Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-13, 12:48
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

καλός ήρθες φίλε μου περιμένουμε Φώτο .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-13, 12:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-14, 16:22
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
καλός ήρθες φίλε μου περιμένουμε Φώτο .
φίλε γιάννη... μιας και βλέπω ότι το έχεις... το άθλημα (κρίνοντας από τις κατασκευές σου και γενικά το οτι ασχολείσαι...) έχω μερικές ερωτησούλες γιατί πολλά ακούω, πολλά μου λένε... και έχω καταμπερδευτεί!

όποτε βρεις χρόνο και διάθεση, μου απαντάς:


Με την παρούσα κατασκευή που έχω κάνει, σε γενικές γραμμές 2700 λίτρα, μια αντλία 3900 λίτρα που περνάει μέσα από λάμπα UV και φίλτρο της ubbink με 3 στρώσεις (πλαστικά κομματάκια, χαλίκι, και πάνω πάνω σφουγγάρι) το φίλτρο είναι κρύσταλλο, γενικά τα 3 μικρά ΚΟΙ κόβουν συνεχώς βόλτες αλλά προβληματίζομαι με όλα αυτά που ακούω. Επίσης ανα έχεις χρόνο ακριβώς από πάνω έχω αγοράσει κάποια άλατα για το νερό και πρόσθετα της Dennerle & Soll

1. χρειάζεται ίσως κάποιο καλύτερο φίλτρο ή ενδεχομένως να προσθέσω το φημισμένο SIPORAX της SERA που κάνει όπως λένε θαύματα;

2. χρειάζεται να κάνω όλα αυτά τα τεστ με ph, νιτρώδες, νιτρικά, σκληρότητα και μετά να βάζω όλα αυτά τα πρόσθετα για διόρθωση ή να αφήσω τη φύση να δράσει από μόνη της;

3. από αλλαγές νερού χρειάζονται και με τη συχνότητα και ποσότητα;

4. άκουσα (και ψηλοτράβαγα τα μαλλιά μου) ότι τώρα που είναι χειμώνας να κλείσω φίλτρα και καταρράκτη ώστε να μη παγώνει το νερό από την ανακύκλωση και παγώνει, ισχύει κάτι τέτοιο;

5. απο τροφή μου είπαν κάτω από 10 βαθμούς να μη ταίζω, ακόμα όμως και στο site της Hikari αναφέρει ότι από τη στιγμή που τα τρώνε μέσα σε 1 λεπτά δεν υπάρχει πρόβλημα, έχω αγοράσει τροφή της SERΑ με σπιρουλίνα (αναφέρει πάνω από 8 βαθμούς) που είναι πολύ μικρά δαχτυλιδάκια και ρίχνω κάθε μέρα συνολικά 6 κομματάκια, αρκούν ή να σταματήσω;

6. προϊόντα που χρησιμοποιούνται ως βελτιωτικά να χρησιμοποιώ ή να αποφεύγω;

Ρίξε μια ματιά στη κατασκευή που έχω κάνει και αν θέλεις οτιδήποτε μου λες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-14, 20:00
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή βιολογια

1]γιατί ανησιχείς αφού δεν έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτωση. Αν ταιζεις σωστά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
2]Αν τα ψάρια σου συμπεριφέρονται φυσιολογικά . και η βιολογία σου ανταποκρίνεται η μέτρηση είναι μια τυπική διαδικασία. Τις κάνεις μόνο για να είσαι σίγουρος .[Εγώ προσωπικά πολύ σπάνια]
3]Ναι τα ζώα αυτά αγαπάνε το φρεσκάρισμα .Εγώ προσωπικά φρεσκάρω περίπου 20% κάθε βδομάδα. Αμέσως μετά τα βλέπεις πολύ χαρούμενα κάνουν σαν τρελά.
4]Τα βιολογικά συστήματά δεν τα σταματάμε ποτέ.[μόνο αν κάνουμε θεραπεία με βαριά φάρμακα πχ ποτασιουμ υπερμαγκανατ κ.α]σε αφτί τι περίπτωση ο κυκλοφορητής δουλεύει παρακαπτοντας τα φίλτρα ,και δεν ταΐζουμε.
5]Το χειμώνα ταΐζουμε με πολύ χαμηλή πρωτεΐνη.Δηλαδή τροφές συντήρησης.
Το βλέπουμε ανάλογα με την όρεξη τους.
6] Αυτά δεν τα ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-14, 20:23
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

πολύ σε ευχαριστώ για το χρόνο σου... ότι χρειαστώ... ΞΑΝΑενοχλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-14, 22:31
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή εγκατάσταση ψηφιακού θερμόμετρου

μετά από μια σύντομη βόλτα στο petsupermarket στον κηφισό, αγόρασα ένα ψηφιακό θερμόμετρο της marina | hagen.
έχει βέβαια καλώδιο περίπου ένα μέτρο, οπότε ο αισθητήρας "δέθηκε" στη δεύτερη αντλία του καταρράκτη και... βυθίστηκε!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (57).jpg
Εμφανίσεις:  709
Μέγεθος:  79,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (56).jpg
Εμφανίσεις:  594
Μέγεθος:  43,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-14, 13:12
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
1]και άλλες... ερωτησούλες:
σε ξαναενοχλώ:

1. το φίλτρο που έχω πρακτικά πρέπει να καθαρίζεται τελείως ή το αφήνουμε να αναπτύξει βιολογία; σε ρωτάω γιατί το έχω βγάλει μια φορά και το έπλυνα τελείως, μήπως δεν κάνει; επίσης καθαρίζω κάθε εβδομάδα τα φίλτρα της αντλίας που εκεί μαζεύει πολύ άλγη.

2. είπαμε ότι τον καταρράκτη τον έχω 23 ώρες για να ανακυκλώνει το νερό και να οξυγονώνεται. με την αντλία που πάει στο φίλτρο την έχω συνολικά 6 ώρες την ημέρα, χρειάζεται ενδεχομένως περισσότερη ώρα; είναι 3900lt / h

3. η αιωρούμενη άλγη καταπολεμείται μέσω της λάμπας UV (το νερό είναι πεντακάθαρο), με την άλγη που κατακάθεται στα τοιχώματα και στον πάτο, έχουμε καμιά λύση; την καθαρίζουμε χειροκίνητα ή υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος; την ανακάτεψα πριν μέρες και το νερό έγινε τόσο πράσινο που ήθελε μια μέρα για να καθαρίσει (θα ανεβάσω και σχετικές φωτογραφίες)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-14, 10:56
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ξαναενοχλώ:

1. το φίλτρο που έχω πρακτικά πρέπει να καθαρίζεται τελείως ή το αφήνουμε να αναπτύξει βιολογία; σε ρωτάω γιατί το έχω βγάλει μια φορά και το έπλυνα τελείως, μήπως δεν κάνει; επίσης καθαρίζω κάθε εβδομάδα τα φίλτρα της αντλίας που εκεί μαζεύει πολύ άλγη.

2. είπαμε ότι τον καταρράκτη τον έχω 23 ώρες για να ανακυκλώνει το νερό και να οξυγονώνεται. με την αντλία που πάει στο φίλτρο την έχω συνολικά 6 ώρες την ημέρα, χρειάζεται ενδεχομένως περισσότερη ώρα; είναι 3900lt / h

3. η αιωρούμενη άλγη καταπολεμείται μέσω της λάμπας UV (το νερό είναι πεντακάθαρο), με την άλγη που κατακάθεται στα τοιχώματα και στον πάτο, έχουμε καμιά λύση; την καθαρίζουμε χειροκίνητα ή υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος; την ανακάτεψα πριν μέρες και το νερό έγινε τόσο πράσινο που ήθελε μια μέρα για να καθαρίσει (θα ανεβάσω και σχετικές φωτογραφίες)
1. Το φίλτρο πρέπει να καθαρίζεται με νερό από την λίμνη. Μην ξεχνάμε ότι περιέχει βιολογία. Το νερό από την βρύση μπορεί να την καταστρέψει.

2. Έχω μπερδευτεί λίγο με την αντλία –φίλτρο – καταρράκτη που έχεις. Αν θυμάμαι καλά έχεις μια λίμνη 2700λτ και αντλία 3900λτ/ω. Αν είναι έτσι τα πράγματα, η αντλία σου είναι μικρή για την λίμνη σου. Το νερό στο φίλτρο σου πρέπει να κυκλοφορεί 24 ώρες το 24ωρο.

3. Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι για την τριχοειδή άλγη. Το να έχει 1-2 δάχτυλα στα τοιχώματα δεν είναι πρόβλημα. Όταν μεγαλώσει είναι. Ο χειροκίνητος καθαρισμός είναι μπελάς. Κανονικά πρέπει να βρεις την αιτία που δημιουργείτε (ταΐζεις πολύ και περισσεύει τροφή?, υπάρχει ελλιπής φίλτρανση? κτλ). Υπάρχει και ο τρόπος με το αλάτι αλλά θα αφήσω τον GIANNHS KOI που το κατέχει καλύτερα να το αναλύσει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-14, 20:33
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή GIANNHS KOI

1)Συμφωνώ με τον aliens απ"ότι κατάλαβα στης αντλίες έχεις τα προ φίλτρα ,καλά κάνεις και τα καθαρίζεις κάθε εβδομάδα. Αν το κυρίως φίλτρο σου έχει στομώση καθάρισε τω απαλά με νερό της λίμνης.
2)Και εδώ συμφωνώ με τον aliens τα βιολογικά πρέπει να δουλεύουν ασταμάτητα τώρα για την οξυγόνωση του νερού εγώ έχω αεραντλία και αυτή λειτουργει 24 ώρες.
3)την λάμπα την αλαλάζουμε κάθε 6 μίνες .την τοποθετούμαι στο τελευταίο στάδιο της βιολογίας .όσο για το αλάτι βοηθάει πολύ στον περιορισμό της τριχοειδή άλγης και όχι μόνο (είναι θαματουργό).
-------------------------
Το αλάτι τονώνει τα koi.
Τα βοηθά πολύ στο πεπτικό τους σύστημα, λειτουργεί σαν
αντιστρές, περιορίζει κατά 90% τα παράσιτα στη δεξαμενή, τονώνει
Τη προστατευτική τους βλέννα, συγκρατεί την άλγη σε ιδανικά
Επίπεδα. (Αυτό αρέσει πολύ στα koi).η δόση που χρησιμοποιούμε 0,3% .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GIANNHS KOI : 26-02-14 στις 20:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-14, 23:06
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Έχω μπερδευτεί λίγο με την αντλία –φίλτρο – καταρράκτη που έχεις. Αν θυμάμαι καλά έχεις μια λίμνη 2700λτ και αντλία 3900λτ/ω. Αν είναι έτσι τα πράγματα, η αντλία σου είναι μικρή για την λίμνη σου. Το νερό στο φίλτρο σου πρέπει να κυκλοφορεί 24 ώρες το 24ωρο.
υπάρχει η αντλία των 3900lt/h που πάει στη λάμπα και στο φίλτρο αλλά και μια 2η αντλία 1600lt/h που περνάει από τον καταρράκτη, γιατί λες ότι είναι μικρή η 3900lt;

επίσης το βράδυ δεν είναι πρακτικά καλύτερα να μην δουλεύει η μεγάλη αντλία αφού θα ανακυκλώνει το κρύο νερό από το βυθό; (αν και τα ΚΟΙ αιωρούνται κοντά στην επιφάνεια)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-14, 12:05
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή GIANNHS KOI

Αυτό δεν έχει καμιά σχέση. Τα βιολογικά πρέπει να δουλεύουνε συνέχεια.Ενας λόγος παραπάνω για σένα,που δεν έχεις και καλά βιολογικά υλικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY λιμνούλα στο μπαλκόνι gouts0unin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 18-06-12 16:14
μικρή λιμνούλα marios1991 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 30-04-12 15:16
Απορία για λιμνούλα in the pond Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 27-01-12 16:54
Είναι μόνο δική μου η απορία? rtolis Γαρίδες 9 25-10-10 20:30
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07345 seconds with 15 queries