Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-14, 12:44
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια, πηγα πριν λιγο απο κει παλι για να ρωτησω περισσοτερα τωρα με αυτα που ειπωθηκαν εδω.

Εθεσα τις εξης ερωτησεις γραπτως στον κυριο:

-Ποιες ειναι οι διαφορες στο Epsom Salt που εχετε? Το ενα ειναι για εξωτερικη χρηση και το αλλο για ποσιμο, σωστα?
-Ποια ειναι η χημικη συσταση του ενος και ποια του δευτερου?
-Ποια ειναι τα grade τους? Biopharmacheutical? Food? Animal? Industrial?
-Εγω θελω το Epsom Salt ή επταενυδρο αλας του θεικου μαγνησιου που εχει χημικο τυπο MsSO4*7H2O και τιποτα αλλο μεσα.

Παιζει να επεσα σε ασχετο ή λογω της δυσκολιας μου στην προφορικη επικοινωνια, δεν μπορουσε να μου απαντησει καθαρα στις ερωτησεις που του εκανα.

Αυτο που καταλαβα παντως ηταν οτι το φτηνο το προμηθευει για ενυδρεια (μου το τονισε δυο τρεις φορες) και οτι το ακριβο ειναι απλα πιο καθαρο απο το φτηνο. Μου ειπε οτι η χημικη συσταση και των δυο ειναι ιδια (δεν μου φανηκε σιγουρος σε αυτο) και οτι για να βρει τις χημικες συστασεις και για τα πιστοποιητικα τους (για τα grade τους) επρεπε να το ψαξει στο ιντερνετ και οτι δεν μπορουσε να το κανει εκεινη τη στιγμη.

Οποιος συνχομπιστας εχει χρονο και διαθεση, να επικοινωνησει τηλεφωνικως ή να παει απο κοντα εκει να τους ρωτησει για τα παραπανω, μηπως και καταφερει να παρει καλυτερες πληροφοριες απο μενα. Και ενημερωνει εδω στο θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-14, 14:38
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια, πηγα πριν λιγο απο κει παλι για να ρωτησω περισσοτερα τωρα με αυτα που ειπωθηκαν εδω.

Εθεσα τις εξης ερωτησεις γραπτως στον κυριο:

-Ποιες ειναι οι διαφορες στο Epsom Salt που εχετε? Το ενα ειναι για εξωτερικη χρηση και το αλλο για ποσιμο, σωστα?
-Ποια ειναι η χημικη συσταση του ενος και ποια του δευτερου?
-Ποια ειναι τα grade τους? Biopharmacheutical? Food? Animal? Industrial?
-Εγω θελω το Epsom Salt ή επταενυδρο αλας του θεικου μαγνησιου που εχει χημικο τυπο MsSO4*7H2O και τιποτα αλλο μεσα.

Παιζει να επεσα σε ασχετο ή λογω της δυσκολιας μου στην προφορικη επικοινωνια, δεν μπορουσε να μου απαντησει καθαρα στις ερωτησεις που του εκανα.

Αυτο που καταλαβα παντως ηταν οτι το φτηνο το προμηθευει για ενυδρεια (μου το τονισε δυο τρεις φορες) και οτι το ακριβο ειναι απλα πιο καθαρο απο το φτηνο. Μου ειπε οτι η χημικη συσταση και των δυο ειναι ιδια (δεν μου φανηκε σιγουρος σε αυτο) και οτι για να βρει τις χημικες συστασεις και για τα πιστοποιητικα τους (για τα grade τους) επρεπε να το ψαξει στο ιντερνετ και οτι δεν μπορουσε να το κανει εκεινη τη στιγμη.

Οποιος συνχομπιστας εχει χρονο και διαθεση, να επικοινωνησει τηλεφωνικως ή να παει απο κοντα εκει να τους ρωτησει για τα παραπανω, μηπως και καταφερει να παρει καλυτερες πληροφοριες απο μενα. Και ενημερωνει εδω στο θεμα.
καλα τα είπε όσο τα ήξερε και αυτός αυτά είναι εξειδικευμένα και εγώ τα είχα ψάξει λόγο ότι το θειίκο μαγνήσιο είναι μέρος της balling , ο χημικός τύπος είναι ίδιος αυτό που αλλάζει είναι το ποσοστό των υπόλοιπων προσμίξεων δηλαδή αυτό με την μικροτερη ποιότητα μπορεί να είναι 98% θειικό μαγνήσιο ενώ το πιο καθαρό να είναι 99% καθαρό για τέτοιες διαφορές μιλάμε
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-14, 15:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο εγκυρη πηγη: "πρεπει να ειναι τουλαχιστον food grade".
Απο αλλη πληροφορια: αυτα που δεν ειναι Food grade μπορει να "έχουν προσμίξεις και από άλλες ουσίες δυνητικώς επικίνδυνες και προορίζονται για άλλες χρήσεις πχ λιπάσματα"
-------------------------
Μια βασικη ερωτηση @ stanisalus18
για τι χρηση το θελεις το επταένυδρο θειικό μαγνήσιο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-12-14 στις 15:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-14, 20:39
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο εγκυρη πηγη: "πρεπει να ειναι τουλαχιστον food grade".
Απο αλλη πληροφορια: αυτα που δεν ειναι Food grade μπορει να "έχουν προσμίξεις και από άλλες ουσίες δυνητικώς επικίνδυνες και προορίζονται για άλλες χρήσεις πχ λιπάσματα"
-------------------------
Μια βασικη ερωτηση @ stanisalus18
για τι χρηση το θελεις το επταένυδρο θειικό μαγνήσιο?
οπότε απορρίπτεται αυτό το φτηνό που εχω. πως ξέρουμε ότι στα αλλά μαγαζιά-φαρμακεία που πήγαν τα αλλά παιδια κ πήραν epsom salt ότι είναι κατάλληλο και είναι food grade? με το φτηνό που εχω ο κύριος το τροφοδοτεί σε πέτσοπ για ενυδρεία. τι γίνεται με αυτό? το θέλω για να κάνω κάποιους πειραματισμούς με τις σκληρότητές (όχι στο ενυδρείο μέσα για όποιον αναρωτιέται)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-14, 21:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ξερω τι γινεται σταhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread....992#post866992 πετσοπ.
Πολλα γινονται στα πετσοπ.
Θα εχω ελπιζω νεα απο τον ειδικο, συντομα.

Το φανταστηκα.
Δεν κανει σκετο μαγνησιο για να φτιαχνεις σκληροτητες (αν νομιζω σωστα για ταγκανικα ενυδρειο).
Αυτο ειναι σκετο μαγνησιο.
Εκτος κι αν βρισκεις απο αλλες πηγες το ασβεστιο (που ειναι και το μεγαλυτερο ποσοστο στη GH) και τα αλλα που χρειαζεται η συσταση της σκληροτητας.
Επισης αν δεν κανω λαθος, απο μαγνησιο θελουμε μαλλον το χλωριουχο μαγνησιο και οχι το θειικο που ειναι για θεραπειες.
Τουλαχιστον για τα θαλασσινά και τη μεθοδο Balling
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-14, 23:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο ενημερωση που ειχα απο τον χημικο, και για θεραπευτικα μπανια και για φτιαξιμο νερου, το ποσιμο MgSO4·7H2O Επταενυδρο Θειικο Μαγνησιο (Magnesium sulfate heptahydrate) ή αλλιως epsom salt, ειναι το καταλληλοτερο.
Βρισκεται και σε φαρμακεια. Μια συνιστομενη εταιρεια ειναι η chemco, η οποια το διαθετει σε κλειστο δοχειο (και οχι σε σακουλακι) με αναγραφομενους ολους τους ελεγχους κλπ.

Επισης το αναφερει κι εδω
Παράθεση:
Magnesium sulfate heptahydrate is also used to maintain the magnesium concentration in marine aquaria which contain large amounts of stony corals as it is slowly depleted in their calcification process. In a magnesium-deficient marine aquarium calcium and alkalinity concentrations are very difficult to control because not enough magnesium is present to stabilize these ions in the saltwater and prevent their spontaneous precipitation into calcium carbonate
http://en.wikipedia.org/wiki/Magnesium_sulfate

@ stanisalus18
Η δοσολογια μαγνησιου στο φτιαξιμο του νερου για ταγκανικα οπως θα ειδες ειναι μικροτερη του ασβεστιου που χρειαζεται.
Μη προσπαθησεις μονο με μαγνησιο, να φτιαξεις την GH.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-12-14, 10:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
@ stanisalus18
Η δοσολογια μαγνησιου στο φτιαξιμο του νερου για ταγκανικα οπως θα ειδες ειναι μικροτερη του ασβεστιου που χρειαζεται.
Μη προσπαθησεις μονο με μαγνησιο, να φτιαξεις την GH.
Αν και δεν έχω καταπιαστεί με νερό όσμωσης για να το διορθώσω με πρόσθετα,
η συνταγή diy που έβαλες, δεν νομίζω ότι είναι σωστή για Τανγκανίκα.
Εδώ στο πρώτο λινκ θα δείτε τη σύσταση των νερού των τριών μεγάλων λιμνών της Αφρικής http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66881
όπου φαίνεται ότι το μαγνήσιο (30,2-43,3 mg/L) υπερτερεί του ασβεστίου (9,2-17,6 mg/L) στην Τανγκανίκα.
[Παραθέτω την πρόταση του Denis Jeandel,ενός έμπειρου Γάλλου, για την παρασκευή νερού για ενυδρείο Τανγκανίκα
με χρήση 0,30γρ. του μίγματος ανά λίτρο απιονισμένου νερού:
Sulfate de magnΓ©sium 200g
Bicarbonate de magnΓ©sium 250g
Carbonate de sodium 350g
Chlorure de potassium 150g
Carbonate de lithium 20g
Silicate de sodium 30g ]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-12-14 στις 13:03
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χαρείτε γέννα hemichromis bimaculatus roti Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 19 11-02-08 22:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04955 seconds with 14 queries