Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-11-08, 16:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
γενικα το σκεπτικο κλειστα φωτα σταματαμε co2 βαζουμε αεραντλια γιατι τα φυτα βγαζουν co2 κτλ δεν ειναι και τοσο σωστο μιας και ειναι αυτονοητο οτι δεν θελουμε να παιζουμε πανω κατω το ph μας μεταξυ μερας-νυχτας οποτε πρεπει να βρεις τη χρυση τομη
Χθες το βραδυ δεν σταματησα το Co2 που εβαλα την αεραντλια, δουλευαν ταυτοχρονα.
Το CΟ2 ειχε βγει προχθες και δεν εβαλα αεραντλια με το σκεπτικο να βαλω πιο "ελαφρυ" μειγμα.
χθες πηγα με το σκεπτικο οτι οσο ειναι κλειστα τα φωτα και εχουμε διοξειδιο απο φυτα και diy, βαζω αεραντλια για να διωχνω το διοξειδιο.
Μαλιστα ειχα την αεροπετρα στο σημειο που ειναι η σκαλα. Τι λετε, παιζει ρολο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι το κουραζεις βρε αφου πιστευω οτι ειδη εχεις αρχισει και βλεπεις μπουκαλες και μανομετρα στον υπνο σου
Μπααα, not even with bullets, προτιμω να δωσω το φυτο που εκανε ολη την αλλαγη στη λειτουργεια του ενυδρειου και να ξαναγυρισω στο excel για τα υπολοιπα φυτα που εχω.
Μη σου πω να φυγουν και αυτα και να παω σε καθαρα blackwater φυτα και ψαρια και να αφησω τα "μπασταρδεματα"

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω σταματησει το excel μετα το CO2.
Σωστα φυσικα δεν εκανα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-11-08, 16:15
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Συγνώμη, αλλά παρακολουθώ το πόστ από την αρχή και παρατηρώ μιά εμμονή στο tds!

Αν δε κάνω λάθος, η μέτρηση tds έχει νόημα στη παρασκευή του νερού από την Α/Ο, όπου και δείχνει τη καθαρότητα του νερού στην έξοδο της και κυρίως, μας υποδεικνύει πότε πρέπει να αλλαχθούν η μεμβράνη ή τα προ-φίλτρα (ανάλογα με τη συνδεσμολογία, αν πρόκειται για in-line tds meter ή το στάδιο λήψης δείγματος-μέτρησης, αν πρόκειτε για φορητή συσκευή).

Μήπως έχει νόημα η μέτρηση tds και για άλλους λόγους που μου διαφεύγουν?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-11-08, 16:51
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες το βραδυ δεν σταματησα το Co2 που εβαλα την αεραντλια, δουλευαν ταυτοχρονα.
Το CΟ2 ειχε βγει προχθες και δεν εβαλα αεραντλια με το σκεπτικο να βαλω πιο "ελαφρυ" μειγμα.
χθες πηγα με το σκεπτικο οτι οσο ειναι κλειστα τα φωτα και εχουμε διοξειδιο απο φυτα και diy, βαζω αεραντλια για να διωχνω το διοξειδιο.
Μαλιστα ειχα την αεροπετρα στο σημειο που ειναι η σκαλα. Τι λετε, παιζει ρολο?

Μπααα, not even with bullets, προτιμω να δωσω το φυτο που εκανε ολη την αλλαγη στη λειτουργεια του ενυδρειου και να ξαναγυρισω στο excel για τα υπολοιπα φυτα που εχω.
Μη σου πω να φυγουν και αυτα και να παω σε καθαρα blackwater φυτα και ψαρια και να αφησω τα "μπασταρδεματα"

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω σταματησει το excel μετα το CO2.
Σωστα φυσικα δεν εκανα?
εχει καποιο σκεπτικο αυτο με την αεραντλια οπως το κανες αλλα ειναι τυφλα τα πραγματα κακο δεν προκειται να κανει παντως αποτι σκεπτομαι εγω τωρα


και γω ετσι απο blackwater που σκεπτομουν πηγα να το μπασταρδεψω λιγακι και τελικα μου βγηκε τωρα φυτεμενο αν και δεν εχει την κλασικη μορφη φυτεμενου
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεμισε οξυγονο το ενυδρειο μου. kifinas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 04-06-08 08:28
οξυγονο προβλημα naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 8 21-10-07 00:03
Crash test lasal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 14-01-05 22:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03536 seconds with 15 queries