Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-02-11, 17:57
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Δε νομιζω οτι εχουμε την ιδια λογικη....Ας περιμενουν ολοι τοτε, ποτε θα κανει εκδηλωση ο συλλογος που θα ειναι δωρεαν για τα μελη για να κανουν εγγραφη....
Λαθος..
Ο συλλογος ειναι τα μελη του κι οσο αυτα ειναι πολλα ειναι δυνατος,οσο λιγοστευουν τοσο και θα σβηνει, ακομη και σαν ιδεα....
Το οτι καποιοι εδω μεσα μεταφερουμε το τι κυκλοφορει εξω στον κοσμο προσωπικα με στεναχωρει που μερικοι δεν το βλεπουν ....
Κομητες που θα θελησουν να κανουν εγγραφη παντα θα υπαρχουν, ποσοι ομως θα μεινουν και θα γινουν ενα σωμα αυτο δε ξερω...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-02-11, 18:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ας πω και εγω τη δικη μου αποψη ... σαν μελος του συλλογου νομιζω το δικαιουμαι!

Πρωτα απο ολα θα πρεπει να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους οσους με τη καλη τους διαθεση εχουν προαγει το χομπι μας σε πολυ πιο ανωτερα επιπεδα απο οτι περιμενα στην Ελλαδα!

Ειναι μεγαλη η συνδρομη? Ναι - ισως - μπορει! Τι γινεται με τη συνδρομη οσων σπαταλουν τον ελευθερο χρονο τους? Αν δειτε τις βιοτοπικες καταδυσεις και ποσο επαγγελματικη δουλεια εχει γινει στη συγκεντρωση του υλικου, στο μονταζ και σε ολο το "δεσιμο" που εχει γινει ... θα καταλαβετε οτι χρειαστηκε πολυς χρονος και κοπος να βγει αυτο το αποτελεσμα! Ποσο θα ζηταγε ενας επαγγελματιας να το κανει ολο αυτο? Πως πληρωνεται ο δημιουργος? Συνηθως με οτι χειροτερο γιατι στην Ελλαδα βρισκομαστε! Ολοι οσοι εχουν γραψει στο περιοδικο? Που διοργανωνουν ολες τις εκδηλωσεις και σεμιναρια του συλλογου?

Να σας πω εγω πως πληρωνονται βλεποντας ανθρωπους εδω και χρονια να πολεμουν τον συλλογο, αλλους να διαμαρτυρονται για τη συνδρομη, αλλους να λενε οτι ναναι! Αντι να σκυψουν το κεφαλι και να πανε σπιτακι τους ομως συνεχιζουν ακαθεκτοι!! Αυτο δε παει να πει οτι δε στεναχωριουνται!

Γνωμη μου και 10 ευρω να ηταν η συνδρομη δεν θα ηταν περισσοτερα τα μελη! Και επισης γνωμη μου ειναι οτι η ποιοτητα στα μελη ειναι ακομα πιο σημαντικη απο τη ποσοτητα!

Πραγματικα θα προτιμουσα να μην υπηρχε καθολου χρηματικη συνδρομη (ετσι και αλλιως δεν υπαρχει) αλλα ουσιαστικη συνδρομη! Με τη συνεργασια ολα μπορουν να γινουν θαυματα! Ετσι θα γινοντουσαν πολλα περισσοτερα ... Θα πρεπει να αλλαξει τελειως η νοοτροπια μας σε θεματα του συλλογου νομιζω ... Δεν ειναι δυνατον 5 ατομα να αναλαμβανουν πχ ενα σεμιναριο και μετα ολοι να καθονται στη καρεκλα και να παρακολουθουν! Αν ο καθενας εβαζε τη δικη του καρεκλα και καθοταν (και μετα τη ξαναεπερνε) , αν ολοι βοηθουσαν με το τροπο τους τοτε θα βλεπατε συχνες εκδηλωσεις και δε θα "καταπιεζονταν" μονο λιγοι (λες και ειναι υποχρεωμενοι)!!

Ελπιζω να καταλαβαινεται τι εννοω, χωρις να θελω να μπω σε αντιπαραθεση με καποιο τολμω να πω οτι το προβλημα ειναι στη νοοτροπια του Ελληνα η οποια ειναι: πληρωνω και τα θελω ολα στο πιατο! Θα προτιμουσα να μη πληρωνεις και να βοηθας πρακτικα (ουσιαστικη συνδρομη και οχι μονο χρηματικη) ... ΦΥΣΙΚΑ χωρις χρημα δε γινεται αλλα δε νομιζω πως εκει ειναι το μοναδικο θεμα του συλλογου γιατι αν υπαρχουν αγνες προθεσεις το χρημα ... βρισκεται!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-02-11, 19:54
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας πω και εγω τη δικη μου αποψη ... σαν μελος του συλλογου νομιζω το δικαιουμαι!

Πρωτα απο ολα θα πρεπει να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους οσους με τη καλη τους διαθεση εχουν προαγει το χομπι μας σε πολυ πιο ανωτερα επιπεδα απο οτι περιμενα στην Ελλαδα!

Ειναι μεγαλη η συνδρομη? Ναι - ισως - μπορει! Τι γινεται με τη συνδρομη οσων σπαταλουν τον ελευθερο χρονο τους? Αν δειτε τις βιοτοπικες καταδυσεις και ποσο επαγγελματικη δουλεια εχει γινει στη συγκεντρωση του υλικου, στο μονταζ και σε ολο το "δεσιμο" που εχει γινει ... θα καταλαβετε οτι χρειαστηκε πολυς χρονος και κοπος να βγει αυτο το αποτελεσμα! Ποσο θα ζηταγε ενας επαγγελματιας να το κανει ολο αυτο? Πως πληρωνεται ο δημιουργος? Συνηθως με οτι χειροτερο γιατι στην Ελλαδα βρισκομαστε! Ολοι οσοι εχουν γραψει στο περιοδικο? Που διοργανωνουν ολες τις εκδηλωσεις και σεμιναρια του συλλογου?

Να σας πω εγω πως πληρωνονται βλεποντας ανθρωπους εδω και χρονια να πολεμουν τον συλλογο, αλλους να διαμαρτυρονται για τη συνδρομη, αλλους να λενε οτι ναναι! Αντι να σκυψουν το κεφαλι και να πανε σπιτακι τους ομως συνεχιζουν ακαθεκτοι!! Αυτο δε παει να πει οτι δε στεναχωριουνται!

Γνωμη μου και 10 ευρω να ηταν η συνδρομη δεν θα ηταν περισσοτερα τα μελη! Και επισης γνωμη μου ειναι οτι η ποιοτητα στα μελη ειναι ακομα πιο σημαντικη απο τη ποσοτητα!

Πραγματικα θα προτιμουσα να μην υπηρχε καθολου χρηματικη συνδρομη (ετσι και αλλιως δεν υπαρχει) αλλα ουσιαστικη συνδρομη! Με τη συνεργασια ολα μπορουν να γινουν θαυματα! Ετσι θα γινοντουσαν πολλα περισσοτερα ... Θα πρεπει να αλλαξει τελειως η νοοτροπια μας σε θεματα του συλλογου νομιζω ... Δεν ειναι δυνατον 5 ατομα να αναλαμβανουν πχ ενα σεμιναριο και μετα ολοι να καθονται στη καρεκλα και να παρακολουθουν! Αν ο καθενας εβαζε τη δικη του καρεκλα και καθοταν (και μετα τη ξαναεπερνε) , αν ολοι βοηθουσαν με το τροπο τους τοτε θα βλεπατε συχνες εκδηλωσεις και δε θα "καταπιεζονταν" μονο λιγοι (λες και ειναι υποχρεωμενοι)!!

Ελπιζω να καταλαβαινεται τι εννοω, χωρις να θελω να μπω σε αντιπαραθεση με καποιο τολμω να πω οτι το προβλημα ειναι στη νοοτροπια του Ελληνα η οποια ειναι: πληρωνω και τα θελω ολα στο πιατο! Θα προτιμουσα να μη πληρωνεις και να βοηθας πρακτικα (ουσιαστικη συνδρομη και οχι μονο χρηματικη) ... ΦΥΣΙΚΑ χωρις χρημα δε γινεται αλλα δε νομιζω πως εκει ειναι το μοναδικο θεμα του συλλογου γιατι αν υπαρχουν αγνες προθεσεις το χρημα ... βρισκεται!!!
Με βρίσκει εντελώς αντίθετο η λογική σου.

Ναι είναι μεγάλη η συνδρομή.
Ναι με 10 ευρώ θα ήταν περισσότερα τα μέλη.

Τουλάχιστον έγινε έμεση παραδοχή ότι προτιμάτε την ποιότητα από την ποσότητα,,,ότι και να σημαίνει αυτό.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-02-11, 20:41
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Λοιπόν.... μόλις έκανα και τον απαραίτητο καφέ ώστε να έχω και μια βοήθεια ώστε τα γραφούμενα να μπουν σε μια τάξη και να μην δημιουργηθούν "εύκολα" παρεξηγήσεις... ως γνωστόν, ο γραπτός λόγος πέρα από το ότι μένει, στερείται της οπτικής επαφής με τον άλλον, ώστε να είσαι σίγουρος 1000% για το τι εννοεί με αυτό που λέει...

Προσωπικά, πρώτα βρήκα τον GAB και μετά τον ΠΣΦΕ. Μετά έμαθα, μέσα από τον GAB, τον Σύλλογο και η αλήθεια είναι ότι ήθελα να γραφώ.

Αλλά....

Μου θυμίζει η όλη ιστορία, μια άλλη παλιά ιστορία... Παλιό μου βίτσιο η συλλογή (τηλε)καρτών... σε μια ΔΕΘ είχε προσφορά ο ΠΑΟΚ σε τηλεκάρτες, συμπλήρωσα μια αίτηση και μου ήρθε στο γραφείο ένας τύπος για να πάρω διαρκείας τα οποία κάναν 150 ευρώ... και του λέω, οκ στα δίνω, τι θα έχω? καθισματάκι? ασφαλή χώρο πάρκιν? περιοδικό με αναλύσεις του αγώνα και της προϊστορίας αγώνων? εκπτωτική κάρτα μέλους? αυτό? εκείνο? το άλλο? και μου απαντάει.... μα ΠΑΟΚ είμαστε, δεν είμαστε Μπαρτσελόνα...

Κακά τα ψέμματα, παντού και πάντα υπάρχουν ανταποδοτικά οφέλη. Πάντα έχουν γίνει πραγματα πριν από εμάς (για εμάς) και πάντα θα γίνονται πράγματα μετά από εμάς (για εμάς ή/και για τους επόμενους).

Κανείς δεν ακυρώνει τις προσπάθειες που έχουν γίνει. Ίσα ισα, αν δεν είχαν γίνει, δεν θα είμασταν εδώ. Και ίσα ίσα θα πρέπει να γίνουν και άλλα για να είμαστε εδώ, και όχι μόνο εμείς, αλλά και άλλοι.

Η συνδρομή είναι φτηνή ή ακριβή? Υπεισέρχονται πολλές παράμετροι.
Σε σχέση με την προηγούμενη, είναι πανάκριβη.
Σε σχέση με την προηγούμενη και μεσούσης της κρίσης, ξεφεύγει κατά πολύ.
Σε σχέση με το τι θέλει ο Σύλλογος από τα υπάρχοντα ή/και τα μελλοντικά του μέλη, είναι απλά plain mathematics. 10-15-20 ευρώ τον χρόνο τα δίνεις άνετα, τα δίνουν πολλά άτομα άνετα. 50 ευρώ θα τα δώσουν ελάχιστοι.

Προσωπικά, μου φαίνεται ακριβή.

Φαντάζομαι και θέλω να ελπίζω πως σκοπός και στόχος του ΠΣΦΕ είναι η διάδοση της ενυδρειοφιλίας σε ολοένα και περισσότερους. Ήμουν χθες και σήμερα το πρωί στο σταντ. 10 τουλάχιστον άτομα ρωτούσαν για τις διαδικασίες εγγραφής και το κόστος. Στο άκουσμα της τιμής, έφυγαν... Δυστυχώς, δεν τους ρώτησα ποια θα θεωρούσαν ως λογική τιμή.
Προσωπική μου άποψη, είναι αυτό που έχει αναφερθεί και από άλλους συγχομπίστες... Πιο εύκολα βρίσκεις 40 άτομα να δώσουν από 10 ευρώ, παρά 8 άτομα να δώσουν από 50 ευρώ.

Όσο και να κοστίσει όμως η συνδρομή, το θέμα είναι το τι προνόμια θα έχει το κάθε μέλος του ΠΣΦΕ.
- Θα έχει πρόσβαση σε συγκεκριμένες πληροφορίες του ΠΣΦΕ?
- Θα έχει κάρτα μέλους του ΠΣΦΕ?
- Θα έχει προσκλησεις σε συγκεκριμένες εκδηλώσεις, στο εσωτερικό ή στο εξωτερικό σε προνομιακές τιμές, μέσω του ΠΣΦΕ?
- Θα υπάρχει κάποιο ενημερωτικό υλικό του ΠΣΦΕ? (δεν είναι ανάγκη να είναι σε ιλλουστρασιόν χαρτί, σημασία δεν έχει το περιτύλιγμα αλλά το δώρο)
- Θα μπορέσει να συμμετέχει σε ομάδες εργασίας μέσα στο Σύλλογο

Πιθανώς να κάνω και λάθος, αλλά κανένα από τα παραπάνω δεν έχει γίνει, για οποιονδήποτε λόγο.

Κάπου πρέπει να τελειώσω το λογύδριο. Δεν μηδενίζω το τι είχε γίνει. Το ανέφερα και παραπάνω... "Κανείς δεν ακυρώνει τις προσπάθειες που έχουν γίνει. Ίσα ισα, αν δεν είχαν γίνει, δεν θα είμασταν εδώ. Και ίσα ίσα θα πρέπει να γίνουν και άλλα για να είμαστε εδώ, και όχι μόνο εμείς, αλλά και άλλοι."
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-02-11, 22:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουλάχιστον έγινε έμεση παραδοχή ότι προτιμάτε την ποιότητα από την ποσότητα,,,ότι και να σημαίνει αυτό.
Προτιμαω (σαν μελος λεω τη γνωμη μου και δεν αντιπροσωπευω τον Συλλογο αλλα μονο τον εαυτο μου)... τι να κανω 5 συμμετοχες με 10 ευρω που θα ειναι για ενα χρονο ... αντι για μια (με 50 ευρω) και να ειναι μονιμα!!!

Στα αλλα που εγραψα δε θα εχω απαντηση? Σε τι εισαι αντιθετος? Να τσακιζονται 5-6 ατομα για να απολαμβανουν τα αλλα και να τα ακουνε και απο πανω? Γιατι αυτο γινεται συνηθως ... θελουμε αλλαγες αλλα αυτο θα γινει αν αλλαξουμε πρωτα τους εαυτους μας!!

Οσο για την ανταποδωση ... προσωπικα τα χρηματα που εδωσα αν σπαταληθουν σε καποιο σεμιναριο σε αλλη πολη της Ελλαδας και στην Αθηνα δε γινει κατι ... ΔΕ με νοιαζει ... αρκει που ξερω οτι ειναι για καλο σκοπο ...

Να μαθουμε να δινουμε .... και οχι μονο να ζηταμε .... ειδικα απο ενα συλλογο -αν θελουμε να παει μπροστα- και παει εξαιτιας αυτων των ανθρωπων που περιεγραψα παραπανω!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-02-11, 22:28
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτιμαω (σαν μελος λεω τη γνωμη μου και δεν αντιπροσωπευω τον Συλλογο αλλα μονο τον εαυτο μου)... τι να κανω 50 συμμετοχες με 10 ευρω που θα ειναι για ενα χρονο ... αντι για μια (με 50 ευρω) και να ειναι μονιμα!!!
Δηλαδή η συνδρομή των 50 ευρώ είναι εφ' όρου ζωής?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-02-11, 22:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εννοω το μελος να γραφεται και να αναναιωνει τη συνδρομη του και να μην ειναι για ενα χρονο μονο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-02-11, 22:44
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

και ποιός σου λέει ή ποιός σου εγγυάται, ότι αυτός που θα πληρώσει μόνο 10 ευρώ θα το κάνει μόνο για ένα χρόνο, ενώ αυτός που θα πληρώσει 50 ευρώ θα το κάνει εφ' όρου ζωής?

με την κοινή λογική να το δεις, πιο εύκολα θα δίνει 10 κάθε χρόνο παρά 50.

εκτός και εάν ο προγραμματισμός είναι για να γίνει κάποιο κλειστό κλάμπ...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-02-11, 22:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μερικοι ... πουλανε πραγματα και τα εσοδα τα δινουν στον ΠΣΦΕ ...

Δεν ειναι ολα χρημα και συμφεροντα σε αυτη τη ζωη!!

Τα "μονιμα" μελη τα εχει δει ο platy ... ΦΥΣΙΚΑ μιλαω και για τον εαυτο μου αφου θα παραμεινω μελος οτι και να γινει γιατι γουσταρω την ιδεα!! Κομητες υπαρχουν παντου!!!

Ωστοσο οσοι κοπιαζουν για τον συλλογο (δεν ειναι μεσα σε αυτους) δινουν πολλα περισσοτερα απο χρηματα και αυτο ολοι το κανετε "γαργαρα" ... Αυτο ζηταω ουσιαστικη συνδρομη και οχι χρηματικη (γιατι κανεις δε σταθηκε σε αυτο?)
Παράθεση:
Πραγματικα θα προτιμουσα να μην υπηρχε καθολου χρηματικη συνδρομη (ετσι και αλλιως δεν υπαρχει) αλλα ουσιαστικη συνδρομη! Με τη συνεργασια ολα μπορουν να γινουν θαυματα! Ετσι θα γινοντουσαν πολλα περισσοτερα ...


QS-Plan μη πληρωσεις ποτε αν το θεμα ειναι τα λεφτα ... αν θες βοηθα ομως οπου μπορεις ... αυτη θα ειναι πιο ουσιαστικη συνδρομη απο τα χρηματα (ετσι οπως το σκεφτομαι εγω!)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-02-11, 22:53
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτός και εάν ο προγραμματισμός είναι για να γίνει κάποιο κλειστό κλάμπ...
Μα εκεί βαδίζουμε, χωρίς να είναι προγραμματισμένο και χωρίς να το θέλει κανείς, απλά γιατί αρνούμαστε να δούμε την πραγματικότητα.

Αν πέρσυ ο Σύλλογος πήρε 30 ευρώ από 50 άτομα, φέτος θα πάρει 50 ευρώ από 30 άτομα (στην καλύτερη περίπτωση).

Ίδια λεφτά, τα μισά μέλη. Τα ξαναλέμε του χρόνου, όταν με την σημερινή λογική θα πάμε την συνδρομή στα 100 και θα μείνουμε 15 μέλη.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-02-11, 22:55
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Γιώργο, νομίζω πως η προσπάθεια τόσων παιδιών σε όλες τις εκθέσεις στην Θεσσαλονίκη ήταν κάτι παραπάνω από ουσιαστική χωρίς να έχουν ζητήσει ποτε τιποτε... νομίζω πως τους ακυρώνεις αναφέροντας το παρακάτω....

Παράθεση:
Πραγματικα θα προτιμουσα να μην υπηρχε καθολου χρηματικη συνδρομη (ετσι και αλλιως δεν υπαρχει) αλλα ουσιαστικη συνδρομη! Με τη συνεργασια ολα μπορουν να γινουν θαυματα! Ετσι θα γινοντουσαν πολλα περισσοτερα ...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-02-11, 22:57
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστοσο οσοι κοπιαζουν για τον συλλογο (δεν ειναι μεσα σε αυτους) δινουν πολλα περισσοτερα απο χρηματα και αυτο ολοι το κανετε "γαργαρα" ... Αυτο ζηταω ουσιαστικη συνδρομη και οχι χρηματικη (γιατι κανεις δε σταθηκε σε αυτο?)
Γιατί είναι εκτός θέματος βρε Γιώργο. Αλλά επειδή επιμένεις, ρώτα τον Μιχάλη και τον Γιώργο αν υπήρξε ουσιαστική συνδρομή από ΜΗ μέλη στην ζωοτεχνία.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 04-02-11, 23:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι μελος του συλλογου και κανονικα δεν επρεπε να γραψω καθολου στο θεμα.
Ομως ειναι ενας συλλογος που ασχολειται με τα ενυδρεια, (ενα θεμα που ασχολουμαι και εγω) και εχει ως στοχο την επικοινωνια και ενημερωση (γενικοτερα) των ιδιοκτητων ενυδρειων (κατι που με απασχολει επισης). Επισης ο διαλογος ειναι ανοιχτος σε δημοσιο φορουμ.
Ετσι λοιπον παιρνω το θαρρος να γραψω.

Το συμβουλιο του συλλογου πηρε μια αποφασιση για λογους που αυτο θα γνωριζει καλυτερα απο ολους.
Οποιος δεν εχει προβλημα, μπορει να εκφρασει τη συμφωνια του ανανεωνοντας τη συνδρομη του ή αν δεν ειναι ηδη μελος να γραφτει τωρα.
Οποιος εχει προβλημα, μπορει να κανει το αντιθετο.

Αν καποιος θελει να εχει μεριδιο στις αποφασεις και το μελλον του συλλογου θα πρεπει να γινει πρωτα μελος και να συμμετεχει στις συνεδριασεις και ψηφοφοριες.

Οι αποφασεις ενος συλλογου κρινουν την πορεια του ιδιου του συλλογου και ο ιδιος προφανως το ξερει καλα και για αυτο πηρε οποια αποφαση πηρε.
Αν εκανε λαθος ή οχι θα φανει στο μελλον απο την πορεια του.

Απλα τα πραγματα.
Ας ασχοληθουμε με κανενα ψαρι τωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-02-11, 23:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μα αυτα ειναι μελη για μενα και ας μην εχουν πληρωσει!!!

Αυτο λεω ... αν το καναν πιο πολλοι αυτο που γινεται στη ζωοτεχνια ο συλλογος θα ηταν πολυ πιο δυνατος!! Ειναι ιδεα ... ειναι η τρελα μας ... Το χρημα δεν ειναι παντα πρωτο ...

Σοβαρα τωρα ειναι ο τροπος που τα γραφω η δε τα διαβαζετε ολα οσα γραφω?

Βρε bokosta μη ξαναδωσεις φραγκο αλλα βοηθα (οπως βοηθας τωρα)!!! Για μενα κανεις πολλα περισσοτερα απο το να εδινες 200 ευρα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 04-02-11, 23:06
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποιός σου λέει ή ποιός σου εγγυάται, ότι αυτός που θα πληρώσει μόνο 10 ευρώ θα το κάνει μόνο για ένα χρόνο, ενώ αυτός που θα πληρώσει 50 ευρώ θα το κάνει εφ' όρου ζωής?

με την κοινή λογική να το δεις, πιο εύκολα θα δίνει 10 κάθε χρόνο παρά 50.

εκτός και εάν ο προγραμματισμός είναι για να γίνει κάποιο κλειστό κλάμπ...
δυστυχως και εγω αυτο προβλεπω να γινεται.

Αυτο δηλαδη που ακουστηκε και στην τελευταια συναντηση στην Θεσσαλονικη. δεν πειραζει ομως.

Ας δουν καποιοι ποσοι απο αυτους που βοηθησαν για να γινει η Ζωοτεχνια ειναι μελη και ποσοι θα ηθελαν να ειναι αλλα λογω της συνδρομης αλλα και της απραξιας δεν γινονται.

Μηπως με τα 50 ευρω των 20 ανθρωπων θα μαζευτουν τα λεφτα για να ερθει καποιος για σεμιναριο ? ή μηπως με τα λεφτα που θα μαζευτουν απο τα 20-30 ατομα θα συμπληρωθει το ποσό.?

Συμφωνω απολυτα και με τον ΑΛΕΞ.

Και οσο για το αν ειμαι ρομαντικος ή ρεαλιστης, επιλεγω το δευτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 04-02-11, 23:07
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Βεβαιως και υπαρχει και τους ευχαριστουμε. Αλλα ελπιζω καποτε να φτασει η στιγμη ολοι οσοι βοηθανε να ειναι και μελη.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-02-11, 23:10
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
QS-Plan μη πληρωσεις ποτε αν το θεμα ειναι τα λεφτα ... αν θες βοηθα ομως οπου μπορεις ... αυτη θα ειναι πιο ουσιαστικη συνδρομη απο τα χρηματα (ετσι οπως το σκεφτομαι εγω!)
Αν αυτό κατάλαβες από όλα όσα έγραψα, τότε ειλικρινά λυπάμαι πρώτα απ' όλα για μένα και το πως εκφράζω αυτό που σκεύτομαι....

είναι απλά περιττό να γράφω... τουλάχιστον σε αυτό το ποστ.

Καληνύχτα κύριοι !!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 04-02-11, 23:12
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας ασχοληθουμε με κανενα ψαρι τωρα.
Eχω παρει κατι τσιπουρες να πεταξω πανω στα καρβουνα αυριο....ΑΛΛΟ πραμα!
(Στα υπολοιπα εχουμε την ιδια γνωμη )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 04-02-11, 23:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αυτό κατάλαβες από όλα όσα έγραψα, τότε ειλικρινά λυπάμαι πρώτα απ' όλα για μένα και το πως εκφράζω αυτό που σκεύτομαι....

είναι απλά περιττό να γράφω... τουλάχιστον σε αυτό το ποστ.

Καληνύχτα κύριοι !!!
Νομιζω παρεξηγεις το τροπο που στο γραφω αλλα τι να πω ... καληνυχτα και αυριο ηρεμα ξαναδιαβασε τα και θα καταλαβεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 04-02-11, 23:15
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Να μην ξεχνάμε ότι η αύξηση της συνδρομής έγινε ΕΠΕΙΔΗ τα μέλη λιγόστεψαν, όχι το ανάποδο (τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα)... Και επίσης δεν υπάρχει διέξοδος από την "απραξία" χωρίς νέα μέλη+συνδρομές. Πόσο άλλο να δραστηριοποιηθεί ένας σύλλογος με ελάχιστα μέλη που αποφέρουν μηδενικά έσοδα? Και αυτό ενώ το GAB έχει πάνω από 2000 ενεργά μέλη... Πραγματικά δε βγάζω άκρη... Ας κάνει μία κίνηση το ΔΣ να μειώσει τη συνδρομή στα 20 ευρώ για 2-3 μήνες να δούμε τα αποτελέσματα, όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για να αποδειχθεί το αυτονόητο, ότι δεν είναι αυτός ο λόγος της κατάντιας. Αν είναι θετικά να παραμείνει εκεί, αλλιώς να ανέβει στα 50...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 04-02-11, 23:22
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Να μια καλή πρόταση από τον Maverick, όταν βλέπεις ότι τουλάχιστον εδώ πάνω υπάρχει μια ελπιδοφόρα δυναμική που θα μπορούσε να
προσελκύσει δεκάδες νέα μέλη και έσοδα στον Σύλλογο με μια πιο λογική συνδρομή, πονάς να βλέπεις τόσο κόσμο να σφυρίζει αδιάφορα λόγω κόστους.
Αδιαφορούν στο να γραφτούν στον Σύλλογο και ξοδεύουν περισσότερο χρήμα και χρόνο για να προσφέρουν σε μια εκδήλωση του Συλλόγου, δεν σας λέει κάτι?

Απλά είναι ακριβή η συνδρομή ως συνδρομή και ο διπλασιασμός της εντελώς αδικαιολόγητος και ανούσιος, διώχνει κόσμο αυτή η λογική.

Ξαναλέω, με συνδρομή 10 ή 15 ευρώ, σε μια βδομάδα γράφουμε 40-50 μέλη στη Θεσσαλονίκη μόνο. Δεν τα θέλουμε?? ΟΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 04-02-11, 23:23
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Ισως οι περισσοτεροι να μην μπορουμε να το καταλαβουμε αυτο.
Οταν υπηρχαν τα γραφεια η συνδρομη ηταν 30 ευρω για να μπορουν να συντηρηθουν.Εκλεισαν και ανεβηκε στα 50 με την δικαιολογια οτι οταν θα γινονται σεμιναρια τα μη μελη θα πληρωνουν ενω τα μελη θα εχουν παροχες δωρεαν.Υπαρχει καποια λογικη σε αυτο?

Ποιος κρινει αν ενας ανθρωπος που δεν θελει να δωσει 50 ευρω ειναι αξιος να μπει στον Συλλογο και ποιος δεν ειναι ? Οσοι βοηθησαν και βοηθουν δλδ τον συλλογο , αλλα δεν δινουν τα 50 γιατι περιμενουν κατι και απο αυτον δεν ειναι αξιοι. ?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 04-02-11, 23:40
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Τα 15 ειναι λογικα τα 50 ειναι αλογιστα
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 04-02-11, 23:46
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Βρε σεις, σκεφτείτε λίγο γιατί λυσσάξαμε με τη συνδρομή, αφού κανείς δεν μας υποχρεώνει να την πληρώσουμε, ούτε χάνουμε κάτι αν δεν γίνουμε μέλη.
Λυσσάμε γιατί θέλουμε και να πληρώσουμε και να γραφτούν πολλά μέλη και να ξαναζωντανέψει ο Σύλλογος, αλλά δεν μας βοηθάει η αύξηση, μας κόβει τα πόδια.
Δώστε μας μια ευκαιρία να φέρουμε πολύ κόσμο, αυτό λέμε, βρισκόμαστε κάθε βδομάδα 40-45 άτομα για καφέ και δεν μπορούμε να γράψουμε μέλη.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 04-02-11, 23:49
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

και δωρεάν να γίνει, προτιμώ να παραμείνω στο GAB και μόνο....
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 05-02-11, 00:03
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
και δωρεάν να γίνει, προτιμώ να παραμείνω στο GAB και μόνο....
Κώστα παρεξήγησες αυτά που έγραψε ο Γιώργος, δεν εννοούσε τίποτε κακό ή προσβλητικό, σε διαβεβαιώ, δεν είναι το στυλ του, ούτε ο χαρακτήρας του.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 05-02-11, 00:04
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Για να γίνουν πράγματα χρειάζονται χρήματα.
Και τα χρήματα...εφόσον ο ΠΣΦΕ δεν είναι κερδοσκοπικού χαρακτήρα για να έχει έσοδα από πωλήσεις προϊόντων κλπ τα μόνο του έσοδα προέρχονται από τις συνδρομές των μελών του καθώς και από τις εκδηλώσεις του.
Παλαιότερα είχε έσοδα από την πώληση του περιοδικού τα οποία τώρα δεν υπάρχουν.

Και σας λέω το εξής απλό. Η Ζωοτεχνία διοργανώθηκε με χρήματα του ΠΣΦΕ.
Αν δεν υπήρχαν δεν θα είμασταν εκεί !!!

Θέλουμε ομιλίες...σεμινάρια. ΟΚ ! Να τα κάνουμε.
Πολλοί παγκοσμίου φήμης ομιλητές έρχονται όποτε το θελήσουμε.
Βάλτε κάτω τα έξοδα, εισιτήρια, διαμονή, φαγητό κλπ.

Τα έχουμε τώρα ;; Όχι. ¶ρα σεμινάρια δεν μπορούμε να κάνουμε.
Αν τα μαζέψουμε φυσικά και θα γίνουν.

Μιλάνε πολλοί για 30, 40 ή 50 νέα μέλη με συνδρομή 20 ή 30 ευρώ.
Κάντε τον πολλαπλασιασμό.
50χ30 = 1500 ευρώ
Είναι πολύ λίγα.

Απλά μαθηματικά !

Και όποιος θέλει να προσφέρει μπορεί να το κάνει. Και τρανό παράδειγμα είναι τα παιδιά που αν και οι περισσότεροι δεν είναι μέλη βοήθησαν για το στήσιμο της Ζωοτεχνίας. Και η ανταμοιβή,πέρα από την χαρά της συμμετοχής είναι οι Βιοτοπικές καταδύσεις !!

Αν κάποιος θέλει να βοηθήσει μπορεί να δώσει και μια εισφορά.
Και 5 και 10 και 20 ευρώ. Και ας μη γίνει ποτέ μέλος.

Και κάτι τελευταίο. Μαζέψτε μου εσείς υπογραφές από 150 άτομα που θέλουν να γίνουν μέλη με συνδρομή 20 ή 30 ευρώ και το συζητάμε.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 05-02-11, 00:06
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Και εγώ σε διαβεβαιώνω ότι γύφτος δεν υπήρξα ποτέ...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 05-02-11, 00:07
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Χαλαρώστε
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 05-02-11, 00:15
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι τελευταίο. Μαζέψτε μου εσείς υπογραφές από 150 άτομα που θέλουν να γίνουν μέλη με συνδρομή 20 ή 30 ευρώ και το συζητάμε.
Συμφωνώ σε όλα, εκτός από το τελευταίο, γιατί το λες Γιώργο σα να είσαι σίγουρος ότι αυτό το ποσό (150Χ30=4.500) θα μαζευτεί με τη σημερινή συνδρομή των 50 ευρώ.
Για να μαζέψεις 4.500 ευρώ θέλεις 90 μέλη.
Αμ δε, πάλι 1.500 με 2.000 θα μαζέψουμε, αφού δεν βλέπω να πληρώνουν το 50ευρω πάνω από 30-40 άτομα, εδώ είμαστε, πάω και στοίχημα μια συνδρομή.
Ε αυτό το ευτελές ποσό θα μπορούσαμε να το πάρουμε από 3πλάσια μέλη με συνδρομή πχ 15 ευρώ, αλλά το κέρδος θα ήταν τα 3πλάσια μέλη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περί αναπαραγωγής... Maverick Αναπαραγωγή 39 08-11-19 01:02
Περί ξύλων... panos1972 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 11 08-12-09 09:43
Περί άμμου.... Tkagem DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 23-09-06 09:21
Περί του Π.Σ.Φ.Ε. Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 9 31-07-03 02:45
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12017 seconds with 13 queries