Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 13-04-19, 19:30
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Ζωγραφική....Γιώργο.
Τελικά η επιλογή σου για το νέο ενυδρείο δικαιώνεται. Συγχαρητήρια κα ικαλή συνέχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 14-04-19, 15:22
lyra Ο χρήστης lyra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: καλυβια αττικης
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

γιωργο για τον καθαρισμο του ενυδρειου τι αναλογια χλωρινης -νερου εβαλες ??
συγχαρητηρια για το ενυδρειο πολυ ωραιο!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 15-04-19, 08:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλημερα!! Σας ευχαριστω!!
Μια χαρα τα βλεπω τα δισκια ... Σε αυτο το ενυδρειο ηδη πολλα εχουν ξεπεταχτει πολυ!

Η διατροφη τους ειναι τελειως διαφορετική απο οτι συνηθίζεται. Εχουν βγει τελειως οι ξηρες τροφες απο το διαιτολογιο τους (ισως μερικες φορες σαν σνακ για να τελειωσουν κιολας μερικες που ειχα) και βασικη τροφη τους ειναι DIY που εχω φτιαξει ο ιδιος αλλα και repashy με φυτικα συστατικα! Επιπλεον κατεψυγμενη αρτεμια αλλα και κριλ!

Τελειως εκτος μοσχαροκαρδια η οτι φανταζει "αφυσικο" για μια τροφη για ψαρια! Γενικα επικρατει μια βιασύνη να μεγαλωσουν πολυ και πολυ γρηγορα οι δισκοι που εν μερη ειναι κατανοητο καθως καποιος εκτροφεας θελει να "διωξει" οσο πιο γρηγορα μπορει τα δισκακια μιας γεννας ωστε να ελευθερωθει χωρος για τα επομενα! Επισης πολλοι που ασχολουνται με διαγωνισμους θελουν να τα κανουν οσο πιο γρηγορα γινεται μεγαλυτερα ωστε να επιλεξουντο "καλυτερο". Οποια και να ειναι τα κινητρα ενας οργανισμος που κανονικα ειναι ειναι πιο πολυ φυτοφαγος να τρεφεται ως επι το πλειστον με πολυ πρωτεινη και μαλιστα πρωτεινη πολυ ξενη σε αυτον (αραγε ξεχναμε εσκεμμενα τις τοξινες που εχει το κοκκινο κρεας?) κατα τη γνωμη μου δεν θα εχει και πολυ καλη συνεχεια στην υγεια του. Προσωπικα δε θελω να τα "σπρωξω" καπου ουτε επισης να τα εκθεσω σε καποιο διαγωνισμο οποτε προτιμω την πιο πολυ ισορροπημένη διατροφη και αναπτυξη! Οι δισκοι μεγαλωνουν συνεχως κατα τη διαρκεια της ζωης τους ειδικα τα 2 πρωτα χρονια απλα μετα φρεναρουν καπως και η αναπτυξη τους ειναι πιο αργη!

Μια παραφωνια που εξηγειται εν μερη λογω της μεγαλης ποσοτητας τροφης που καθημερινα μπαινει ειναι ο μεγαλος πληθυσμός ασπρων μικροσκοπικων σκουληκιών τα οποια δεν ειναι πλαναρια αλλα μαλλον καποιου ειδους απο τα νηματοειδή που για μενα δεν ειναι ενοχλητικη αλλα οταν παραγινεται το κακο ειναι ενοχλητικη για τα ψαρια οποτε ισως χρειαστει να επεμβω σε αυτο καποια στιγμη! Δεν περιμενα να πολλαπλασιαστούν τοσο γρηγορα σε αυτο το ενυδρειο μια που τα μονα που εβαλα απο το παλιο ηταν τα ψαρια και τα υλικα του φιλτρου!

Παράθεση:
για τον καθαρισμο του ενυδρειου τι αναλογια χλωρινης -νερου εβαλες ??
Χλωρινη εβαλα παρα πολυ απο τη "συνιστώμενη" δοσολογια που ειναι συνηθως 19 μερη νερο και 1 μερος χλωρινη.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 21-07-19, 22:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ωρέ τι θα γίνει... θα κάνεις καμιά ενημέρωση; Πέρασε το 3μηνο.-





ΥΓ 1. Αυτό το ενυδρείο... κάτι μου θυμίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 21-07-19, 22:49
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Τι μας λες το κατάλαβες
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 21-07-19, 23:19
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ωωωωωωωωωωωωωχχχχχχχχχχχχ... "νονέ" μου!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 25-07-19, 08:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλημερα!!! Με εχει φαει η δουλεια και δε προλαβαινω και πολλα !!! Ευτυχως απο θεμα αλλαγων νερου ειμαι τυπικος!!

Εβγαλα ενα μικρο βιντεακι ...


BORKED




https://www.youtube.com/watch?v=cw9kuAv7RDg
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 25-07-19 στις 08:42
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 25-07-19, 22:01
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Μια χαρά τους βλέπω (σκόρδα)... πέρα από τις προσωπικές μου απόψεις περί χρωμάτων και διάκοσμου.-
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 12-07-20, 02:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δυστυχώς τα πραγματα είχαν ασχημη τροπή καθώς πολλα ψάρια εμφάνιζαν άσπρα στίγματα τα οποία ποτε δε μπόρεσα να αναγνωρίσω ωστε και αντιμετωπίσω κατάλληλα ... Δεν είχαν ερθει ποτε σε επαφή με αλλα ψάρια ωστε να κόλλησαν κατι και προσπαθησα να το αντιμετωπίσω αρχίζοντας με απλή άνοδο της θερμοκρασίας και κοκτέιλ flagyl και minocin που καλύπτει μεγάλο εύρος απο πρωτοζωικες αλλα και ελαφρές βακτηριακες λοιμώξεις ... Στην αρχη έδειξαν να ανταποκρίνονται αλλα μετα ξανά τα ιδια και μαζι η πρωτη απώλεια η οποία δε δικαιολογούνταν καθώς δε φαινόταν κατι σοβαρό οποτε επανέλαβα τις ίδιες κινήσεις πολλες φορες και με αλλα φάρμακα μήπως πιασει οτι στο καλο ειναι με τα ιδια ομως θλιβερά αποτελέσματα ... Το πιο θλιβερό ηταν ο λογαριασμός της ΔΕΗ που πια έφτασε τον μηνιαίο μου μισθό καθε φορα αλλα και παλι δε τα παράτησα ...
Σαν πράξη απελπισίας τους γύρισα το νερό απο σκέτη όσμωση σε βρύσης σταδιακά φυσικά ... αλλα αυτο ισως ηταν η τελική καταστροφή καθώς χειροτέρευσαν και πια οι απώλειες ηταν 2 - 2 οποτε πηρε την τελική κατηφόρα .. Πραγματικά έκανα οτι μπορουσα αλλα δυστηχως λίγα εχουν επιζήσει και ακομα δεν εχω βρει τι εχουν τα έρμα ... Οτι καλύτερο απο ολες τις απόψεις το πρόσφερα απο θεμα αλλαγών νερού, απο τροφές απο οτιδήποτε ... Το τελικό αποτελεσμα ειναι να ειμαι μερικες χιλιάδες ευρώ φτωχότερος και τα ψάρια να μην γίνουν καλα ... η απόλυτη απογοήτευση.
Εχω εξαντληθεί και οικονομικά αλλα και ψυχολογικά αλλα λογικα συντομα θα ανακάμψω οποτε και θα επανέλθω!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 12-07-20, 09:15
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πολυ κρίμα! Οταν λες ασπρα στιγματα ηταν μικρα σαν το ick ή ακανονιστα σε διάφορα μεγεθη?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 12-07-20, 12:33
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Πριν δύο χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο(μάλλον) πρόβλημα, πραγματικά εξοντωτικο κ οικονομικά κ ψυχολογικά.την λύση την έδωσε η μικρή δοσολογία φορμόλης(8 ευρώ)κ την μισή την πετάς γιατί μετά το άνοιγμα της συσκευασίας μετράει περίπου 50 μέρες για να γίνει ίζημα κ συνεπώς άχρηστη.A χωρίς να χρεισιμοποιησω ποτέ οσμωση.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 13-07-20, 00:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν μου έμοιαζαν σαν ικ αλλα σαν φουγκους η σαν βακτηριακη ... Οταν εφτασε στα βραγχια εσωτερικα ηταν οτι χειροτερο και ξεκινησαν οι απωλειες!
Γνωριζω περι φορμολης και pp αλλα σε προηγουμενες περιπτωσεις τα ειχα κανει χειροτερα οποτε τα απεφυγα! Δε τα παω καλα με τα φαρμακα και δοσολογιες γενικα οποτε τα φοβαμαι ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 14-07-20, 22:28
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Κρίμα σε καταλαβαίνω όπως και όποιος δισκοφιλος που έχει χάσει κοπάδι ανεξάρτητα από τον λόγο. Θυμάμαι εγώ σαν τελευταία προσπάθεια είχα ρίξει μισό μπουκάλι σκόρδο και cupramine. Τελικά μου έμεινε ένας δίσκος από τους 8 που είχα, οπότε μετά από κάνα μήνα που ζούσε μόνος πρόσθεσα άλλους 2, τον μεθεπόμενο 2, και τέλος ακούς 3. Ένα χρόνο τώρα όλα Οκ, απλά άλλαξα 2 πράγματα, έκοψα την οσμωση και βάζω μόνο βρύση με trace και δεύτερο έχω βάλει φυτά αρκετά σαν φυσικό φίλτρο απορρόφησης νιτρικων. Μην απογοητεύεσαι , χόμπυ είναι , να το ξαναδείς σύντομα γεμάτο σου εύχομαι
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 17-07-20, 17:59
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Από τη στιγμή που έκανες το καλύτερο τι να πεις;
Ένα μπράβο από εμένα και σύντομα επάνοδος.
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 20-08-20, 22:02
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα σε καταλαβαίνω όπως και όποιος δισκοφιλος που έχει χάσει κοπάδι ανεξάρτητα από τον λόγο. Θυμάμαι εγώ σαν τελευταία προσπάθεια είχα ρίξει μισό μπουκάλι σκόρδο και cupramine. Τελικά μου έμεινε ένας δίσκος από τους 8 που είχα, οπότε μετά από κάνα μήνα που ζούσε μόνος πρόσθεσα άλλους 2, τον μεθεπόμενο 2, και τέλος ακούς 3. Ένα χρόνο τώρα όλα Οκ, απλά άλλαξα 2 πράγματα, έκοψα την οσμωση και βάζω μόνο βρύση με trace και δεύτερο έχω βάλει φυτά αρκετά σαν φυσικό φίλτρο απορρόφησης νιτρικων. Μην απογοητεύεσαι , χόμπυ είναι , να το ξαναδείς σύντομα γεμάτο σου εύχομαι



Ποίος ο λόγος να βάζεις Trace... αφού χρησιμοποιείς νερό βρύσης;
-------------------------
Γιώργο λυπάμαι πολύ... γι' αυτό που διάβασα.

Ελπίζω να επανέλθεις γρήγορα.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 20-08-20 στις 22:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 21-08-20, 08:16
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

ειχα διαβασει οτι περιεχει στοιχεια τα οποια δεν εχει το νερο βρυσης (calcium chloride, magnesium chloride, potassium iodide, copper sulfate, iron sulfate, zinc sulfate, manganese sulfate, sodium fluoride, selenium AAC)..ιδιως για το selenium AAC το οποιο βοηθαει το ανοσοποιητικο..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξαναστήσιμο Παλιού Ενυδρείου βήμα βήμα CostasD Malawi 52 14-12-16 21:14
Πρωτη αποπειρα με rc γαριδες... βήμα βήμα dragonld Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 37 14-10-14 15:24
ΛΙΜΝΗ 12,500 λίτρα (Βήμα προς βήμα) in the pond Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 286 27-03-14 11:21
Ωραίο στήσιμο φυτεμένου βήμα βήμα mafia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 28-04-09 09:19
Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου melli Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 49 24-03-08 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06193 seconds with 15 queries