Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-03, 09:49
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή 3 Aquαrios vazios estγo esperando cichlids !!!

Ante kaloriziko kai to kainoyrgio edo topic.
Exoyme kai leme ,3 enydreia me diastaseis idies,120 x 50 x 50 ,pame peripoy an thimamai geometria sta 300 lt??
an eimai lathos peste moy,pithanon nanai lathos. .
epeidh ta enydreia einai hdh topothethmena shmainei oti de mporoyme na ta allajoyme apo to shmeio poy einai tora.
na baloyme se ola ta idia eidh?diaforetika?allh limnh?ti??
edo einai ta diskola..!!AKOYO GNOMES !!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-03, 23:10
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: 3 Aquαrios vazios estγo esperando cichlids !!!

Το μόνο που έχω να σου προτείνω εγώ, είναι - αφού έχεις 3 ενυδρεία- να βάλεις φτιάξεις τρία διαφορετικά ενυδρεία.
Εγώ θα έφτιαχνα ένα φυτεμένο, ένα Malawi και ένα Tanganyiga.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-03, 23:55
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κατ αρχας καλως ηλθες και απο εμενα και ακομη ειδικοτερα καλως ηλθες... στο καλυτερο τομεα αυτου του site με τα καλυτερα ψαρια Βλεπω τον kroud και τους δικους του να βραζουν στο ζουμι τους... Αρκετα με την πλακα, ας μιλησουμε και λιγο σοβαρα τωρα! Οι προτασεις που μπορουν να σου γινουν ειναι παρα πολλες εφοσον σε ενα ενυδρειο 300 λιτρων μπορουν να φιλοξενηθουν ανετα τα περισσοτερα ειδη που ανηκουν στην κατηγορια (οικογενεια) των Αφρικανικων Κιχλιδων! Απο την στιγμη που εχεις και τρια τετοια ενυδρεια θα εχεις και περισσοτερες επιλογες! Το θεμα βασικα ξεκιναει με το ποιας λιμνης ψαρια θες να ασχοληθεις περισσοτερο εσυ. Θα πρεπει λοιπον να ριξεις μια ματια στα ψαρια της καθε λιμνης και να δεις ποια ειναι αυτα που εσυ προσωπικα βρισκεις πιο ενδιαφερον κατα την αποψη σου, ειτε λογο χρωματος, ειτε λογο χαρακτηρα, ειτε για τον οποιοδηποτε λογο! Απο εκει και περα ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε να αποφυγης καποια πιθανα λαθη που ισως να εκανες χωρις βοηθεια και εχουν να κανουν περισσοτερο με την συμβατοτητα μεταξυ των ειδων που θα διαλεξεις, τον αριθμο των ατομων για το καθε ενυδρειο και αλλα πολλα! Τωρα αν σε ενδιαφερει το τι θα εκανα εγω αν ημουν στην θεση σου, μπορω να σου πω το εξης... Θα εκανα ενα ενυδρειο με καποια mbuna και ενα με καποια Haps της λιμνης Malawi! Και το τριτο θα το εκανα ενα καθαρο Tanganyika Tank! Τωρα το τι ακριβως θα εβαζα μεσα στο καθε ενα απο αυτα ειναι μεγαααααααααααααααααααλη ιστορια και ειναι καθαρα θεμα γουστου, πραγμα που σημαινει οτι αυτο που μπορει να αρεσει σε εμενα, εσενα μπορει να σε αφηνει εντελως αδιαφορη! Οποτε ψαξε, μαθε, διαβασε και μοιρασου μαζι μας τις σκεψεις σου, εμεις θα σου πουμε απλα την γνωμη μας και αν και κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο που σκεφτεσαι να κανεις! Για να σου δωσω απλα το προτυπο ενος ενυδρειου Tanganyika ετσι οπως θα το εφτιαχνα εγω θα σου πω οτι εγω στα 300 λιτρα θα εβαζα ενα γκρουπ Tropheus Ikola (1m + 5f), ενα γκρουπ Cyprichromis leptosoma (1m + 5f) και ενα ζευγαρακι Neolamprologus leleupi. Υπολογιζω και εναν ωραιο γλειφτη για να κανει ολη την βρωμικη δουλεια, οποτε μιλαμε για συνολικα 15 ψαρια που δεν ξεπερνουν σε τελικο μεγεθος τα 12-14 cm. το καθε ενα, για ενα ενυδρειο 300 λιτρων! Αν προτιμησεις μεγαλυτερα ψαρια θα πρεπει να μειωσεις των αριθμο των ατομων που θα φιλοξενισεις στο ενυδρειο σου! Αυτα για τωρα ωστε να παρεις μια γενικη ιδεα και οτι αλλο χρειαστεις εδω
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-03, 00:06
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Ρε τρελλε τι εκανες εκει?χαχαχα. .την ιστορια του Ελληνικου εθνους σε ενα τευχος??χαρα στο κουραγιο σου .Εγω θαλεγα στη θεση σου ενα ρητο,θα φαω ξυλο απο τη querida ,αλλα νομιζω οτι οπως καπου ανεφερες ειναι θεμα γουστου.Αρα Joana do brasil,<<οποιος εχει τα γενια ,εχει και τα χτενια>> .Εδω κολλαει και το 160+ που ειπε ο συν-οπαδος .Αστα λοιπον τα πεστε και καντε και λ.π,και βαλε οτι σαρεσει.διαβασε ,οπως εκανα κιεγω :P :P ,και μετα αφου βαρεθεις βαλε οτι σου αρεσει !!
Αμα κλεισεις λιγο τα κριτηρια επιλογης τα παιδια εδω σιγουρα θα σου δωσουν βοηθεια,αλλα προς το παρων το βρισκω muito dificil !!
Aυτα και αμα με βρισεις βρισε στη γλωσσα σου να μην γινουμε ρεζιλι εδω..
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-03, 15:14
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

νομίζω ότι θα ήταν κρίμα να μην έχει ένα planted - έστω χωρίς δίσκους.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-03, 21:20
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

kalhspera,
de moy lete paidia,ginetai na ginei kai planted kai malawi???
nomizo thatan h pio kalh lysh gia mena,mia kai trellainomai gia kixlides (africa)alla kai gia fyta pragmatika!thathela apopseis gia na doyme ti tha ginei,mexri to maio na taxoyme ksanaftiaksei.
afta kai efxomai se oloys kai oles KALH ANASTASH KAI KALO PASXA.
thn agaph moy
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-04-03, 23:38
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ναι γινετε να ειναι και φυτεμενο αλλα και να φιλοξενει Αφρικανικες Κιχλιδες! Καποια φυτα που εχουν αντεξει στα δικα μας ενυδρεια ανηκουν στα ειδη Anubia και Valisneria η καπως ετσι τελος παντων... στα φυτα δεν εχω και ιδιαιτερες γνωσεις Σιγουρα υπαρχουν και αλλα ειδη που θα τα εβγαζαν περα με το σκληρο νερο και τις Αφρικανικες Κιχλιδες!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-03, 18:56
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Valisineria gigandea, το μονο φιτο που εχει επιβιοσει στο δικομου ενυδρειο, αλα και αυτο δεν το βλεπω για πολυ ακομα . Βεβεα ειπαρχουν κι αλα τα οπια προς το παρον δεν εχω την δινατιητα να αποκτοσω, διοτι στον τοπο που ζω αν πας σε μαγαζι που πουλαει και ψαρια και ροτισεις, σε φιτα, ζοντανα βεβεος βεβεος τι εχετε θα σε κιταζει λες και κατεβικες απο τον αρη.
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-04-03, 19:02
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Και το microsorium pteropus αντεχει ,και παραδοξος στο δικο μου δοκιμασα το hygrophilla diformis που εβαλα παραμενει απειραχτο << ακομα>>.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04273 seconds with 12 queries