Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 19-04-10, 07:29
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά, άστε τα φραπέ και τις μπύρες... υπάρχουν και άλλα πράγματα να κάνετε και να δείτε σε μια λίμνη. Έχει κανένας παρατηρήσει τη ζωή λίγα μέτρα μακριά από τη λίμνη σας? Υπάρχει περισσότερη ζωή εκεί απ' ότι στην ίδια τη λίμνη. Δεν είναι μόνο οι λιβελούλες...με το φραπεδάκι...εννοείται!
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 20-04-10, 11:19
κλαιρη καμπανη Ο χρήστης κλαιρη καμπανη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 3
Thumbs up

ελπιζω να καταφερω και εγω κατι τετοιο καποια μερα.....μπραβο πολυ ωραια δουλεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 20-04-10, 12:58
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κλαιρη καμπανη Εμφάνιση μηνυμάτων
ελπιζω να καταφερω και εγω κατι τετοιο καποια μερα.....μπραβο πολυ ωραια δουλεια!!
Κλαιρη ευχαριστω! Να ξερεις η αιτια που εκανα την λιμνη ηταν η Κρητη. Ζουσα στον Αγιο 10 χρονια λογο δουλειας. Και ερχομενος στη Βεροια μου λειπε το νερο και αναγκαστικα να κανω λιμνη!
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 29-04-10, 13:20
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

σημερα το πρωι που πηγα και ειδα την λιμνη μου ηταν καθαρη! γιατι; απο την μια μερα στην αλλη; Το πρασινο νερο αποχωρει!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0090.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  23,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 29-04-10, 14:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα το πρωι που πηγα και ειδα την λιμνη μου ηταν καθαρη! γιατι; απο την μια μερα στην αλλη; Το πρασινο νερο αποχωρει!
Συνήθως σε νέες λίμνες κάνει τον κύκλο της και αποχωρεί Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα σου εμφανιστεί ξανά, έτσι?

Όπως και να' χει, μετά και την επαναδραστηριοποίησή μου, θα ήθελα και εγώ να πω δυο κουβέντες, όσον αφορά τη λίμνη σου που έχεις κάνει.

Πρώτον, όπως είναι τη δεδομένη στιγμή, χρειάζεσαι άμεσα φίλτρο και μάλιστα βαρβάτο. Η δε κυκλοφορία του νερού σου είναι πολύ χαμηλή. Στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις πέρα το φίλτρο, μπορείς να το πράξεις, αλλά πρέπει συνάμα και να καλύψεις τουλάχιστον το 70-80% του νερού με φυτά. Είτε μιλάμε για νούφαρα, είτε για φυτά που θα καλύψουν τα περιτοιχώματα γύρω-γύρω. Αυτό που βλέπω όμως τώρα, είναι ότι δεν καλύπτεσαι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 29-04-10, 18:34
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

εχεις απολυτο δικαιο! θελω πολα φυτα! εχω βαλει και περιμενω πως και πως να μεγαλοσουν! Και αλλες φωτογραφειες με την κθαροτητα του νερου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0093.jpg
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  31,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0094.jpg
Εμφανίσεις:  379
Μέγεθος:  22,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0095.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  48,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0096.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  37,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0097.jpg
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  46,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0103.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  21,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0101.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  19,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0100.jpg
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  26,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0099.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  46,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0098.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  51,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 30-04-10, 06:54
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Μπράβο Αποστόλη. Σιγά σιγά ο παράδεισος σου μεγαλώνει και ομορφαίνει.
Το ότι το νερό άρχισε να καθαρίζει οφείλετε στην βιολογία που αναπτύσσεται στην λίμνη σου και στο ότι (την αφίσες ήσυχη).
¶ντε να δεις και καμιά γέννα από τα ψάρια σου……
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 30-04-10, 09:41
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Αποστόλη. Σιγά σιγά ο παράδεισος σου μεγαλώνει και ομορφαίνει.
Το ότι το νερό άρχισε να καθαρίζει οφείλετε στην βιολογία που αναπτύσσεται στην λίμνη σου και στο ότι (την αφίσες ήσυχη).
¶ντε να δεις και καμιά γέννα από τα ψάρια σου……
σημερα Γιαννο ειναι ποιο καθαρη! Φαινεται και το προτελευταιο επιπεδο της λιμνης!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0108.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  21,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 30-04-10, 12:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πω πω ομορφιες!!!
ζηλευω.....βρε παιδια να κανω μια ερωτηση.....
μια λιμνη οπως αυτη...ας πουμε οτι αφηνουμε κατα μερος το κατασκευαστικο κομματι.....
τι κοστος συντηρησης ενδεχεται να εχει?? ενα ευρος τιμων?? για νερο αποχλωριωση...δεη κ.τ.λ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 30-04-10, 14:45
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
πω πω ομορφιες!!!
ζηλευω.....βρε παιδια να κανω μια ερωτηση.....
μια λιμνη οπως αυτη...ας πουμε οτι αφηνουμε κατα μερος το κατασκευαστικο κομματι.....
τι κοστος συντηρησης ενδεχεται να εχει?? ενα ευρος τιμων?? για νερο αποχλωριωση...δεη κ.τ.λ.
Πανουλη και γω δε ξερω τι να σου πω Ειμαι ο μοναδικος που δεν εχω φυλτρα εχω μονο 2 αντλιες 5000 Lit την ωρα απο 65watt η μια, αρα σε ρευμα τιποτα! αποχλωριωση δεν κανω γιατι πλεον το νερο που συμπληρωνω ειναι ελαχιστο καθε βδομαδα ωστε και χλωριο να εχει ειναι τοσο μικρη η ποσοτητα που δεν μου κανει κακο! Εχω βαλει πολλα φυτα που περιμενω πως και πως να μου μεγαλοσουν! Αλλα μην ξεχνας οτι η δικη μου λιμνη ειναι τοσο μεγαλη με βαθος στο τελευτεο επιπεδο 1,70 με 1,80 που τι αλγες και τετοια παρασιτα να επιβιωσουν! To νερο εκει ειναι ακομα πολυ κρυο! και σκοτονει τα παντα εκτος απο τα ψαρακια μου. Ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι στο σημειο που την εχω φυσαει παρα πολυ, με αποτελεσμα το νερο να αξυγονονετε απιστευτα καλα! Ασε που αυτο με βοιθαει να την καθαριζω ποιο ευκολα απο φυλα και σκονες, ολα μου τα παει σε μια μερια Παντος αν ελεγα να τη στηριξω με μηχανικα μεσα το κοστος θα ηταν πολυ βαρι!!! Παντος ως τωρα τα παει πολυ καλα και η εορουμενη αλγη εξαφανιστηκε σιγα-σιγα, του χρονου τωρα αν δω τα ζορια θα κανω μια προλιμνη που θα χει μονο φυτα το νερο δε θα φαινετε να φανταστεις και αυτο θα ειναι και το φυλτρο μου! Να παρακτω εβγαλα φωτο πριν απο μιση ωρα και οσο παει και καθαριζει!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0122.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  51,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0121.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  45,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0119.jpg
Εμφανίσεις:  310
Μέγεθος:  19,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0118.jpg
Εμφανίσεις:  389
Μέγεθος:  50,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0116.jpg
Εμφανίσεις:  320
Μέγεθος:  39,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0115.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  17,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 01-05-10, 17:14
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αποστόλη δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το νερό σου δεν μου φαίνεται καθαρό.
Φύτεψε όσο ποιο πολλά φυτά μπορείς και άσε την φύση να κάνει την δουλεία της.

Τα φίλτρα πάντα βοηθάνε στην βιολογία του νερού. Ο λόγος που τα βάζουμε είναι επειδή θέλουμε να έχουμε πολύ ποιο περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει αν έχουμε.


Για να έχεις μια ποιο σωστή εικόνα αν το νερό είναι καθαρό πάρε 2 ποτήρια γυάλινα. Γέμισε το ένα με καθαρό νερό βρύσης και το άλλο από την λίμνη σου. Σύγκρινε το χρώμα.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 01-05-10, 18:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φίλτρα πάντα βοηθάνε στην βιολογία του νερού. Ο λόγος που τα βάζουμε είναι επειδή θέλουμε να έχουμε πολύ ποιο περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει αν έχουμε.


Αυτό ακριβώς. Μπορεί βέβαια να δημιουργήσουμε μια λίμνη, αποφεύγοντας οποιανδήποτε τεχνητή φίλτρανση, αλλά...

Συνήθως όμως σε αυτές τις λίμνες βρίσκουμε πληθώρα φυτών σε όλα τα μήκη, πλάτη, βάθη της λίμνης, αποκλείοντας σημαντική ηλιακή ακτινοβολία.

Έχουμε πολύ μεγάλη κυκλοφορία νερού.

Η ποσότητα και τα είδη ψαριών είναι πάντα ελεγμένα (αν υπάρχουν).

Επιτρέπουμε στη φύση να επιδράσει όπως αυτή γνωρίζει, ανάλογα πάντα να την πανίδα της περιοχής.

Οι λίμνες αυτές ονομάζονται (wild life ponds).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 01-05-10, 19:02
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 01-05-10, 19:13
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία στο ερώτημα σου. Η χαμηλότερη θερμοκρασία που μέτρησα στην λίμνη μου ήταν +6
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 01-05-10, 20:01
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????
φιλε μου γιαυτο την εκανα και 1,80! Τωρα κιτα την λιμνη την εκανα νοεμβρη περασε ενα χυμωνα χωρις προβλημα παρολο που ειχαμε και καποια μειον! Την αντλια δε την εκλεισα για να εχω αναταρξη του νερου.Παρατηρησα οτι τα ψαρια την μερα δε κουνιοταν καν ενω το βραδυ κοβαν βολτες, παντα στο πυθμενα της! Τωρα ενας φιλος μου εχει λιμνη στο βουνο με υψομετρο περιπου 600 μετρα εκει ο χυμωνας ειναι βαρεις αλλα δεν εχει ουτε αυτος καποιο προβλημα παρολο που δεν εχει καμια αντλια για αναταραξη του νερου και το βαθος της 1,50 μετρο
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 01-05-10, 20:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????
H απάντηση στο ερώτημα σου βρίσκεται στην υποδομή. Γίνεται όμως, γιατί υπάρχουν κάτοχοι λιμνών σε χώρες που συναντούν ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες. Χοντρικώς υπολογίζεις ότι κάθε 10 εκ. βάθους, έχεις +1 βαθμό κελσίου. Το πιο βαθύ σημείο έχει την υψηλότερη θερμοκρασία (παράδοξο του νερού).

Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάνεις το βάθος και σε επέκταση την επιφάνεια των τοιχωμάτων της λίμνης φίλους σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 01-05-10, 20:46
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Γιαννο και Βασιλη αυτο το εκανα με το ποτηρι και το κανω συχνα. Το νερο ειναι καθαρο και για αυτο μου εκανε και εντυπωση πως ειναι δυνατον να ειναι καθαρο και να ειναι πρασινο Τελικα παρατηρησα οτι τωρα που καθαρισε απο την εορουμενη αλγη στα πανο επιπεδα, που αυτα φτανουν σε βαθος μεχρι και 70 εκατοστα φαινοντε τα παντα! Απο κει και κατω δεν ειναι τοσο καθαρο η ετσι νομιζω. Τελικα διαπιστωσα οτι εχω μεγαλο βαθος και ειναι φυσικο να δειχνει ετσι! Δηλαδη και καλο φυλτρο να βαλω η και παρα πολα φυτα τον πατο δε θα τον βλεπω απο δω και περα λογο βαθους! εδω σε πισινες πας που ειναι ολοκαθαρα τα νερα και οταν το βαθος αρχιζει και ξεπερνα τα 1,80 αρχιζουν και τα πλακακια να μην καθοριζοντε σωστα!
Τωρα θελω να μου πειτε αν καποιος απο εσας ξερει αυτο το φυτο το βρηκα στη πρωτομαγια σημερα σε ποταμακι μερικα ηταν σε βαθος και αλλα οχι!
Υ.Σ τωρα που σας γραφω αυτα μου ηρθε η σκεψη οτι τελικα ολα ειναι μια παρατηρηση και απο κει που ημουν ασχετος σιγα σιγα κατι κανω Και κατι αλλο που σκεφτηκα μετα απο καποιες λιμνες που ειδα απο κοντα ειναι οτι καθε μια ειναι και μοναδικη!!!! Στο νερο, στα φυτα, αν εχει βαθος η οχι, αν εχεισ πλατος πολυ η λιγο, αν φυσαει η οχι, αν το κλιμα ειναι υγρο η ξηρο, ακομα και η συσταση των πετροματων που βαζεις μεσα της πεζουν απιστευτο ρολο! Π.Χ στην αριδαια εχει λιμνουλες που παρολο τα νερα ειναι στασιμα ειναι και καθαρα! Αλλα γιατί; Γιατι τα πετροματα που εχει ειναι απο ενα ειδος που μιαζει σε ανθρακα και σε καποια αλλα σαν παγομενη λαβα! αυτο ισως κανει και αυτη τι λιμνουλα καθαρη! Τωρα θα δω; Εχω βαλει πετρες απο αυτην την περιοχη στην λιμνη μου και θα σας πω! Παντως γουσταρω πολυ το θεμα λιμνη παρατηρης πραγματα απιστευτα!!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0123.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  50,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0124.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  95,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 01-05-10, 21:57
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννο και Βασιλη αυτο το εκανα με το ποτηρι και το κανω συχνα. Το νερο ειναι καθαρο και για αυτο μου εκανε και εντυπωση πως ειναι δυνατον να ειναι καθαρο και να ειναι πρασινο Τελικα παρατηρησα οτι τωρα που καθαρισε απο την εορουμενη αλγη στα πανο επιπεδα, που αυτα φτανουν σε βαθος μεχρι και 70 εκατοστα φαινοντε τα παντα! Απο κει και κατω δεν ειναι τοσο καθαρο η ετσι νομιζω. Τελικα διαπιστωσα οτι εχω μεγαλο βαθος και ειναι φυσικο να δειχνει ετσι! Δηλαδη και καλο φυλτρο να βαλω η και παρα πολα φυτα τον πατο δε θα τον βλεπω απο δω και περα λογο βαθους! εδω σε πισινες πας που ειναι ολοκαθαρα τα νερα και οταν το βαθος αρχιζει και ξεπερνα τα 1,80 αρχιζουν και τα πλακακια να μην καθοριζοντε σωστα!
Τωρα θελω να μου πειτε αν καποιος απο εσας ξερει αυτο το φυτο το βρηκα στη πρωτομαγια σημερα σε ποταμακι μερικα ηταν σε βαθος και αλλα οχι!
Υ.Σ τωρα που σας γραφω αυτα μου ηρθε η σκεψη οτι τελικα ολα ειναι μια παρατηρηση και απο κει που ημουν ασχετος σιγα σιγα κατι κανω Και κατι αλλο που σκεφτηκα μετα απο καποιες λιμνες που ειδα απο κοντα ειναι οτι καθε μια ειναι και μοναδικη!!!! Στο νερο, στα φυτα, αν εχει βαθος η οχι, αν εχεισ πλατος πολυ η λιγο, αν φυσαει η οχι, αν το κλιμα ειναι υγρο η ξηρο, ακομα και η συσταση των πετροματων που βαζεις μεσα της πεζουν απιστευτο ρολο! Π.Χ στην αριδαια εχει λιμνουλες που παρολο τα νερα ειναι στασιμα ειναι και καθαρα! Αλλα γιατί; Γιατι τα πετροματα που εχει ειναι απο ενα ειδος που μιαζει σε ανθρακα και σε καποια αλλα σαν παγομενη λαβα! αυτο ισως κανει και αυτη τι λιμνουλα καθαρη! Τωρα θα δω; Εχω βαλει πετρες απο αυτην την περιοχη στην λιμνη μου και θα σας πω! Παντως γουσταρω πολυ το θεμα λιμνη παρατηρης πραγματα απιστευτα!!!!!

Αφού έκανες το τεστ με τα ποτήρια τότε οι φωτογραφίες αδικούν την καθαρότητα του νερού σου.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο για τα πετρώματα. Και εγώ είμαι της γνώμης ότι οτιδήποτε πορώδες που βρίσκεται στην λίμνη λειτουργεί σαν φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 03-05-10, 08:45
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????
Εδώ Δράμα και δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με μερικά τροπικά φυτά!!! Πιάνει πάγο από πάνω η επιφάνεια, τα ψάρια φυσικά μισοπέφτουν σε χειμέρια νάρκη, τα υπέργεια τμήματα των φυτών καταστρέφονται και ο κύκλος ξαναρχίζει με τις πρώτες ζέστες. Η valisneria και η egeria densa δεν καταστρέφονται, κάθε χρόνο ξαναβγαίνουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Τωρα θελω να μου πειτε αν καποιος απο εσας ξερει αυτο το φυτο το βρηκα στη πρωτομαγια σημερα σε ποταμακι μερικα ηταν σε βαθος και αλλα οχι!
....
πολυκόμπι στην λιμνούλα;;; γιατί όχι! πολύ καλή ιδέα! Είναι το Equisetum arvense
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 03-05-10, 09:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυκόμπι στην λιμνούλα;;; γιατί όχι! πολύ καλή ιδέα! Είναι το Equisetum arvense
Πολυκόμπι εκεί... (ευχαριστούμε για την ονομασία του φυτού στην περιοχή σας. Ομολογουμένως, πολύ εύστοχη....).
Ιππουρίδες στην πιο επίσημη γλώσσα...!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 03-05-10, 10:00
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ιππουρίδες .... νομίζω άλλο φυτό λέμε ιππουρίδες, αλλά δεν επιμένω! Έχουμε και διαφορές από περιοχή σε περιοχή!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 03-05-10, 12:14
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ Δράμα και δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με μερικά τροπικά φυτά!!! Πιάνει πάγο από πάνω η επιφάνεια, τα ψάρια φυσικά μισοπέφτουν σε χειμέρια νάρκη, τα υπέργεια τμήματα των φυτών καταστρέφονται και ο κύκλος ξαναρχίζει με τις πρώτες ζέστες. Η valisneria και η egeria densa δεν καταστρέφονται, κάθε χρόνο ξαναβγαίνουν.


πολυκόμπι στην λιμνούλα;;; γιατί όχι! πολύ καλή ιδέα! Είναι το Equisetum arvense
loysi ποσω ζει! το χυμωνα το κλαδευω; η μαζαιβω σπορους;
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 04-05-10, 09:30
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Είναι ένα σκέτο κλαδί που μοιάζει με κλαδί πεύκου. Αν φουντώσει πολύ και ενοχλεί κάπου απλά κόψε το κομμάτι που δεν θέλεις. Δεν καταστρέφετε το υπόλοιπο φυτό.

Είναι ετήσιο, τουλάχιστον όσο αφορά το υπέργειο τμήμα. Το χειμώνα χάνετε και ξαναβγαίνει την άνοιξη, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει από σπόρους ή από την ρίζα. Θα δω και θα σου πω.
-------------------------
Ναι, τελικά πολλαπλασιάζετε με σπόρους. Αν δεν μπορέσεις να τους μαζέψεις δεν υπάρχει πρόβλημα θα ξαναβρείς στην φύση σε υπερβολικές ποσότητες!

Βασίλη είχες δίκιο το λένε Ιππουρίδα, αλογοουρά ( ίδιο το νόημα ), κοντυλόχορτο, πολυτριχιά, πολυκόνδυλο ... μεγάλο "κεφάλαιο" στα βότανα, γι' αυτό έχει πολλά ονόματα!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucy : 04-05-10 στις 09:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 04-05-10, 11:11
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ένα σκέτο κλαδί που μοιάζει με κλαδί πεύκου. Αν φουντώσει πολύ και ενοχλεί κάπου απλά κόψε το κομμάτι που δεν θέλεις. Δεν καταστρέφετε το υπόλοιπο φυτό.

Είναι ετήσιο, τουλάχιστον όσο αφορά το υπέργειο τμήμα. Το χειμώνα χάνετε και ξαναβγαίνει την άνοιξη, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει από σπόρους ή από την ρίζα. Θα δω και θα σου πω.
-------------------------
Ναι, τελικά πολλαπλασιάζετε με σπόρους. Αν δεν μπορέσεις να τους μαζέψεις δεν υπάρχει πρόβλημα θα ξαναβρείς στην φύση σε υπερβολικές ποσότητες!

Βασίλη είχες δίκιο το λένε Ιππουρίδα, αλογοουρά ( ίδιο το νόημα ), κοντυλόχορτο, πολυτριχιά, πολυκόνδυλο ... μεγάλο "κεφάλαιο" στα βότανα, γι' αυτό έχει πολλά ονόματα!
ευχαριστω loysaki!!! ποτε θα ερθεις
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 04-05-10, 11:39
μιχαλος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ωραια δουλεια δικε μου...
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 04-05-10, 17:02
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω loysaki!!! ποτε θα ερθεις
¶γνωσται αι βουλαί των χρημάτων μου και των εργασιών μου! Αλλιώς εγώ ξεκινούσα και την ερχόμενη Κυριακή!!!

(πως γίνεται όλοι να με λένε Λουσάκι δεν μπορώ να καταλάβω! Και μάλιστα άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους!!! Μόνο -ακι δεν είμαι, μάλλον κάτι σε ... -αρα )
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 04-05-10, 18:00
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων

(πως γίνεται όλοι να με λένε Λουσάκι δεν μπορώ να καταλάβω! Και μάλιστα άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους!!! Μόνο -ακι δεν είμαι, μάλλον κάτι σε ... -αρα )
Την ξέρω αυτή την απάντηση

Επειδή είσαι πάντα πρόθυμη να βοηθήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 04-05-10, 21:27
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μιχαλος Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια δουλεια δικε μου...
ευχαριστω Μιχαλε! αγαπω πολυ την Κρητη!!!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
¶γνωσται αι βουλαί των χρημάτων μου και των εργασιών μου! Αλλιώς εγώ ξεκινούσα και την ερχόμενη Κυριακή!!!

(πως γίνεται όλοι να με λένε Λουσάκι δεν μπορώ να καταλάβω! Και μάλιστα άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους!!! Μόνο -ακι δεν είμαι, μάλλον κάτι σε ... -αρα )
Να σου πω εγω γιατι σε λενε ετσι! Γιατι εισαι συναισθηματικο ατομο δε δινεις σημασια στην υλη! Εχεις υπομονη! Εισαι συνεργασιμη! Αγαπας την οικογενεια και τους φιλους σου! Και το ποιο συμαντικο ειναι οτι τα προβληματα τους τα κανεις και δικα σου! Αλλα απο την αλλη εχεις γρηγορη σκεψη! θελεις ελευθερια! Σου αρεσουν οι αλαγες εισαι και επαναστατρια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apostolis veroia : 04-05-10 στις 21:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 04-05-10, 22:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα μπορουσα να εχω και εγω ενα ψυχολογικο προφιλ?? σε πμ παρακαλω...
λουσΑΚΙ....σε πηρανε χαμπαρι!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 04-05-10, 22:23
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπορουσα να εχω και εγω ενα ψυχολογικο προφιλ?? σε πμ παρακαλω...
λουσΑΚΙ....σε πηρανε χαμπαρι!!!!
Πανος ο μεγαλος! Ετσι θελεις να σε βλεπουν! Εχεις ισχυρη θεληση! Ξεκινας πολλα πραγματα μαζι γιαυτο και δε προλαβαινεις! Σου αρεσει η ανεξαρτησια! Ενθουσιασμος και φαντασια μεγαλη! Σε αγαπαν γιατι εισαι αισιοδοξος και εχεις πολυ κεφι στην παρεα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρωτες μετρησεις Πάνος Αρχάριοι γλυκού νερού 6 19-02-08 23:22
Οι πρωτες μου μετρησεις taicom Αρχάριοι γλυκού νερού 17 31-01-08 22:57
Οι πρωτες μου Αφρικανες fish_bill Malawi 27 25-01-08 13:37
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ-1 wodan Γλυκό νερό - Γενικά 23 19-07-04 17:26
S.O.S ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡO kassianhv Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 05-11-03 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10522 seconds with 14 queries