Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-13, 15:39
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή Καλησπερα απο ενα νεο μελος!!!

καλησπέρα!!
το project full φυτεμενο rio 180!! το οποίο λειτουργεί με τα εξής:

συνθήκες νερού :
no3=10-15
no2=0
nh3=0
6d>7d gh-dt-th
6kh
7,2 ph

διακόσμηση:
πέτρες λάβας, ξύλα, μοπάνι
χαλίκι κοκκομετρίας 1-1.8 mm

Φιλτρανση:
jbl 700e
fluval 205
στρωμενα απο 3-4 χρονια ενυδρειο!

οργανισμοί:
3 ραμιρεζι που ηταν στο μικρο
4 cory albino που ηταν στο μικρο
και 15 cardinals
3 helena
1 Nerite Snail

φυτά:
java moss
cryptocorine
cabomba caroliniana
anubia nana
anubia barteri
Lindernia rotundifolia
egeria densa
,alternathera rosafilia
,riccia
echinodorus ozelot
κερατοφυλλο
nymphea lotus
+ μια 'cuba' για δοκιμή(δε βλεπω να την βγάζει αρχικά λογω cory και μετα λόγω βυθου φωτισμού και co2 !!!

λιπανση (βοηθεια εδω) : excel(4μλ την ημερα) - potassium(10μλ που σπαω σε δόσεις των 2μλ μερα παρα μερα) - trace(6 μλ! δόσεις των 1μλ την εβδομαδα) και μια σταλιά flourish(1μλ) να πάρουν λιγο τα πάνω τους γιατί λόγω ατυχήματος τα χα σε συσκότιση 3 μέρες και δε ρίχνω ακόμα (iron) αν δε το γεμίσω πρώτα με φυτά.(2 ταμπλετες flourish σπασμενα στα 4 διασπαρτα!)

φωτισμός:
daylight brilliant 6500kelvin (3900 lumen) και μια colour plant 4500kevin (1900 lumen)
και ανακλαστήρες jbl (φωτοπεριοδος αρχικα 9 ωρες καλα ειναι η να αυξησω η να αφησω??)

οπότε τώρα καθώς στρώνει ο βυθός... σε 3-4 μήνες θελω να εχω ενα φουλ φυτεμενο και με απαιτητικά φυτά (βασικά όλων των ειδών) με σύστημα co2 και προσθήκη 1χ39watt ή 2χ39watt([προτάσεις) με πατέντα απο δω και πέρα... εδώ θέλω συμβουλες και τα φώτα σας!!!

επίσης θέλω συμβουλές για τους οργανισμούς γιατι μπήκαν ολα απο σπόντα λογω το οτι έσπασε το ενυδρείο που τα φιλοξενούσε(πηγα να το σηκωσω με 10 λιτρα νερο και 15κιλα περιπου χαλικι $!@#%@)!



Επισης θα θελα να ρωτησω αν μπορει να με καλυψει ενα συστημα της nutrafin η κατι τετοιο αρχικα για το 4μηνο που θα μαι σιγουρα μονο με excel
http://www.aquaristi...T4EShkb0RCGWFV6


καθως ειδα οτι θα πραγματοποιηθει μια μαζικη παραγγελια απο το aquaristikshop τι θα μου προτείνατε απο κει σαν ολοκληρωμένο σύστημα co2

φωτογραφιες
http://i40.tinypic.com/1hyu4y.jpg
http://i39.tinypic.com/4l6ond.jpg
http://i39.tinypic.com/316qdc0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-13, 20:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στην παρεα μας!

Για να αρχισουμε...

Δυναμικα με φουλ λιπανση σε βλεπω να το αρχισες . Το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω και πολυ φυτομαζα προς το παρον και σιγουρα οχι CO2 ακομα. Το excel δεν ξερω κατα ποσο θα κανει δουλεια σε αυτο τον τομεα. Παρακολουθησε το λιγο και παρ'το σιγα-σιγα καλυτερα, μηπως σου γυρισει μπουμερανγκ, γιατι η περισσεια θρεπτικων μπορει να σου προκαλεσει μεγαλα προβληματα με αλγες.

Για τα ψαρια, θα σου ελεγα να μαλακωσεις το νερο σρκετα ακομα και ισως να "σκοτεινιασεις" λιγο το τοπιο, εφοσον ολα αυτα που εχεις, δεν αρεσκονται σε δυνατο φωτισμο. Φυτα επιφανεια (κερατοφυλλο, pistia, φακη), νομιζω θα ηταν καλη παρεμβαση.

Σε οτι αφορα τα ramirezi, ως κιχλιδες, η συμπεριφορα τους μπορει να ειναι απροβλεπτη. Αν κανουν κανενα ζευγαρι δεν ειναι απιθανο να πρεπει να απομακρυνεις το αλλο. Τα corydoras καλο ειναι να ειναι σε μεγαλυτερη ομαδα, πανω απο 8 ατομα και ο βυθος να ειναι αμμωδης. Το χαλικι δεν ξερω κατα ποσο θα το βολεψει να εχουν συνεχως τα μουσουδια τους σε αυτο. Παντως ,με αυτα μην περιμενεις cuba κλπ, θα στα ξυλωσουν ολα τα σκασμενα

Ωραιο ενυδρειο, προσεγμενο και με πολλες προοπτικες, παντως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-13, 21:36
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Angry

x0ax0a0 ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα
δυναμικά λες ε? :P τα επίφοβα iron/flourish 1ml μωρέ :P
potassium μπήκα δυνατά(αλλά είχα διαβάσει οτι δεν ειναι επίφοβο για τις παλιό άλγες) οσο για το trace παλι overdose? :P
ακούω προτάσεις για λίπανση.... αν και αυτο το μηνα θα μπουν(πιστευω αρκετά φυτά)
για Co2 σκέφτομαι η το JBL ProFlora bio160 ή nutrafin(θα κάνουν τίποτα η πεταμένα λεφτά ?)
για την περιοδο των 4μηνων που θα προβώ σε ολοκληρωμένο σύστημα αλλά όντας άσχετος απ αυτά θέλω και διάβασμα και αποταμίευση :P

για τα ψάρια λοιπόν... το τοπίο θέλω να το σκοτεινιάσω σε καποια σημεία(γνωρίζοντας ειδικά για τα cardinal οτι στρεσάρονται)
κερατοφυλλο εχει ηδη μπει (φοβαμαι λιγο το excel γι αυτο και η ερωτηση για τα παραπάνω σκευάσματα )!τα ραμιρεζι θεωρητικα ακομα ειναι 2 θυληκα 1 αρσενικο αν διαπιστωθεί ζευγάρι θα απομακρυνθεί σίγουρα το ένα!οσο για τα cory ηταν 6 λογω μικροτερου ενυδρειου του οποιου εκανα #@%$ και το έσπασα :P είχα αυτή την μικρή ομάδα κ πηγαίνοντας για ένα 'δυνατό' φυτεμένο δε ξέρω αν θα προσθέσω η αν θα τα δώσω σε κάποιον συνχομπιστα ακόμα και δεν ήθελα να προσθέσω γιατί ο βυθός είναι άστρωτος.. για το χαλίκι 4 χρόνια δεν είχα θέμα από δική μου παρατήρηση πάντα(δεν ειναι κοφτερό χαλικάκι) και ξερω τι 'σατανικά' είναι με τις μουσούδες ηδη άρχισαν να μου πετάνε την δοκιμαστική cuba στην επιφάνεια :P!!!

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ελπίζω να φέρει εις πέρας αυτά που υπόσχεται εγινε λιγο βιαστικα γιατι περασα ενα 3μερο κολαση με σπασμενα ενυδρεια διαρυθμιση στο χωρο που θα μπει και στηθηκε σε μια μερα για να φιλοξενισει τα ψαρια του μικρότερου ενυδρείου που εσπασα :P !το project θα ναι...
μια ζουγκλα στην μερια της ριζας και κοντα φυτα στυλ cuba/eleocharis/helferi ισως και καποια μεσαια στη μερια των πετρων και στην μεση κατι σε madascariensis η crinum calamistratum να χωριζει αυτα :P
αλλα εχουμε ακομα... :P
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-13, 21:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια χαρα θα γινουν ολα, κι ας σου ηρθαν αναποδιες. Ορεξη φαινεται να εχεις μπολικη, οποτε αυτο αρκει και με το παραπανω.

Για CO2 προτιμησε χωρις δευτερη σκεψη μπουκαλα, για να λυσεις μια και καλη το θεμα, αφου θελεις να ασχοληθεις με φουλ φυτεμενο. Ολα τα αλλα πιο πολυ θα σε ταλαιπωρησουν, παρα θα σε βοηθησουν. Το αποτελεσμα παλι το ιδιο θα ειναι στο τελος, μετα απο ασκοπα εξοδα: μπουκαλα.

Το excel ειναι αμφιβολο ως προς τα συστατικα του και τα αρνητικα που ισως (ισως και οχι) προκαλεσει. Παντως φυτα οπως κερατοφυλλο, egeria densa, ειναι πολυ πιθανο να τα καψει. Τωρα για τη λιπανση, θα σου ελεγα να κρατησεις μικρο καλαθι, μεχρι τουλαχιστον να αυξηθει η φυτομαζα, να ενισχυσεις με CO2, να τα δεις να παιρνουν για καλα τα πανω τους, απορροφωντας ουσιαστικα ολα τα θρεπτικα. Αν δεν το κανουν αυτα, θα το κανουν οι αλγες, αυτο ειναι σιγουρο. 1/4 της αναγραφομενης στη συκευασια δοσης και παρατηρηση για το αν χρειαζεται παραπανω, ειναι μια καλη αρχη για εμενα.

Για τα corydoras, ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα, εκανες σιγουρα οτι καλυτερο μπορουσες. Τωρα αν θελεις γρασιδια κλπ, πρεπει να αποφασισεις ποιο απο τα δυο θελεις, μαζι δεν πηγαινουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-13, 22:18
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Απο ορεξη αλλο τιποτα :P!
Αν δε φοβομουν τις γνώσεις μου για τις μπουκάλες και τα συστήματα αυτά(συνδεσμολογίες και οτι άλλο χρειάζεται)δε θα το συζητούσαμε :P
πιστευω η άμυνα μου με κάνει να πηγαίνω σ αυτά τα 'χαζά' που ούτε πάλι συμπαθώ diy :P !!Ναι για το excel ακουγονται διαφορα και ας μου ειχε λυσει τα χερια στο μικροτερο φυτεμενο που ειχα... ειναι λιγο μυστηριο !!ωραια παμε για 1/4 λοιπον σταθερά και βλέπουμε τις ανάγκες των φυτών!!
τα αγαπαω τα cory αλλα με πανε πισω σ αυτο που εχω στο νου μου να κανω!!θα δειξει αλλα οι αποφασεις θα παρθουν σε 2-3μηνες πιστευω που θα στρωσει ο βυθος και θα μου την βαρεσει για τα 'γρασίδια'...
μαλακώνοντας το νερο που αναφέρθηκε προς το παρον λες να υπαρξει μεγάλο θεμα ως προς τον πληθυσμό τους αν μεινουν ως εχουν η να παρω πιο γρήγορα αποφάσεις?
και κατι ακόμα ειδα για μια ομαδικη παραγγελια που θα γινει εχεις υποψιν εσυ η καποιος φιλος ενα συστημα απο το συγκεκριμενο σαιτ?
http://www.aquaristikshop.com
ή να κοιτάξω για αλλού?
έχω υπόψιν μου 2 συστήματα το ενα απο ελληνικό σαιτ και ενα ξενο
αλλα είπαμε πολυ άσχετος με το ολο θέμα :P
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-13, 22:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλο θα ηταν να βαλεις σε προτεραιοτητα να μαλακωσεις λιγο το νερο σου, μονο καλο θα κανει στα ψαρακια σου και στην αμυνα του οργανισμου τους.

Τωρα για τα περι μπουκαλας, υπαρχουν και αγγελιες ανα καιρους που εχουν πολυ συμφεροντα πληρη συστηματα. Υπαρχουν ελληνικα καταστηματα απο την αλλη, ebay και πολλες επιλογες. Με μια αναζητηση στο φορουμ, θα βρεις διαφορα ενδιαφεροντα θεματα, ωστε να παρεις την καλυτερη αποφαση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-13, 22:43
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ειναι ενα απο τα επόμενα άμεσα βήματα μου... θα σας πω αποτελέσματα εντός βδομάδας και μαλλον με τυρφη θα παιξω εκτος αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο?!!
Σε ελληνικά καταστήματα δεν έχω δει κάτι εκτός απ αυτα των εταιριών που δεν ξανά γεμίζει η μπουκάλα!
οσο για το αν θα παρω την καλύτερη για το συγκεκριμένο θέμα πολυ αμφιβάλω γιατι εχω διαβασει παρα πολλα και μου φαίνεται ακόμη σαν πυρηνική φυσική χεχε!!θελω τρελή καθοδήγηση στο θεμα αυτο...
μην σας πω οτι οταν την παρω στα χερια μου κερναω και καφε στην αθηνα οποιος ειναι κοντά για μαθημα λειτουργίας και συντήρησης :P!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-13, 22:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για την επεξεργασια του νερου, τυρφη ή αντιστροφη οσμωση. Σιγουρα η οσμωση ειναι πιο ξεκουραστη και ευκολη λυση, αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με ψαρια μαλακου νερου.

Για παραδειγμα, ενα ελληνικο καταστημα με μπουκαλες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-13, 23:09
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν θα ασχοληθώ με μαλακό νερό η με οργανισμους που ζουν σε αυτο.. πριν ατυχήματος είχα στο νου μου να μην ασχοληθώ με τους οργανισμούς που θα μπουν παρα μονο με φυτα εξαρχης.. αλλα μας τα φερε αλλιως!!θα το κανω μεχρι να κατασταλάξω!
εχω ακουσει για το συγκεκριμένο κατάστημα επίσης εχω δει αυτα
http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
fish.aquaristic.net/en/Technical-Equipment/CO2-fertilization/CO2-system-complete/CO2-complete-pant-2000-with-magnetic-valve-reusable-system-2000-with-magnetic-valve.html
ξερω οτι λειπει σιγουρα το phμετρο για οτιδιποτε αλλο δε ξερω η δε καταλαβαινω δε ξερω ακομη αν οι μπουκαλα στο πρωτο δεχονται να ξαναγεμισει οσο για το δευτερο δε δινει μπουκαλα για μεταφορα Eλλαδα(δε θα συμφερε κιολας στα μεταφορικα) οποτε με ωθεί στην olympia οποτε σιγουρα θα ξανα γεμιζει(τα χω λιγο μπερδεμενα :P)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-13, 23:15
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καλως ηρθες...

καθαρο το ενυδρείο σου ,αλλα αποψη μου χρειάζεται αρκετα πραματακια ακομα για να γεμισει...ισως κιαλλα ξύλα ή πετρες...

τα φυτα μην τα πλακώνεις στα λιπάσματα γιατι προς το παρόν δεν τα χρειάζονται ολα αυτα που ριχνεις...και μετα...θα σε επισκεφτούν οι αλγες....


καλη συνεχεια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-09-13, 23:26
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες...

καθαρο το ενυδρείο σου ,αλλα αποψη μου χρειάζεται αρκετα πραματακια ακομα για να γεμισει...ισως κιαλλα ξύλα ή πετρες...

τα φυτα μην τα πλακώνεις στα λιπάσματα γιατι προς το παρόν δεν τα χρειάζονται ολα αυτα που ριχνεις...και μετα...θα σε επισκεφτούν οι αλγες....


καλη συνεχεια
ευχαριστώ πολυ άργησα με τις συστάσεις αλλά με εχει πνίξει να δω τι θα κάνω λόγω του ατυχήματος που ειχα :P κάλιο αργά πάρα ποτέ όμως
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....341#post784341!!
πιστευω οτι οι φωτογραφιες το αδικουν ως προσ το γεμισμα συν οτι εχω παρα πολλα στο ντουλαπι και τα εβγαλα για να εχουν και τα ψαρια χωρο ανεφερα οτι στήθηκε σε χρονικό διάστημα 2 ημερων λόγω οτι εσπασε το αλλο που τα φιλοξενούσε σταδιακά θα προστεθούν πολλα φυτα τωρα απο διακοσμηση δε ξερω αλλα μαλλον οχι (βλέποντας και κάνοντας!ειναι αρκετα 'φτωχη' η μερια με τις πετρες αλλα θα βελτιωθει συντομα!)
ευχαριστώ για τα σχολια και τις συμβουλές καλοδεχούμενες ολων των ειδών προτασεις!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-13, 00:05
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
Οσων αφορα το JBL ProFlora bio160 ουτε να το σκεφτεσαι πεταμενα λεφτα σιγουρα, το εχω στο ριο 125 συμπληρωματικα με το excel, οταν το ειχα μονο του δεν εκανε τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-13, 01:32
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες
Οσων αφορα το JBL ProFlora bio160 ουτε να το σκεφτεσαι πεταμενα λεφτα σιγουρα, το εχω στο ριο 125 συμπληρωματικα με το excel, οταν το ειχα μονο του δεν εκανε τιποτα.
Καλως σας βρήκα εχω σταματησει να το σκεφτομαι ... !!θα παω κατευθειαν σε πληρες συστημα το αποφασισα σαν επομενη κινηση!
ευχαριστω για το ενδιαφερον και την απαντηση σου !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-13, 09:49
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-13, 19:49
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες
Ευχαριστω πολυ

παρήγγειλα αυτό τελικά δε ξέρω αν είναι καλή επιλογη αλλα συγχύστηκα... :P
http://fish.aquaristic.net/en/Techni...tic-valve.html
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-09-13, 18:59
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

http://i41.tinypic.com/120gxvl.jpg

http://i43.tinypic.com/2mpg01f.jpg

Αντε και τα πρωτα ανθη....

περιμενω πως κ πως το co2 αντε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-09-13, 20:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnreta Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ

παρήγγειλα αυτό τελικά δε ξέρω αν είναι καλή επιλογη αλλα συγχύστηκα... :P
http://fish.aquaristic.net/en/Techni...tic-valve.html
Αουτς!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-09-13, 20:30
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αουτς!
Ακριβο ε?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-09-13, 20:31
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnreta Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβο ε?
Εγώ πάντως πόνεσα...χωρις καν να βαλω το χερι στη τσέπη...
Μόνο με το λινκ...

Μακαρι να κανει τη δουλεια που θες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-09-13, 00:53
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως πόνεσα...χωρις καν να βαλω το χερι στη τσέπη...
Μόνο με το λινκ...

Μακαρι να κανει τη δουλεια που θες
χεχε
ναι ειναι λιγο τσιμπημενα αλλα δεν υπαρχουν και φθηνοτερα...
και ειναι μονοδρομος τελικα και ειναι ενα παγιο εξοδο που θα μεινει!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-09-13, 09:30
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Γιάννη μή μασάς! Πήρες το καλύτερο σύστημα και για την ποιότητά του, το φθηνότερο.

Όταν θα το παραλάβεις θα δεις που όλα τα εξαρτήματα είναι Made in Germany.
Πουλάνε τα κινέζικα σε διπλή τιμή και για τα επώνυμα γνωστών εταιρειών δεν σου συζητάω, 3 φορές επάνω!

Εύχομαι μόνο να θυμήθηκες να του δώσεις το ΑΦΜ σου για να γλυτώσεις το ΦΠΑ

Για ό,τι βοήθεια θέλεις στο στήσιμο, στείλε μου πμ. Εϊναι πολύ εύκολο και απλό.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-09-13, 11:34
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Στέφανε ευχάριστο πολύ! Πoλυ πιθανόν να σου στείλω γιατι τα φοβάμαι εγω αυτά τα μαραφέτια μην κανω καμια βλακεία.. και ανατινάξω το σπίτι :P
Επίσης σ ευχαριστώ και δημοσια για τα φυτά <3 και συγνώμη για την ταλαιπωρία !!


Ποτε θα ανθίσει ? είναι σε ΤΕΤΟΙΑ κατάσταση 3 ΜΕΡΕΣ :P απλα ψηλώνει δεν ανοίγει
http://i41.tinypic.com/120gxvl.jpg

http://i43.tinypic.com/2mpg01f.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-11-13, 14:00
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Mετά απο καιρό σας γράφω να δείτε κάποια αποτελέσματα καταφέρνοντας να κρατήσω μόνο την green spot απο άλγες μέσα !!! επιτέλους κυλάει όμορφα και ξεκινάω να μεταφυτεύω !!
Καταρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που με συμβουλεύατε όλο αυτόν τον καιρό!
Βάζω φωτογραφίες απο την τωρινή κατάσταση....






3 τη φορα που ανθιζει η ανουμπια




Τώρα μένει να βελτιωθούν οι συνθήκες ακόμα περισσότερο αν είναι εφικτό η να μείνουν ως έχει ....
τα περισσότερα ψάρια έχουν δοθεί και πλέον κατοικούν: 40 cardinal / 5 otocycloys / 2 sae / 6 corydoras albino και 10 rhamson snails !
Επισης προστέθηκε ένας κυκλοφορητής ακριβώς πάνω απο τον γυάλινο διαχυτηρα (θεωρώ οτι βοηθησε πάρα πολύ!)

Σε συνθήκες : ph 6,8 - no3=8 με 10 - gh=8 - kh=6
σε 2 με 3 μέρες θα ξανά δώσω στοιχεία των μετρήσεων γιατί παρήγγειλα καινούρια τεστ υγρά μαζί και φωσφορικών !

θέλω γνώμες και συμβουλές για τα φυτα (δε θυμάμαι ποιος μου λεγε για την πολυσαλάτα) τωρα το κατανοώ και θέλω να ''διώξω'' ορισμένα φυτά και θέλω να μου πείτε εσείς τι θα κάνατε τι θα ''διώχνατε''.... να δω κατα ποσο συμφωνούμε το μόνο που μπορώ να πω ειναι οτι δε θα αποχωριστώ με τίποτα τα εξής:
aponogeton madascariensis
Rotala rotundifolia
Stayrogyne spec
Ludwigia Repens Rubin

και θα ήθελα γνώμες για την ψαροσύνθεση... σκεπτόμενος να κρατήσω τελικά έναν αριθμό 10 otocyclous και cory(για το κοπαδι) 50 cardinal (και λόγω μικρής ιχθυοφόρτισης και λογω αισθητικής γιατι απο την στιγμη που αποφασησα για cardinal δεν εχουν το καλύτερο κοπαδιασμα και δεν ήθελα να τα μπλέξω με ροδοστομους που κάνουν αρκετοι!)
Ε δω θα ακούσω καθαρά εσάς είτε μου πείτε να βγάλω κάποια είτε μου πείτε να προχωρήσω εξαρτάται απο σας !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλησπερα νεο μελος Mr.Din Αρχάριοι γλυκού νερού 21 06-03-11 11:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09701 seconds with 13 queries