Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα λαβυρινθόψαρα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-07-12, 23:25
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

ααα εχεις παει και συ εκει κατω....ωραια πρεπει να ειναι εκει.....τα ζηλευω αυτα τα μερη καμια φορα.....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-12, 23:28
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Τα φυτά αντέχουν άνετα 1 μέρα, ακόμη και αν δεν είναι μέσα στο νερό.. αρκεί ελάχιστο, για να έχουν υγρασία..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-12, 23:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα εχεις παει και συ εκει κατω....ωραια πρεπει να ειναι εκει.....τα ζηλευω αυτα τα μερη καμια φορα.....
εχω ζησει εκει πανω απο εναμισι χρονο σερι, και επι 5 χρονια ημουν περισσοτερο Ασια παρα Ελλαδα. Τελευταια πηγαινω πολυ πιο αραια και κυριως Ταιλανδη και Κινα αλλα ειναι η δουλεια μου τετοια που μπορει να βρεθω οπουδηποτε...
Για 15-20 μερες θα σ αρεσε, για παραπανω δε νομιζω...

Παράθεση:
Τα φυτά αντέχουν άνετα 1 μέρα, ακόμη και αν δεν είναι μέσα στο νερό.. αρκεί ελάχιστο, για να έχουν υγρασία..

Μακαρι να αντεξουν να δουμε τι καλο θα μας φερει...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-07-12, 13:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στα νερα που μετρησες αυτες τις τιμες βρηκες Betta splendens σαν κι αυτους που πουλανε στα πετσοπ ή εστω αγριους splendens ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-07-12, 17:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Betta με τις ουρες που ξερεις εννωειται οχι (ισως και να μην υπαρχουν καν στη φυση η κι αν υπαρχουν να ειναι πολυ σπανιοι) αλλα το αγριο ειδος ειναι πολυ διαδεδομενο, και φυσικα εχω βρει.
Βεβαια η λιμνουλα που αναφερω σε αυτο το ποστ δεν ξερω αν εχει μονομαχους αλλα σιγουρα εχει pearl gouramis και υποθετω πως ειναι φυσικος τους βιοτοπος και δε μεταφερθηκαν εκει απο καποιον.

Σου χω πει Σπυρο, οταν με ποιανει κι εχω χρονο να επισκευτω τετοια μερη ξερω να διαλεγω σωστους οδηγους (συνηθως ανθρωπους που ασχολουνται ακριβως με το να ποιανουν τετοια ψαρακια).
Στη NA Ασια δεν υπαρχουν τα pet shops με τον τροπο που τα γνωριζεις εδω, ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-07-12, 19:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τιο λεω γιατι ενα σαιτ που εμπιστευομαι και μελεταει τα αγρια ειδη betta δινει το αγριο Splendens pH 6-8, GH 5-19 στους βιοτοπους του
http://www.ibcbettas.org/smp/species/splendens.html

Ενω ενα Betta coccina ph 4-6, GH 0-4
http://www.ibcbettas.org/smp/species/coccina.html

Με μακριες ουρες splendens, σιγουρα δεν υπαρχει στη φυση, γιατι απλα δεν θα επιζουσε ετσι οπως ειναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-07-12, 19:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φιλε μου τα χουμε ξαναπει, εχω διαβασει φυσικα ενα σωρω θεματα σχετικα, ομως απο τη στιγμη που η πραγματικοτητα μο δειχνει ατι διαφορετικο, και μαλιστα παρα πολλες φορες και σε ολες τις εποχες (δυο ειναι βασικα) πως μπορω να δεχτω ολα αυτα οποιος κι αν τα εχει γραψει?

Αν δεν ημουν 100% σιγουρος για αυτα που λεω εννωειται δε θα τα διεδιδα, ειναι ψαρακι που το υπερ-αγαπαω και θεωρω οτι σαν ειδος του χρωσταμε παρα πολλα για τα δεινα που εχει περασει στα χερια μας, και μιλαω για splender κι οχι για καποιο αλλο ειδος betta.

Οπως εχω ξαναπει 8ρι υπαρχει στους ορυζωνες, για λιγο διαστημα οταν ξεκιναει η περιοδος των βροχων αλλα δεν κραταει για πολυ (δεν αποκλειεται να ειναι ενα peack μερικων ωρων η ισως ημερων) αλλα δεν γνωριζω αν επηρρεαζει ολο τον ορυζωνα, και επισεις εχω την ενυτυπωση πως αυτο συμβαινει απο τις βλακειες και τα σκουπιδια που παρασερνει η βροχη (εχε υπ οψη σου οτι οι Ασιατες καινε ολα τους τα σκουπιδια μεχρι και μπαταριες ...πλακα πλακα μη εχοντας αλλο τροπο να πεταξω καπου τα σκουπιδια μου οταν εμενα εκει κι εγω αυτο εκανα οπως ολοι, δεν υπαρχει δημος και σκουπιδιαρικα ουτε χωματερες... )

Και παλι για να ειμαστε οσο πιο σιγουροι μπορουμε οτι οι συνθηκες που του δινουμε του αρεσουν κι ολας λεω γυρω στο 6.4-6.5 που συμφωνουμε ολοι τελικα οτι ειναι ενα ph αποδεκτο αλλα οχι μακροχρονια εκθεση σε 7ρια η πολυ χειροτερα 8ρια
-------------------------
btw βλεπω στο link σου αναφερει πολλους βιοτοπους, μεχρι και Νοτιου Αμερικης -δε γνωριζα οτι υπαρχουν εκει betta splenders, για Ασια ηξερα- αλλα εκτος απο κατι γνωστα μεγαλα καναλια δεν αναφερει τιποτα για Ινδονησια, Φιλιππινες, Κινα (οκ στην Κινα ξερουμε πως μεταφερθηκαν, βοηθησαν οι συγχομπυστες σε αυτο, το θεμα ειναι πως εστω και με ανθρωπινη "βοηθεια" κατοικουν κι εκει), Μπαγκλαντες κτλ, κι ομως εκτος απο την Ταιλανδη που ειναι η "παραδοσιακη πατριδα του" ειναι πολυ πιο διαδεδομενοι στις Φιλιππινες απο οπουδηποτε αλλου μια και τους "ψαρευουν" ειτε για ενυδρεια (1%) ειτε για μαχες και στοιχηματα (99%)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 29-07-12 στις 19:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-08-12, 17:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Και τελικα μολις ηρθε μια σακουλιτσα με μια θαυμασια ακαθοριστη μαζα απο ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ φυτα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
για παπιες ξεκινησα σε βιοτοπο κατεληξα themosb Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 122 26-11-13 17:10
Nεο στησιμο και ιδεες για βιοτοπο.. platy Γλυκό νερό - Γενικά 1 19-05-11 13:28
Τι υλικα Foveras Αρχάριοι γλυκού νερού 22 15-01-10 17:27
ΥΛΙΚΑ SUMP orfanos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 29 31-01-09 12:11
υλικα για diy gleboukas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 26-07-07 15:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04500 seconds with 14 queries