Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-03, 01:26
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Ερωτησεις γενικα για haps.

Σκεφτηκα να βαλω αυτον το τιτλο για να ανατρεχω οποτε εχω καποιες αποριες σε αυτο το τοπικ και να μην φτιαξω 5 διαφορετικα.
Και αρχιζω με Nimbochromis Venustus.Εχω δυο απο αυτα τα ψαρια
και ενω στην αρχη τσακωνοντουσαν τωρα κανουν συνεχεια βολτουλες διπλα διπλα σαν πιτσουνακια.Κανενα απο τα δυο δεν εχει
πεταξει μπλε ενω εχουν φτασει 10 και 8 εκατοστα αντιστοιχα.
Αμα ειναι καποιο απο τα δυο αρσενικο θα επρεπε να ειχε βγαλει ηδη
χρωμα σε αυτο το μεγεθος; η ειναι ακομα μικρα;Οπως καταλαβατε
τρεμω μηπως και τα δυο ειναι θηλυκα.
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-03, 16:46
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Οταν λες οτι δεν εχουν πεταξει καθολου μπλε εννοεις οτι και το σωμα τους γενικοτερα παραμενει αχρωμο Ειναι σε αυτο το μεγεθος και δεν εχεις παρατηρησει καποια διαφορα στην συμπεριφορα τους, συμπεριφερονται δηλαδη το ιδιο Καποιο σκαψιμο μηπως η ανοιγμα των πτερυγιων οταν πλησιαζει το ενα κοντα στο αλλο Αν οι απαντησεις σου στις ερωτησεις μου ειναι Οχι, Οχι και Οχι πολυ φοβαμαι οτι θα εχεις δικιο να υποπτευεσαι οτι εχεις δυο θηλυκα! Ριξε μια ματια και εδω www.cichlidae.com/tanks/t027.html Γραφει καποια πραγματα, οπως το Pair courting behavior, που ισως σε βοηθησουν να σχηματισεις μια καλυτερη αποψη για το φυλο των ψαριων σου! Αν προσεξεις καλυτερα θα δεις επισης οτι στην αρχη λεει οτι το αρσενικο του ειχε βγαλει ολα του τα χρωματα οταν ειχε φτασει σε ενα μεγεθος γυρω στους 7,5 με 8 ποντους (τρεις ιντσες). Καλη τυχη παντως!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-03, 01:01
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Τελικα ηταν και τα δυο θηλυκα εδωσα το ενα και πηρα ενα αρσενικο
καπως μεγαλυτερο απο τα αλλα μου ψαρια γυρω στα 18εκ με την
ουρα.Αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι οτι ενω ενα μηνα τωρα ηταν πολυ ηρεμος ξαφνικα εχει γινει δαιμονας δεν αφηνει ψαρι σε
χλωρο κλαρι μεχρι και τους synodontis κυνηγαει,το κακο ομως ειναι
οτι δεν φυλαει περιοχη αλλα απλα σκορπαει τα αλλα ψαρια οπου τα βρει.Γενικα εχω αντιμετωπισει κρισεις επιθετικοτητας στα ψαρια μου
αλλα αυτο κανει σα τρελο αφου δεν ασχολειται να φαει για να
χτυπαει τους αλλους.Αυτο το πραγμα γινεται δυο μερες τωρα.
Θα τον σουταρω σε κανα 50αρι μου φενεται να καλμαρει.
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-03, 15:18
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Φυσιολογικοτατη συμπεριφορα για ενα μεγαλο ενηλικο και προπαντως ΑΡΣΕΝΙΚΟ Nimb.venustus! Οτι υπαρχει πιθανοτητα να σου χτυπησει η ακομη και να σου σκοτωσει καποιο απο τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου σου... λυπαμε αλλα ναι υπαρχει! Εχεις τρεις λυσεις... 1ον) Τον βγαζεις για λιγο να καλμαρει και τον ξαναγυρνας μετα απο 15-20 ημερες (αν και ειναι παρα πολυ πιθανο για ενα τοσο μεγαλο και ενηλικο ψαρι να ξανακανει αυτο που εκανε και πριν) 2ον) Τον αφηνεις μεσα και περνεις τα ρισκα σου (υπαρχει μεγαλυτερη περιπτωση να καλμαρει ετσι σιγα σιγα καθως θα περνανε οι μερες και θα συνηθιζει και τα υπολοιπα ψαρια) και 3ον) Τον βγαζεις μια και καλη και δεν τον ξαναγυρνας ποτε! Ησυχαζεις μεν αλλα μενεις και χωρις την πιθανοτητα να ζευγαρωσεις το συγκεκριμενο ειδος δε! Η αποφαση δικη σου... Παντως για να συμπεριφερεται ηδη ετσι ετοιμασου συντομα να δεις την θηλυκια σου Nimb.venustus με μπουκωμενο στομα...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-03, 20:18
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Μαρεσει ρε Στεφανε-βαζελε-που με εβαλες και εμενα στο κεζι να παρω venustus,θυμασαι?επιτηδες τοκανες για να μου φανε τα αλλα ψαρια-βαζελε!!ας παμε σε πιο σοβαρο υφος, :P εγω τοτε ειχα παρει 4 μωρα,δε πιστευω ναμαι τοσο γκαντεμης να μην υπαρχει θυληκο μεσα,εχουν μεγαλωσει ,περιπου ειναι απο 4 μεχρι 7 εκατοστα το πιο μεγαλο.χρωματα ολα το ιδιο το παρδαλλο λοκατζιδικο ακομη,αλλα επειδη εγω δε τα αφηνω ησυχα ποτε,κανω αλλαγες στα ζευγαρια μπας και τα κανω να δειξουν τι ειναι.Τωρα εχω απο 2 σε καθε ενυδρειο,με συμπεριφορα επιθετικη του ενα προς το αλλο του ζευγαριου.Αυτο μπορει να λεει οτι ειναι απο 2 αρσενικα-2 θυληκα σε καθε ενυδρειο ,αλλα μπορει να ειναι και οτιδηποτε αλλο φανταζομαι,απο αποψη φυλλου.Μολις αλλαζω τα ζευγαρια γινεται το γνωστο -κολπο 3 -δηλαδη η αναγνωριση φυλλου απο το ηδη υπαρχον στο ενυδρειο με το νεο-εισελθεν.γυρω γυρω ολοι κλπ κλπ κλπ κλπ.μετα 2 μερες σταματαει το <<δοκιμαστικο>>και αρχιζουν το ψιλοκυνηγητο.Με σβηστα τα φωτα και φυσικο φως,οπου πολλα ψαρια δειχνουν τα πραγματικα χρωματα που εχουν η προκειται να παρουν,καποιο μπλεδιζει περισσοτερο.Τωρα ο θεος και η ψυχη τους....παντως περιμενε φιλε entreri,νασαι σιγουρος οτι αμα βγει δευτερο αγορι θα στο δωσω αμα το θες!!
αυτα και περιμενουμε....
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-03, 01:01
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ευχαριστω γαυρουλη Εχει ψιλοηρεμησει παντως αυτο το
Σαββατοκυριακο.Δεν ανυσηχω γιατι θα τον χωρησω απο τους βασικους εχθρους του(moori-dimidiochromis males) τον Σεπτεμβριο
γιατι θα τον βαλω στο μαγαζι στο 550αρι που θα φτιαξω.
Αφηστε εφερα 4 βραχους μαυρους γυρω στα 10-20 κιλα ο καθενας
και τουλαχιστον 40 κιλα αμμο απο την Κορινθο που ειχα παει
επισκεψη σε κατι φιλαρακια.Ουφ μου εφυγε ενα βαρος, μου
πεσανε και τα πακια ομως απο το κουβαλημα.
ΥΓ Στεφανε εχει αρχισει να κανει κολπακια και ειναι σιγουρο οτι θα
ζευγαρωσουν σε μερικες μερες.
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-07-03, 18:05
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ρε μπαγασα Θοδωρη για καλο σε εβαλα να βαλεις N.venustus στο ενυδρειο σου και την αποδειξη θα την παρεις μολις αρχισουν τα αρσενικα να βγαζουν χρωματα! Για τον ιδιο ακριβως λογο, επειδη δηλαδη προκειται για ενα πραγματικα υπεροχο ψαρι, εφαγα τον Ναθαν και εβαλε και αυτος 5 ατομα στο ενυδρειο του! Εχετε υπ οψιν σας επισης φιλαρακια οτι το συγκεκριμενο ειδος εκτος απο πανεμορφο, αρχιζει να ειναι και εξαιρετικα σπανιο στον φυσικο του βιοτοπο, πραγμα που κανει την φυλαξη και αναπαραγωγη του ακομη συμαντικοτερη Σε ενα βιβλιο που τελειωσα την προηγουμενη εβδομαδα ελεγε οτι αρκετοι επιστημονες αμφιβαλουν αν υπαρχουν πλεον Nimb.venustus στην λιμνη Malawi Νικολακη... αντε και συντομα με μπουκωμενη την θηλυκια ρε!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-07-03, 01:06
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
.Με σβηστα τα φωτα και φυσικο φως,οπου πολλα ψαρια δειχνουν τα πραγματικα χρωματα που εχουν η προκειται να παρουν,καποιο μπλεδιζει περισσοτερο.
Κατι που ξεχασα προηγουμενως Θοδωρη να εισαι σιγουρος οτι αυτο που μπλεδιζει ειναι αρσενικο οταν ειχα τα δυο θηλυκα δεν ειχε βγαλει μπλε ποτε κανενα απο τα δυο.Α μονο μια τελιτσα στο κεφαλι του ενος.Τα θηλυκα οταν τους φευγουν τα μπαλωματα για λιγο λογο αλαγης συμπεριφορας πιο πολυ πρασινιζουν παρα μπλεδιζουν. Για παρτε ματι το καμαρι μου http://www.malawicichlidhomepage.com...ochromis4.html
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-07-03, 19:09
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Πολυ ωραιες φωτογραφιες και ακομη πιο ομορφα ψαρια! Μπραβο ρε Νικο! Γουσταρω το σαγονι του ''φονια''!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-07-03, 21:23
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Νικο,σαν λουτσος ειναι..χαχα,αν ηταν μονοχρωμο και πιο μακρυ ,ιδιος λουτσος.να πω οτι τρελαθηκα ..μπα ,δε θα τολεγα ρε Νικο.Και θα συμφωνησω με το βαζελο-λαθος μου να συμφωνω με βαζελους αλλα .. .- εχοντας δει venustus ενηλικα,ειναι το λιγοτερο 100 φορες πιο κουκλοι !!
Ασε που δεν αναφερω περι protomela-δες... κλπ κλπ..
να τη χαιρεσαι τη..σαρδελλα σου αλλα αμα καταλαβω οτι αρχιζει ο ιβριδισμος στο ενυδρειο-μακρυα απο μας-θα στον νοικιασω ναρθει να τα φαει... ,παντως εχε χωρο για venustus.που θα παει θα τα παρω γραμμη who is who !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-07-03, 22:39
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ρε μπαγασα Θοδωρη με αυτα που γραφεις θα επρεπε να σε πληρωνουν που εισαι μελος του board Πρεπει να παραδεχτω οτι δεινεις εναν αλλο τονο (προς το κοκκινο ) στα οσα λεγονται... Μην εισαι ομως αυστηρως με τους φονιαδες του Νικου, ειμαι σιγουρος πως αμα δεις το αρσενικο σε full grown size θα παρακαλας να σου δωσει κανενα κομματι και σενα
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-03, 02:09
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos.f
Μην εισαι ομως αυστηρως με τους φονιαδες του Νικου, ειμαι σιγουρος πως αμα δεις το αρσενικο σε full grown size θα παρακαλας να σου δωσει κανενα κομματι και σενα
Αμα ειχε γουστο δεν θα ηταν γαυρος.
Ακου εκει να πει λουτσο το κουκλο.Ειναι και F1 το παιδι.(οχι αυτη
που τρεχουν τα αδελφια Σουμαχερ )
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05242 seconds with 12 queries