Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-10, 19:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή φωτισμος led weipro και μειωση αποδοσης λεντ.

αν και υπαρχουν αντιστοιχα και για γλυκο..το εβαλα εδω γιατι εχω παρει τα συγκεκριμενα για το θαλασσινο...

λοιπον μετα απο 6 μηνες περιπου χρησης αυτων των λεντ http://www.fish-street.com/weipro_led_lighting_led-c κα ισυγκεκριμενα τα c120 ...εχει παρατηρηθει αισθητη μειωση της αποδοσης τους.
ενω αρχικα το ενυδρειο με τυφλωνε...τωρα ειναι αρκετα λιγοτερο φωτεινο απο πριν. ζητησα και φιλους να ερθουν να δουν ξανα το ενυδρειο και μου το επιβεβαιωσαν ωστε να μην ειναι "ιδεα"μου συνηθιζοντας την ενταση τους.
μιας και θεωρητικα τα λεντ δε πεφτουν σε αποδοση....δοκιμασαμε καινουριο μετασχηματιστη (απο καινουρια μοναδα λεντ weipro) σε "παλιο" weipro και το αποτελεσμα ηταν το ιδιο....
εστειλα μειλ στον κινεζο και η απαντηση του ηταν:

"Hi
the LED lighting will drop around 30% after using 3 month to 6 month. And it will stable after the drop. All the LED chips will have a decrease the lighting under a hot and use for first 3 month. Even Cree chips or Maxspect led still will drop the lumen on it
it's a normally. And we also have a replacement bulb for the customer to change it . Just 20pcs chips for USD3 only
thanks" (καλα απο αγγλικα σκιζει...)

πως εξηγειται το φαινομενο της πτωσης της αποδοσης των λεντ?? και τι θα μπορουσε να την αποκαταστησει?? ενας νεος μετασχηματιστης??
οι ηλεκτρονικοι-ηλεκτρολογοι εχουν καποια γνωμη??
το παρατηρησε αλλος που εχει το ιδιο φωτιστικο συστημα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-10, 19:18
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

μια φορα φιλε πανο θεωρειται συμπτωση δευτερη γκαντεμια και τριτη δυστυχως ειναι πραγματικοτητα.εχω και εγω το ιδιο προβλημα.τα λεντ θα ριξουν την αποδοση τους οταν ζεσταθουν αλλα την αποκτουν παλι οταν κρυωσουν.κατι τετοιο δεν παιζει με τα δικα μας φωτιστικα σε εμνα τουλαχιστον.εγω εχω τα 90 αρια.το πιο καινουριο φωτιζει φοβερα ενω το παλιο ελαχιστα.και εγω αλλαξα τους μετασχηματιστες απο το καινουριο στο παλιο αλλα δεν ειδα καμια διαφορα.οποτε βρωμαει η δουλεια.μας πινουν το αιμα και οι ελληνες μας πηραν πρεφα και οι κινεζοι και ρουφανε και αυτοι.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-10, 19:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το θεμα αντικαταστασης δεν παιζει μιας και οπως λεει ο κινεζος παρατηρειται μειωση αποδοσης σε ολα τα λεντ του και το θεωρει φυσιολογικο....οποτε να αντικαταστησει με νεα που θα πεσουν και αυτα σε αποδοση δεν εχει νοημα...

το ζητουμενο ειναι να εξηγηθει σαν φαινομενο και αν γινεται να δοθει λυση...π.χ. να κατασκευαστει μετασχηματιστης με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα (12βολτος..ισως με μεγαλυτερη ενταση και βατ) ωστε να τα ενισχυσει χωρις να τα καψει...μπακαλιστικα το λεω γιατι δεν το κατεχω το αθλημα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-10, 19:59
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Πανο απ'οτι μου ειπε κι ο Αντωνης1980 εχει το ιδιο προβλημα,εχει πεσει η αποδοση τους αισθητα,ισα που φτανει το φως στο χαλικι,αρα γενικο το κακο
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-10, 20:27
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Αυτό το έχω παρατηρήσει και στις λεντοταινίες που έχω. Και δεν μπορώ να πω ότι οι λεντοταινίες ζεσταίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-10, 20:28
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η απόδοση των led πέφτει με το χρόνο (δυστυχώς). Τώρα το πόσο εξαρτάται από διάφορους παράγοντες με κύριους την ποιότητα, τη θερμοκρασία και το ρεύμα οδήγησης (αν δίνουμε περισσότερο ρεύμα από όσο πρέπει για να έχουμε εντονότερο φωτισμό). Τυπικές τιμές για το χρόνο μείωσης της απόδοσης δεν ξέρω να σας δώσω, αλλά υποθέτοντας ότι τα λειτουργούν με το ονομαστικό ρεύμα τους τότε είναι χαμηλής ποιότητας. Ή μπορεί να μην είναι καλής ποιότητας και να τα υπερτροφοδοτούν κιόλας για να βγάλουν περισσότερο φως.

Μπορείτε όσο περνάει ο καιρός με κάποια πατέντα να αυξάνετε το ρεύμα, αλλά από τη στιγμή που δεν έχετε τις ειδικές γνώσεις να καταλάβετε (αν και πάλι είναι εφικτό) το πώς τα τροφοδοτούν και ποια είναι η συνδεσμολογία τους δε νομίζω ότι είναι κάτι το εφικτό. Εγώ αν το είχα θα δοκίμαζα όταν πια θα έβλεπα ότι δεν υπάρχει γυρισμός, οπότε το χαλάσω δεν το χαλάσω μία από τα ίδια για την τσέπη μου, να το ανοίξω και να προσπαθήσω να καταλάβω τι γίνεται και να αντικαταστήσω το τροφοδοτικό του. Αν δεν καταλάβαινα ακριβώς θα το έβγαζα και θα έκανα δοκιμή με ένα τροφοδοτικό ισχύος που έχω να δω τι παίζει, αλλά τα παραπάνω και επικίνδυνα μπορεί να είναι και ακριβά. Μπορεί απλά να του βάλετε ένα τροφοδοτικό (λογικά αρκετών αμπέρ) μεταβλητής τάσης εξόδου αντί του δικού του και να ανεβαίνετε σιγά σιγά. Αυτά τα λίγα μάλλον ξέρω να πω!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-10, 20:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα χαρακτηριστικα του μετασχηματιστη ειναι 19 βατ...12 βολτ και 4000mA (το output)
τι χαρακτηριστικα θα προτεινες exelix για δοκιμη??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 23-06-10 στις 23:05
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-06-10, 20:46
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Τα LED απ'οσο ξερω(τα απλα led) δεν εχουν πτωση αποδοσης, τουλαχιστον τοσο ραγδαια οσο περιγραφετε(μου το ειπε κι αλλο μελος του φορουμ, για ταινια που αγορασε απο γνωστο ελλ. καταστημα, οτι σε 7 μηνες επεσαν). Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι μας κανουν τον "Κινεζο", αφου πουλανε πρωτα χειριστης ποιοτητας led. Τι να πω να πληρωσουμε πανακριβα για αγορα απο Αμερικη/Ευρωπη, θα ειμαστε σιγουροι οτι κ αυτοι δεν τα εισαγουν απο Κινα?
Οσο για το "να τα τροφοδοτησουμε με μεγαλυτερη ταση", δεν ειναι νημα λαμπας ναχει ανοχες. Κινδυνευουν να καουν αμεσως. Αυστηρα τα δουλευουμε στην ονομαστικη τους ταση 12V ή 24V.

**τωρα με απογοητευσατε, πανω που ημουν ετοιμος να παω απο fluo>led!!!
Αν ειναι ετσι, βαζω 2Sylvania με 3+3 euros κ οχι λεντοταινια με 200euros!!!
Και δεν πα να πεσουν και σε μια βδομαδα!!!
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Utricularia gibba ...Έλεος AQUA PURA Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 25-03-10 15:24
μειωση σκληροτητας Πάνος Γλυκό νερό - Γενικά 12 25-02-08 13:23
Μειωση του ΡΗ jimmy19111977 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 11-01-08 14:51
Προβλημα μειωτη CO2 vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 01-02-07 00:26
Μειωση ph? kifinas Γλυκό νερό - Γενικά 19 22-01-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04655 seconds with 14 queries