Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-14, 00:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πέτρο έχεις ήδη βάλει ένα στρωμένο φίλτρο, δε χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω, εκτός από σταδιακή αύξηση της τροφής που θα ρίχνεις μέχρι να φτάσεις στα επίπεδα αυτής που θα ρίχνεις με ψάρια μέσα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-14, 00:36
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Όχι φίλε Γιώργο δεν ξανακάνω το λάθος να τα βάλω όλα μαζί,σκέπτομαι να βάζω 5-7 ψάρια ανά 15 μέρες ή πιστεύεις πως μπορώ να τα βάζω πιο σύντομα;Φίλε Στέλιο από την πρώτη βδομάδα θα ρίχνω flakes; Γιατί όταν την πρώτη βδομάδα μπαίνουν μέρα παρά μέρα τα βακτήρια δεν κάνει να ταϊζω,έτσι δεν είναι;Τα flakes τα ρίχνω ελεύθερα ή μέσα σε απόχη κι αν σε απόχη πόση ώρα τ'αφήνω μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-14, 00:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

¶σε τα βακτήρια στο μπουκάλι τους, έβαλες ολόκληρο στρωμένο φίλτρο και πρέπει να συντρήσεις και να αυξήσεις τα βακτήρια που ήδη υπάρχουν στο φίλτρο σου.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-14, 00:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι φίλε Γιώργο δεν ξανακάνω το λάθος να τα βάλω όλα μαζί,σκέπτομαι να βάζω 5-7 ψάρια ανά 15 μέρες ή πιστεύεις πως μπορώ να τα βάζω πιο σύντομα;Φίλε Στέλιο από την πρώτη βδομάδα θα ρίχνω flakes; Γιατί όταν την πρώτη βδομάδα μπαίνουν μέρα παρά μέρα τα βακτήρια δεν κάνει να ταϊζω,έτσι δεν είναι;Τα flakes τα ρίχνω ελεύθερα ή μέσα σε απόχη κι αν σε απόχη πόση ώρα τ'αφήνω μέσα;
κυριως εχει να κανει με το ποσο μεγαλο ειναι το φορτιο,αλλα οχι μονο.ποσα ψαρια,τι ειδος,ποσο στρεσαρονται,ποσο ταιζεις,θερμοκρασια.... κλπ.
οι μερες ειναι απλα μια παραμετρος,σε συναρτηση με ολα τα παραπανω.

5 με 7 ψαρια καθε 15 μερες,εμενα μου φαινεται οτι δεν ειναι καλα.και αυτο γιατι στις 15 μερες που η βιολογια θα αρχιζει να παιρνει τα πανω της με τα ηδη υπαρχοντα ψαρια,θα κανει ενα μπαμ παλι η αμμωνια με αλλα 5 η 7 ψαρια μεχρι να ξαναστρωσει για το νεο αριθμο ψαριων.

δηλαδη αν κατι παει στραβα(που μαλον θα παει),καθε 15 μερες θα τρωνε και μια δοση αμμωνια η νιτρωδη τα ψαρια(η και τα δυο),μεχρι να φτασεις τον τελικο αριθμο και να σταματησεις να βαζεις ψαρια.

θα εβαζα 2 με 3 ψαρια το πολυ καθε βδομαδα,μεχρι να φτασεις την τελικη ιχθυοφορτωση.

αν προκειται για ψαρια που θελουνε κοπαδι με τη μια για λογους στρες κλπ,(δεν τα ξερω τα αφρικανικα θα στα πουνε αλλοι)τοτε ισως μπορεις να κανεις μια εξαιρεση για αυτο το ειδος,αφου θα εχεις και ετοιμο στρωμενο φιλτρο.

θα ξεκιναγα με αυτο το ειδος δηλαδη και το στρωμενο φιλτρο και θα το αφηνα κανα δυο βδομαδες να τρεξει ετσι το ενυδρειο με σταδιακη αυξηση του ταισματος,
ωστε οταν μπουνε τα επομενα 2-3 ψαρια, το φιλτρο να ειναι ετοιμο να τα δεχτει.

και παει λεγοντας.

αν σκοπευεις να ταισεις τη βιολογια χωρις ψαρια,βαζε την τροφη σε αποχη.την αλλαζεις και προσθετεις ποσοτητα ευκολα ετσι χωρις να κανεις χαλια το ενυδρειο.

οτι και να κανεις,τα βακτηρια χρειαζονται τροφη.ειτε ειναι απο μπουκαλι,ειτε ειναι απο αμμωνια ειτε απο τροφη ειτε δεν ξερω κιεγω τι.
βρε συ,τα υπομνηματα γιατι δεν τα διαβαζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-14, 09:29
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλημέρα σε όλους κι ευχαριστώ για τη βοήθεια.Τα ψάρια Γιώργο είναι 10 tropheus ikola Kaiser & 15 tropheus moliro,τα tropheus μπαίνουν σε κοπάδια των 12 και τα ψάρια αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε ξεχωριστά ενυδρεία ανά είδος.Δεν ξέρω ανά πόσα ψάρια πρέπει να βάζω και κάθε πότε.Τα υπομνήματα που αναφέρεις δεν ξέρω που και πως τα βρίσκω.Συνεχίστε να με βοηθάτε και να μου δίνετε πληροφορίες για να πετύχει το στρώσιμο μου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-14, 09:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ριξε μια ματια εδω. Εχει πολλα θεματα για τον κυκλο του αζωτου και τη σωστη διατηρηση της βιολογιας σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-14, 13:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξαναλεω,δεν τα ξερω τα αφρικανικα και τα "κουσουρια" τους,γιαυτο
καλυτερα να σου πει κανας αφρικανος.

λογικα(χωρις να ξερω σιγουρα),ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με το ενα κοπαδι στο ενυδρειο και να βαλεις το στρωμενο φιλτρο.

τα ψαρια απτο αλλο κοπαδι νομιζω ειναι καλυτερα να τα βαλεις σταδιακα,2-3 ψαρια καθε φορα,αν τα ψαρια εκεινα δεν εχουνε προβλημα με το να μην ειναι σε "ιδανικο" αριθμο για κανα μηνα.

νομιζω οτι ειναι καλυτερα να στρεσαριστουν για ενα μηνα απαυτο παρα να φανε αμμωνια,αλλα θα σου πουν οι αφρικανοι.

αν υπαρχουνε και αλλα προβληματα οπως επιθεσεις κλπ στο "μικρο" κοπαδι,τοτε ισως η λυση ειναι να βαλεις το ενα κοπαδι με το στρωμενο φιλτρο,να αφησεις το δευτερο κοπαδι στο αλλο ενυδρειο και σταδιακα να αυξησεις το ταισμα στο μεγαλο.

να φτασεις δηλαδη στο μηνα να ταιζεις στο μεγαλο οσο θα ταιζεις με ολα τα ψαρια μεσα.

και πανω στο μηνα,η μολις δεις οτι οι μετρησεις σου ειναι ενταξει με τοσο ταισμα,τοτε βαζεις και το δευτερο κοπαδι μεσα.

η αλλη περιπτωση,ειναι να τα βαλεις ολα μεσα απτην αρχη,και να ταιζεις πολυ περιορισμενα στην αρχη,αυξανοντας το ταισμα σταδιακα.
αλλα αυτο εχει αρκετο ρισκο και θελει πολυ τακτικες μετρησεις,νασαι ετοιμος για αλλαγες νερου,prime,κλπ,γιατι ειναι πολλα τα ψαρια.

καλυτερα ειναι να σου πουνε οι αφρικανοι ποιος τροπος ειναι καλυτερος αφου δεν ξερω τι συνηθειες εχουν τα ψαρια σου.
απλα σου ειπα μερικους τροπους που θα μπορουσες να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα.

παντως το "κλειδι" ειναι να μπουνε σιγα σιγα τα ψαρια και να φορτωθει σταδιακα το ενυδρειο(και το φιλτρο), με ρυπους.

τα υπομνηματα στα εδωσε ο nazgul,διαβασε καλα οτι δεις να λεει για αμμωνια,και κυκλο του αζωτου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-14, 16:41
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Εγώ αυτό που θέλω να πώ είναι πως σε ζηλέυω με αυτό το τέρας που βλέπω...Θέλω και εγώ τέτοιοοο....!!!Να το χαίρεσαι και όλα τα υπόλοιπα σιγά σιγά θα φτιάξουν!Βγάλε μερικές πέτρες όμως γτ όντως φαίνεται μπουκωμένο πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-14, 16:45
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλησπέρα φίλοι μου! Τα 2 ενυδρεία που φιλοξενούν τα 2 είδη tropheus δεν είναι δικά μου,είναι δύο συνχομπιστών που βρίσκονται στη Θεσσαλονίκη.Οπότε πείτε μου αν μπορώ να βάλω 10 μαζεμένα στην αρχή και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα - πόσο; - να βάζω 2 με 3 ψάρια τοπλύ ανά βδομάδα.Αν όλα όσα αναφέρω τώρα είναι λάθος τότε κατάλαβα λάθος,διορθώστε με.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο ενυδρειου ioanna932011 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 06-04-12 15:08
Στρωσιμο ενυδρειου oldschool12 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-10-11 13:19
Στρωσιμο ενυδρειου ΝΙΚΟΣ 13 Αρχάριοι γλυκού νερού 23 07-04-11 12:39
Στρωσιμο ενυδρειου Αιμιλιανος Σεραφειμ Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-12-09 02:25
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KARYDAS Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-11-06 00:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05690 seconds with 14 queries