Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-10, 22:04
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο

Το περασμένο Σάββατο στον χώρο του ΠΣΦΕ ξεκινήσαμε μια κουβέντα για τα ωφέλιμα βακτήρια.

Ειπώθηκε ότι υπάρχουν αναφορές αλλά και προσωπικές εμπειρίες ότι ενυδρεία έστρωσαν πολύ γρήγορα όταν χρησιμοποιήθηκε φίλτρο γεμάτο με υλικά που είχαν μείνει σε αχρηστία για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Φίλτρα που δεν καθαρίστηκαν ποτέ καθώς και διάφορα υλικά (σφουγγάρια κλπ) τα οποία δεν ξεπλύθηκαν πριν παροπλιστούν.

Παρατηρήθηκε ότι όταν μπήκαν πάλι σε λειτουργία το ενυδρείο έστρωσε σε πολύ σύντομο διάστημα.

Κάποιοι ανέφεραν ότι τα βακτήρια που βρίσκονται εν ζωή στα υλικά των φίλτρων, όταν τα υλικά στεγνώσουν πέφτουν σε αδράνεια και επανέρχονται όταν υπάρξουν οι κατάλληλες συνθήκες (υγρασία,οξυγόνο,τροφή κλπ).

Να τονίσω ότι τα υλικά των φίλτρων πρέπει να μείνουν χωρίς νερό και να αφεθούν να στεγνώσουν από μόνα τους γιατί αν υπάρχει υγρασία θα αναζητούν τροφή και αφού δεν την βρίσκουν θα πεθάνουν και δεν θα πέσουν "σε νάρκη".

Έχετε βρει πουθενά καμία επίσημη αναφορά στην βιβλιογραφία ή σε κάποια αξιόπιστη πηγή στο ίντερνετ ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-10, 22:30
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...το εχω κανει προ 6μηνου(καλοκαιρι).Επιτηδες εβγαλα το φιλτρο (ενα eheim 2224)που ηταν σε λειτουργια και αφου αδειασα το νερο που ειχε στον καδο του το αφησα στο μπαλκονι για ενα 15μερο περιπου.
Το substrat pro στεγνωσε τελειως.
Το εβαλα σε λειτουργια παλι σε 100 λιτρο μετα απο ενα μηνα περιπου με γκαπυ.Με χαμηλη ιχθυοφορτηση (7 ψαρακια) και φυτεμενο δε μου ανεβασε αμμωνια ποτε....
Για βιβλιογραφια δεν
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-10, 22:47
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Στο ξεκίνημά μου με τα ενυδρεία, πριν από 1,5 χρόνο που έψαχνα και διάβαζα τα πάντα, είχα βρει κάπου στο νετ κάτι τέτοιο και θυμάμαι ότι ήταν από κάποιο γνωστό όνομα του χώρου. Δηλαδή στέγνωμα των υλικών του φίλτρου και αποθήκευσή τους ώστε να είναι έτοιμα όποτε τα χρειαστούμε. Μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση. Αλλά δεν θυμάμαι που. Θα το ψάξω...
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-10, 22:52
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφέρον θέμα!

Το οτι υπαρχουν τετοιου ειδους βακτηρια αυτο ειναι το μόνο σιγουρο!
οταν οι συνθηκες γινουν δυσμενης αφυδατώνονται,ενισχύουν την πρωτεινικη καψα που τα περιβάλλει και ριχνουν τους μεταβολικους τους ρυθμους σχεδον στο μηδεν,οποτε και επιβιώνουν με τη μορφη "σπορίων"για μεγαλο χρονικό διαστημα μεχρι να ξαναβλαστήσουν σε ευνοικό περιβάλλον.

Υπάρχουν περιπτώσεις που βακτήρια βλάστησαν μετα απο αδράνεια χιλιάδων χρόνων

Τωρα αν και τα βακτήρια των φίλτρων μας συμπεριφέρονται με αυτό την τρόπο..εχω και εγω περιέργια να μάθω..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-10, 22:54
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rigel Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ενδιαφέρον θέμα!
Ανάμεσα στους καφέδες και στις μπύρες γίνεται και σοβαρή κουβέντα καμιά φορά
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-10, 22:56
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...αναφερθηκε (απο τον Bleher νομιζω) σε παρεα σε σεμιναριο του συλλογου(καπου το δα γραμενο να αναφερεται) αυτο.
Για αυτο και αποφασισα να το δω και στη πραξη...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-10, 22:56
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανάμεσα στους καφέδες και στις μπύρες γίνεται και σοβαρή κουβέντα καμιά φορά
Οντως! Δυστυχως δεν μπορεσα να παρευρεθω στη συναντηση.. Την αλλη φορα.. και παντα τετοια!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-10, 23:44
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Γεωργιε το ειχα ακουσει και εγω και οπως ξέρεις εχω την ταση να ειμαι ανορθόδοξος και να δοκιμαζω τα παντα που ακουω η διαβαζω οταν χρειαστηκε εδώ
να ξηλώσω τα πάντα τα στέγνωσα και οταν τα ξανα εβαλα ολα ηταν οπως πριν αρα λειτουργει και δεν γραφω ποτε τιποτε που δεν δοκιμασα (για την ιστορια αυτο)
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-10, 23:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεωργιε το ειχα ακουσει και εγω και οπως ξέρεις εχω την ταση να ειμαι ανορθόδοξος και να δοκιμαζω τα παντα που ακουω η διαβαζω οταν χρειαστηκε εδώ
να ξηλώσω τα πάντα τα στέγνωσα και οταν τα ξανα εβαλα ολα ηταν οπως πριν αρα λειτουργει και δεν γραφω ποτε τιποτε που δεν δοκιμασα (για την ιστορια αυτο)
Θυμαμαι που το συζητουσαμε ... θα το ποσταρα αλλα περιμενα να το δεις
Εισαι μια ζωντανη εγκυκλοπαιδεια ... οχι ομως με θεωριες αλλα τα εχεις δει δοκιμασμενα στη πραξη!!
Αρα το πιστευω οτι ετσι ειναι ... χωρις να το σκεφτω καν!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-10, 00:10
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Με αφορμή αυτή την ανησυχία σας, ανέτρεξα σε ένα από τα "σχολικά" μου βιβλία, το Brock Biology of Microorganisms (10th edition, 2003) των Madigan, Martinko & Parker, το οποίο αποτελούσε ευαγγέλιο για το μάθημα της Μικροβιολογίας.

Σύμφωνα με αυτό, τα βακτήρια που συμμετέχουν στον κύκλο του αζώτου (αυτά δηλαδή που υπάρχουν στα φίλτρα μας) χωρίζονται σε 2 κατηγορίες:
1. αυτά που διασπούν (οξειδώνουν) την αμμωνία σε νιτρώδη άλατα (κυρίαρχο γένος το Nitrosomonas) και ονομάζονται nitrosifyers,
2. αυτά που διασπούν τα νιτρώδη άλατα σε νιτρικά άλατα (κυρίαρχο γένος το Nitrobacter) και ονομάζονται nitrifyers.
Και οι 2 τύποι βακτηρίων είναι gram αρνητικά βακτήρια με πολύπλοκες ενδοπλασματικές μεμβράνες (όπου συντελούνται οι παραπάνω αντιδράσεις) συνεπώς δεν δημιουργούν ενδοσπόρια (μόνο ορισμένα gram θετικά βακτήρια έχουν αυτή τη δυνατότητα). Παρόλαυτα, τα κύρια γένη (Nitrosomonas, Nitrosococcus και Nitrobacter) συναντώνται εκτός από τα υδάτινα οικοσυστήματα (θαλάσσια και γλύκά νερά) και στο έδαφος, όπου υπάρχουν υψηλά ποσοστά αμμωνίας (ικανά να τα συντηρήσουν).

Ελπίζω να βοήθησε στον προβληματισμό σας


ΥΓ: βρήκα και αυτό το λινκ από μία εταιρία με φίλτρα, που ουσιαστικά λέει παρόμοια πράγματα...
http://www.bioconlabs.com/nitribactfacts.html
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-10, 00:17
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμή αυτή την ανησυχία σας, ανέτρεξα σε ένα από τα "σχολικά" μου βιβλία, το Brock Biology of Microorganisms (10th edition, 2003) των Madigan, Martinko & Parker, το οποίο αποτελούσε ευαγγέλιο για το μάθημα της Μικροβιολογίας.

Σύμφωνα με αυτό, τα βακτήρια που συμμετέχουν στον κύκλο του αζώτου (αυτά δηλαδή που υπάρχουν στα φίλτρα μας) χωρίζονται σε 2 κατηγορίες:
1. αυτά που διασπούν (οξειδώνουν) την αμμωνία σε νιτρώδη άλατα (κυρίαρχο γένος το Nitrosomonas) και ονομάζονται nitrosifyers,
2. αυτά που διασπούν τα νιτρώδη άλατα σε νιτρικά άλατα (κυρίαρχο γένος το Nitrobacter) και ονομάζονται nitrifyers.
Και οι 2 τύποι βακτηρίων είναι gram αρνητικά βακτήρια με πολύπλοκες ενδοπλασματικές μεμβράνες (όπου συντελούνται οι παραπάνω αντιδράσεις) συνεπώς δεν δημιουργούν ενδοσπόρια (μόνο ορισμένα gram θετικά βακτήρια έχουν αυτή τη δυνατότητα). Παρόλαυτα, τα κύρια γένη (Nitrosomonas, Nitrosococcus και Nitrobacter) συναντώνται εκτός από τα υδάτινα οικοσυστήματα (θαλάσσια και γλύκά νερά) και στο έδαφος, όπου υπάρχουν υψηλά ποσοστά αμμωνίας (ικανά να τα συντηρήσουν).

Ελπίζω να βοήθησε στον προβληματισμό σας


ΥΓ: βρήκα και αυτό το λινκ από μία εταιρία με φίλτρα, που ουσιαστικά λέει παρόμοια πράγματα...
[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/JOHNLE%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.png[/IMG]http://www.bioconlabs.com/nitribactfacts.html
Τωρα μας φώτισες ζουν η οχι οταν στεγνώσει το φίλτρο ;;
χωρις τα ανώτερα μαθηματικά εγω ειπα ναι γιατι αυτο διαπίστωσα στην πράξη
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-10, 00:21
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αφού ζουν και στο έδαφος λογικά θα ζουν και στο στεγνό υλικό του φίλτρου. Και αυτό δείχνουν και οι εμπειρίες σας. Απλά διευκρίνισα ότι δεν δημιουργούν ενδοσπόρια.

Στο λινκ που έδωσα πιο πάνω βέβαια λέει ότι δεν επιζούν σε τελείως ξηρά περιβάλλοντα, οπότε υποθέτω ότι απαιτούνται κάποια συγκεκριμένα επιπεδα υγρασίας στο έδαφος.

--> None of the Nitrobacteraceaeare able to form spores. They have a complex cytomembrane (cell wall) that is surrounded by a slime matrix. All species have limited tolerance ranges and are individually sensitive to pH, dissolved oxygen levels, salt, temperature, and inhibitory chemicals. Unlike species of heterotrophic bacteria, they cannot survive any drying process without killing the organism. In water, they can survive short periods of adverse conditions by utilizing stored materials within the cell. When these materials are depleted, the bacteria die.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-10, 00:23
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ: βρήκα και αυτό το λινκ από μία εταιρία με φίλτρα, που ουσιαστικά λέει παρόμοια πράγματα...
http://www.bioconlabs.com/nitribactfacts.html

None of the Nitrobacteraceaeare able to form spores. They have a complex cytomembrane (cell wall) that is surrounded by a slime matrix. All species have limited tolerance ranges and are individually sensitive to pH, dissolved oxygen levels, salt, temperature, and inhibitory chemicals. Unlike species of heterotrophic bacteria, they cannot survive any drying process without killing the organism. In water, they can survive short periods of adverse conditions by utilizing stored materials within the cell. When these materials are depleted, the bacteria die.


__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-10, 00:29
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

με πρόλαβες πριν το edit πολλές άλλες πηγές πάντως αναφέρουν την ύπαρξη των βακτηρίων αυτών στο έδαφος οπότε μάλλον το λινκ πέφτει εξω σε αυτό το σημείο...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-10, 00:29
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού ζουν και στο έδαφος λογικά θα ζουν και στο στεγνό υλικό του φίλτρου. Και αυτό δείχνουν και οι εμπειρίες σας. Απλά διευκρίνισα ότι δεν δημιουργούν ενδοσπόρια.
Τωρα αμα σου ελεγα οτι ξερω τι ειναι ενδοσπόρια δεν θα με πίστευες και πήγα το ζώον και μεχρι το δεύτερο ετος ιατρικής πριν τα παρατήσω

τωρα κανω εγω edit μην πιστεύετε οτι διαβάζετε στο νετ αν δεν το δοκιμάσετε το εγραψα και πριν αν δεν δοκιμασω κατι δεν το δέχομαι
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-10, 00:44
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν τα υλικά στεγνώσουν πέφτουν σε αδράνεια και επανέρχονται όταν υπάρξουν οι κατάλληλες συνθήκες (υγρασία,οξυγόνο,τροφή κλπ).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rigel Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οτι υπαρχουν τετοιου ειδους βακτηρια αυτο ειναι το μόνο σιγουρο!
οταν οι συνθηκες γινουν δυσμενης αφυδατώνονται,ενισχύουν την πρωτεινικη καψα που τα περιβάλλει και ριχνουν τους μεταβολικους τους ρυθμους σχεδον στο μηδεν,οποτε και επιβιώνουν με τη μορφη "σπορίων"για μεγαλο χρονικό διαστημα μεχρι να ξαναβλαστήσουν σε ευνοικό περιβάλλον.

Υπάρχουν περιπτώσεις που βακτήρια βλάστησαν μετα απο αδράνεια χιλιάδων χρόνων

Τωρα αν και τα βακτήρια των φίλτρων μας συμπεριφέρονται με αυτό την τρόπο..εχω και εγω περιέργια να μάθω..
Αυτή η "αδράνεια" για την αντιμετώπιση αντίξοων συνθηκών, επιτυγχάνεται από ορισμένα βακτήρια με τη δημιουργία ενδοσπορίων. Όμως σύμφωνα με το βιβλίο (δεν μπορώ να βρω πιο έγκυρη πηγή) τα συγκεκριμένα βακτήρια των φίλτρων μας δεν δημιουργούν τέτοιου είδους δομές. Οπότε ή συνεχίζουν να ζουν ακόμα και μετά το στέγνωμα, ή παραμένουν ανενεργά με κάποιον άλλο τρόπο.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-10, 10:26
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Θα μπορουσαμε να κανουμε ενα πειραμα, τυπου Mythbusters, στα γραφεια του συλλογου!
Παντως ειναι πολυ ενδιαφερον!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-10, 10:29
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Το έχει πει ο simek αλλά και ένας φίλος που είναι στο αντικείμενο με τον καθηγητή του στην σχολή όταν ξεστήνουν ένα ενυδρείο τότε βγάζουν τα υλικά στον αέρα και τα στεγνώνουν και όταν τα θέλουν να θέσουν κάποιο ενυδρείο σε λειτουργία με αυτά τα υλικά σε 48 ώρες είναι στρωμένο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-10-10, 17:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχει πει ο simek αλλά και ένας φίλος που είναι στο αντικείμενο με τον καθηγητή του στην σχολή όταν ξεστήνουν ένα ενυδρείο τότε βγάζουν τα υλικά στον αέρα και τα στεγνώνουν και όταν τα θέλουν να θέσουν κάποιο ενυδρείο σε λειτουργία με αυτά τα υλικά σε 48 ώρες είναι στρωμένο
Πολυ καλα θα ηταν ολα αυτα, αλλα θυμαμαι περσυ στο σεμιναριο του Dieter Untergasser, οτι στην αρχη απορησε με την ερωτηση αν "ενθυλακώνονται, οπως ειπε ο Ron Shimek, τα νιτροποιητικα βακτηρια πανω στα στεγνωμενα υλικα και επενερχονται αμεσα οταν ερθουν παλι σε καταλληλες συνθηκες";
Οταν συνειδητοποιησε οτι ειναι σοβαρη η ερωτηση, απλα χαμογελασε (ευγενικα οπως παντα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σχετικά με βακτήρια velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 0 29-10-09 21:43
Βακτήρια υγρής μορφής velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 18 15-10-09 19:49
Τι Βακτήρια να αγοράσω; johnmarka Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-04-09 08:13
Η γλιτσα είναι βακτήρια? Serafeim Αρχάριοι γλυκού νερού 5 17-02-09 12:22
Συζήτηση περί στρωσίματος ενυδρείου Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 2 16-10-07 10:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07207 seconds with 13 queries