Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-09-08, 20:18
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Υπόστρωμα vs Ταμπλέτες

Καλησπέρα,

Ετοιμάζω ένα νέο ενυδρείο το οποίο θα είναι μάλλον μέτρια φυτεμένο με εύκολα φυτά, π.χ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

και είμαι σε δίλημα για το αν πρέπει/αξίζει να βάλω υπόστρωμα για τα φυτά μου, ή αν θα είμαι εξίσου ΟΚ με ταμπλέτες. Γενικά, επειδή ειμαι αρχάριος, φοβάμαι μήπως τα κάνω χάλια ανακατεύοντας το χαλίκι με το υπόστρωμα. Ποιά είναι τα μειονεκτήματα της ταμπλέτας σε σχέση με το υπόστρωμα; Γιατί μου φαίνεται "καθαρότερη" σαν λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-09-08, 20:34
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Εγω πιστευω πως με ταμπλετες και λιπασματα θα τα πας μια χαρα με τα ευκολα φυτα που σκεφτεσαι να βαλεις ...
Το υποστρωμα για εμενα ειναι ταλαιπωρια ασε που και καθε ενα 6μηνο πρεπει να το αλλαζεις ...
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-09-08, 21:10
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Για πιο λόγο να το αλλάζει κάθε εξάμηνο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-09-08, 21:12
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πιο λόγο να το αλλάζει κάθε εξάμηνο?

ναι ναι, εδω θελω και εγω να μαθω...
μολις ξεκινησα να στεινω το φυτεμενο και τρομαξα τωρα...
γιατι πρεπει καθε εξη μηνες??? δεν εχω διαβασει καπου κατι τετοιο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-09-08, 21:14
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Εχω διαβασει οτι καθε 6μηνες το υποστρωμα γινετε αχρηστο...
Αλλα το ιντερνετ ειναι και μια μηχανη αναζητησης και πληροφορισης που ο καθενας λεει την αποψη του κλπ. οποτε δεν ειναι ολα και σωστα εδω στο ιντερνετ...
Οποτε και αν εχω αδικο μην με φατε
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-09-08, 21:21
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Το υπόστρωμα καλύπτει ανάγκες φυτών που τρέφονται και απο το ριζικό τους σύστημα ,πιστεύω πως η διάρκεια παροχής θρεπτικών συστατικών εξαρτάται και απο την ποιότητα του υποστρώματος.Με ένα υπόστρωμα μια σωστή λίπανση στη στήλη του νερου ,σωστο φωτισμό και CO2 μπορούμε να βάλουμε σχεδόν το σύνολο των φυτών που κυκλοφορούν στο εμπόριο.Με την πάροδο του χρόνου τα στοιχεία του υποστρώματος αποροφόνται απο τα φυτά οπότε με μερικά χάπια στο χαλίκι μπορούμε να το εμπλουτίσουμε ως ένα βαθμο,και αυτή η διαδικασία να επαναλαμβάνεται κάθε 3-4 μήνες ανάλογα και με τα φυτά που έχουμε.Δεν χρειάζεται να ξηλώνουμε το ενυδρείο κάθε 6 μήνες .Το δικό μου το έστησα πριν 3 χρόνια περίπου(με υπόστρωμα) και πριν 2 βδομάδες έβαλα Glosso αφου έβαλα ταμπλέτες και μέχρι σήμερα έχει 3πλασιαστή .(Ολα αυτά γραμμένα λιγο πρόχειρα για περισσότερες λεπτομέρειες κάντε μια αναζήτηση νομίζω έχουν γραφτει πολλά πάνω σαυτό το θ'έμα).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-09-08, 21:26
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος το λένε και οι ίδιοι οι κατασκευαστές.. Και είναι και λογικό να εξαντλούνται κάποια στιγμή τα θρεπτικά συστατικά που περιέχει.. Υπάρχουν βέβαια και υποστρώματα που λένε ότι διαρκούν περισσότερο.. π.χ. Seachem Flourite..

Πάντως, πέραν του να "ταίζει" τις ρίζεις, το υπόστρωμα βοηθάει σημαντικά και στο στήσιμο των νέων ενυδρείων, αφού στην αρχή απελευθερώνει μεγάλες ποσότητες θρεπτικών συστατικών και στην υδατική στήλη.. (ενώ αν δεν υπάρχει θα πρέπει από την αρχή να ξεκινήσεις με λιπάσματα, και είναι πιο δύσκολο έτσι να φτάσεις σε μια καλή ισορροπία..) Από κει και πέρα, δεν είναι απαραίτητο για όλα τα φυτά, καθώς δεν τρέφονται όλα τα φυτά από τις ρίζες..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-08, 21:33
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω διαβασει οτι καθε 6μηνες το υποστρωμα γινετε αχρηστο...
Αλλα το ιντερνετ ειναι και μια μηχανη αναζητησης και πληροφορισης που ο καθενας λεει την αποψη του κλπ. οποτε δεν ειναι ολα και σωστα εδω στο ιντερνετ...
Οποτε και αν εχω αδικο μην με φατε
Πρώτον πρόλαβα και έφαγα για βράδυ οπότε την γλύτωσες για απόψε χεχεχε.Επίσης θα συμφωνήσω και με τον φίλτατο Χοντρό (και εγώ λίγο),αλλά συνήθως όλοι ξεκινάμε με τα εύκολα και σε κανα 3-4μηνό να βάλω και εκείνο και το άλλο ,ξερετε πως είναι τα φυτεμένα,πιστεύω πως πάνω απολα χρειάζεται ένα σωστο πλάνο για το στήσιμο ενος φυτεμένου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-08, 21:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υπόστρωμα καλύπτει ανάγκες φυτών που τρέφονται και απο το ριζικό τους σύστημα ,πιστεύω πως .....
Ετσι.
Ο κινδυνος να ανακατευτει το υποστρωμα με το χαλικι ή την αμμο ειναι το ιδιο μεγαλος οσο να κανεις λαθος και να ξεφυτεψεις την ταμπλετα
Παλι προβλημα θα δημιουργηθει.
Οποτε λιγη προσοχη μονο στο καθαρισμο του βυθου και ολα θα πανε καλα.

Μερικες πληροφοριες : Οχι ανακατεμα, παρα μονο "τρυπημα" με τη σκουπα κατα τη διαρκεια του σκουπισματος, για να "αναπνεει" ο βυθος και να μη δημιουργουνται αναεροβια βακτηριδια, με τα επακολουθα τους, οπως δηλητηριωδες σουλφίδιο του υδρογόνου (υδροθειο) σε μορφη φυσαλιδων να βγαινουν απο το βυθο και μυρουδια κλουβιου αβγου.
Αν και εγω σκουπα δεν βαζω καθως δεν πιανει βρωμα ο βυθος, οποτε τρυπαω με ενα ξυλακι απο σουβλακι (αμεταχειριστο) την αμμο μια φορα το μηνα.
Η αμμος ειναι πιο επιρρεπης σε τετοιες καταστασεις παρα το χαλικι.
Σε μεταφυτευσεις να μη μενουν ριζες κομμενες στο βυθο και σαπιζουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-08, 10:49
Το avatar του χρήστη sarevock
sarevock Ο χρήστης sarevock δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 227
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sarevock
Προεπιλογή

Παιδια ομολογω πως μπερδευτικα λιγο.... σε λιγο καιρο θα βαλω υποστρωμα (Seachem) και απο πανω το υπαρχον χαλικι που εχω...

το υποστρωμα λογικο ειναι να περιεχει "τροφη" για τα φυτα μεχρι ενα χρονικο σημειο... εκει που μπερδευτικα ειναι στο μετα...

1.αφου αποροφησουν τα φυτα μετα απο π.χ. 1 ετος τα απαραιτητα στοιχεια τι κανουμε ? συνεχιζουμε με ταμπλετες?

2. Αλλαγη υποστρωματος... εχει κανει ποτε κανεις απο σας? σε ποσο χρονικο διαστημα? δεν πιστευω να ειναι και η καλυτερη μερα οταν ερθει αυτη...

3. Σε γενικες γραμμες, βαζουμε υποστρωμα και μετα συνεχιζουμε με ταμπλετες?


so confused
__________________
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-10-08, 11:48
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarevock Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια ομολογω πως μπερδευτικα λιγο.... σε λιγο καιρο θα βαλω υποστρωμα (Seachem) και απο πανω το υπαρχον χαλικι που εχω...

το υποστρωμα λογικο ειναι να περιεχει "τροφη" για τα φυτα μεχρι ενα χρονικο σημειο... εκει που μπερδευτικα ειναι στο μετα...

1.αφου αποροφησουν τα φυτα μετα απο π.χ. 1 ετος τα απαραιτητα στοιχεια τι κανουμε ? συνεχιζουμε με ταμπλετες? Με λίπανση γενικότερα. Αν το φυτό τρέφεται από ρίζες χώνεις μια ταμπλέτα κάθε 3 - 4 μήνες. Αν τρέφεται από τα φύλλα του συνεχίζεις με λίπανση στη στήλη νερού.

2. Αλλαγη υποστρωματος... εχει κανει ποτε κανεις απο σας? σε ποσο χρονικο διαστημα? δεν πιστευω να ειναι και η καλυτερη μερα οταν ερθει αυτη...ΟΧΙ ο σπύρος περιγράφει μια ωραία διαδικασία για να είναι υγιές το υπόστρωμα σου

3. Σε γενικες γραμμες, βαζουμε υποστρωμα και μετα συνεχιζουμε με ταμπλετες? σου απαντώ παραπάνω όπως και τα υπόλοιπα ποστ νομίζω ότι είναι ξεκάθαρα


so confused
κανένας λόγος να μπερδεύεσαι, διάβαζε λίγο παραπάνω και πιο προσεκτικά, και στο φινάλε κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι μας με τα φυτεμένα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-08, 11:49
Το avatar του χρήστη sarevock
sarevock Ο χρήστης sarevock δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 227
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sarevock
Προεπιλογή

Τωρα ολα ειναι πεντακαθαρα!!!

Thanks mate
__________________
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
CO2 σε ταμπλέτες?? yiafo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 10-01-08 11:11
Ταμπλέτες CO2. skourkou Γλυκό νερό - Γενικά 2 30-10-07 23:06
ταμπλέτες λιπάσματος Γιώργος06 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 26-08-07 15:39
Ταμπλέτες CO2 dimitrisgiannoulakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 22-03-07 17:18
Ταμπλέτες CO2 scalare Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 29-10-05 12:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05158 seconds with 13 queries