Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-10-12, 16:19
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Διαβάζοντας ένα θέμα που άνοιξε πριν από λίγο ο dimis1978 θα ήθελα (πιστεύω όχι μόνο εγώ) να ανεβάσετε ορισμένα link να μπορέσω να διαβάσω τι εστί ΠΣΦΕ για να μπορέσω να απαντήσω στο θέμα ΠΣΦΕ - Πρόθεση ενασχόλησης - συμμετοχής

Φιλικά
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-10-12, 16:24
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Γιωργο αυτο που πρεπει να γνωριζεις και εσυ και εγω και οποιος αλλος εχει την διαθεση να ασχοληθει ειναι το εξής:

Η αναγέννηση του Συλλογου θα εχει εναν και μονο σκοπό...

Να προαγει το χομπι μας

Οποιο και αν ειναι το τιμημα,οποιος και αν ειναι στο Δ.Σ.,οποια και αν ειναι τα μέλη,οπου και αν ειναι η φυσικη εδρα του,ο σκοπος του Συλλογου θα πρέπει να ειναι αυτος.




Για οποια αλλη απορια σου μπορείτε να διαβάσετε εδω www.psfe.gr
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-10-12, 16:43
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιο και αν ειναι το τιμημα,οποιος και αν ειναι στο Δ.Σ.,οποια και αν ειναι τα μέλη,οπου και αν ειναι η φυσικη εδρα του
Έχω την εντύπωση ότι δεν αναφέρθηκα σε τίποτα από τα παραπάνω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για οποια αλλη απορια σου μπορείτε να διαβάσετε εδω www.psfe.gr
Μόνο αυτό ζήτησα, για να δω τον Σύλλογο
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-10-12, 16:58
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

θα ηθελα να ασχοληθω ......
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-10-12, 17:13
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsag Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να ασχοληθω ......
Τσαγκ,εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65705 δηλωσε την προθεση σου...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-10-12, 18:04
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο όνειρο που κάποτε οταν ξεκίνησα το GD πριν κατι χρονια το ειχα και εγω
ενωμένοι ολοι οι χομπιστες ενωμένα τα φορα μια αγαπημένη παρεα κατω απο την σκεπη ενος χομπι
με πλακα γελιο πειράγματα ξεκούραση χωρις ο ενας να πιάνετε απο το (και) του αλλου και να γινετε το σώσε
και ύστερα ξύπνησα δυστυχώς με τον χειρότερο τρόπο
Πηγα στα υπόγεια του GD και ξαναδιαβασα τα θαμμένα αρχεία της εποχης που θελαμε σύλλογο (club) για δισκους ο ΠΣΦΕ μας αγγαλιασε και μας προσφερε έτοιμη στεγη αλλα εμεις θελαμε να ειμαστε αρχηγοι.
Ντροπή μονο ντροπή μπορώ να νιώσω και λύπη για αγαπημένους φιλους και συνεργάτες που δεν υπάρχουν πλεον
μονο και μονο γιατι υπήρξε διαφωνία πανω σε αυτο η και αλλα θέματα
δυστυχώς σε αυτον τον έρμο τοπο δεν γνωρίζουμε να διαφωνουμε κοσμια δεν ξεχναμε το, θα σου δειξω εγω ποιος ειμαι,
ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις εσυ εμενα, θα φυγω και θα στο κλείσω, γιατι εσυ και οχι εγω ,και θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο.
Ναι ειμαι υπερ του να δραστηριοποιηθεί ο σύλλογος ειμουν μελος και θα ξαναγινω αλλα φοβάμαι οτι πάλι θα την πληρώσουν οι λίγοι ονειροπόλοι που θα μπουν μπροστά
γιατι
ειμαι βεβαιος οτι πολλοι θα πουν τωρα μαζι σας και οταν ερθει η ωρα, φευγω και θα στο κλείσω γιατι εσυ και οχι εγω, το εχουμε δει και αυτο.
Μακαρι να κανω λαθος
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-10-12, 18:43
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Γιαννη,Τολη,αυτα που λετε ειναι σημαντικα και πρεπει να αποτελεσουν ΜΑΘΗΜΑ για αυτους που θα παρουν την σκυταλη...

Αλλα αυτο το ΜΑΘΗΜΑ για να το διδαξετε πρεπει να ειστε μαζι με αυτους που θα το διδαχθουν,εστω κι αν σας εχει κουρασει ολο αυτο,θα πρεπει να ειστε εκει για τα πρωτα βηματα.

Οποτε αν θελετε και εχετε ακομα εστω και λιγη διαθεση να ειστε μαζι δηλωστε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65705 να "μετρηθουμε" και αν αξιζει ο κοπος να το προσπαθησουμε...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-10-12, 19:47
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Πάλι πάει να φτιαχτεί ένας σύλλογος με μεγάλους στόχους χωρίς να έχει εξασφαλίσει τη βάση των μελών. Ας μαζευτεί ένας πυρήνας 200-250 ανθρώπων ώστε να υπάρχει δυνατότητα να βρίσκονται άνθρωποι να ασχοληθούν και ας μπουν τότε στόχοι.
Δεν μπορεί να μιλάμε για ένα σύλλογο 100 ανθρώπων, μοιρασμένων στην Ελλάδα και να μιλάμε για να προσφέρει στο χόμπυ.
Αντε και να οργανωθεί ένα σεμινάριο. Και θα γίνει αυτό στην Αθήνα. Θα είναι δωρεάν για τα μέλη του συλλόγου; Ωραία. Ναι αλλά πρέπει την επόμενη χρονιά να γίνει κάτι θεσ/νίκη. Και πότε θα κάνει σεμινάριο ο σύλλογος στη Κρήτη;Γιατί δεν μπορείς να χρησιμοποιείς εισφορές μελών για να προσφέρεις κάτι σε άλλα μέλη.Κάτι πρέπει να προσφέρει και στα υπόλοιπα μέλη του ο σύλλογος.
Ας γίνει κάτι χωρίς υψηλούς στοχους. Μπορεί να είναι και απλά μια εισαγωγή ζωντανών που δεν έρχονται. Να γίνει μια απλή ανταλλαγή-πώληση ζωντανών και εξοπλισμου. Και να ξαναγίνει.
Πράγματα που στο εξωτερικό είναι ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΑ στους χομπύστες και εδώ είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού. Και για αυτά ούτε ΑΦΜ χρειαζόμαστε ούτε νομικό πρόσωπο.

Ας κάνουμε ένα απλό club και μετά αφού το πετύχουμε αυτό (γιατί και αυτό το "απλό" δεν είμαι σίγουρος ότι θα το πετύχουμε) και μετά ας μιλάμε για μεγάλους στόχους.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-10-12, 19:52
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάλι πάει να φτιαχτεί ένας σύλλογος με μεγάλους στόχους χωρίς να έχει εξασφαλίσει τη βάση των μελών. Ας μαζευτεί ένας πυρήνας 200-250 ανθρώπων ώστε να υπάρχει δυνατότητα να βρίσκονται άνθρωποι να ασχοληθούν και ας μπουν τότε στόχοι.
Δεν μπορεί να μιλάμε για ένα σύλλογο 100 ανθρώπων, μοιρασμένων στην Ελλάδα και να μιλάμε για να προσφέρει στο χόμπυ.

Μα δεν εχουν τεθει μεγαλοι στοχοι,ουτε καν οι προοπτικες!

Να "μετρηθουμε" θελουμε ωστε να ξερουμε την δυναμικη ενος νεου ξεκινηματος,αν ειμαστε πολλοι,υπαρχει μια προοπτικη,αλλα ας δουμε πρωτα την διαθεση που υπαρχει και με αυτο για μαγια θα τεθουν οι βασεις για τα περαιτερω...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-10-12, 21:28
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 73
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο όνειρο που κάποτε οταν ξεκίνησα το GD πριν κατι χρονια το ειχα και εγω
ενωμένοι ολοι οι χομπιστες ενωμένα τα φορα μια αγαπημένη παρεα κατω απο την σκεπη ενος χομπι
με πλακα γελιο πειράγματα ξεκούραση χωρις ο ενας να πιάνετε απο το (και) του αλλου και να γινετε το σώσε
και ύστερα ξύπνησα δυστυχώς με τον χειρότερο τρόπο
Πηγα στα υπόγεια του GD και ξαναδιαβασα τα θαμμένα αρχεία της εποχης που θελαμε σύλλογο (club) για δισκους ο ΠΣΦΕ μας αγγαλιασε και μας προσφερε έτοιμη στεγη αλλα εμεις θελαμε να ειμαστε αρχηγοι.
Ντροπή μονο ντροπή μπορώ να νιώσω και λύπη για αγαπημένους φιλους και συνεργάτες που δεν υπάρχουν πλεον
μονο και μονο γιατι υπήρξε διαφωνία πανω σε αυτο η και αλλα θέματα
δυστυχώς σε αυτον τον έρμο τοπο δεν γνωρίζουμε να διαφωνουμε κοσμια δεν ξεχναμε το, θα σου δειξω εγω ποιος ειμαι,
ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις εσυ εμενα, θα φυγω και θα στο κλείσω, γιατι εσυ και οχι εγω ,και θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο.
Ναι ειμαι υπερ του να δραστηριοποιηθεί ο σύλλογος ειμουν μελος και θα ξαναγινω αλλα φοβάμαι οτι πάλι θα την πληρώσουν οι λίγοι ονειροπόλοι που θα μπουν μπροστά
γιατι
ειμαι βεβαιος οτι πολλοι θα πουν τωρα μαζι σας και οταν ερθει η ωρα, φευγω και θα στο κλείσω γιατι εσυ και οχι εγω, το εχουμε δει και αυτο.
Μακαρι να κανω λαθος
Γι αυτό θα είμαστε εμείς Yiannis59 εδω για να προφυλάξουμε τη νέ ηγεσία με την εμπειρία που έχουμε .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
............
Ας κάνουμε ένα απλό club και μετά αφού το πετύχουμε αυτό (γιατί και αυτό το "απλό" δεν είμαι σίγουρος ότι θα το πετύχουμε) και μετά ας μιλάμε για μεγάλους στόχους.
Ετσι ..... σωστά τα λές .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν εχουν τεθει μεγαλοι στοχοι,ουτε καν οι προοπτικες!

Να "μετρηθουμε" θελουμε ωστε να ξερουμε την δυναμικη ενος νεου ξεκινηματος,αν ειμαστε πολλοι,υπαρχει μια προοπτικη,αλλα ας δουμε πρωτα την διαθεση που υπαρχει και με αυτο για μαγια θα τεθουν οι βασεις για τα περαιτερω...
Ακριβώς αυτό dimis1978 να μετρηθούμε πρώτα .........
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-10-12, 09:44
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν εχουν τεθει μεγαλοι στοχοι,ουτε καν οι προοπτικες!

Να "μετρηθουμε" θελουμε ωστε να ξερουμε την δυναμικη ενος νεου ξεκινηματος,αν ειμαστε πολλοι,υπαρχει μια προοπτικη,αλλα ας δουμε πρωτα την διαθεση που υπαρχει και με αυτο για μαγια θα τεθουν οι βασεις για τα περαιτερω...

Συγνωμη αλλά αυτό το κείμενο που έγραψες

Παράθεση:
και ενα ελάχιστο ποσό (μηνιαίως, ετησίως,θα δείξει...) για τους σκοπούς του συλλόγου,και ο σκοπός αυτός ειναι ο Σύλλογος να προάγει το χόμπι μας.

Μην σκέφτεστε την απόσταση,ο σύλλογος είναι Πανελλήνιος και ως Πανελλήνιος θα πρέπει να συμπεριφέρεται.

Οπότε δηλώστε συμμετοχή μόνο αν είστε σίγουροι οτι έχετε την διάθεση για τα παραπάνω.
μου θυμίζει μια "δήλωση" από τα παλιά.
Μιλάς για χρήματα. Αρα έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου. Το πού θα πάνε όμως αυτά τα χρήματα δεν το λες.
Μιλάς για Πανελλήνιο και προσωπικά θεωρώ ότι για να υπάρχει σύλλογος πανελλήνιος που να μπορεί να δώσει κάτι στους περισσότερους χομπύστες θέλει πάνω από 1000 μέλη (και λίγα λέω).
Μιλάς για σκοπό του συλλόγου να προωθήσει το χόμπυ. Εγώ λέω ότι ο σκοπός πρέπει να είναι να περνάμε καλά, να προσφέρουμε κάτι πίσω ώστε να αυξανόμαστε και ΚΑΠΟΙΑ στιγμή να δούμε τι μπορούμε να προσφέρουμε στους υπόλοιπους χομπύστες που ΔΕΝ είναι στη παρέα.
Εγώ λέω ότι αν ας πούμε μαζευτούμε και αρχίσουμε να κάνουμε μαζικές αγορές θα έρθουν και άλλοι. Από αυτούς που θα έρθουν 1 στους 30 θα θελήσει να συνεισφέρει ανιδιοτελώς. Και μετά βάζουμε στόχο για να κάνουμε ΕΝΑ σεμινάριο. Που θα βάλουμε ΟΣΟΙ θέλουν λεφτά για να πραγματοποιηθεί. Και όσοι θέλουν να το δουν θα δηλώσουν συμμετοχή εκ των προτέρων και θα "πληρώσουν" αντίτιμο για τη συμμετοχή τους.

Για να το κλείνω. Εγω μιλάω για κάτι χωρίς υποχρεώσεις, χωρίς άλλους στόχους εκτός από τη γνωριμία μεταξύ μας και τη δυνατότητα συνάθροισης.
Συμμετοχή σε αυτό που ζητάς (αναφέρομαι σε εσένα επειδή εσύ άνοιξες το θέμα) δεν δηλώνω.
Φυσικά είμαι ένας και η γνώμη μου δεν μετράει αφού ήδη αρχίσατε να μαζεύεστε.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-10-12, 09:54
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν μπορω να απαντησω σε αυτα που μου λες.

Και αυτο διοτι δεν ξερω πως θα οργανωθει ολο αυτο,απλα θελω να δω ποσοι εχουν την διαθεση να οργανωθουν και να κανουν κατι πανω απο τα φορουμ και τις μικρες παρεες.

Το τι θα ειναι αυτο τελικα,θα το αποφασισουν οι πολλοι...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-10-12, 10:08
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη αλλά αυτό το κείμενο που έγραψες



μου θυμίζει μια "δήλωση" από τα παλιά.
Μιλάς για χρήματα. Αρα έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου. Το πού θα πάνε όμως αυτά τα χρήματα δεν το λες.
Μιλάς για Πανελλήνιο και προσωπικά θεωρώ ότι για να υπάρχει σύλλογος πανελλήνιος που να μπορεί να δώσει κάτι στους περισσότερους χομπύστες θέλει πάνω από 1000 μέλη (και λίγα λέω).
Μιλάς για σκοπό του συλλόγου να προωθήσει το χόμπυ. Εγώ λέω ότι ο σκοπός πρέπει να είναι να περνάμε καλά, να προσφέρουμε κάτι πίσω ώστε να αυξανόμαστε και ΚΑΠΟΙΑ στιγμή να δούμε τι μπορούμε να προσφέρουμε στους υπόλοιπους χομπύστες που ΔΕΝ είναι στη παρέα.
Εγώ λέω ότι αν ας πούμε μαζευτούμε και αρχίσουμε να κάνουμε μαζικές αγορές θα έρθουν και άλλοι. Από αυτούς που θα έρθουν 1 στους 30 θα θελήσει να συνεισφέρει ανιδιοτελώς. Και μετά βάζουμε στόχο για να κάνουμε ΕΝΑ σεμινάριο. Που θα βάλουμε ΟΣΟΙ θέλουν λεφτά για να πραγματοποιηθεί. Και όσοι θέλουν να το δουν θα δηλώσουν συμμετοχή εκ των προτέρων και θα "πληρώσουν" αντίτιμο για τη συμμετοχή τους.

Για να το κλείνω. Εγω μιλάω για κάτι χωρίς υποχρεώσεις, χωρίς άλλους στόχους εκτός από τη γνωριμία μεταξύ μας και τη δυνατότητα συνάθροισης.
Συμμετοχή σε αυτό που ζητάς (αναφέρομαι σε εσένα επειδή εσύ άνοιξες το θέμα) δεν δηλώνω.
Φυσικά είμαι ένας και η γνώμη μου δεν μετράει αφού ήδη αρχίσατε να μαζεύεστε.


θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου φιλε μου. απλα ξεχνουν ευκολα απο οτι φαινετε τα λογια τους μερικοι και ξαφνικα ολος τυχαιος βγενουν στην επιφανεια.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-10-12, 10:20
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 73
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Προεπιλογή

stelios816 και sps4ever(niktso) το έγραψα και στο δίπλα θέμα .
Αυτο εσύ (και ο κάθε εσύ) θα το αποφασίσεις , με ποιό τρόπο δηλαδή θα προσφέρει ο σύλλογος .
Δεν γίνετε αυτη τη στιγμή να αποφασίσει κανένας για κανένα , απόψεις εκφράζουμε όλοι περιμένοντας τη μέτρηση που πραγματικα θα μας δείξη αν το θέλει ο κόσμος ή όχι .
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-10-12, 10:21
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου φιλε μου. απλα ξεχνουν ευκολα απο οτι φαινετε τα λογια τους μερικοι και ξαφνικα ολος τυχαιος βγενουν στην επιφανεια.

Εξηγησε μας τι θελεις να πεις βρε Στελιο διοτι δεν το κατανοω...

Δεν το λεω για να το πω,αλλα ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-10-12, 10:25
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δεν λεγονται εδω αυτα δημητρη .
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-10-12, 10:37
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν λεγονται εδω αυτα δημητρη .
Οκ εσυ ξερεις.

Εδω θα ηθελα να πω οτι εγω σαν Δημητρης δεν εχω καμια προθεση να εχω καποιο ρολο στον πιθανο ανανεωμενο Συλλογο,απλα σαν συντονιστης εδω μεσα εκμεταλλευτηκα την θεση μου για να ξεκινησω μια δημοσκοπηση ωστε να δουμε ποιοι θελουν την αναβιωση του Συλλογου,και οταν τελειωσει αυτη η δημοσκοπηση,να τεθει η συζητηση,τι θελουμε και τι ζηταμε απο αυτη την νεα προσπαθεια και πως μπορουμε να το οργανωσουμε.

Αυτη η προτοβουλια ξεκινησε διοτι καθε φορα που συναντουσα καποιον συνχομπιστα παντα η συζητηση πηγαινε στο τι γινεται με τον συλλογο και γιατι ετσι και γιατι αλλιως...
Επισης συνεχεις ερωτησεις εδω μεσα στο φορουμ προς τον συλλογο και καμια απαντηση απο αυτον.

Ξαναλεω οτι δεν εχω διαθεση να εμπλακω αμεσα με τον συλλογο,περα απο την πιθανη χρηματικη συνδρομη αν υπαρχει,και βοηθεια με την παρουσια μου οπου χρειαστει.
Και αυτο διοτι ο χρονος μου ειναι ελαχιστος οπως επισης και ο χαρακτηρας μου δεν ειναι ο ιδανικος για τετοια πραγματα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-10-12, 11:04
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Θα ηθελα πολύ έναν συλλογο που να μας χωραει πραγματικα ολους κατω από την ιδια στεγη.
Ληπει πολύ κατι και οργανωμενο, και κοινο.
Ληπει γιατι υπαρχουν χασματα και διαφορετικες αποψεις όμως.
Δεν υπαρχει συμπνοια ιδεολογιας, όπως ακριβως γινεται και στα φορα, ο συλλογος αν και ξεχωριστο κομματι, δεν διαφερει και πολύ νομιζω.

Αν δεν παραμεριστουν οι οποιες διαφορες υπαρχουν, θα εχει ακομη πιο ασχημα αποτελεσματα την δευτερη φορα γιατι τα λαθη θα είναι ασυγχωρητα.


Γι’αυτό είναι σημαντικο η παλια γεννια να μηνει πιο πισω και να βγει μπροστα η νεα, να φερει την ανατροπη, να πεταξει τις παροπιδες και να εχει ανοιχτα μυαλα.

Ο συλλογος πρεπει να είναι η ‘’μαμα’’ του χομπυστα, και η μανα πρεπει να αγαπαει όλα της τα παιδια, χωρις να τα ξεχωριζει και χωρις να τους κολλαει ετικετες…


Εχω καποιες αμφιβολιες και καποια κολληματα ακομη, αλλα δεν μπορω με τιποτα να μηνω απραγος.
Δεν ειμαι μονος μου, εκπροσοπω και αλλους εκτως από τον εαυτο μου.
Αν αυτος ο συλλογος θα μας χωραει πραγματικα ολους, εγω και το MFG θα ειμαστε εδώ να τον στηριξουμε με οποιον τροπο κι αν χρειαστει.
Αν δεν μας χωραει ολους και αυτά είναι ακομη μια φορα λογια του αερα, ο δηθεν ανοιχτος συλλογος θα ξεμπροστιαστει από εμενα τον ιδιο και το δηλωνω ξεκαθαρα.


Πιστευετε ότι μας περνει?

Κανω αυτή την ερωτηση γιατι μιλησατε για ανοιγμα θεματος και ενδιαφερων από όλα τα Ελληνικα φορα.
Εγω χρειαζομαι καποιες απαντησεις πριν κανω κατι τετοιο, αρκετα βαδιζουμε στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα..
Τα στατιστικα του παρελθοντως δεν μου εμπνεουν καμια εμπιστοσυνη αλλα προσπαθω να βοηθησω και να στηριξω την προσπαθεια, στο χερι σας είναι να με αφησετε…





Δημητρακη, κανω εγω τωρα δημοσκοπιση….
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-10-12, 11:32
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

@kwstas original

1. Δεν μπορώ να ακούω εκπροσώπους. Μιλάμε για να ξεκινήσουμε κάτι καινούργιο (άσχετα αν χρησιμοποιήσουμε ένα υπάρχων σχήμα) που να δούμε τι θέλουμε να κάνουμε. Αν θέλεις να εκπροσωπείς κάποιους κάνε το αργότερα.
2. Ασχετα αν και εγώ μετέχω αλλού δεν άνοιξα το θέμα και δεν θα το κάνω. Όποιος θέλει να το ανοίξει όπου θέλει δικαίωμά του.
3. Οι διαφορές δεν είναι δυνατό και δεν μπορούν να παραμερισθούν. Αυτά θα πρέπει να τα σκεφθούμε ΑΦΟΥ ξέρουμε τι πάμε να κάνουμε. Επίσης ιδανικές συνθήκες δεν μπορούν και δεν θα υπάρξουν ποτέ. Απλά αυτή τη φορά θα πρέπει να κρατήσουμε επίπεδο υποχρεωτικά. Αλλο προσωπικές αντεκλήσεις αλλο βρίσιμο. Στο βρίσιμο κάποιος πρέπει να φύγει είτε υποχρεωτικά είτε εθελοντικά.
4. Βάζεις όρους και προυποθέσεις. Αν μιλάμε για μια παρέα που πίνει καφέ και οργανώνει παραγγελίες δεν βλέπω γιατί να το κάνεις.
5. Δεν ξέρω αν με βάζεις στη παλιά γενιά ή όχι οπότε τζάμπα μιλάω

@stelios816 δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις αλλά πιστεύω ότι στη φάση αυτή πρέπει να δούμε τα πράγματα από μηδενική βάση. Ας αφιερώσουμε 2-3 ώρες σε μια συζήτηση να δούμε τι θέλει η πλειοψηφία και μετά αφού το δούμε βλέπουμε αν θέλουμε να μετέχουμε σε αυτό. Εκεί μπαίνει και η παράμετρος αν θέλουμε να συνυπάρξουμε με κάποια από τα άτομα που θα μετέχουν στο εγχείρημα.

@dimis1978 αν αλλάξει το αρχικό κείμενο και λέει ποιος ενδιαφέρεται να συζητήσουμε για μια αναβίωση του συλλόγου και με τι προοπτικές είμαι μέσα. Στο υπάρχων κείμενο συγνώμη αλλά δεν δεσμεύομαι και δεν σκοπεύω να βάλω χρήματα(χωρίς να ξέρω πού θα χρησιμοποιηθούν) δεν σκοπεύω να δηλώσω συμετοχη. Εγώ θέλω μια φρέσκια και από μηδενική βάση αρχή

@ όλους (επειδή το εθιξε ο Δημήτρης) δεν πρόκειται ούτε σκοπεύω να βάλω υποψηφιότητα για οτιδήποτε (εκτός από το οργάνωση ουζο(μπυρο-κρασο)κατάνυξης ).Αυτό για να μην "τρομάζουν" κάποιοι παλιοί.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-10-12, 11:35
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Kωστα σωστη και τιμια η θεση σου.

Αλλα δεν νομιζω πως μπορει καποιος να σου απαντησει ακομα,ειμαστε στην φαση του "να μετρηθουμε να δουμε αν αξιζει τον κοπο να ξεκινησουμε κατι..."
Το τι ακριβως θα ειναι αυτο το "κατι" μαλλον θα το μαθουμε οταν αυτοι που μαζευτουν θα εκθεσουν τις αποψεις τους για το πως θα ηθελαν να λειτουργησει αυτος ο Συλλογος.
Οι πολλοι θα αποφασισουν Κωστα...

Το σιγουρο ειναι οτι ολοι θα εχουν το βημα για να πουν τι θα ζητανε απο αυτον το νεο -αν υπαρξει τελικα - Συλλογο.

Βημα - βημα λοιπον...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-10-12, 11:47
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων

@dimis1978 αν αλλάξει το αρχικό κείμενο και λέει ποιος ενδιαφέρεται να συζητήσουμε για μια αναβίωση του συλλόγου και με τι προοπτικές είμαι μέσα. Στο υπάρχων κείμενο συγνώμη αλλά δεν δεσμεύομαι και δεν σκοπεύω να βάλω χρήματα(χωρίς να ξέρω πού θα χρησιμοποιηθούν) δεν σκοπεύω να δηλώσω συμετοχη. Εγώ θέλω μια φρέσκια και από μηδενική βάση αρχή

Αγαπητε φιλε με βαζεις σε μια διαδικασια να απαντω για πραγματα που δεν δύναμαι να γνωριζω.

Το αρχικο κειμενο ειχε ως σκοπο να δωσει στους χομπιστες να καταλαβουν οτι πριν πουν "Ναι αμε ειμαι μεσα..." οτι απο αυτο το "Ναι" ΙΣΩΣ προκυψουν καποιες υποχρεωσεις,ειτε σε χρονο,ειτε σε χρημα,ειτε σε ευθυνες.

Ειλικρινα δεν ξερω αν χρειαστει να δωθουν χρηματα,αλλα εστω και για τα πιο απλα πραγματα θεωρω οτι ενα μικρο αντιτιμο πρεπει να δωθει,δεν ξερω αν αυτο το αντιτιμο θα ειναι για να εχουμε μια φυσικη εδρα,για καποιο σεμιναριο ή για καποια παρουσιαση ή για μια δωρεα ή για μια εκδρομη ή...ή...ή...

Το εβαλα και δεν προκειται να το αφαιρεσω απο το αρχικο κειμενο διοτι αν προκυψει εστω και η παραμικρη εισφορα ακομα και αν αυτη ειναι γελοια και προκειτε για φωτοτυπιες ψηφοδελτιων θα πρεπει να εχει ειπωθει απο την αρχη.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Θα σας παρακαλεσω να μην μου κανετε περεταιρω ερωτησεις διοτι απαντω υποθετικα,και ο υποθετικος λογος μελλοντικα δημιουργει προβληματα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-10-12, 12:24
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
@kwstas original
1. Δεν μπορώ να ακούω εκπροσώπους. Μιλάμε για να ξεκινήσουμε κάτι καινούργιο (άσχετα αν χρησιμοποιήσουμε ένα υπάρχων σχήμα) που να δούμε τι θέλουμε να κάνουμε. Αν θέλεις να εκπροσωπείς κάποιους κάνε το αργότερα.
Στην μεση συμφωνω απολυτα.
Για τα υπολοιπα, καλως η κακως εκπροσοπω μια κοινοτητα, ένα φορουμ και μια ομαδα ανθρωπων, τους οποιους μπριζονομαι να βαλω σε μια διαδικασια…
Πρεπει να είμαι καλλημενος αλλιως μπορει να εκτεθω.Να βοηθησουμε παμε, μην τα ακουσουμε κι από πανω…
Δεν ζητησα και κανενα συμβολαιο, και δεν ειμαι και κανενας κυβερνητικος εκπροσωπος!
2. Ασχετα αν και εγώ μετέχω αλλού δεν άνοιξα το θέμα και δεν θα το κάνω. Όποιος θέλει να το ανοίξει όπου θέλει δικαίωμά του.
Για να συμμετεχεις μαλλων ψαχνεις να βρεις έναν σωστο τροπο να το κανεις, γιατι κατά βαθος το θελεις, όπως και εγω…

3. Οι διαφορές δεν είναι δυνατό και δεν μπορούν να παραμερισθούν. Αυτά θα πρέπει να τα σκεφθούμε ΑΦΟΥ ξέρουμε τι πάμε να κάνουμε. Επίσης ιδανικές συνθήκες δεν μπορούν και δεν θα υπάρξουν ποτέ. Απλά αυτή τη φορά θα πρέπει να κρατήσουμε επίπεδο υποχρεωτικά. Αλλο προσωπικές αντεκλήσεις αλλο βρίσιμο. Στο βρίσιμο κάποιος πρέπει να φύγει είτε υποχρεωτικά είτε εθελοντικά.
Σωστα όλα.Τιποτα δεν θα παραμεριστει, πρεπει απλως να συνηπαρξουμε ολοι Με οποιονδηποτε τροπο, αλλα και να εχουμε λογο.. η θα γινει, η δεν θα γινει τιποτα.
4. Βάζεις όρους και προυποθέσεις. Αν μιλάμε για μια παρέα που πίνει καφέ και οργανώνει παραγγελίες δεν βλέπω γιατί να το κάνεις.
Δεν βαζω ορους ουτε προϋποθεσεις, απλα δεν μπορω να αφιερωσω χρονο, κοπο και χρημα σε μια προσπαθεια η οποια στο τελος ισως και να με φτυσει καταμουτρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kωστα σωστη και τιμια η θεση σου.

Αλλα δεν νομιζω πως μπορει καποιος να σου απαντησει ακομα,ειμαστε στην φαση του "να μετρηθουμε να δουμε αν αξιζει τον κοπο να ξεκινησουμε κατι..."
Το τι ακριβως θα ειναι αυτο το "κατι" μαλλον θα το μαθουμε οταν αυτοι που μαζευτουν θα εκθεσουν τις αποψεις τους για το πως θα ηθελαν να λειτουργησει αυτος ο Συλλογος.
Οι πολλοι θα αποφασισουν Κωστα...

Το σιγουρο ειναι οτι ολοι θα εχουν το βημα για να πουν τι θα ζητανε απο αυτον το νεο -αν υπαρξει τελικα - Συλλογο.

Βημα - βημα λοιπον...
Θα υπαρξει κατι σιγουρα και αξιζει τον κοπο αν γινει σωστα ακομα πιο σιγουρα.
Ακομη και 100 να ενδιαφερθουν, τι θα τους πεις?
Δεν ειμαστε 300 ελαχιστο και δεν βγαινει?
Θα προσαρμοσουμε τον νέο συλλογο στις αναγκες.
Όπως προσαρμοζουμε την ζωη μας ολοκληρη και την καθημερινοτητα μας σε ολες τις συγκυριες της εποχης.
Και μετα θα είναι στο χερι του νεου συγχρωνου συλλογου να κερδιζει συνεχως νεα μελη.
Μελη όμως τα οποια οποια συνδρομη και να πληρωνουν θα εχουν καποια οφελη (και δεν μιλαω για κλαδεματα)…
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-10-12, 14:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μιας και υπαρχει το θεμα θα πω κιεγω τις σκεψεις μου (σε ετουτο το θεμα και οχι στο αλλο,για διαφορους λογους),αν και δεν ειχα ποτε θεση στο συλλογο στο παρελθον.

κατα τη γνωμη μου,οπως ειπανε και αρκετοι παραπισω (συμπεριλαμβανομενου και του ιδιοκτητη του φορουμ) πρεπει η οποια προσπαθεια γινει, να γινει με την πρωτοβουλια και διαθεση των νεων στο χομπυ και στο χωρο.αυτο θα φερει και τα κινητρα και τη διαθεση για να γινει οτι πρεπει να γινει και να στηθει κατι τετοιο σωστα και απροβληματιστα αυτη τη φορα.

την οποια "ατμοσφαιρα" τη δημιουργουν τα ατομα(εστω και αν αυτο ειναι ακουσιο).

τα παλια μελη του παλιου συλλογου,κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειναι "απλοι" αφανεις υποστηρικτες της νες προσπαθειας,και αυτο γιατι ειναι ανθρωπινως αδυνατο να εξαλειφθουν τα αισθηματα καχυποψιας,φοβου,προσωπικου εγωισμου,κλπ,κλπ.τουλαχιστον στην αρχη...φοβαμαι οτι τετοια αισθηματα θα υπονομευσουν την προσπαθεια...

καλως η κακως,τα παλια μελη του συλλογου χασανε την ευκαιρια που ειχανε με τα λαθη που κανανε και δεν εξαιρω κανεναν.κρινω μονο εκ του αποτελεσματος και γιαυτο αποκλειεται να φταινε μονο ενας η δυο ανθρωποι, ασχετως απτο ποσα "επεισοδια" δεν εχω δει...

μια τετοια προσπαθεια και με αυτες τις προυποθεσεις(της υπαρξης "υγειους ανταγωνισμου" με το υποβαθρο ομως της ευγενους αμιλας)θα δεχομουνα κιεγω να τη στηριξω χρηματικα η οπως αλλιως θα μπορουσα,εστω και χωρις να ειμαι μελος.

το "ζουμι" αυτων που θελω να πω ειναι: αφηστε το παρελθον,την καχυποψια και τον εγωισμο σας κατα μερος και στηριξτε ανευ ορον (σε λογικα πλαισια)μια προσπαθεια νεων χομπιστων για σωστη οργανωση στο χομπυ στην ελλαδα.

προσωπικα δεν βλεπω το λογο αυτη η προσσπαθεια να ειναι πανελληνιας εμβελειας -τουλαχιστον στην αρχη-χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει καποιος απο αλλη πολη να συμμετασχει.αλλα αυτο δεν θα το κρινω εγω.απλα αποσο ξερω στις περισσοτερες χωρες υπαρχουνε club τοπικα που δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουνε απο πανελληνιους συλλογους σε αλλους τομεις.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-10-12, 17:56
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Με ενδιαφέρον διαβάζω αυτές τις μέρες σε ψαροφόρουμ αντίστοιχα θέματα για το σύλλογο… παραθέτω εδώ σε γενικές γραμμές και αναφορικά τις απόψεις μου, για ότι αξίζουν, απόψεις που στο παρελθόν έχω αναπτύξει δημόσια…

Σύλλογος με μέλη από όλη την Ελλάδα πολύ δύσκολα να επιβιώσει. Έχει περισσότερα πράγματα που λειτουργούν κατά του παρά υπέρ.

Χρήματα θα χρειαστούν και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιο οργανωμένο σχήμα χωρίς αυτά. Τα ποσό των 50 ευρώ π.χ. η συνδρομή του ΠΣΦΕ δυσανασχέτησε πολλούς σε βαθμό να μην ξαναγραφτούν. Πρέπει να βρεθεί-εξασφαλιστεί τρόπος εισροής χρημάτων.

Χρειάζονται ενεργά μέλη. Το ερώτημα που τίθεται στο καθένα μας είναι τι θα κερδίσω ΕΓΩ από την εγράφη μου στο σύλλογο. Απαντήσεις του τύπου ότι ο σύλλογος προάγει το χόμπι δεν είναι απάντηση στο ερώτημα… πρέπει να δοθεί απάντηση στο τι θα κερδίσει ΑΥΤΟΣ το νέο μέλος. Αν η μόνη διαφορά με κάποιον που δεν είναι μέλος είναι ότι αυτός πληρώνει ενώ ο άλλος όχι τότε γιατί να γραφτεί. Όταν ένας σύλλογος αποκτήσει πολλά μέλη τότε κάποια από αυτά θα είναι και ενεργά.

Πιστεύω ότι η δημιουργία τοπικών συλλόγων, club ή ομάδων ενυδρειόφιλων π.χ. κιχλίδων, δίσκων, ασπόνδυλων κλπ. αποτελούν τη βάση όχι για ένα πανελλήνιο σύλλογο αλλά για μια πανελλήνια ομοσπονδία ενυδρόφιλων.

Η συλλογική προσπάθεια σε τοπικό ή εξειδικευμένο αντικείμενο πιστεύω πως θα δημιουργήσει τελικά πιο πολλά ενεργά άτομα στο σύνολο της χώρας.

Το κάθε club λειτουργεί όπως θέλει και μπορεί με τα μέλη του και ως club συμμετέχει στην ομοσπονδία.

Το κάθε club μπορεί να προάγει πραγματικά το χόμπι στο τόπο του ή στο είδος του και η ομοσπονδία να οργανώνει τα μεγάλα events που θα αγκαλιάζουν όλους ή θα υποστηρίζει αξιόλογες δραστηριότητες συλλόγων.

Το παραπάνω σχήμα λειτουργεί σε πολλές χώρες και μπορεί να υιοθετηθεί ως μοντέλο και εδώ. Αν κινηθεί θέμα π.χ. για τη δημιουργία συλλόγου Αττικής θα εμφανιστούν αργά η γρήγορα σε αυτόν περισσότερα άτομα απότι για πανελλήνιο σύλλογο καθώς και άτομα που δεν συμμετέχουν σε φόρουμ και άλλες δραστηριότητες του διαδικτύου.

Αυτά φίλοι μου προς σκέψη και καλή επιτυχία σε ότι τελικά προχωρήσει… αν και όπως έγραψα είμαι υπέρ τοπικών συλλόγων θα συμβάλω στο μέτρο που μπορώ και σε πανελλήνιο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικα δεν βλεπω το λογο αυτη η προσσπαθεια να ειναι πανελληνιας εμβελειας -τουλαχιστον στην αρχη-χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει καποιος απο αλλη πολη να συμμετασχει. αλλα αυτο δεν θα το κρινω εγω. απλα αποσο ξερω στις περισσοτερες χωρες υπαρχουνε club τοπικα που δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουνε απο πανελληνιους συλλογους σε αλλους τομεις.
Τώρα είδα τη θέση του kgf12345... οπότε δεν είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 14-10-12 στις 17:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 15-10-12, 02:45
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Συμφωνώ με αυτά που λες Γιαννη, και σίγουρα υπαρχουν και "club τοπικα που δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουνε απο πανελληνιους συλλογους σε αλλους τομεις." Το θέμα είναι ποιο; Στα Γιαννενα υπαρχουν καμια 20αρια ατομα (και ισως να λεω πολλα) που ασχολουνται με τα ενυδρεία περα απο την γυαλα με το χρυσοψαρο. Οι μισοί απο αυτους μπαίνουν στα φορουμ, και ο καθένας είναι με τα δικά του. Ο ενας αφρική, ο αλλος αμαζονιο κτλκ. Αρα, καλλιστα μπορουμε αν ιδρύσουμε συλλογο "Ο Γιωργος", συλλογο "Ο Μιχαλης" και παει λεγοντας! Στη Φλωρινα π.χ. φανταζομαι θα είναι ακομα λιγότεροι

Απο την αλλη, αν δημιουργηθει π.χ. Πανελληνιος Συλλογος Κιχλιδων δεν βλεπω πως θα είναι διαφορετικος απο τον ΠΣΦΕ. Δηλαδή, θα υπαρχουν μερικά περισσότερα μελη στην Αθηνα, και οι υπολοιποι, είτε είναι είτε δεν είναι δεν θα εχει διαφορα... Και να θελουν, πως θα ανταλλαξουν ψαρια ενας κρητικός με εναν θρακιωτη για να αλλαξουν τα αιματα.

Που θελω να καταλήξω. Ειμαστε πολύ λίγοι για τοπικά σωματιά και πολύ αραιοί για πανελληνιους υπο-συλλογους. Μπορεί να εχουν στο εξωτερικό πολυ καλα οργανωμένους τοπικους συλλογους, αλλα οταν η μικρή πολη εχει μισο εκατομμυριο κατοίκους, που να συγκριθεί με τη μικρή ελληνική πολη;

Εγω είμαι σίγουρος οτι θα υπαρξουν παλι τα ιδια θεματα του παρελθοντος, αλλα απο την αλλη, οταν σκεφτεσαι και την μπλουζα που θα παρεις, γιατι να δίνεις και 10€ ετσι για "πλακα"; Θα πρεπει να βρεθει καποιος τροπος για να εχουν κατι όλοι.
Π.χ. απο ενα φιλο που ειναι στον πτηνοτροφικό συλλογο, περνουν δαχτυλίδια για την πιστοποιηση των αναπαραγωγών τους. Αυτο όμως δεν υπαρχει σε εμας. Όπως εχω δηλωσει είμαι διατεθιμενος να βοηθησω στην αναγεννηση, αλλα αν δεν εχει καποιο αντικτυπο ή αποτελεσμα ή καποιο οφελος δεν θα κρατήσει για πολυ...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 15-10-12, 05:02
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Συμβουλή παλιου συνιδρυτη, προεδρα, οτι θελετε, νο1:

Μην βαλετε στον συλλογο ανεραστους, χτικιασμενους απ το κακο τους απο γεννησιμιου. Βλαπτουν. Κι αν καταλαθος βαλετε, απωθηστε τους οσο το δυνατον πιο γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 15-10-12, 08:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα πολύ έναν συλλογο που να μας χωραει πραγματικα ολους κατω από την ιδια στεγη.
Ληπει πολύ κατι και οργανωμενο, και κοινο.
Ληπει γιατι υπαρχουν χασματα και διαφορετικες αποψεις όμως.
Δεν υπαρχει συμπνοια ιδεολογιας, όπως ακριβως γινεται και στα φορα, ο συλλογος αν και ξεχωριστο κομματι, δεν διαφερει και πολύ νομιζω.

Αν δεν παραμεριστουν οι οποιες διαφορες υπαρχουν, θα εχει ακομη πιο ασχημα αποτελεσματα την δευτερη φορα γιατι τα λαθη θα είναι ασυγχωρητα.


Γι’αυτό είναι σημαντικο η παλια γεννια να μηνει πιο πισω και να βγει μπροστα η νεα, να φερει την ανατροπη, να πεταξει τις παροπιδες και να εχει ανοιχτα μυαλα.

Ο συλλογος πρεπει να είναι η ‘’μαμα’’ του χομπυστα, και η μανα πρεπει να αγαπαει όλα της τα παιδια, χωρις να τα ξεχωριζει και χωρις να τους κολλαει ετικετες…


Εχω καποιες αμφιβολιες και καποια κολληματα ακομη, αλλα δεν μπορω με τιποτα να μηνω απραγος.
Δεν ειμαι μονος μου, εκπροσοπω και αλλους εκτως από τον εαυτο μου.
Αν αυτος ο συλλογος θα μας χωραει πραγματικα ολους, εγω και το MFG θα ειμαστε εδώ να τον στηριξουμε με οποιον τροπο κι αν χρειαστει.
Αν δεν μας χωραει ολους και αυτά είναι ακομη μια φορα λογια του αερα, ο δηθεν ανοιχτος συλλογος θα ξεμπροστιαστει από εμενα τον ιδιο και το δηλωνω ξεκαθαρα.


Πιστευετε ότι μας περνει?

Κανω αυτή την ερωτηση γιατι μιλησατε για ανοιγμα θεματος και ενδιαφερων από όλα τα Ελληνικα φορα.
Εγω χρειαζομαι καποιες απαντησεις πριν κανω κατι τετοιο, αρκετα βαδιζουμε στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα..
Τα στατιστικα του παρελθοντως δεν μου εμπνεουν καμια εμπιστοσυνη αλλα προσπαθω να βοηθησω και να στηριξω την προσπαθεια, στο χερι σας είναι να με αφησετε…





Δημητρακη, κανω εγω τωρα δημοσκοπιση….
πολλα απο αυτα ειναι σωστα που λεει ο κωστας!!! δεν γινετε να εχουμε αυτοεξωριστει πολλα ατομα απο το φορουμ και να σκεφτουμε να ειμαστε ενεργα μελη στον ΠΣΦΕ...
θα χαρω πολυ να μπορεσουμε να φτιαξουμε κατι καλο, δυνατο και ομαδικο!!!! διαβαζω και περιμενω ανυπομονα να δω αν μας χωραει ολους η καινουργια αρχη!!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

το "ζουμι" αυτων που θελω να πω ειναι: αφηστε το παρελθον,την καχυποψια και τον εγωισμο σας κατα μερος και στηριξτε ανευ ορον (σε λογικα πλαισια)μια προσπαθεια νεων χομπιστων για σωστη οργανωση στο χομπυ στην ελλαδα.

προσωπικα δεν βλεπω το λογο αυτη η προσσπαθεια να ειναι πανελληνιας εμβελειας -τουλαχιστον στην αρχη-χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει καποιος απο αλλη πολη να συμμετασχει.αλλα αυτο δεν θα το κρινω εγω.απλα αποσο ξερω στις περισσοτερες χωρες υπαρχουνε club τοπικα που δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουνε απο πανελληνιους συλλογους σε αλλους τομεις.
απο την μια γραφεις για οργανωση του χομπυ στην Ελλαδα και απο την αλλη οτι η προσπαθεια δεν πρεπει να ειναι πανελληνιας εμβελειας...!!!!!!
με αυτον τον τροπο μενει ολη η Ελλαδα εκτως και γινετε απλα κατι τοπικο σε καποια μεγαλη πολη!!! οποτε και ατομα δεν θα μαζευτουν πολλα , και πολλοι θα νιωθουν ξενοι... και τοτε δεν πρεπει να ονομαστει
Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

κριμα γιατι ξεκιναμε λαθος!!!!!

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 15-10-12 στις 08:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 15-10-12, 11:48
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 73
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων

.........................
κριμα γιατι ξεκιναμε λαθος!!!!!

Κανένας δεν έχει ξεκινήσει ακόμα , μη τρέχεις , με τις συμβουλές που ξεκίνησαν να δίδονται απ τους παλιούς , όλα θα πάνε καλά .
Αισιοδοξία θέλω και θα πάμε μπροστά !!!
Οι νέοι θα ανοίξουν νέους ορίζοντες και εάν δεν μας κάνουν και κάτι έτσι όπως το θέλουμε δεν πειράζει εμείς θα τους στηρίζουμε .
Επιτέλους θα πρέπει να δείξουμε εμπιστοσύνη και όχι να προκαταλαμβάνουμε αρνητικά κατι το οποίο ακόμα δεν ξεκίνησε .

Εγω περιμένω πολύ κόσμο ακόμα να γράψει οτι το θέλει να γίνει κάτι τέτοιο .
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 15-10-12, 11:48
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Εμένα οι απόψεις μου είναι ένα μπλέντερ των sps4ver, kwstas original και lingistis

Σίγουρα πρέπει να ξεκινήσει σαν club στα ξένα πρότυπα, σίγουρα πρέπει να υπάρχουν μέσα και MF keepers και σίγουρα πρέπει να δρα σαν τοπικά κλαμπ κάτω από μία ομπρέλα και βλέπουμε πως θα πάει!

ότι και να λέμε περισσότερο από αυτά σε αυτή την φάση , είναι λόγια του αέρα!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 15-10-12, 12:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο την μια γραφεις για οργανωση του χομπυ στην Ελλαδα και απο την αλλη οτι η προσπαθεια δεν πρεπει να ειναι πανελληνιας εμβελειας...!!!!!!
με αυτον τον τροπο μενει ολη η Ελλαδα εκτως και γινετε απλα κατι τοπικο σε καποια μεγαλη πολη!!! οποτε και ατομα δεν θα μαζευτουν πολλα , και πολλοι θα νιωθουν ξενοι... και τοτε δεν πρεπει να ονομαστει
Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

κριμα γιατι ξεκιναμε λαθος!!!!!
1)ακομη δεν εχει ξεκινησει τιποτα.
2)απο που και ως που η "οργανωση του χομπυ στην ελλαδα" ειναι συνυφασμενη με το η προσπαθεια αυτη να ειναι "πανελληνια"?

στο κατω κατω δεν θα διαλεξω εγω ποιο δρομο θα ακολουθησει η πλειοψηφια,απλα ανεφερα το γεγονος οτι σε ολες τις χωρες υπαρχουνε τοπικα Club και ετσι λειτουργει το συστημα.εδω εγινε μια προσπαθεια να λειτουργησει πανελληνιος συλογος και τελικα ναυαγησε.μηπως πρεπει να δοκιμαστει και αλλη συνταγη?δεν ειπα τιποτα για περιορισμο και εξειδικευση του καθε club σε ενα ειδος ψαριου η τυπο ενυδρειου.ουτε ειπα να "αποκλειστουνε" οι χομπυστες που τους αρεσουν τα "monster fish"-ουτε καν μου περασε απτο μυαλο τετοιο πραγμα.αυτα μονοι σας τα ειπατε...

εγω ειπα απλα οτι αντι να γινει προσπαθεια για συλλογο πανελληνιας εμβελειας (που εχει αποτυχει στο παρελθον) ισως θα ειναι πιο ευκολο αν γινει κατι πιο τοπικο.χωρις καν τον περιορισμο να εισαι κατοικος αθηνας πχ για να εισαι μελος.
αυτο απο μονο του θα διευκολυνει πιστευω τη διαχειρηση,τον προγραμματισμο και τα οποια εξοδα....

μια ιδεα ειπα βασισμενη στο γεγονος οτι ετσι οργανωνονται παντου.τωρα αν για λογους συναισθηματικους η δεν ξερω τι αλλο,θελετε να γινει "αναβιωση" του παλιου συλλογου καλως.η προσωπικη μου γνωμη ομως ειναι πως οι αλλαγες πρεπει να ειναι επι της ουσιας και σιγουρα ριζικες.ειδικα οταν υπαρχει και παρελθον...

γιαυτο και ειπα να μπουνε οι νεοι χομπυστες μπροστα στην προσπαθεια και οι παλιοι αφανεις (αλλα εμπρακτοι) υποστηρικτες.γιατι οι νεοι χομπυστες δεν εχουνε το αισθημα πικριας που εχουνε οι παλιοι(καποιοι εστω απο αυτους) που μπορει να υπονομευσει την προσπαθεια.

αν πιστευτε οτι ειναι τοσο λαθος η σκεψη μου,τι να πω....
οπως και ναχει παντως ελπιζω οτι και αν αποφασιστει να εχει επιτυχια και θα βοηθησω οπως μπορω αποκει που θα ειμαι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λέω να περάσω απο τον Σύλλογο Filotas Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 06-01-08 11:46
Εγγραφή στον σύλλογο Filotas Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 5 30-08-07 00:51
Επίσκεψη στον Σύλλογο bakogiannisd Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 0 02-04-07 13:18
Εντυπώσεις απο το σύλλογο nikolas87 Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 1 12-03-07 17:03
Καμία απάντηση από το σύλλογο! panvagil Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 6 12-06-05 21:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13912 seconds with 13 queries