μολις γυρισα απτο κτηνιατρο. 1,2 κιλα 35 ημερων τοκανε και αυτη. Καναμε το πριμοντογκ μονο, σε 30-40 μερες μουπε να ξαναπαω για το 2ο. Δεν μαρεσε ομως. Πολυ "περαστε-εμβολιο-5πληροφοριες στα γρηγορα-δρομο". Συν οτι μουπε οτι μπορω να του δινω κανονικα γαλα και τυροκομικα, και ηταν αντιθετη στα ωμα. Τον ορο μπαρφ δεν τον ηξερε καν...:/

Παντως υγιεστατος λεει οτι ειναι, μπανμινθ μουπε τωρα στην αρχη πιο συχνα ανα 3-4 μερες. Απο κοπρανα κομπλε παντως. Λιγο σπανια σε σχεση με οσα εχω διαβασει, 1 φορα/ημερα χοντρο και 2-3 ψιλο. Αλλα ειναι οπως "πρεπει" ουτε διαροιες ουτε τιποτα. Απλα οταν κανει χοντρο παταει καμια κραυγουλα σε διαφορετικο τονο αποτι οταν ψευτοκλαιει και αναρωτιεμαι μηπως ειναι δυσκοιλιο. Ισωσ και ναναι λογικη η μεταβαση απτο μητρικο γαλα στην κροκετα. Τροφη purina puppy με νερο και λιγο λαδι λιωσιμο μεχρι να γινει πατε. Για πειτε καμια γνωμη. Μηπως εχει πολλες φυτικες ινες;
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 07-01-13, 21:43
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις γυρισα απτο κτηνιατρο. 1,2 κιλα 35 ημερων τοκανε και αυτη. Καναμε το πριμοντογκ μονο, σε 30-40 μερες μουπε να ξαναπαω για το 2ο. Δεν μαρεσε ομως. Πολυ "περαστε-εμβολιο-5πληροφοριες στα γρηγορα-δρομο". Συν οτι μουπε οτι μπορω να του δινω κανονικα γαλα και τυροκομικα, και ηταν αντιθετη στα ωμα. Τον ορο μπαρφ δεν τον ηξερε καν...:/
Σιγουρα ηταν κτηνιατρος?
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 07-01-13, 22:26
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αστα να πανε. Μιλησα ηδη με αλλον. Ηταν και απο ενα σιτε με σκυλια στη λιστα τους....:/
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 07-01-13, 22:28
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Δεν ειναι ολοι οι κτηνιατροι το ιδιο!Αν θες αφου εισαι Θεσσαλονικη εχει αρκετους καλους που μπορω να σου πω και ειναι και τσακαλοι και εξυπηρετικοτατοι!
Μονο τις κροκοτες δινεις τωρα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 07-01-13, 22:33
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σερρες ειμαι...πρεπει να το αλλαξω δεν εχουμε ποικιλια δυστηχως. Μου ειπε μια γνωστη για εναν καθηγητη πανεπιστημιου και θα παω αυριο απο εκει να μιλησω μαζι του να τον "μετρησω". Μονο κροκετες ναι, τις κανω πατε με νερο και ελαιολαδο και αυριο θα του δωσω σαλμονελαιο. Εχεις κατι στο μυαλο σου;
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 07-01-13, 22:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πάντως με τον κτηνίατρο που θα διαλέξεις πρέπει να έχεις χαλαρή σχέση. να μπορείς να τον πάρεις κι ένα τηλέφωνο. όχι να τον τρακάρεις ερωτήσεις συνέχεια αλλά όχι και να κοστολογεί κάθε του πληροφορία
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 07-01-13, 22:46
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Εγω προσωπικα θα εμπαινα απο το μητρικο σε φαγητο κανονικο και οχι κροκετες!
Αυτα εδω ειναι 45 ημερων και μολις εχουν σταματησει το γαλα γιατι ηταν 16 μικρα και εδω τρωνε λευκο τραχανα (της γιαγιας)και αλεσμενα στο μουλτι καροτο,πιπερια,σπανακι(ψιλοαχνισμενο),σπασμενα χαπια ασβεστιου και ανακατεμενα με μουρουνελαιο
και στην φωτο της υπογραφης ειναι ενα απο αυτα τα 3 7,5 μηνων!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 07-01-13, 22:54
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω προσωπικα θα εμπαινα απο το μητρικο σε φαγητο κανονικο και οχι κροκετες!
Αυτα εδω ειναι 45 ημερων και μολις εχουν σταματησει το γαλα γιατι ηταν 16 μικρα και εδω τρωνε λευκο τραχανα (της γιαγιας)και αλεσμενα στο μουλτι καροτο,πιπερια,σπανακι(ψιλοαχνισμενο),σπασμενα χαπια ασβεστιου και ανακατεμενα με μουρουνελαιο
και στην φωτο της υπογραφης ειναι ενα απο αυτα τα 3 7,5 μηνων!
υπέροχα σκυλιά!!! 45 ημερών κοιίτα κάτι πλατάρες φτου φτου . αυτό με το ασβέστιο είναι πολύ σοβαρό στην φάση της ανάπτυξης
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 07-01-13, 22:58
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Να σου πω την αληθεια θελω να ξεκινησω τα σπιτικα αλλα παροτι στην κουζινα εχω τρελη φαντασια, αυτο δεν εχει σχεση με τη σκυλισια διατροφη. Καμια προταση του τι να συνδυασω θαταν μεγαλη βοηθεια. Ελατε να ανοιξουμε γαβτσελεμεντε!!
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 07-01-13, 23:01
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ασβεστιο ειναι κατι που χρισιμοποιω παρα πολυ απο την μερα της εγκυμοσινης της θυληκιας κατα την διαρκια της περιοδου του θυλασματος και στον απογαλακτισμο καθε μερα!Οσο μεγαλωνουν αραιωνει σιγα σιγα!Αυτα φυσικα ηταν πραγματα που εκανα μετα απο αρκετα φροντιστηρια με τους Βελγους!Και φυσικα αφορουν την συγκεκριμενη ρατσα και δεν ειναι για ολες το ιδιο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
LED vs T5 Αποψεις-συζητηση Κουραμπιές Φωτισμός 60 29-04-14 14:06
Ειναι εφικτο να μπουν γαριδες σε αυτη την ψαροσυνθεση? Geovai Γαρίδες 9 30-09-11 15:06
Ειναι εφικτο??? Εχω τρελαθει απο ενθουσιασμο!!! 3r4ndo Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 24-06-09 11:22
ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΝΕΟΥ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ!!!(CROWNTAIL) mariah Bettas 21 09-05-07 14:33
Τι ασθενεια ειναι αυτη ? Ιδεες-προτασεις georgesa Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 01-07-06 09:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10628 seconds with 14 queries