Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-13, 21:00
katsar Ο χρήστης katsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Βοήθεια στην επιλογή φυτών

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια. Έχω αποφασίσει ότι το ενυδρεία θέλω να το κάνω τροπικό. Οπότε έχω κατασταλάξει μόνο στο γεγονός ότι πρέπει να βάλω μια ρίζα και φυτά. Θέλω να βάλω αρκετά φυτά ------> CO2. Αρχικά λέω να βάλω τις έτοιμες τις μπουκάλες, αυτές που μοιάζουν σαν σπρευ. Καταρχήν κάνουν δουλειά? Δεύτερον πρέπει να βάλω υπόστρωμα για τα φυτά? Και τρίτον δεν ξέρω τι φυτά να βάλω. Έχω βραχυκυκλώσει από τις πληροφορίες και δεν ξέρω τι να πάρω. Δεν θέλω να μου βγει ο κούκος αηδόνι. Normal πράγματα, ούτως ή άλλος τα φυτά μεγαλώνουν. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω με τι φυτά να αρχίσω. Βοήθεια σας παρακαλώ. Ψάρια θα βάλω σύμφωνα με τα λίτρα και φυσικά τα φυτά. (γκουράμι και κόρι στο βυθό)

Ενυδρείο: dubai 80
φίλτρο: fluval 406

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-13, 00:07
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή αρχή! Είσαι τυχερός (ή προνοητικός) που έχεις την ευκαιρία να ενημερωθείς από το φόρουμ πριν αρχίσεις να στήνεις το ενυδρείο σου! Να εκμεταλλευτείς την ευκαιρία με πολύ διάβασμα και υπομονή χωρίς βιαστικές κινήσεις...

Τα θέματα που θέτεις είναι αρκετά και σηκώνουν αρκετή συζήτηση. Ελπίζω ότι το θέμα του βιότοπου που θέλεις να φτιάξεις και της ψαροσύνθεσης, το έχεις κουβεντιάσει σε άλλο θρεντ, έχεις κάνει σωστή επιλογή ψαριών για τα λίτρα σου και γνωρίζεις τις απαιτήσεις τους σε νερό (ΡΗ, σκληρότητες) και στήσιμο (υπόστρωμα κλπ). Αν δεν το χεις κάνει, καλό θα ήταν να το κάνεις (ανοίγοντας σχετικό θρεντ) και μετά να κουβεντιάσουμε το θέμα των φυτών...

Αν λάβουμε ως δεδομένο ότι τα ψάρια που αναφέρεις προέρχονται από την Ασία και τη Ν. Αμερική, μάλλον δε σε ενδιαφέρει η πολύ αυστηρή βιοτοπική προσέγγιση. ¶ρα μπορούμε να κάνουμε προτάσεις για επιλογή φυτών με βάση τις απαιτήσεις τους (χαμηλών, μέσων ή ψηλών απαιτήσεων) σε φως, λίπασμα και διοξείδιο...

Αν αποφασίσεις να δώσεις αρκετό φως (πάνω από 0,5 watt ανά λίτρο), διοξείδιο και υπόστρωμα, μπορείς να βάλεις ότι φυτό θέλεις... Παίρνεις τον κατάλογο της τρόπικα και διαλέγεις... Το που θα τα βρεις και πόσο θα τα πληρώσεις είναι ένα άλλο θέμα και θα σε συμβούλευα να παρακολουθείς τις προπαραγγελίες του Ιγνάτιου, του Κωστή και των άλλων ενυδρειακών καταστημάτων καθώς και τα φυτά που χαρίζουν/πωλούν οι συγχομπίστες, για οικονομικότερες λύσεις...

Αν μείνεις στο 0,5w/lt και κάτω, χωρίς ειδικά υποστρώματα και διοξείδια, μπορείς να βάλεις μια μεγάλη γκάμα φυτών χαμηλών και μεσαίων απαιτήσεων, μόνο με ταμπλέτες λιπάσματος και λίγη προσοχή στα κέλβιν της λάμπας.
Υπάρχουν αρκετές επιλογές με αργής ανάπτυξης σκληροτράχυλα όπως οι ανούμπιες και οι φτέρες (java fern), κάποια που γίνονται ψηλά και είναι κυρίως για το πίσω μέρος του ενυδρείου (όπως οι βαλισνέριες και οι υγροφίλες), κάποια που κάνουν για μπροστά (όπως οι κρυπτοκορίνες) και κάποια επιπλέοντα όπως το κερατόφυλλο, η φακή και τα πίστια...

Πριν από το αισθητικό όμως θα σε ξανασυμβούλευα να λάβεις υπόψη σου στην επιλογή των φυτών και στο στήσιμο, τις ανάγκες των ψαριών που θα επιλέξεις και γιατί όχι και τα χαρακτηριστικά ενός συγκεκριμένου βιότοπου... Εκτός αν είσαι ταγμένος μποστανάς και σκοπεύεις να εστιάσεις αποκλειστικά στα φυτά οπότε αλλάζει το πράγμα κι εγώ δε μπορώ να σε συμβουλέψω και πολλά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια με επιλογή ph controller nicpapa Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 05-09-11 18:23
Βοήθεια στην επιλογή αυτόματης ταϊστρας billos95 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-05-11 20:28
Βοήθεια σε επιλογή ενυδρείου. mac32 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-04-11 14:11
Επιλογή φυτών stelios_ant Αρχάριοι γλυκού νερού 1 07-02-10 20:16
βοήθεια στην επιλογή pavloukos Malawi 9 13-01-03 21:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03724 seconds with 15 queries