Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-05, 12:48
Dimopoulos_d Ο χρήστης Dimopoulos_d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Εσκεμμένη πρόκληση άλγης, και πιθανότητες ελέγχου της....

Έχω 2 τροφέους σε ένα 60αρι ενυδρείο και από ότι διάβασα, το ιδανικό περιβάλλον για τα τροφέους, είναι βράχια με άλγη.

Έχει κανείς καταφέρει να έχει σε έλεγχο την άλγη, εκεί που την θέλει χωρίς να γίνει όλο το ενυδρείο χάλια;
Ξέρω ότι κάποια στιγμή η άλγη προκύπτει έτσι κι αλλιώς, άλλα δεν προϋποθέτει την ύπαρξη νιτρικών;
Οπότε, αν γίνονται σωστές και συχνές αλλαγές νερού, και κατά συνέπεια δεν θα υπάρχουν νιτρικά, πώς θα έχεις άλγη;

Και άλλη μια ερώτηση. Αν σε ένα μικρό ενυδρείο με κυκλοφορητή και θερμοστάτη, βάλω μερικές πέτρες και το αφήσω
εκτεθειμένο στον ήλιο, θα γεμίσουν άλγη τα πάντα; Θα χρειαστεί νιτρικά για αυτό; Μήπως ακόμα και λίγο λίπασμα;
Αν τελοσπάντων προκαλέσω άλγη στις πέτρες, και τις επιστρέψω στο ενυδρείο με τα ψάρια, και τα ελάχιστα νιτρικά, τι θα γίνει;
Θα μείνει εκεί η άλγη; Θα εξαπλωθεί παντού; Θα διαλυθεί και θα μου φορτώσει το ενυδρείο και το φίλτρο με νεκρή ύλη;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-05, 13:42
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Μία λύση είναι με χρήση κατάλληλης λάμπας και πολλών Watt σε πολλές ώρες.
π.χ. μία PowerGlo θα σου μπουστάρει την άλγη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimopoulos_d
Έχω 2 τροφέους σε ένα 60αρι ενυδρείο και από ότι διάβασα, το ιδανικό περιβάλλον για τα τροφέους, είναι βράχια με άλγη.

Έχει κανείς καταφέρει να έχει σε έλεγχο την άλγη, εκεί που την θέλει χωρίς να γίνει όλο το ενυδρείο χάλια;
Ξέρω ότι κάποια στιγμή η άλγη προκύπτει έτσι κι αλλιώς, άλλα δεν προϋποθέτει την ύπαρξη νιτρικών;
Οπότε, αν γίνονται σωστές και συχνές αλλαγές νερού, και κατά συνέπεια δεν θα υπάρχουν νιτρικά, πώς θα έχεις άλγη;

Και άλλη μια ερώτηση. Αν σε ένα μικρό ενυδρείο με κυκλοφορητή και θερμοστάτη, βάλω μερικές πέτρες και το αφήσω
εκτεθειμένο στον ήλιο, θα γεμίσουν άλγη τα πάντα; Θα χρειαστεί νιτρικά για αυτό; Μήπως ακόμα και λίγο λίπασμα;
Αν τελοσπάντων προκαλέσω άλγη στις πέτρες, και τις επιστρέψω στο ενυδρείο με τα ψάρια, και τα ελάχιστα νιτρικά, τι θα γίνει;
Θα μείνει εκεί η άλγη; Θα εξαπλωθεί παντού; Θα διαλυθεί και θα μου φορτώσει το ενυδρείο και το φίλτρο με νεκρή ύλη;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-09-05, 13:43
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimopoulos_d
Έχει κανείς καταφέρει να έχει σε έλεγχο την άλγη, εκεί που την θέλει χωρίς να γίνει όλο το ενυδρείο χάλια;
Ξέρω ότι κάποια στιγμή η άλγη προκύπτει έτσι κι αλλιώς, άλλα δεν προϋποθέτει την ύπαρξη νιτρικών;
Οπότε, αν γίνονται σωστές και συχνές αλλαγές νερού, και κατά συνέπεια δεν θα υπάρχουν νιτρικά, πώς θα έχεις άλγη;

Και άλλη μια ερώτηση. Αν σε ένα μικρό ενυδρείο με κυκλοφορητή και θερμοστάτη, βάλω μερικές πέτρες και το αφήσω
εκτεθειμένο στον ήλιο, θα γεμίσουν άλγη τα πάντα; Θα χρειαστεί νιτρικά για αυτό; Μήπως ακόμα και λίγο λίπασμα;
Αν τελοσπάντων προκαλέσω άλγη στις πέτρες, και τις επιστρέψω στο ενυδρείο με τα ψάρια, και τα ελάχιστα νιτρικά, τι θα γίνει;
Θα μείνει εκεί η άλγη; Θα εξαπλωθεί παντού; Θα διαλυθεί και θα μου φορτώσει το ενυδρείο και το φίλτρο με νεκρή ύλη;
Ελεγχο πάνω στην άλγη όσοι έχουν φυτά μπορούν.
Για να έχεις την άλγη περιορισμένη σε ενα "συγκεκριμένο σημείο" δεν θα μπορέσεις μια και το ρεύμα του νερού μεταφέρει τα κύτταρα της άλγης.
Αν είναι πέτρα που την μετακινείς τότε όμως μπορείς.
Φυσικά μπορεί να ελεγχθεί ή άλγη, υπο προυποθέσεις απότι καταλαβαίνεις.
Η άλγη δεν προυποθέτη την ύπαρξη νιτρικών
Η άλγη μπορεί αν υπάρχει και μόνον με τα φωσφορικά.
Οι τροφές έχουν φωσφορικά.
Και με ελάχιστα μη μετρήσιμα νιτρικά μπορείς πάλι να έχεις άλγη.
Ομως με τις συχνές αλλαγές νερού απλά περιορίζεις Νιτρικά-φωσφορικά.
Στα φυτεμένα τα φυτά απορροφούν νιτρικά και φωσφορικά, εκει για να μην έχεις άλγη κρατάς τις ισορροπίες.
Αν μείνει το ενυδρειάκι εκτεθειμένο στον ήλιο θα βγάλει άλγη έστω και με φυτά.
Το μήκος κύματος του φωτός συντελεί σε αυτό.
Οτιδήποτε βοηθά στην φωτοσύνθεση βοηθά και στην ανάπτυξη της άλγης.
Μην ξεχνάς πως η άλγη ειναι φυτό.
Οτιδήποτε ιχνοστοιχεία, μακροστοιχεία υπάρχουν στο νερό βοηθούν την ανάπτυξη της.
ΥΓ.
Υπάρχει και η BGA που καραδοκεί και που δεν ειναι άλγη αλλα βακτηρίδιο που
μοιάζει με άλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-05, 14:32
Dimopoulos_d Ο χρήστης Dimopoulos_d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ. Πάρα πολυ κατατοπιστικά αυτά.
Μου έμεινε όμως μια απορία.
Μια πέτρα γεμάτη άλγη, όταν μπει σε ενυδρείο που δεν έχει άλγη ακόμα, υπάρχει περίπτωση να πεθάνει η άλγη μαζικά και να δημιουργήσει πρόβλημα;
Απο αυτά που καταλαβαίνω, και απο αυτά που λέτε, υποθέτω πως ναι...
Όντως;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-05, 00:07
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimopoulos_d
......Μια πέτρα γεμάτη άλγη, όταν μπει σε ενυδρείο που δεν έχει άλγη ακόμα, υπάρχει περίπτωση να πεθάνει η άλγη μαζικά και να δημιουργήσει πρόβλημα;.......
Η αλγη για να πεθανει "μαζικα" ειναι παρα πολυ δυσκολο (απο τη στιγμη, που δεν την καταπολεμουμε εσκεμμενα)......ισως αμα "πεινασει" τοσο πολυ (πραμα δυσκολο), να εξαφανιστει σιγα-σιγα.....αλλα και μια πετρα με αλγη μεσα σε ενα ενυδρειο, δεν ειναι και ωρολογιακη βομβα....lol
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-05, 10:23
Dimopoulos_d Ο χρήστης Dimopoulos_d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Ok annivas. Ευχαριστώ. Νομίζω οτι θα το δοκιμάσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03892 seconds with 12 queries