Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-03-13, 00:14   #1
Απωλειες !?!
 
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία
Member
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος 07-03-13, 00:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπον!Εχω ενα ενυδρειο 60L (οχι φυτεμενο)Το εχω απο μεσα Ιανουαριου(εχοντας βαλει μπολι)

Προσφατες μετρησεις: Νο2:0 , Νο3:5 , αμμωνια εως 0,25(δεν ηταν ξεκαθαρο)(Τελευταια αλλαγη νερου:Κυριακη)
Μεσα το ενυδρειο εχει 2 tetra κατι(θα βαλω φωτο πιο κατω να δειτε γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει πως λεγονται τελικα), ενα δολαριο και 2 γλυφτες** πουα...

Στο θεμα μου... Πριν αρκετες μερες ψοφησε ο ενας γλυφτης και τον βρηκα κατω απο το φιλτρο(υπεθεσα οτι θα σφηνωσε η κατι τετοιο..)
Πριν απο λιγο ψοφησε ομως και ο δευτερος..

Οποτε υποθετω παλι οτι κατι δεν γινεται σωστα...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  310033_10151413234803464_607323099_n.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  83,9 KB  

__________________
Εμφανίσεις: 5865
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-13, 00:23
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ερώτηση κρίσεως...τους τάιζες?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-13, 00:30
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Οταν μου τους εφεραν ρωτησα για τροφη και μου ειπαν δε χρειαζονται ειδικη. Τρωνε τα υπολειματα(?!) και τα φυλλα απο την τροφη των ψαριων. Και οντως σαν σκουπα πηγαινε κ ρουφαγε τα φυλλαρακια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-13, 00:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μαλλον απο ασιτία πεθαναν...τι θερμοκρασία εχεις?....οι αλλαγες νερου γινόντουσαν με αντιχλώριο?/..τι θερμοκρασία περιπου ειχε το νερο που εβαζες στο ενυδρειο στις αλλαγες νερου..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-13, 00:39
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Δεν τους αποκαλω εγω γλυφτες..Γλυφτες ειναι ευρυτερα γνωστοι,ετσι τους εμαθα και γω και αργοτερα εμαθα οτι λεγονται πλεκο.anyway δεν ειναι το θεμα μου αυτο προφανως..

Το ενυδρειο δυστυχως το πηρα απο καποιον αλλο και ολα επρεπε να γινουν πολυ βιαστικα γιατι υπηρχε ενα ψαρι που εμενε αναγκαστικα σε γυαλα.
Μετα απο διαβασμα λοιπον,ειδα για τα πλαστικα,χημικα κλπ ωστοσο η λεπτομερια ειναι οτι τωρα δεν εχω και πολλες επιλογες στο να τα αλλαξω..Εκτος αν εχεις να μου προτεινεις εσυ μια λυση..
-------------------------
Θερμοκρασια ειναι στους 23-24.Το ιδιο και το νερο στις αλλαγες.(κατα προσεγγιση)

Ναι εβαζα και αντιχλωριο
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αιμιλία : 07-03-13 στις 00:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-13, 00:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν μου τους εφεραν ρωτησα για τροφη και μου ειπαν δε χρειαζονται ειδικη. Τρωνε τα υπολειματα(?!) και τα φυλλα απο την τροφη των ψαριων. Και οντως σαν σκουπα πηγαινε κ ρουφαγε τα φυλλαρακια..


Ναι η κλασσικη αντιμετωπιση που ειχαν στα συγκεκριμενα ψαρια καποιοι παρακμιακοι πετσοπαδες παλαιοτερων μαυρων εποχων (αυτοι που τα βαφτησαν γλυφτες)...
Υποτειθεται τα διναν για να βεντουζαρυν στα τζαμια και να τρωνε τις αλγες... και φυσικα μαλλον το καναν (κι αυτους αν τους αφηναν να λιμοκτοησουν και αλγες θα τρωγαν και στην τριανταφυλλια του γειτονα θα βοσκουσαν) δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα, και δυστυχως το συγκεκριμενο ειδος με αυτες τις κουταμαρες καταντησε ενα απο τα πιο βασανισμενα ειδη στα χερια των ανυποψιαστων χομπυστων
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο διαβασμα λοιπον,ειδα για τα πλαστικα,χημικα κλπ ωστοσο η λεπτομερια ειναι οτι τωρα δεν εχω και πολλες επιλογες στο να τα αλλαξω..Εκτος αν εχεις να μου προτεινεις εσυ μια λυση..
ναι, καθολικη αλλαγη στα παντα με φυσικα υλικα (χαλικι η αμμο, πετρες, φυτα, ξυλα κτλ)
δεν ειναι πολυ ευκολο αλλα ουτε τρομερα δυσκολο

Παράθεση:
Θερμοκρασια ειναι στους 23-24.Το ιδιο και το νερο στις αλλαγες.(κατα προσεγγιση)
κατα ποση προσεγγιση?
1-2 βαθμοι το πολυ αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας ειναι αρκετοι για να σκοτωσουν ενα ψαρι.
Μιλαμε για εξωθερμους οργανισμους που η θερμοκρασια τους μεταβαλλεται αναλογα με τη θερμοκρασια του περιβαλλοντος.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 07-03-13 στις 00:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-13, 00:45
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Aιμιλια σου φανηκε τοσο παρεξενο που εχασες το ψαρι σου?
Γιατι ενα μηνα πριν σε δικο σου ποστ σου λεγαν τα παιδια τι να κανεις με τα ψαρια σου και οτι δεν ειναι για το ενυδρειο σου!
Οτι το ενα ροζουλι που ειχες ειναι βαμμενο ψαρι!
Σου ειπαν ολοι να διαβασεις για να δεις τι γινετε μεσα στο ενυδρειο σου και να καταλαβεις καποια πραγματα!
Αλλα η μονη αλλαγη που εγινε ηταν απο ενα ροζ ψαρακι πηγες στα 2!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-13, 00:50
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Το εχω σκεφτει πολλες φορες για καθολικη αλλαγη.Αλλα πως?Με τα ψαρια μεσα?δεν εχω καπου αλλου να τα βαλω..

Επισης τα φυτα δε θελουν μια α' προσαρμογη?!Θελει το χρονο του μεχρι να στρωσει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-13, 00:57
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aιμιλια σου φανηκε τοσο παρεξενο που εχασες το ψαρι σου?
Γιατι ενα μηνα πριν σε δικο σου ποστ σου λεγαν τα παιδια τι να κανεις με τα ψαρια σου και οτι δεν ειναι για το ενυδρειο σου!
Οτι το ενα ροζουλι που ειχες ειναι βαμμενο ψαρι!
Σου ειπαν ολοι να διαβασεις για να δεις τι γινετε μεσα στο ενυδρειο σου και να καταλαβεις καποια πραγματα!
Αλλα η μονη αλλαγη που εγινε ηταν απο ενα ροζ ψαρακι πηγες στα 2!!!!

Ηθελα τοσο πολυ να μη σου απαντησω,αλλα δε φημιζομαι για την αυτοσυγκρατηση μου.
Το οτι το ροζ ψαρι ειναι βαμμενο εγω τι να κανω?να το βαψω μπλε κ να το πεταξω στη θαλασσα?
Το τι εχω κανει,αν εχω διαβασει η οχι ασε με να το ξερω πολυ καλυτερα απο σενα.Και απο τη στιγμη που οι μετρησεις μου δεν ηταν τραγικες νομιζω δεν υπηρχε λογος στο να μη του παρω αλλο ενα να μην ειναι μονο του.


Γενικα παντως, ξεκαβαληστε λιγο.Θυμηθειτε απο που ξεκινησατε ολοι και αντι να "επιτηθεστε" στους αρχαριους,βοηθειστε. Εκτος αν ειστε στο φορουμ με σκοπο της ζωης σας να επιδεικνυετε ποσο λαθος ειναι οι αλλοι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-13, 00:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Δεν υπαρχουν γλυφτες (ουτε εχω δει ψαρι να εχει γλωσσα).
Τα λαθη στο συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι αρκετα (πρωτ απ ολα οτιδηποτε ειναι μεσα ειναι λαθος, και ειδικα τετοια ψαρια σε τοσο μικρο ενυδρειο).
Πριν βαλεις οποιοδηποτε ψαρι μεσα στο ενυδρειο σου πρεπει να διαβαζεις σχετικα με τις απαιτησεις του (αυτα που εσυ λες "γλυφτες" πχ προφανως αναφερεσε σε πλεκοστομο, ψαρι που απαιτει μαλακο οξινο σκουρο νερο, πολλες κρυψωνες, ειδικα ξυλα για να βεντουζαει, λεπτη αμμο, και το κερασακι στην τουρτα, γινεται και 30-40 ποντους οποτε απαιτει τεραστιο ενυδρειο κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ ).
Οσο για την πλαστικη διακοσμηση, το βαμμενο χαλικι κτλ μαλλον συνοδευονται -ως συνηθως ως παγια λαθη αρρχαριων- κι απο αστωτα φιλτρα, λαθος αλλαγες νερου κτλ κτλ΄...
Ξεκινα διαβασμα στα υπομνηματα στην εννωτητα των αρχαριων και στο μελλον κανε πιο προσεκτικες κινησεις και αγορες αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις σοβαρα με το ενυδρειο.



Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως την πατησαν πρωτοι οι πλεκο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με χαλαζιακη αμμο & απωλειες ψαριων MONA VAMP Αρχάριοι γλυκού νερού 57 12-09-12 14:36
ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ floridis Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 20 26-10-07 07:19
Απωλειες Καλοκαιριου netblues Γλυκό νερό - Γενικά 64 28-09-07 01:25
Γεμισμα με μικρες (και οχι...υγρες..) απωλειες!! γαυρος Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-02-03 23:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04959 seconds with 14 queries