Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-06, 22:02
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Siesta time

Διαβάζοντας την "Encyclopedia of Aquarium Plants" του Peter Hiscock και συγκεκριμένα στη σελίδα 59, είδα ένα άρθρο (με αντίστοιχο σχήμα μάλιστα) όπου υποστηρίζει ότι για να επιτύχει κάποιος έλεγχο στην εμφάνιση αλγών μπορεί να προγραμματίσει μία καθημερινή μικρή διακοπή δύο (2) ωρών στο φωτισμό μέσα τη διάρκεια της φωτοπεριόδου.
Αναφέρει χαρακτηριστικά ότι μπορεί κάποιος να ανάψει τα φώτα του ενυδρείου για 5-6 ώρες, να κάνει τη siesta για 2 ώρες και να τα ξανανάψει για άλλες 5-6 ώρες.
Με δεδομένο ότι τα φυτά προσαρμόζονται ταχύτερα και καλύτερα στις αλλαγές του φωτισμού από ότι η άλγη, πιστεύω και εγώ ότι με αυτό το τέχνασμα μπορεί να έχει κάποιος αποτέλεσμα και να πετύχει αναστροφή και σταδιακή εξαφάνιση της άλγης.
Το ερώτημα μου έχει να κάνει με το πως θα αντιδράσουν τα ψάρια του ενυδρείου σε κάτι τέτοιο;
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-06, 22:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παλιο κι εφαρμοσμενο απο πολλους με επιτυχια κολπο.

Τα ψαρια συνηθιζουν γρηγορα, ειδικα αν υπαρχει διαχυτο φως στο δωματιο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-06, 23:14
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Τα ψαρια συνηθιζουν γρηγορα, ειδικα αν υπαρχει διαχυτο φως στο δωματιο.
Φαντάζομαι ότι έτσι θεωρούν ότι είναι συννεφιά ... οπότε κανένα πρόβλημα.

Η μετάβαση αυτή, από 10-12 ώρες φωτοπερίοδο σε 5-6/2 ώρες σβήσιμο/5-6 θα γίνει σταδιακά ή μπορεί να γίνει άμεσα. Δηλαδή, με άναμα 15 λεπτά νωρίτερα σε 1η φάση και σβήσιμο 15' κάπου στη μέση για 10 ημέρες, και μετά άλλα 15 λεπτά κ.ο.κ.

Επιπλέον, η μετάβαση αυτή αξίζει να γίνει για προληπτικούς λόγους ή πρέπει να έχει κάποιος πρόβλημα και να το χρησιμοποιήσει τότε ως μέθοδο αντιμετώπισης;
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-06, 05:15
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Και το TFH αναφέρει σε ένα άρθρο στο τεύχος 09/2006 για την siesta time

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsa
Επιπλέον, η μετάβαση αυτή αξίζει να γίνει για προληπτικούς λόγους ή πρέπει να έχει κάποιος πρόβλημα και να το χρησιμοποιήσει τότε ως μέθοδο αντιμετώπισης;
Και θα ήθελα να συμπληρώσω την απορία:
Αν γίνει για προληπτικούς λόγους να γίνει μόνιμη ρουτίνα ή όχι (π.χ. τόσες μέρες siesta time method-τόσες μέρες χωρίς κ πάει λέγοντας?)
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-06, 08:22
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Έχω και εγώ το συγκεκριμένο βιβλίο και διαβάζοντας το αποφάσισα προληπτικά κυρίως να χρησιμοποιήσω την δίωρη διακοπή φωτισμού. Αν και το έκανα για προληπτικούς όπως είπα λόγους, η ελάχιστη άλγη που είχα εξαφανίστηκε. 'Οσο για τα ψάρια δεν φάνηκε να τα ενοχλεί καθόλου. Απέναντίας που βοήθησε και λίγο γιατί μού είναι πιο εύκολο να ταίζω τα "ντροπαλά" μου ψαράκια. Σε ελαφρά φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων κοινωνικό ενυδρείο φωτίζω από τις 10:45 έως τις 16:00 και από τις 18:00 έως τις 23:15. Το μέρος που είναι τοποθετημένο το ενυδρείο δεν είναι ιδιαίτερα φωτεινό και αν δεν λειτουργούν τα φώτα δείχνει αρκετά "συνεφιασμένο". Δεν έκανα προσαρμογή αναφορικά με την σταδιακή μείωση της ώρας του φωτισμού και ούτε τα φυτά μου ούτε και τα ψάρια μου "παραπονέθηκαν". Σε εμένα αποτελεί πλέον μόνιμη "ρουτίνα" εδώ και οχτώ μήνες χωρίς πρόβλημα.
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-06, 10:37
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsa
.....
Με δεδομένο ότι τα φυτά προσαρμόζονται ταχύτερα και καλύτερα στις αλλαγές του φωτισμού από ότι η άλγη, ...
....
Από την παρατήρηση και μόνο, πίστευα το αντίθετο
Αφού καταφέρνει να γεμίσει ένα ενυδρείο αρκετά γρήγορα διότι προηγείται της ανάπτυξης των φυτών . . ειδικά για το περιβάλλον που προσαρμόζεται, είναι νομίζω λιγότερο απαιτητική από αυτό που χρειάζονται τα υπόλοιπα φυτά.
Ίσως να βοήθησε αυτή την εντύπωση και το άλλο "τρικ" που κάνουμε με "απόλυτο σκοτάδι". Η άλγη καταστέφεται πρώτη από την έλλειψη φωτός....

Μπορείτε να δώσετε μια βοήθεια να καταλάβω την σωστή πλευρά ;

Έχω την εντύπωση ότι τα φυτά λειτουργούν και αυτά με ρουτίνα.
Αν διατηρήσουμε ένα σύστημα με 2ωρη διακοπή φωτισμού για αρκετό καιρό, δεν θα προσαρμοστεί και η άλγη να ζει έτσι ;

Μπορεί να υπάρχει διαφορά ακολουθώντας αυτό το τρικ ανάμεσα στο "μη εμφάνιση της άλγης" και στο "εξαφάνιση της άλγης" ;


Υ.Γ. Για άλλη μια φορά εμφανίζεται αυτό το βιβλίο μπροστά μου !.....θα είναι η επόμενη αγορά μάλλον....
Ευχαριστούμε gsa για το θέμα !
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-10-06, 22:53
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Αυτό ακριβώς ισχυρίζεται ο συγγραφέας στο βιβλίο. Για τη μικρή αυτή διακοπή (μέχρι 2 ώρες) τα φυτά συνεχίζουν να φωτοσυνθέτουν (και τρώνε την τροφή της άλγης) ενώ η άλγη αδρανεί (νομίζοντας ότι νύχτωσε). Έτσι αποκτάνε κρίσιμο προβάδισμα που ενδεχομένως να οδηγεί σε σταδιακή εξαφάνισή της άλγης.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-11-06, 13:55
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Αφού καταφέρνει να γεμίσει ένα ενυδρείο αρκετά γρήγορα διότι προηγείται της ανάπτυξης των φυτών . . ειδικά για το περιβάλλον που προσαρμόζεται, είναι νομίζω λιγότερο απαιτητική από αυτό που χρειάζονται τα υπόλοιπα φυτά.
Γιάννη, υποψιάζομαι οτι το όλο "φαινόμενο" στηρίζεται στο οτι πολλές φορές πιο "απλοί" και "μικρότεροι" οργανισμοί (=άλγες) επιρρεάζονται περισσότερο και πιο γρήγορα απο αλλαγές στο περιβάλλον σε σχέση με πιο "σύνθετους" και "μεγαλύτερους" (=φυτά)... αντίστροφα τώρα, γι'αυτό και οι άλγες "παίρνουν κεφάλι" πιο γρήγορα με το παραμικρό...

Τώρα για τα υπόλοιπα, έχω και εγώ ΠΟΛΛΕΣ απορίες και καλό θα ήταν ο ΠΣΦΕ να διοργανώνει παρουσιάσεις-σεμινάρια με τέτοια θέματα...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-06, 15:06
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Το συμαντικό στην κουβέντα μας μέχρι στιγμής είναι ότι ο kastmaniac δουλεύει τη siesta 8 μήνες! Λέω να δοκιμάσω κ γω τη μέθοδο σιγά σιγά.
Ακόμη βέβαια προβληματίζομαι για τα ψαράκια μου...Ειδικά για τον pleco μου.
Είναι που είναι ντρπαλός, αν βγαίνει για βοσκή στη siesta κ ξαφνικά ανάβουν οι λάμπες μετά 2 ώρες φοβάμαι μη στρεσάρεται πολύ..(?)
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-06, 15:22
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DimmyF
Το συμαντικό στην κουβέντα μας μέχρι στιγμής είναι ότι ο kastmaniac δουλεύει τη siesta 8 μήνες!
Σίγουρα είναι σημαντικό το οτι το δουλεύει με επιτυχία κάποιος, όμως προσωπικά προτιμώ να το ψάχνω λίιιιιιιγο παραπάνω αναζητώντας το "γιατί", μήπως και βρώ και άλλη-καλύτερη μέθοδο... άλλες γνώμες... κλπ...

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-06, 21:25
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
..... αναζητώντας το "γιατί", μήπως και βρώ και άλλη-καλύτερη μέθοδο... άλλες γνώμες... κλπ...
....
Εγώ είμαι της άποψης που είπα παραπάνω. πολλά είδη άλγης είναι τόσο "γρήγορα" που τα πειράζει ακόμα και η απότομη διαφορά θερμοκρασίας !!
Το κάνω σε ένα μικρό ενυδρείο (μόνο φυτά) και έχω δει αποτελέσματα αλλά δεν μπορώ να πω την θεωρεία του πράγματος..... οπότε Αποστόλη χρειαζόμαστε διάβασμα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsa
Αυτό ακριβώς ισχυρίζεται ο συγγραφέας στο βιβλίο. Για τη μικρή αυτή διακοπή (μέχρι 2 ώρες) τα φυτά συνεχίζουν να φωτοσυνθέτουν (και τρώνε την τροφή της άλγης) ενώ η άλγη αδρανεί (νομίζοντας ότι νύχτωσε).
Αυτό, και πάλι μου 'λέει' ότι η άλγη προσαρμόζεται ταχύτερα, αφού τα φυτά συνεχίζουν με την προηγούμενη κατάσταση, ενώ η άλγη στην καινούργια (αδρανεί).

Πάντως αυτό το τρικ το έχω δοκιμάσει με επιτυχία αλλά δεν το κράτησα για πολύ. Ίσως οι οκτώ μήνες του kastmaniac να είναι μια απόδειξη ότι δεν μπορεί να ζήσει με αυτούς τους ρυθμούς η άλγη , μάλλον..., κάποια είδη άλγης (στην brush algae δεν νομίζω να πιάνει το κόλπο).

Μπορούμε να πούμε ότι αυτό που την καταστρέφει, είναι η αλλαγή της λειτουργίας (on-off) , πράγμα που τα φυτά δεν το καταλαβαίνουν ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-11-06, 23:58
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Εφάρμοσα τη μέθοδο αυτή στο φυτεμένο μου για περίπου ένα χρόνο (128w T8 se 120 λτ). Τα αποτελέσματα με την άλγη ήταν υπαρκτά μεν, αλλά όχι τα αναμενόμενα. Υποχώρησε δηλ. στην αρχή και μετά σταθεροποιήθηκε. Τελικά έβαλα MH 150w και η άλγη εδώ κι ένα χρόνο δεν μ' έχει ξαναεπισκεφθεί.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-06, 00:33
dimitrig Ο χρήστης dimitrig δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Δεν συμφωνώ με αυτό το σύστημα διότι νε μεν καταπολεμάει την αλγή, άλλα δημιουργεί προβλήματα στην σωστή ανάπτηξη τών φυτών. Ιδίως σ΄ένα ενυδρείο με δύσκολα φυτά.
__________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-06, 09:40
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrig
Δεν συμφωνώ με αυτό το σύστημα διότι νε μεν καταπολεμάει την αλγή, άλλα δημιουργεί προβλήματα στην σωστή ανάπτηξη τών φυτών. Ιδίως σ΄ένα ενυδρείο με δύσκολα φυτά.
Πουλάκι μουουουου... γι'αυτό μας έφυγες νωρίς χθες βράδυ? για να μπείς στο Board??? Έχασες ΚοΚο!

Σοβαρά τώρα... η άλγες αποτελούν μέρος ΚΑΘΕ υδάτινου οικοσυστήματος (εκτός του δικού μου! ) και δεν χρειάζεται να "τρελλαινόμαστε" να την εξαφανίσουμε ΕΝΤΕΛΩΣ γιατί και αν ακόμη το καταφέρουμε για μία-δύο μέρες, είναι τόσο λεπτές οι ισορροπίες που λίγο τροφή παραπάνω να ρίξουμε, ΤΣΟΥΠ! ξαναβγαίνει... (οι καρδινάλιοί μου κάνουν ΤΡΕΛΗ δίαιτα!).

Και να σβήνω τα φώτα στη μέση της φωτοπεριόδου??? ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ! Τότε αρχίζει το "πάρτυ της μπουρμπουλύθρας" και γίνεται το νερό "γκαζόζα"!!!

Προτιμώ πιο "κλασσικές" μεθόδους (για τα περισσότερα είδη άλγης) με μείωση της διάρκειας φωτισμού των λαμπών, μείωση λιπασμάτων, αλλαγές νερού κλπ, μια και οι άλγες αποτελούν δείγμα έλλειψης ισορροπίας... και κάτι ακόμη... ΥΠΟΜΟΝΗ!!! οι όποιες "κινήσεις" χρειάζονται 2-3 βδομάδες για να "δείξουν" αποτελέσματα...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-11-06, 14:36
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrig
Δεν συμφωνώ με αυτό το σύστημα διότι νε μεν καταπολεμάει την αλγή, άλλα δημιουργεί προβλήματα στην σωστή ανάπτηξη τών φυτών. Ιδίως σ΄ένα ενυδρείο με δύσκολα φυτά.
Τι μου το χάλασες τώρα πάνω που είχα ψηθεί να το εφαρμόσω !!!
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
First time! CHRISTOS222 Αρχάριοι γλυκού νερού 111 10-10-06 16:27
Payback Time !!!, για όσους διαθέτουν χιούμορ ΜΟΝΟ !!! Tolis Greek Aquarist's Boards 57 29-05-06 12:04
Time to link(Bookmarks) Obelix(Reifen) Γλυκό νερό - Γενικά 0 08-03-03 20:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07923 seconds with 13 queries