Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-10, 00:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ErsaTs Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

1. Δεν θα βάλω δίσκους. Το πήρα απόφαση!
2. Το εσωτερικό μου είναι 750άρι και το εξωτερικό θα σε γελάσω γιατί το έχω καιρό και δεν θυμάμαι. Πρέπει να το τραβήξω εξω για να δώ και θα πλημμυρίσουμε. Νομίζω όμως ότι είναι και αυτό τόσο. ΕΗΕΙΜ είναι. υποθετω πως εννοεις 750 λιτ/ωρα...αν ναι...ειναι υπεραρκετα σε αυτη την περιπτωση..
3. Για τον άνθρακα όπως γράφω είχα και εγώ τις ενστάσεις μου. Μπήκε δοκιμαστικά και σε κατάσταση πανικού μετά τον θάνατο.
4. Εννοείται ότι βγήκε ο υαλοβάμβακας από τα φυτά.
5. Το κεχα μου είναι πάντα από 3 εώς 5.
6. Το νερό με τύρφη περίμενα να γίνει λασπώδες. Όχι κίτρινο. Διαψεύστηκα.
7. Για Purigen το κατάλαβα μονάχη μου ότι δεν..........
8. Το κόρυ δεν θα μου ξεριζώσουν τα φυτά μου;; οχι εκτος απο πολυ λεπτεπιλεπτα φυτα π.χ. cuba.Δεν είναι καλύτερα 4 γατόψαρατι εννοεις οταν λες γατοψαρα?? ολα αυτα στα γατοψαρα ανηκουν... και 2 ανσίστρους;; (Για να καθαρίσουν την μούχλα των ξύλων οι ανσίστρους)
9. Κανένα ψάρι δεν θα απομακρύνει ακαθαρσίες;;;οχι..απολυτως κανενα...
10. Οκ, για τις άλγες θα ασχοληθώ σε άλλο πόστ.
11. Τα σαλιγκάρια που έριξα εγώ μεσα δεν είναι αλγοφάγα. Έχω κάτι παρασιτικά που είναι στρογγυλά και καφέ.αν εννοεις τα planorbis corneus http://www.google.gr/images?hl=el&q=...w=1419&bih=715 μια χαρα ωφελιμα σαλιγκαρακια ειναι και καθολου παρασιτικα..
12. Το νερό το αφήνω να παλιώνει για να είναι πιο μαλακό... όχι;;;καμια σχεση... "Οι σκληροτητες του νερου μειωνονται (δηλαδη το νερο "μαλακωνει") με τη μιξη με απιονισμενο νερο ή νερο απο συσκευη αντιστροφης οσμωσης ειτε με τη χρηση τυρφης...ενω αυξανονται ("σκληραινει") προσθετοντας ασβεστολιθικα πετρωματα στο ενυδρειο, ειτε με στερεη σοδα ή με αλατα που υπαρχουν στο εμποριο για το σκοπο αυτο. Το pH μειωνεται ειτε με τη μειωση της ανθρακικης σκληροτητας, ειτε με παροχη διοξειδιου του ανθρακα στο ενυδρειο."
απο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 γενικοτερα τα υπομνηματα σε καθε κατηγορια θα βοηθησουν πολυ. το διαβασμα ειναι αρρηκτα συνυφασμενο με το χομπυ μας.



13. Εβδομαδιαίες αλλαγές με το ίδιο ποσοστό νερού;;30% ..προχωραμε βεβαια παντα αναλογα με τις μετρησεις σου...
14. Μετρήσεις ήταν pH 7,5 kH 4 gH 12 NO2 0 NH3/NH4 0,5 προχτές και τώρα είναι pH 7,5 kH 4 gH 10 (έπεσε!) NO2 0 και NH3/NH4 0 επίσης έπεσε.
15. Πριν δεν είχα ποτέ και καθόλου αμμωνία.
16. Με πανικό έβαλα άνθρακα.
17. Νόμιζα ότι αυτό το διάλυμα είναι από τύρφη άρα είχε ανάλογο αποτέλεσμα. και αλλα παρομοια σκευασματα ισχυριζονται οτι ειναι αποσταγματα τυρφης..αλλα στην πραξη κανουν ελαχιστα σε σχεση με την τυρφη.
18. Τις μισώ τις σκούπες βυθού....!!!τοτε συμβιβασου με τις ακαθαρσες...δε χρησιμοποιω ποτε σκουπα βυθου...το βρισκω πιο φυσικο
Και τέλος έχω υπερπληθυσμό αυτών των καφέ στρογγυλών σαλιγκαριών.. και θα κάνω παρουσίαση μόλις προλάβω για φωτογραφίες!!!
Ευχαριστώ πολύ ξανά!!
αν κανεις αναζητηση θα βρεις αρκετες λυσεις για τα σαλιγκαρια...απο πιατακια του καφε μεχρι σαλιγκαρια δολοφονους...
το κουμπακι της αναζητησης ειναι πολυ χρησιμο εργαλειο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γενικές πληροφορίες για Tropheus MiziGr Tanganyika 6 14-07-15 08:03
γενικές απορείες redstam Αρχάριοι γλυκού νερού 8 27-04-09 11:59
Γενικές ερωτήσεις Lenore Αρχάριοι γλυκού νερού 16 17-03-09 01:16
Γενικές απορίες... Iann_is Γλυκό νερό - Γενικά 7 17-01-08 16:45
Γενικές Απορίες! John T Γλυκό νερό - Γενικά 11 25-09-06 13:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03473 seconds with 14 queries