Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-17, 12:42
dimitrislamprou Ο χρήστης dimitrislamprou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Ασθενεια δισκων μετα απο εισαγωγη νεου ψαριου.

Εγώ έτσι νομίζω την έπαθα.
Αρχικά είχα 5 δίσκους (Ευρωπαίους, χωρίς κανένα πρόιβλημα) και πρόσθεσα άλλους 2 (Μαλαισιανούς). Είμαι τώρα 2 μήνες με φαρμακα θεραπείες και τρέξιμο....έχω χάσει 2 από τους παλιούς. Οι 2 καινούργοι εντωμεταξύ, τρώνε, μεγαλώνουν και είναι μια χαρα...οι υπόλοιποι 5 στην αρχή, 3 τώρα ειναι σα ψοφιοι κοργοι. και δεν τους άφησα στην τύχη τους... 2 μήνες με φάρμακα ειμαστε....
Το λάθος ομως είναι ΔΙΚΟ μου λαθος γιατί ενώ δεν θέλω να ανακατέβω ψάρια απο διαφορετικούς εκτροφείς, το εκανα.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-17, 13:00
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το γνωριζω το περιστατικο στο Απολλώνιο καθως το ξυλινο αυτο ενυδρειο ηταν δικο μου οπως γνωριζω και τον χομπιστα που αναφερθηκε στο facebook.
Ψαχνω να βρω αλλα περιστατικα για να επιβεβαιώσω τις σκεψεις που εχω κανει.
Εχω κρατησει χωρις κανενα προβλημα σε ενυδρειο μου ψαρια Ταν,Στεντκερ και δικα μου οπως και πολλοι χομπιστες.
Δεν κατηγορουμε κανενα μαγαζι γιατι δεν υπαρχει κατηγορια,μονο σκεψεις και υποψιες και παρακαλω η κουβεντα να παραμεινει σε κοσμια επιπεδα και στην παραθεση στοιχειων και γεγονότων.
Ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-17, 13:03
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Ηλία στον Σπυρο αναφέρεσαι η σε αλλο ατομο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-17, 13:06
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

στον Σπυρο δες λίγο στα πμ σου Δημήτρη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-17, 20:38
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

μετα απο πολλες εισαγωγες νεων ψαριων (τοσο απο πετ σοπ οσο και απο φιλους χομπιστες) τεινω να καταληξω οτι καποια ψαρια στρεσσαρονται τρομακτικα κατα τη μεταφορα με αποτελεσμα
ειτε να μη συνερχονται ποτε απο το σοκ και να μας αφηνουν χρονους μετα απο ελαχιστες μερες (οσο αστειο και αν ακουγεται ισως και να ειναι καποιο καρδιακο επεισοδιο που τα χτυπαει)
ή λογω του σοκ, το ψαρι, απο απλος φορεας να ασθενει ραγδαια και να μολυνει το υπολοιπο ενυδρειο......Το πιο περιεργο ειναι οτι πολλες φορες τελικα τα ψαρια αυτα καταφερνουν και ξανα ισορροπουν αφου ομως εχουν διαλυσει το υπολοιπο ενυδρειο......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-17, 21:17
Το avatar του χρήστη lepa83
lepa83 Ο χρήστης lepa83 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2012
Περιοχή: Μεταμόρφωση - Αττικής
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παιδιά μιλάμε για ένα από τα πιο ευαίσθητα ψάρια... Αν όχι το πιο ευαίσθητο!

Έχω πάρει Ροδοστομους για το δισκάδικο και τους έχω από μέσα Απριλίου σε καραντίνα. Το αλάτι που έχουν φάει θα το ζήλευε ρεγγα παστη.

Κρίμα αν υπήρχε κρούσμα αρρώστιας. Ξέρετε ότι το βακτήριο μπορεί να προυπήρχε και με το στρεσαρισμα της μεταφοράς να εκδηλώθηκε αργότερα .

Προσέχουμε για να έχουμε. Θα ήθελα αν γίνεται να μου πείτε σε PM το κατάστημα γιατί μέσα στις επόμενες μέρες θέλω να πάρω και εγώ ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-17, 21:34
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Θα σας πω μονο οτι ασθενησαν ψαρια σε ενυδρεια που δεν μπηκε ψαρι απο αυτα που υποπτευομαι.Χρησιμοποηθηκε ομως κοινο λαστιχο αλλαγης με ενυδρειο στο οποιο μπηκε τετοιο ψαρι και αυτο ηταν αρκετο....
Επισης μαγαζι που πηρε ψαρια απο το μαγαζι που εκανε την εισαγωγη ειχε μεγαλο θεμα καθως τουμπαραν ολοι οι δισκοι που ειχε ηδη στο μαγαζι μολις εφερε τους καινουργιους.Χαρακτηριστε το και αυτο τυχαιο γεγονος.
Εχω μιλησει και με Francis απο Chens Discus που του εδειξα βιντεο απο τα ενυδρεια με το προβλημα καθως και με τους Andrew Soh και Antonello Greco και αυτα που μου ειπαν δεν ειναι ενθαρρυντικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-17, 21:54
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lepa83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μιλάμε για ένα από τα πιο ευαίσθητα ψάρια... Αν όχι το πιο ευαίσθητο!



Έχω πάρει Ροδοστομους για το δισκάδικο και τους έχω από μέσα Απριλίου σε καραντίνα. Το αλάτι που έχουν φάει θα το ζήλευε ρεγγα παστη.



Κρίμα αν υπήρχε κρούσμα αρρώστιας. Ξέρετε ότι το βακτήριο μπορεί να προυπήρχε και με το στρεσαρισμα της μεταφοράς να εκδηλώθηκε αργότερα .



Προσέχουμε για να έχουμε. Θα ήθελα αν γίνεται να μου πείτε σε PM το κατάστημα γιατί μέσα στις επόμενες μέρες θέλω να πάρω και εγώ ψάρια.


Φίλε μου συμβουλή , άσε τους ροδοστομους και όλα υα αλλα είδη απο ψαρια εκτος απο το δισκάδικο , κρατά μόνο τους δισκους μόνους τους , οι ροδοστομοι θα υποφέρουν με τους δισκους λογο θερμοκρασίας και νιτρικών


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-17, 23:05
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα απο πολλες εισαγωγες νεων ψαριων (τοσο απο πετ σοπ οσο και απο φιλους χομπιστες) τεινω να καταληξω οτι καποια ψαρια στρεσσαρονται τρομακτικα κατα τη μεταφορα με αποτελεσμα
ειτε να μη συνερχονται ποτε απο το σοκ και να μας αφηνουν χρονους μετα απο ελαχιστες μερες (οσο αστειο και αν ακουγεται ισως και να ειναι καποιο καρδιακο επεισοδιο που τα χτυπαει)
ή λογω του σοκ, το ψαρι, απο απλος φορεας να ασθενει ραγδαια και να μολυνει το υπολοιπο ενυδρειο......Το πιο περιεργο ειναι οτι πολλες φορες τελικα τα ψαρια αυτα καταφερνουν και ξανα ισορροπουν αφου ομως εχουν διαλυσει το υπολοιπο ενυδρειο......
Ενδιαφέρον θα ήταν , αν κάποιος γνωρίζει 'η αν κάποιος έχει επαφές με κάποιον εκτροφέα που το έχει ψάξει , να μας πει τι είδους ορμόνες απελευθερώνει στο νερό ένας δίσκος που βρίσκεται σε κατάσταση σοκ και τι επιδράσεις έχουν αυτές στα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-17, 10:58
Το avatar του χρήστη avraamp
avraamp Ο χρήστης avraamp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2016
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Απ΄ ότι φαίνεται έπεσα και εγώ θύμα μιας περίεργης ασθένειας.
Τα ψάρια εμφάνισαν κάποια σημάδια στο σώμα και μέσα σε λίγες μόνο ώρες η επιδείνωση ήταν ραγδαία με βαριές ανάσες και τα ψάρια μαυρισμένα να ανεβαίνουν επιφάνεια. Ευτυχώς μέσω κοινού γνωστού ήρθαμε σε επαφή με τον Δημήτρη (dimitris77) και καταφέραμε να σώσουμε τα ψάρια, τα οποία όπως φάνηκε είχαν κολλήσει κάτι αντίστοιχο.
Στο σημείο που έφτασαν τα ψάρια, εγώ πίστευα ότι δεν υπήρχε γυρισμός και ότι θα τα έχανα όλα.
Ευτυχώς τέλος καλό...όλα καλά και το σημαντικότερο χωρίς καμία απώλεια.
Απλά να αναφέρω ότι το μόνο που μπήκε στο ενυδρείο ήταν κάποια φυτά που πήρα από μαγαζί και 6 νανόστομοι που μπήκαν στο ενυδρείο πριν 1 μήνα περίπου από ενυδρείο φίλου.

Οι δίσκοι βρίσκονται στο ενυδρείο 3 μήνες και μέχρι τότε όλα πήγαιναν καλά, με τα ψάρια να τρώνε πολλά γεύματα την ημέρα με όρεξη, να έχουν συνεχή ανάπτυξη και φυσικά μπόλικες αλλαγές νερού...
Δεν ξέρω από που και πως την πάτησα.... αλλά το σίγουρο είναι ότι από εδώ και στο εξής θα πρέπει να είμαι πάρα μα πάρα πολύ προσεκτικός...

Τέλος, οφείλω ένα δημόσιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Δημήτρη για την βοήθεια που μου προσέφερε όλες αυτές τις ημέρες και καταφέραμε να σώσουμε τα ψάρια , χωρίς καν να με γνωρίζει.
Ευχαριστώ Δημήτρη!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ειναι ο αραωνιτης μετα απο 5 μηνες ζωντανος μεσα στη σφραγισμενη συσκυασια? ilias13 Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 01-06-12 09:28
ασθενεια δισκων dimitrios Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 21-02-12 10:07
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΨΑΡΙΟΥ NIDAL Γλυκό νερό - Γενικά 14 30-06-04 17:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05135 seconds with 15 queries