Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-12, 16:33
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Talking Μου εχει κλεψει το μυαλο!

Καλησπερα παιδια!
Αυτη που βλεπετε παρακατω ειναι η Daisy (συγγνωμη για τις φωτογαφιες δεν εχω καλη ψηφιακη και δεν ηθελα να βαλω και φλας για να μην τη στραβωσω), και ειναι μαζι μου τον τελευταιο μηνα! Ειμαστε ακομα στη διαδικασια γνωριμιας! Ειναι θηλυκο, 4-5 μηνων (μη τη βλεπετε ετσι χοντρουλα, τρωει καλα!) και ειναι μαλλον White Winter Mini Hamster (λεω μαλλον γιατι το πετ σοπ απ' οπου την πηρα δεν ηξερε- παντως ειναι μινι χαμστερ).

Εχω βεβαια καποιες ερωτησεις. Αν εχει και καποιος αλλος μινι χαμστερακι και γνωριζει ας μου πει...
1) Ακομα και τοσο καιρο μετα, οποτε βαζω το χερι μου στο κλουβι κανει σαν παλαβη να το φαει! Κυριολεκτικα με δαγκωνει με μανια οπου βρει (κι ας κραταω φαγητο, αυτη θα δαγκωσει εμενα). Τι να κανω για να σταματησει τις αποπειρες??
2) Καθε βδομαδα που της καθαριζω το κλουβι, της χαλαω δυστυχως και τη φωλια της (τη γεμιζει πριονιδια και ταξινομει τους σπορους της). Μετα κανω προσπαθειες να τα βαλω καπως παρομοια οπως τα ειχε αλλα δεν ειναι ευκολο και φυσικα το καταλαβαινει, οποτε αρχιζει να φτιαχνει αλλου τη φωλια της απο την αρχη. Θεωρω οτι ειναι σπαστικο. Μπορω να κανω κατι;
3) Ειδα ενα καθαριστικο για το κλουβι που ομως μου ειπαν στο πετ σοπ πως αμα το χρησιμοποιησω θα πρεπει να ξεπλυνω με αφθονο νερο και να το αφησω να στεγνωσει κανα μισαωρο κι οτι δεν κανει με τιποτα να ερθει σε επαφη με το ζωο. Ετσι σκεφτηκα καλυτερα να το καθαριζω με σκετο ζεστο νερο παρα να βαζω αυτα τα τοξικα. Καλα σκεφτηκα η να το παρω;
4) Τι αλλο μπορω να της δινω να τρωει εκτος απο τις ετοιμες τροφες; (της εχω παρει 2 τροφες-μια με διαφορους σπορους και μια ειδικη για μινι χαμστερ με φρουτα) και μια λιχουδια με ανανα-ροδι). Διαβασα καπου πως μπορω να της δινω φρουτα, αλλα διυστανται οι αποψεις επειδη δεν ειναι χαμστερ, αλλα μινι χαμστερ και καποιοι λενε πως δεν κανει φρουτα.
5) Και τελος, διαβαζω πως πολλοι βγαζουν εξω το χαμστερακι να παιξουν! Πως και που βρε παιδια? Και τι παιχνιδι; Της εχω παρει μια μπαλα που και καλα γυριζει το σπιτι, αλλα μια φορα την εβαλα και φοβηθηκε απιστευτα καθοταν ακινητη, ασε που φοβομουν μην ανοιξει αυτο το πραγμα...

Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας κουρασα! Περιμενω τις αποψεις σας!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1944.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  59,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1943.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  67,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1942.jpg
Εμφανίσεις:  342
Μέγεθος:  55,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1902.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  41,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1911.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  38,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1908.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  34,2 KB  
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-12, 18:14
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλησπερα,δωστη της λιγο ακομα χρονο να συνηθισει τη παρουσια σου.μπορεις να της μιλας με ηρεμη φωνη κανοντας μικρες και ηρεμες κινησεις.λογικο ειναι να φοβαται και να προσπαθει να αμυνθει δαγκωνοντας.καλο ειναι να μην πειραζεις συνεχεια τη φωλια εκτος και αν εχει λερωθει με ακαρθασιες,μια στρωσει καλο φρεσκο πριονιδι αρκετο σε ποσοτητα τωρα το χειμωνα ειναι οτι πρεπει.σιγα σιγα θα συνηθισει και θα καθεται να τη χαιδευεις και μετα θα τη παιρνεις στο χερι.εγω τα δικα μου οταν ειχα οχι ολα βεβαια τα εβγαζα εξω απο το κλουβι βεβαια τα ειχα στο χερι οχι τελειως ελευθερα γιατι αν φυγει αντε βρες το .τροφες του εμποριου σιγουρα και μετα μπορεις να δινεις και φρουτα καλα πλυμενα να δεις τι δεχεται να φαει,καλο για μενα να μεινεις στις εργοστασιακες τροφες που ειναι για το ειδος μπορεις να καθαριζεις με ζεστο νερο και λιγο ξυδι και μετα καλο ξεπλυμα εξαλλου ενα ζωακι δεν λερωνει και πολυβασικα να μην το ενοχλεις συνεχεια θελει και αυτο το χρονο του να ηρεμει.κουκλι ειναι!!πριονιδι να βαζεις μονο κατω και να μην σου λερωνει και να κανει τη φωλια της εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-12, 09:53
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

αστερι η μικρη και ειναι και καλο feeder
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-12, 21:07
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω παιδια... Τι ειναι το feeder ;;;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-12, 08:42
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

feeder λεμε τα ποντικακια που προοριζονται για τροφη ερπετων
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-12, 18:12
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Α σε παρακαλω τοτε... που θα πεις το Νταιζακι μου feeder!! Χαχαχ!
Να σας πω ρε παιδια, εδω και κανα τριημερο παρατηρησα πως εχει βγαλει μια λευκη κηλιδα στο σωμα της, βασικα ειναι σα να εχει ξεβαψει λιγο σε ενα σημειο το καφετι χρωμα της στην πλατη. Τι μπορει να ειναι; Κατα τα αλλα ειναι μια χαρα...Τρωει κανονικα, ειναι κανονικα κινητικοτατη κτλ κτλ...
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-12, 10:19
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

πλακα κανω φυσικα...

ειμαι κατα στο να ταισεις κατι ζωντανο σε ερπετο..υπαρχουν και τα κατεψυγμενα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-11-12, 14:35
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων

3) Ειδα ενα καθαριστικο για το κλουβι που ομως μου ειπαν στο πετ σοπ πως αμα το χρησιμοποιησω θα πρεπει να ξεπλυνω με αφθονο νερο και να το αφησω να στεγνωσει κανα μισαωρο κι οτι δεν κανει με τιποτα να ερθει σε επαφη με το ζωο. Ετσι σκεφτηκα καλυτερα να το καθαριζω με σκετο ζεστο νερο παρα να βαζω αυτα τα τοξικα. Καλα σκεφτηκα η να το παρω;
Καλα το σκευτηκες. Δεν χρειαζανται καθαριστικα.
Μπορει μερικες φορες να καθαρίζεις με ξυδακι απλο ή με υγρο για τα πιατα και ξεπλυμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
4) Τι αλλο μπορω να της δινω να τρωει εκτος απο τις ετοιμες τροφες; (της εχω παρει 2 τροφες-μια με διαφορους σπορους και μια ειδικη για μινι χαμστερ με φρουτα) και μια λιχουδια με ανανα-ροδι). Διαβασα καπου πως μπορω να της δινω φρουτα, αλλα διυστανται οι αποψεις επειδη δεν ειναι χαμστερ, αλλα μινι χαμστερ και καποιοι λενε πως δεν κανει φρουτα.
Καροτακι νομίζω θα τις αρεσει. Πρωτεινες της δίνεις; Νομίζω μπορεις να την ταισεις με βρασμενο αυγο, σκουλικια και εντομα. Μετα ισως να σταματήσει να θελει να φαει τα χερια σου
Καινουριες και φρεσκιες τροφες πρεπει να δινονται σε μικρες ποσοτητες αρχικα τουλαχιστον.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04307 seconds with 14 queries