Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-13, 19:58
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή ΚΑΤΑΠΟΛΈΜΗΣΗ ΑΛΓΗΣ

Καλησπέρα ,
έχει χρησιμοποιησει κάνεις το παρακάτω για την καταπολέμηση αλγης?????

HAQUOSS H29 - ALGAE LIMIT

Adjuvant product for water purification in the prevention of the appearance of patches of brown and/or green algae on the glass and ornaments inside the aquarium. It is essential the use as soon as the problem appears. Decrease at the same time the lighting hours and after the treatment do more frequent water partial siphoning the bottom. We recommend the addition of HAQUOSS NITRATOR in the filter to eliminate the presence of nitrates and consequently the re-growth of algae. Only for freshwater aquariums.
USE: 5ml (1 capful) per 25 liters of water. If necessary, repeat the operation after two days but no more than 2 or 3 times.. After the treatment is recommended to do a water partial of 30% and add HAQUOSS DM2 (BIOLOGICAL LIFE STARTER) to replenish the bacteria of the filter and use HAQUOSS CARBOMAX PRO or HAQUOSS ZEOCARB to eliminate the coloration of the water. When using this product it is recommended to remove the activated carbon from the filter, if present.


η εταιρεία αναφέρει το παραπάνω αλλα κατι δεν μου κολλάει σε αυτα που γράφει !!! αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-13, 20:17
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mnck Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα ,
έχει χρησιμοποιησει κάνεις το παρακάτω για την καταπολέμηση αλγης?????

HAQUOSS H29 - ALGAE LIMIT

Adjuvant product for water purification in the prevention of the appearance of patches of brown and/or green algae on the glass and ornaments inside the aquarium. It is essential the use as soon as the problem appears. Decrease at the same time the lighting hours and after the treatment do more frequent water partial siphoning the bottom. We recommend the addition of HAQUOSS NITRATOR in the filter to eliminate the presence of nitrates and consequently the re-growth of algae. Only for freshwater aquariums.
USE: 5ml (1 capful) per 25 liters of water. If necessary, repeat the operation after two days but no more than 2 or 3 times.. After the treatment is recommended to do a water partial of 30% and add HAQUOSS DM2 (BIOLOGICAL LIFE STARTER) to replenish the bacteria of the filter and use HAQUOSS CARBOMAX PRO or HAQUOSS ZEOCARB to eliminate the coloration of the water. When using this product it is recommended to remove the activated carbon from the filter, if present.


η εταιρεία αναφέρει το παραπάνω αλλα κατι δεν μου κολλάει σε αυτα που γράφει !!! αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει !!!!!
Εγω προσωπικα οχι.Καλυτερα ειναι να βρεις τι μπορει να την δημιουργει χωρις να καταφυγεις σε ετοιμα σκευασματα!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-13, 20:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εγω θα συμφωνησω. Ολα αυτα τα χημικα που υποσχονται διαφορα, δεν ξερεις σε τι μπορουν να βλαψουν, εστω και οχι με την πρωτη ματια. Σιγουρα, δεν ειναι εντελως ακινδυνα.

Ο καλυτερος τροπος για να καταπολεμηθει η αλγη ειναι να επικεντρωθουμε στην αιτια και οχι στο αποτελεσμα. Σε διαφορετικη περιπτωση, δεν θα σταματησει να εμφανιζεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-13, 20:52
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 270ΛΤ
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ
Χρονος λειτουργιας:1 ΕΤΟΣ
Υποστρωμα και ποιο: ΟΧΙ
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 2Τ8 (35w)
Φωτοπεριοδος: 14:30 ΕΩΣ 23:00
Παροχη CO2: ΟΧΙ
Χρηση excel: ΟΧΙ
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: ΟΧΙ
Ταμπλετες λιπανσης: ΟΧΙ
Προγραμμα λιπανσης: ΟΧΙ
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): ΚΑΘΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ 80LITRA
Θερμοκρασια:29
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:15
ΡΟ4:0
Fe:ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΜΕΤΡΗΣΗ
ΡΗ: 6,8
KH:6
GH:7
Φιλτρανση: FLUVAL 306(MONO SIPORAX) KAI EHEIM 2028(MONO SUBSTRAPRO)
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 7 ΔΙΣΚΟΙ -10 cory - 4 amano
Ειδη φυτων:βαλσινεριες (σπιραλ-γιγαντεα) - ανουμπιες -καμπομπα - κερατοφυλο - κρυπτοκορινες-πιστια
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):-
Περιγραφη αλγης:ειναι η καφε και η μαυρη
Ποτε εμφανιστηκε: εδω και 1,5 μηνα περιπου
Αλλα σχολια:
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-13, 21:29
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Εγω αυτο που εκανα ηταν 3 μερες κλειστα τα φωτα τελειως και μειωσα μετα τη φωτοπεριοδο απο 10 ωρες σε 6. Απο τοτε και αφου πρωτα την καθαρισα δεν μου εχει ξαναεμφανιστει κι ελπιζω να μην την ξαναδω. Ειχα καφε αλγη η οποια τελικα δεν εκανε απλα τον κυκλο της απ'οτι φαινεται. Και μου ειπαν και κατι αλλο, οτι μια φορα την εβδομαδα να μην αναβω καθολου το φως. Οπως και στη φυση, δεν εχει καθε μερα ηλιο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-13, 21:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pulsedia Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μου ειπαν και κατι αλλο, οτι μια φορα την εβδομαδα να μην αναβω καθολου το φως. Οπως και στη φυση, δεν εχει καθε μερα ηλιο.
Πετσοπας????

Η σταθερή φωτοπερίοδος είναι βασικό στοιχείο ενός ενυδρείου

Ο μη φωτισμός, μία μέρα την εβδομάδα, μάλλον προβλήματα θα φέρει, παρά κάτι θετικό
Και δεν αναφέρομαι μόνο στα φυτά, αλλά και στα ψάρια

Ούτε η μείωση στη φωτοπερίοδο από τις 10 ώρες στις 6, μέσα σε ένα 24ωρο, ενδείκνυται

Προσπαθούμε μέσα σε 5 τζάμια, να ξεγελάσουμε τη φύση
Ο βασικός κανόνας είναι : σταθερότητα στις ρουτίνες κι όλες οι αλλαγές να γίνονται σταδιακά κι όχι απότομα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-13, 21:42
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

θέλω να σας αναφέρω οτι εχω κάνει το εξής :

1) έκλεισα τα φώτα για 5 μέρες αλλα δεν ειδα αποτέλεσμα
2) εχω τσεκουρώσει τα φυτα μου εκει που δεν εβλεπα τη πλατη του ενυδρειου τωρα βλεπω τα παντα
3) αλλαξα ειδος τροφων που μου ειπαν διοτι η τροφες που ταιζα στα ψαρια μου ειχαν πολλα φωσφορικά
4)εβαλα και το υλικο στο φιλτρο που τραβαει τα φωσφωρικα αλλα τιποτα τις FLUVAL
4) χρησιμοποίησα το excell αλλα μαλλον με λαθος τροπο
5)να σας πω και οτι οι λάμπες ειναι καινούργιες 3μηνες ειναι που εχουν μπει στο ενυδρειο (grolux silvana - την αλλη δεν θυμαμαι τι ειναι )
τα νευρα μου εχουν σπασει
και δεν μπορω καθε τοσο να βαζω τα χερια μου στο ενυδρειο τα ψαρια μου εχουν τρελαθει !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-13, 21:53
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Λες ότι η άλγη ξεκίνησε πριν 1-1.5 μήνα, τι άλλαξες σε αυτό το διάστημα και ξεκίνησε πιστεύω πρέπει να ψάξεις τι αλλαγές έκανες τότε και θα βρεις την λύση μόνος σου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-13, 21:53
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mnck Εμφάνιση μηνυμάτων
θέλω να σας αναφέρω οτι εχω κάνει το εξής :

1) έκλεισα τα φώτα για 5 μέρες αλλα δεν ειδα αποτέλεσμα
2) εχω τσεκουρώσει τα φυτα μου εκει που δεν εβλεπα τη πλατη του ενυδρειου τωρα βλεπω τα παντα
3) αλλαξα ειδος τροφων που μου ειπαν διοτι η τροφες που ταιζα στα ψαρια μου ειχαν πολλα φωσφορικά
4)εβαλα και το υλικο στο φιλτρο που τραβαει τα φωσφωρικα αλλα τιποτα τις FLUVAL
4) χρησιμοποίησα το excell αλλα μαλλον με λαθος τροπο
5)να σας πω και οτι οι λάμπες ειναι καινούργιες 3μηνες ειναι που εχουν μπει στο ενυδρειο (grolux silvana - την αλλη δεν θυμαμαι τι ειναι )
τα νευρα μου εχουν σπασει
και δεν μπορω καθε τοσο να βαζω τα χερια μου στο ενυδρειο τα ψαρια μου εχουν τρελαθει !!!!!
Καταρχην μια φωτογραφια θα βοηθουσε!
Καποιες αλγες παρουσιαζοντε σε νεα ενυδρεια κανουν τον κυκλο τους και εξαφανιζοντε.
Φωτα δυνατα δεν εχεις ,λιπανση οχι, φωτοπεριοδος κανονικη βαλε μια φωτο να ειμαστε σιγουροι!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-13, 22:11
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75610


εδω ειναι οι φωτογραφίες που ρώταγα τι άλγη ειναι!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-12-13, 09:25
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πετσοπας????

Η σταθερή φωτοπερίοδος είναι βασικό στοιχείο ενός ενυδρείου

Ο μη φωτισμός, μία μέρα την εβδομάδα, μάλλον προβλήματα θα φέρει, παρά κάτι θετικό
Και δεν αναφέρομαι μόνο στα φυτά, αλλά και στα ψάρια

Ούτε η μείωση στη φωτοπερίοδο από τις 10 ώρες στις 6, μέσα σε ένα 24ωρο, ενδείκνυται

Προσπαθούμε μέσα σε 5 τζάμια, να ξεγελάσουμε τη φύση
Ο βασικός κανόνας είναι : σταθερότητα στις ρουτίνες κι όλες οι αλλαγές να γίνονται σταδιακά κι όχι απότομα

Δεν λεω οτι καποιος απο τους δυο λεει μπουρδες αλλα μια φορα να ακουσω μια γνωμη σταθερη δεν ετυχε. Σε οτιδηποτε ολο αυτο το διαστημα που εχω το ενυδρειο απο ολους σχεδον πηρα διαφορετικη απαντηση. Ο ενας λεει βαλε αυτο το ψαρι δεν εχει προβλημα, ο αλλος λεει δεν κανει, ο ενας λεει ταιζεις πολυ, ο αλλος ταιζεις λιγο, ο ενας λεει εχεις πολυ φως, ο αλλος λεει βαλε κι αλλη λαμπα, η μια ιστοσελιδα εχει ταδε χαρακτηριστικα στο ταδε ψαρι, η αλλη στο ιδιο ψαρι εχει αλλα χαρακτηριστικα, ενα φυτο που πηρα (το οποιο διαλυθηκε τελικα, μιλαμε εγινε φυτιλια, εξαφανιστηκε) ηταν ευκολο συμφωνα με το tropica, και συμφωνα με αλλη ιστοσελιδα δεν ηταν ευκολο, αυτος που το πηρα μου λεει ειναι οκ, ο αλλος μου λεει ποιος σου ειπε να το παρεις? Χεσε μεσα Πολυχρονη. Ο χρονος και τα λαθη προσφερουν εμπειρια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-12-13, 14:23
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pulsedia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λεω οτι καποιος απο τους δυο λεει μπουρδες αλλα μια φορα να ακουσω μια γνωμη σταθερη δεν ετυχε. Σε οτιδηποτε ολο αυτο το διαστημα που εχω το ενυδρειο απο ολους σχεδον πηρα διαφορετικη απαντηση. Ο ενας λεει βαλε αυτο το ψαρι δεν εχει προβλημα, ο αλλος λεει δεν κανει, ο ενας λεει ταιζεις πολυ, ο αλλος ταιζεις λιγο, ο ενας λεει εχεις πολυ φως, ο αλλος λεει βαλε κι αλλη λαμπα, η μια ιστοσελιδα εχει ταδε χαρακτηριστικα στο ταδε ψαρι, η αλλη στο ιδιο ψαρι εχει αλλα χαρακτηριστικα, ενα φυτο που πηρα (το οποιο διαλυθηκε τελικα, μιλαμε εγινε φυτιλια, εξαφανιστηκε) ηταν ευκολο συμφωνα με το tropica, και συμφωνα με αλλη ιστοσελιδα δεν ηταν ευκολο, αυτος που το πηρα μου λεει ειναι οκ, ο αλλος μου λεει ποιος σου ειπε να το παρεις? Χεσε μεσα Πολυχρονη. Ο χρονος και τα λαθη προσφερουν εμπειρια.
Ποιους δύο? Ποιος ειναι ο ένας κι ο άλλος?
Αν επέλεξες τον Χ άσχετο με τα ενυδρεία, για να πάρεις ενυδρειακές πληροφορίες, ποιος φταίει?

Οι δύο επιλογές που εγώ "βλέπω" είναι απ τη μια οι ασχετοι πετσοπαδες (υπάρχουν κι ελάχιστοι σχετικοι) και τα site & forum απ όπου μπορείς να αντλήσεις αρκετές πληροφορίες

Βρες το/α site - forum που σε "καλύπτουν" και έχοντας κριτική άποψη, "κράτα" αυτά που εσύ νομίζεις σωστά, αποκτώντας σταδιακά την κατάλληλη εμπειρία

Δεν νομίζω, πάνω σε βασικές πληροφορίες, να έχεις βρει μεγάλες & σημαντικές διαφορές σε θέματα φυτών & ζωντανών σε διάφορα site
Μικροδιαφορές μπορεί να υπάρχουν. Αρκεί αυτά που συγκρίνεις...να συγκρίνονται

Ας μην χαλάμε άλλο το ποστ του φίλου.
Απλά επειδή τα ποστς ίσως διαβαστούν μελλοντικά κι απο άλλους, αυτά για :
1. Μία ημέρα την εβδομάδα τα φώτα τελείως σβηστά &
2. Απότομη μείωση της φωτοπεριόδου πχ απο 10 ώρες σε 6, δεν θα τα πρότεινα

....
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-12-13, 14:41
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί τελικά να βοηθήσει ????

Αυτό που θέλω να απαντήσω στον φίλο που με ρώτησε για το τι αλλαγές επήλθαν στο ενυδρείο μου και να βρω μόνος μου το πρόβλημα ώστε να το λύσω : Είναι ότι αν είχα βρει το πρόβλημα θα το είχα λύση και δεν θα έγραφα στο φόρουμ!!!!!!
Το μοναδικό πράγμα που έχει αλλάξει είναι οι ρίζες και οι τροφές!!!! Δηλαδή έβγαλα τα προηγούμενα ξύλα και έβαλα ένα μοπανι και μια ρίζα .
Σταμάτησα να ταΐζω τροφές με υψηλό ποσοστό φωσφόρου
Αυτές είναι οι αλλαγές που έχω κάνει !!!!!
Ααααα πλέων κάνω αλλαγές νερού από Α/Ο και όχι από βρύση ελπίζω να μην οφείλετε από αυτό!!!!
Τώρα αν μπορεί κάποιος ας μου πει τι άλλο μπορώ να κάνω για να καταπολεμήσω αυτή την καταραμένη άλγη!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-12-13, 16:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές να εμφανίζεται η bba σε ενυδρεία όπου πέφτει κατεψυγμένη/ζωντανή τροφή, με τις υποψίες να πέφτουν στα αυξημένα οργανικά. Ακόμα, όμως, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει αποδειχτεί "επίσημα". Ακόμα λέγεται ότι η μεγάλη κυκλοφορία διευκολύνει την εξάπλωσή της. Προσπάθησε να την εξοντώσεις και ίσως να μην ξαναεμφανιστεί. Ξεκίνα με καθαρό οξυζενέ (από το φαρμακείο) κάθε μέρα (1ml/γαλόνι), τοπική εφαρμογή με κλειστή την κυκλοφορία και άνοιγμα ξανά μετά από κανένα τέταρτο, αύξησε τις αλλαγές σου (για κάποιο καιρό αν μπορείς και κάθε μέρα) και καθάριζε/άλλαζε συχνά τα μηχανικά σου υλικά, ώστε να μη μένουν τα σπόρια της bba στο ενυδρείο. Συχνά bba και staghorn εμφανίζονται μαζί και μπορεί να εξαφανιστούν και μαζί. ¶μα τη δεις αρχικά να κοκκινίζει και μετά να ασπρίζει πας καλά και αρχίζει να σκοτώνεται. Αν δεν πιάσει αυτό συζητάμε για Excel.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-13, 16:23
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές να εμφανίζεται η bba σε ενυδρεία όπου πέφτει κατεψυγμένη/ζωντανή τροφή, με τις υποψίες να πέφτουν στα αυξημένα οργανικά. Ακόμα, όμως, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει αποδειχτεί "επίσημα". Ακόμα λέγεται ότι η μεγάλη κυκλοφορία διευκολύνει την εξάπλωσή της. Προσπάθησε να την εξοντώσεις και ίσως να μην ξαναεμφανιστεί. Ξεκίνα με καθαρό οξυζενέ (από το φαρμακείο) κάθε μέρα (1ml/γαλόνι), τοπική εφαρμογή με κλειστή την κυκλοφορία και άνοιγμα ξανά μετά από κανένα τέταρτο, αύξησε τις αλλαγές σου (για κάποιο καιρό αν μπορείς και κάθε μέρα) και καθάριζε/άλλαζε συχνά τα μηχανικά σου υλικά, ώστε να μη μένουν τα σπόρια της bba στο ενυδρείο. Συχνά bba και staghorn εμφανίζονται μαζί και μπορεί να εξαφανιστούν και μαζί. ¶μα τη δεις αρχικά να κοκκινίζει και μετά να ασπρίζει πας καλά και αρχίζει να σκοτώνεται. Αν δεν πιάσει αυτό συζητάμε για Excel.

ok σε ευχαριστω πολυ !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τεχνητη βροχη (DIY rain system) kwstas_original Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 58 28-08-12 22:48
αναγνωριση αλγης kgf12345 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 04-08-11 19:29
Αναγνωριση Αλγης abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 01-10-09 19:42
Τεχνητη Εκκολαψη Αυγων Pritanis Δίσκοι 44 01-01-07 19:50
ιχνη αλγης alfacom Γλυκό νερό - Γενικά 2 02-07-04 16:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06677 seconds with 15 queries