Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-03, 00:59
skorpion Ο χρήστης skorpion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2003
Περιοχή: Iλιον
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Μalawi Mbuna cichlids???

Αποφασισα τελικα να βαλω malawi κιχλιδες στο ενυδρειο χωριτικοτητας 180 lt. Θα ηθελα αν μπορουσατε να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με το τι ειδος κιχλιδες ειναι διαθεσιμες αυτη τη στιγμη στην αγορα και με τι μου προτεινετε εσεις να ξεκινησω!! Ηδη εχω ξεκινησει να μαζευω βραχια και τραγανες!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-03, 12:32
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Εγω θα ξεκινησω αλλιως...Τι φιλτραρισμα εχεις για να γνωριζουμε τι βιολογικο φορτιο θα μπορεσει να σηκωσει το ενυδρειο σου.Απο κιχλιδες βεβαια αλλο τιποτα.Η αγορα "βρωμαει" που λεμε.Θα βρεις μεγαλη ποικιλια κατα καιρους,απλα ψαξε τι σε ενδιαφερει εσενα,σε mbuna βεβαια ετσι?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-03, 20:24
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

πιστευω οτι ειναι περιορισμενες οι δυνατοτητες να εχει τον αριθμο των ψαριων που θελει,ανεξαρτητα το φιλτρο που βαλει.δηλαδη και αμα εβαζε ενα 1000/λ/h δε σημαινει οτι θα εβαζε βιολογικο φορτιο ισον με την ικανοτητα του φιλτρου.αρα το θεμα ειναι στο τι θα θελει να βαλει μεσα,2-3 ζευγαρια ,μαλλον χαρεμακια αν προκειται για mbun-es .το ιδιο εκανα κι εγω πριν 3 μηνες μεχρι που δεν αντεχα να εχω τοσο λιγα ψαρια μεσα εκ των οποιοων τα 2/3 κρυβοντουσαν!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-03, 23:14
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Φιλε skorpion κατ αρχας χαιρομαι ιδιαιτερα που αποφασισες να ασχοληθεις με αυτο το φοβερο ειδος ψαριων, τις Αφρικανικες Κιχλιδες! Στην αγορα θα βρεις οντως πολλα ειδη με τα οποια θα μπορεις να ασχοληθεις, απλα προτιμησε (κυριως λογο της χωριτηκοτητας του ενυδρειου σου) ειδη που να μην ξεπερνανε σε τελικο μεγεθος τα 10-12 εκ.! Αν θες την προσωπικη μου γνωμη εγω θα αγοραζα δυο γκρουπ... ενα αποτελουμενο απο 8 Lab.caerules και ενα αλλο αποτελουμενο απο 8 Ps.demasoni, ελπιζοντας οτι ετσι θα σου εμεναν αρκετες θηλυκες και οτι θα εδιωχνες καθε περισευουμενο αρσενικο! Δηλαδη με πιο απλα λογια... ενας ΜΟΝΟ αρσενικος σε καθε γκρουπ και οσες θηλυκες σου βγουνε! Αυταααα
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-03, 02:53
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Απλα για το τι φιλτραρισμα θα ειχε,μετραει για εμενα γιατι σου δινει tην δυνατοτητα να το στοκαρεις "λιγο" παραπανω χωρις φοβο και φυσικα λιγοτερο καθαρισμα.Ειναι μια αρχη,αλλα οχι το σημαντικοτερο αυτο καθε αυτο.Ο Στεφανος αυτα που λεει εχουν μεγαλη βαση.
Eγω στα 2 δικα μου 200lt ενυδρεια που εχω τα εχω λιγο overstocked με πολλες κρυψωνες (πετρες,γλαστρακια κτλ.)η επιθετικοτητα εχω παρατηρηση πως ειναι αρκετα περιορισμενη σε σχεση με το αν ειναι ποιο αδειο...Εχω απο 3 με 4 ειδη σε καθε ενα με 3 εως 7 εκπροσωπους απο καθε ειδος.Γνωμη μου παντως πως για τα Lampidos και ποιο λιγα δεν εχεις προβλημα αλλα για τα demasoni τα πραγματα ειναι περιεργα,ειναι απιστευτα επιθετικα ψαρια για το μεγεθος τους.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-03, 23:08
skorpion Ο χρήστης skorpion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2003
Περιοχή: Iλιον
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες (stefanos & discos)!! Μες στις πρωτες μου σκεψεις παγματικα ηταν τα Labidos.Οσον αφορα για τα demasoni δεν νομιζετε οτι ειμαι αρκετα αρχαριος για να ασχοληθω με τοσο επιθετικα ψαρια? Τωρα για το πως ασχοληθηκα με τις κιχλιδες ας οψεται ο νονος μου (γαυρος) ! ! ! Πιστευω να τα ξαναπουμε συντομα!!!Α,και να μην ξεχασω ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ παιδια!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-03, 17:09
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κοιταξε οποιος σου πει οτι ξερει ακριβως τι πρεπει να κανει κανεις για να κρατησει Αφρικανικες Κιχλιδες για μενα προσωπικα ειναι ψευτης! Υπαρχουν απλα καποιες κατευθυντηριες γραμμες τις οποιες θα ηταν καλο να ακολουθησει οποιος αποφασισει να ασχοληθει με Αφρικανικες Κιχλιδες! Τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι εντελως απροβλεπτα και οπως εγραφε ενας τυπος στο TFH ( περιοδικο Tropical Fish Hobbyist) ¨Δυστυχως τα ψαρια μας δεν διαβαζουν περιοδικα και για αυτο οποτε καποιος παει να πει καποιον κανονα σχετικο με την συμπεριφορα τους , αυτα φροντιζουν να του αποδυκνειουν οτι απλουστατα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ¨. Οποτε το να τα ξερεις ολα οταν ξεκινησεις δεν γινετε, τα περισσοτερα θα τα μαθεις ασχολουμενος μαζι τους! Για αυτον τον λογο αλλωστε σου προτεινα και τοσα ψαρια απο το καθε ειδος, να προλαβουμε καποιες πιθανες καταστασεις ετσι ωστε να μην βρεθεις προ δυσαρεστων εκπληξεων!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-03-03, 21:27
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

μαζι με τα LABIBO ωραια θα ηταν και ενα ζευγαρι C.MBAMBA(( για 2 θυληκα δεν το συζηταω δυσκολα θα βρεις)).
το οτι βρωμαει η αγορα ειναι γνωστο ,αλλα απο ζευγαρια χλωμο το βλεπω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-03, 12:35
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Thanx scorpion.
Ο Στεφανος τα λεει σωστα.Αλλα εαν υπαρχουν καποιοι λιγοι ανθρωποι που μπορουν να πουν κατι με μακραν καλυτερη γνωση του πραγματος η του θεματος απο το μεσο η και μεγαλυτερο μεσο ορο σχετικα με αφρικανες,ενας θα ειναι ο Στεφανος....
Εγω απλα τυχαινει να τα εχω και απλα εκφραζω την γνωμη μου οπως γινεται με ολα τα παιδια εδω.
Τα Cynotilapia γενικα ειναι πανεμορφα ASCCO1 και δυστηχως εχεις δικιο για το ζευγαρι.Ειναι καθαρη τυχη εαν θα σου κατσει ενα,και το κακο ειναι οτι ο μαγκας ειναι και ζωηρουλης... Παντως τα Lampidos λογο χαρακτηρα και χρωματος ειναι τα αγαπημενα μου ψαρια μετα ομως απο τα Demasoni .!!!!!!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-03, 01:25
skorpion Ο χρήστης skorpion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2003
Περιοχή: Iλιον
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Δηλαδη εσεις παιδια εισαστε της γνωμης να βαλω 8 demasoni (εκ των οποιων 1 ΜΟΝΟ αρσενικο) και δεν θα εχω κανενα απολυτως προβλημα με τα labidos? Bεβαια για να το λετε εσεις... που ξερετε καλυτερα !!
Μαζεψα πετρες μαζι με τον ...<<γαυρο>> για το ενυδρειο και σιγα σιγα ετοιμαζεται!! Ας ΕΛΠΙΣΩ οτι σε μια βδομαδα θα αρχισει να δουλευει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-03-03, 15:11
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Δεν ειπα οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα, απλα οτι αγοραζοντας 8 Ps.demasoni θα εχεις την ευκαιρια να φτιαξεις ενα σωστο γκρουπ και να μειωσεις τα προβληματα στο ελαχιστο, επιλεγοντας εναν αρσενικο με οσες περισσοτερες θηλυκες σου βγουνε μεσα απο αυτα τα 8 ψαρια! Αλλωστε στα Ps.demasoni δεν μπορεις να ξεχωρισεις αρσενικα απο θηλυκα με βαση την εμφανισει τους (το ιδιο ακριβως ισχυει και για τα L.caeruleus), οποτε θα πρεπει οταν τα βαλεις στο ενυδρειο σου να κατσεις να τα παρατηρησεις για αρκετες ημερες και σιγα σιγα θα καταλαβεις στο περιπου ποια ειναι αρσενικα και ποια θηλυκα! Ισως (το αναφερω σαν παραδειγμα) να σου βγουνε 4 και 4 , οποτε θα κρατησεις 1 αρσενικο και τις 4 θηλυκες! Τα 3 αλλα αρσενικα που θα σου περισεψουν τα βγαζεις και τα κανεις οτι αλλο θες (εκτος απο σουπα). Και κατι που ειναι επισης πολυ σημαντικο, για να εχεις τις καλυτερες πιθανοτητες συμβιωσης μεταξυ τον δυο ειδων θα πρεπει να βαλεις πρωτο το γκρουπ με τα L.caeruleus, να τα αφησεις μεσα κανα δυο εβδομαδες και μετα να βαλεις και τα Ps.demasoni! Αυτα και καλο ξεκινημα!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-03, 20:13
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos.f
Δεν ειπα οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα, απλα οτι αγοραζοντας 8 Ps.demasoni θα εχεις την ευκαιρια να φτιαξεις ενα σωστο γκρουπ και να μειωσεις τα προβληματα στο ελαχιστο, επιλεγοντας εναν αρσενικο με οσες περισσοτερες θηλυκες σου βγουνε μεσα απο αυτα τα 8 ψαρια! Αλλωστε στα Ps.demasoni δεν μπορεις να ξεχωρισεις αρσενικα απο θηλυκα με βαση την εμφανισει τους (το ιδιο ακριβως ισχυει και για τα L.caeruleus), οποτε θα πρεπει οταν τα βαλεις στο ενυδρειο σου να κατσεις να τα παρατηρησεις για αρκετες ημερες και σιγα σιγα θα καταλαβεις στο περιπου ποια ειναι αρσενικα και ποια θηλυκα! Ισως (το αναφερω σαν παραδειγμα) να σου βγουνε 4 και 4 , οποτε θα κρατησεις 1 αρσενικο και τις 4 θηλυκες! Τα 3 αλλα αρσενικα που θα σου περισεψουν τα βγαζεις και τα κανεις οτι αλλο θες (εκτος απο σουπα). Και κατι που ειναι επισης πολυ σημαντικο, για να εχεις τις καλυτερες πιθανοτητες συμβιωσης μεταξυ τον δυο ειδων θα πρεπει να βαλεις πρωτο το γκρουπ με τα L.caeruleus, να τα αφησεις μεσα κανα δυο εβδομαδες και μετα να βαλεις και τα Ps.demasoni! Αυτα και καλο ξεκινημα!
Αυτο ακριβως.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-03, 00:14
skorpion Ο χρήστης skorpion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2003
Περιοχή: Iλιον
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω οτι εδω και λιγες ωρες το ενυδρειο βρισκεται σε λειτουργια...ξανα !!
Το ενυδρειο περιεχει 5 baby labidos και 2 glibiceps! (αυτα για αρχη και επεται η συνεχεια...)
Το ph=8,2 και γενικη ακομη gh=9.(Προσθεσα θ.μαγνησιο)
kh=14(με τη σημαντικη βοηθεια του γαυρου)
Αυριο θα κανω τις πρωτες μετρησεις αμμωνιας να δω που βρισκομαστε και αν ειμαι οκ παμε γι αλλα!!
__________________
Ηλιας Β.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-03, 01:53
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Αντε και καλη αρχη ρε φιλαρακι! Περιμενουμε και καμια φωτογραφια ετσι! Με το μαλακο τα ψαρια ε! Δεν χρειαζεται να τα βαλεις ολα μαζι! Σωστη κινηση να βαλεις πρωτα τα Lab.caeruleus, μπραβο! Το νερο σου δειχνει τελειο!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-04-03, 00:15
skorpion Ο χρήστης skorpion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2003
Περιοχή: Iλιον
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Θελω να σας ανακοινωσω οτι στο ενυδρειο εχουν προστεθει και αλλα 2 ps.zebra!!
Και αφου οι μετρησεις με αμμωνια(0-0.25) και σκληροτητα ειναι καλες τοτε μπορουμε να συνεχισουμε !!!
Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για την επιλογη μου καθως επισης και μερικες ιδεες για το τι να βαλω .....στη συνεχεια!!
__________________
Ηλιας Β.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-04-03, 00:22
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αυτο σου ελειπε να βαλεις και αλλα μεσα!!με 10 κομματια μεσα στη γυαλα σου (γιατι γυαλα ειναι τα 100 λτ για κιχλιδες..)σε λιγο η αμμωνια θα κανει τουμπες!!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-04-03, 23:26
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Δεν φοβαμαι τοσο την εμφανιση αμμωνιας στο ενυδρειο σου, οσο το οτι κατα 99,9% θα εχεις προβληματα με τους δυο διαβολους που εβαλες εκει μεσα... πιστεψε με ειναι πολυ τσαμπουκαδες! Προσωπικη μου αποψη (κραταω Ps.zebra μαζι με τον Ναθαν εδω και 3-4 χρονια) ειναι οτι το συγκεκριμενο ειδος πρεπει να μπαινει σε ενα ενυδρειο υπο μορφη γκρουπ, δηλαδη 1 αρσενικο με 4 θηλυκα! Πιστευω οτι κατεληξες σε αυτα τα ψαρια γιατι το εντονο μπλε χρωμα τους κανει εναν ωραιο συνδυασμο με το εντονο κιτρινο των Lab.caeruleus! Ομως... οσο και αν δεν σου αρεσει αυτο που θα σου πω... ειτε αργα ειτε γρηγορα τα Ps.zebra (Μaylandia calainos πλεον) θα πρεπει να βγουν απο εκει μεσα... εκτος και αν προσθεσεις αλλα 4-5 (οποτε θα ψιλο πλακωνονται μεταξυ τους, αφηνοντας τα πιο ηρεμα Lab.caeruleus στην ησυχια τους) με σκοπο να καταληξεις αργοτερα σε ενα τελικο γκρουπ με αναλογια σαν αυτην που προανεφερα πριν (1 αρσενικο με οσες θηλυκες σου βγουνε)! Μετα ομως τερμα με τα ψαρια στο συγκεκριμενο ενυδρειο, ουτε ενα παραπανω!!!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-04-03, 22:01
skorpion Ο χρήστης skorpion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2003
Περιοχή: Iλιον
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Στεφανε σε ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες αλλα και..δυσαρεστες πληροφοριες (για τα ζεβρακια λεω)
Αλλα πρεπει να ξερεις οτι ειμαι ..νεος ακομα και δεν ξερω καλα!!Αλλα που θα παει θα μαθω...
Η αληθεια ειναι οτι κανουν τρομερη αντιθεση με τα labidos!!
και μου αρεσουν παρα πολυ!!
Αλλα για να να μην ξαναγινει καμια ..στραβη παλι θα ηθελα τη γνωμη σου,προτεινε μου 2-3 ειδη που θα μπορουσα να βαλω!!!
Ααααα!!!Ξεχασα να σας πω οτι ο γαυρος μου εδωσε 3 aulonacara. Τωρα τι ειδος,ακριβως,ειναι θα σας γελασω.Αλλα θα τα δειτε καλυτερα στη φωτογραφια που θα βαλω,για να μου πειτε ποιο ειδος ειναι!! http://gavrospostman.tripod.com/mype...ite2/id15.html
__________________
Ηλιας Β.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-04-03, 23:06
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

βαλε κανα λουτσο,2-3 χελωνες και στο τελος ενα πιρανχας να στα φαει να ησυχασουμε!!
ακου ο γαυρος... εγω φταιω που στα δωσα,
ατιμο dna!!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-04-03, 23:02
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ε οχι και να σου προτεινω και αλλα 2-3 ειδη ακομη Τα δυο ειδη που εχεις ηδη ειναι μια χαρα, (και υπεραρκετα) αρκει να προσθεσεις μερικα Ps.zebra ακομη, για τους λογους που σου εξηγησα στο προηγουμενο post που εστειλα! Την προσθηκη των Aulonocara δεν θα την σχολιασω (Γαυρε τι εδωσες ρε συ στο παιδι 180 λιτρα εχει, οχι 300). Εκτος και αν σκοπευεις συντομα να φτιαξεις μεγαλυτερο ενυδρειο... και μαλιστα πολυ συντομα!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-04-03, 01:03
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Τα θερμα μου συνχαριτιρια και για το οτι αποφασισες να ασχολιθεις με τα σοστα ψαρια και για το ορεο ενυδρειο Τορα θα ειθελα μια χαρη, αν ειναι δινατον. Πος βαζεις τις φοτογραφιες στο topic θελω ολη την διαδικασια, διοτι εχω μαυρα μεσανικτα
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-04-03, 12:57
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Που εισαι ρε μπατζανακι Μαυρα ματια καναμε να σε δουμε! Αποφασισες επιτελους να ξαναεμφανιστεις Οσο για τον skorpion ηταν λογικο να ασχοληθει με τις Αφρικανικες Κιχλιδες αφου ειναι και ανιψιος του Γαυρου! Αν τολμαγε ας εβαζε τιποτις αλλο, αμ πως Για το πως βαζουνε τις φωτο δεν εχω ιδεα, ξερω απλα οτι ειναι καποιο site στο Yahoo που βοηθαει, αλλα το πως ακριβως γινετε περιμενε να σου πει κανενας αλλος καλυτερα γιατι εγω δεν εχω ιδεα
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-04-03, 13:36
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αφου ειναι το ποστ του ανηψιου σημαινει οτι ο θειος εχει δικαιωμα χρησης,μια και προκειται για τον
ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΤΖΑ!!!
:P :P Κουμπαρε πουσαι ωρε βουρλισμενε και χαθηκες?πνιγηκες στα 10.000 λιτρα ωρεεεε???
λοιπν για να βγει εδω η φωτο,πρεπει να την ανεβασεις πρωτα σε ενα site(tripod-yahoo-in.gr ...κλπ)
και αφου την ανεβασεις κανεις κοπυ το url εδω και βγαινει με τη μια!!αυτα και φιλια στο μπατζα!!
οσο για το ενυδρειο του μικρου..τους βαζω στη πριζα για μεγαλο !!

μα φυσικα και δε θαχε ενυδρειο που να μην ηταν malawi !!!
θα τον εσκιζα !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-04-03, 13:48
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

θες να γινεις και δικός μου θείος; το καλοκαιρι θα στησω κιχλιδοενυδρειο ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-04-03, 19:04
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω ορε κουμπαρε εισε πολυ καραμπουζουκλης . Παω να δοκιμασω να σας διξω καμια φοτογραφια απο τα 10.000 λιτ.
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-04-03, 18:31
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Αντε ρε Μπατζα φτιαξε μας ντε Οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν το site του Yahoo για να ανεβασουν φωτο, οποτε δοκιμασε εκει πρωτα!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-04-03, 22:06
skorpion Ο χρήστης skorpion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2003
Περιοχή: Iλιον
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

θα ηθελα να πω οτι οντως με το γαυρο θειο δεν θα μπορουσα να διαλεξω και κατι αλλο!!!Αλλα σ'αυτο το σημειο θα ηθελα να τον ευχαριστησω θερμα :P :P :P που με εβαλε στο σωστο δρομο και εκανα το ενυδρειο κιχλιδοειδες !!!Πραγματικα εχουν πολυ ενδιαφερον αυτα τα ψαρια και ειναι πολυ μα παρα πολυ ομορφα
Επισης δεν θελω να πιστευετε οτι δεν παρακολουθω τις εξελιξεις ,απλως η απουσια μου (λιγες μερες) ωφειλεται στο οτι ειμαι μαθητης ακομα (18 χρονων παρα κατι ) και το διαβασμα δεν με αφηνει να αφιερωσω πολυ χρονο στο μπορντ!!Πιστευω μετα τις εξετασεις ...........
__________________
Ηλιας Β.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-04-03, 22:35
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

εεετσι - εεεεετσι !!!
αυτο μας ελειπε να λεγε τιποτα αλλο, .
Θα τον εσφαζε ο μπατζας!! :P :P
και αμα γλυτωνε θα περναγε απο τους υπολοιπους.Επειδη λοιπον επεδειξες διαγωγη συμφωνη με την αποψη μου,παιρνεις ως δωρο
το fryeri που ζητησες!! το αν πρεπει να το βαλεις η οχι ,λογω χωρου και ειδων,δε με αφορα !!
το χρεος μου να κανω....και τα υπολοιπα....
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-04-03, 23:23
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Αφου εισε τοσο καλο παλικαρι θα σου κανω κι εγο δορο, αν βεβεα το επιτρεπουν τα ιδοι τον ψαριων που εχεις μεσα, μια red top zebra εναμισι ετον θιλικο, τι λες να στην στιλο,με τον μπατζανακι μου Αυτο το ψαρι το αγαπαω ιδιετερα, αλλα διστιχος ζευγαρονει με ενα KINOTILAPIA AFRA που και αυτο το αγαπαω διοτι ειναι το προτο μου ψαρι και δεν ξερω τι να κανω. Προς το παρον την εχω απομονομενη στο ενυδρειο με τα τανγκανικα κι ετσι αποφευγω τα γενιτουρια. Θελω να πεσει σε καλα χερια αυτο το ψαρι.
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-04-03, 22:44
skorpion Ο χρήστης skorpion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2003
Περιοχή: Iλιον
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω πολυ batza για τα καλα σου λογια!!!
Τωρα οσον αφορα για το 'δωρακι' σου σ'ευχαριστω ,οταν θα ερθω κερκυρα τα λεμε !! :P :P :P


ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ! ! ! ! ! ! ! ! !
__________________
Ηλιας Β.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08480 seconds with 12 queries