Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-08, 21:13
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή Προβλημα με ph controller

Καλησπερα σας προσφατα αγορασα http://www.aquaristic.net/shop.php/s...%20controllerο
το συνδεσα το καλιμπραρισα και δουλευε τελεια(χθες βραδυ).Το πρωι που ξυπνησα η ενδειξη που εγραφε δεν σταθεροποιοταν και η τιμη του ph ηταν κατα πολυ λαθος(εχω ph meter και την μετρησα) απο το πρωι και μεχρι τωρα προσπαθω να την καλιμπραρω με καμμια τυχη και δεν σταθεροποιηται σε καμια τιμη την αποσυνδεσα και την απομακρυνα απο φιλτρα , ballast και την πηγα σε μια μπριζα μονη της και παλι τα ιδια(φοβουμενος μην την επηρεαζει καμια αλλη συσκευη).Εχετε καμια γνωμη λετε το ηλεκτροδιο να ηταν πολυ καιρο στο κουτι της και να ειναι αχρηστο?Προτεινετε καποιο αλλο ηλεκτροδιο φθηνο και αξιοπιστο που να ταιριαζει.Τι μπορει να συμβαινει και η συσκευη εχει δουλεψει μολις 12 ωρες και καταλαβαινετε πως νιωθω..............
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-08, 21:31
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Εχουμε ακριβως το ιδιο....Μονο που εγω το πηρα απο το e-bay αρκετα φθηνοτερα..... Τι αποκλισεις εχεις ? (εγω το εχω 3 μερες !!!)
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-08, 22:56
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

το ph ηταν 6,6 και το εβαλα μεχρι 6,5 και κατεβαινε σιγα σιγα και αυτο που εγραφε η οθονη ηταν σταθερη τιμη.Το πρωι εγραφε 7 μεχρι 7,6 συνεχεια αλλαζαν οι τιμες και το ph το πρωι ηταν 6,28.προσπαθω να το καλιμπραρω στο 7 και παιζει 6,98 μεχρι 7,11 και μερικες φορες μεχρι 7,2 και οταν προσπαθω να το καλιμπραρω στο 4 δεν βλεπω τιμη 4 το κατωτατο ειναι 5,5 και για να δω τιμη 4 πρεπει να πειραξω και το κουμπι που ειναι για το 7 μετα βαζω το ηλεκτροδιο σε 7 ph και παλι τα ιδια πρεπει να πειραξεις και το κουμπι που ειναι για το 4 για να δεις 7 (περιπου οπως προαναφερα παιζει η τιμη) και ετσι απο οτι καταλαβαινεις χανεται η μπαλα.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-08, 23:47
xaftel Ο χρήστης xaftel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

φίλε μου το phmeter απο που το πήρες και πόσα?
__________________
Ζω για να μαθαίνω και μαθαίνω να ζω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-08, 23:55
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panousojet Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας προσφατα αγορασα http://www.aquaristic.net/shop.php/s...%20controllerο
το συνδεσα το καλιμπραρισα και δουλευε τελεια(χθες βραδυ)...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xaftel Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου το phmeter απο που το πήρες και πόσα?
to λεει
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-08, 00:12
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

το ph meter το πηρα απο την hanna και ειναι αρκετα καλο.Θα ελεγα παρα πολυ καλα για τα λεφτα του και το πηρα 50 αυτο που εχει προβλημα και ειναι στο λινκ ειναι το ph controller.Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει και δεν σταθεροποιηται η τιμη που δειχνει και γιατι πλεον δεν μπορω να το καλιμπραρω αν δεν πειραξω και τα δυο κουμπια.Δεν ξερω τι αλλο να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-08, 06:12
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οταν δεν μπορουμε να καλιμπραρουμε τοτε κατα 99% σημαινει οτι το προβλημα βρισκεται στο ηλεκτροδιο. (αυτο που περιγραφεις ειναι κλασσικό φαινόμενο προβληματικου ηλκετροδιου). ΟΜΩΣ, μου κανει εντυπωση οτι ολα αυτά συνέβησαν μεσα σε 12 ωρες.
Για αρχή, απομακρυνε τη συσκευή τελειως απο το ενυδρειο και δοκιμασε να την καλιμπραρεις ξανα πχ πανω στο τραπεζι τις κουζινας, μακρια απο ηλεκτρικά φορτία. Εαν και παλι ΔΕΝ, τοτε πρεπει να δοκιμασεις με αλλο ηλεκτροδιο. Σε καλυπτει η εγγυηση βεβαια, αλλα δεν ειναι αυτό το θεμα μας. Τα ηλεκτροδια αυτά ειναι υγρου τυπου.. Ενα πιθανό σεναριο ειναι να ηταν ελλατωματικό, και οταν βγηκε απο το καπακι του (που εχει μεσα συνηθως χλωριουχο καλιο για να συντηρειται) μεσα σε δωδεκα ωρες διερευσε το "ζουμι" του στο ενυδρειο και αντε γεια....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-08, 10:15
xaftel Ο χρήστης xaftel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panousojet Εμφάνιση μηνυμάτων
το ph meter το πηρα απο την hanna και ειναι αρκετα καλο.Θα ελεγα παρα πολυ καλα για τα λεφτα του και το πηρα 50 αυτο που εχει προβλημα και ειναι στο λινκ ειναι το ph controller.Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει και δεν σταθεροποιηται η τιμη που δειχνει και γιατι πλεον δεν μπορω να το καλιμπραρω αν δεν πειραξω και τα δυο κουμπια.Δεν ξερω τι αλλο να κανω?
hanna?Έχεις κάποιο site?
__________________
Ζω για να μαθαίνω και μαθαίνω να ζω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-08, 12:32
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Αρα τι προτεινεις ?Εστειλα -e-mail στην εταιρια και μου ειπε να εποικοιννησω με το μαγαζι μπου το πηρα ωστε να εποικινωνησουν αυτοι μαζι του πραγμα που περιμενω.Πιστευεις οτι αυτο που ειπες ειμαι μες στην εγγυηση οτι θα μου δωσουν αλλο ηλεκτροδιο?.Το θεμα ειναι οτι το πηρα απο μαζικη παραγγελια που καναμε απο εδω και δεν εχουν το δικο μου ανομα σαν αγοραστη.Τι να πω περιμενω εξελιξεις.Ξερει κανενας που μπορω να βρω εδω ελλαδα ανταλακτικο ηλεκτροδιο της ιδιας εταιριας ή καλυτερης ποιοτητας που να κανει ωστε να δοκιμασω αν φταιει αυτο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με ph golf4470 Γλυκό νερό - Γενικά 11 07-02-08 01:31
PH/Redox controller PH 203 Tricky Λοιπός εξοπλισμός 10 12-06-07 08:37
Γνωρίζει κάποιος για αυτόν τον pH κοντρόλερ? “Reef Fanatic PH Controller “ chris the trik Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 22-01-07 19:15
ph controller sea_land Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-11-05 00:09
ph controller neon Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 29-11-04 16:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,39627 seconds with 13 queries