Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-11, 23:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Talking το νεο καπακι για το νεο 160λιτρο.επιτελους τελος!

ανοιγω νεο θεμα για το καμαρι μου,μου εβγαλε την πιστη αλλα το τελειωσα σημερα.(εκτος απο κανα δυο λεπτομερειες )
λοιπον προκειται για καπακι που μπαινει στο 160λιτρο μου 100χ40χ40 και ειναι diy κατασκευη οπως καταλαβατε.
τα υλικα που χρησιμοποιησα ητανε αλουμινιο για το "τελαρο" γυρω γυρω και βακελιτης για το καπακι.διαλεξα το βακελιτη γιατι αποσο διαβασα εχει καποια καλυτερα χαρακτηριστικα απτο πλεξιγκλας σαν υλικο(και θερμικα και μηχανικα) και ηθελα να αποφυγω το πλεξι μιας και ο φιλος klipitiklopos που το χρησιμοποιησε ειχε προβληματα με σκεβρωματα.ειχα σκεφτει να το κανω ολο αλουμινιο αλα εβγαινε πολυ ακριβο.μονο για το πανω μερος στις διαστασεις που το ηθελα μου ειπανε κανα 70αρι ευρω.ετσι εβαλα βακελιτη 4mm.μεχρι στιγμης δεν το εχω μετανιωσει.θα δειξει.

εχει μπει ο STC-1000 κινεζικος controller πανω και δυο 12αρια ανεμιστηρακια για ψυξη.ο κοντρολερ μπηκε αφου κοπηκε παραθυρο στο αλουμινιο και μπηκε μεσα σε στεγανο κουτι που κοπηκε και ξαναστεγανοποιηθηκε.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
τα χερουλια αγοραστηκανε απο καταστημα στην αθηνας και οι μεντεσεδες marine ανοξειδωτοι απο πρακτικερ.επισης ολες οι βιδες κ παξιμαδια κτλπ ανοξειδωτα απο καταστημα στη σπ.πατση.η τρελλη συμπτωση ητανε οτι πηγαινα για βιδες μικροτερες,3χ10 και δε βρηκα ανοξειδωτες και πηρα 4χ16. Ε λοιπον οπου χρειαστηκα βιδα αυτες κατσανε γαντι!μεχρι και στα χερουλια!δεν το περιμενασυνολο χρειαστηκα καμια 130αρια βιδες μαζι με τις απωλειες.

τα φωτα ειναι δυο λαμπες 30w τ8 με το φωτιστικο τους.δυστηχως δε μπορουσα να χαλασω αλλα λεφτα για φωτιστικο τ5,ενω θα το προτιμουσα.θα δειξει στο μελον,μπορει να μπορεσω να το αλλαξω.προς το παρον νομιζω αυτο θα με καλυψει με τα ευκολα φυτα μου.

Uploaded with ImageShack.us

το πανω μερος του καπακιου( ο βακελιτης) με παιδεψε λιγο γιατι δε μπορουσα να το βαψω σωστα,για καποιο λογο τα σπρευ που χρησιμοποιουσα δεν καθοντουσαν σωστα πανω του και δεν ημουν πολυ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα.τελικα κατεληξα να το ντυσω με αυτοκολλητο βινυλιου το οποιο μου ηρθε πολυ φθηνα σε καταστημα στην ακρωτηριου στη δαφνη.με 6 ευρω(αυτοκολλητο και εργασια) σε 5 λεπτα καθαρισα(ας ειναι καλα η πρεσσα) κιεγω καθομουνα και παιδευομουνα.το παληκαρι που το εβαλε μου ειπε οτι τα αυτοκολλητα αυτα εχουν αντοχη εφταετιας για εξωτερικη χρηση.οποτε λογικα δε θα υπαρχει προβλημα.

Uploaded with ImageShack.us

τελος,μπηκε προφιλ αλουμινιου στο κατω μερος για να προστατευει λιγο τις γωνιες και να φαινεται πιο ομορφο.με το που μπηκανε αυτα μου φανηκε πως εδειξε αμεσως το ενυδρειο.
και ιδου το τελικο αποτελεσμα.

Uploaded with ImageShack.us

αυτο που απομενει ειναι καποια στιγμη να παω τα αλουμινια(βγαινουνε ευκολα) για τριψιμο.βρηκα εναν τυπο που κανει επινικελωσεις κλπ που μπορει να το τριψει και να γινει ματ.μου εδειξε ενα δειγμα και μου αρεσε πολυ.μενει να παω να μαθω ποσο θα κοστισει και θα τα παω αλλα αυτο μπορει να γινει και αργοτερα.
το αλλο που μενει ειναι να μπει ενα φυσακι θυληκο στο ενα καλλωδιο που βγαινει απτον κοντρολερ κι ειμαι ετοιμος να αρχισω το στησιμο-μετακομιση απτο μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-11, 23:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μπραβο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-11, 23:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νασαι καλα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τελος και το 45αρι Δημητρης89 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 28 06-01-10 02:27
γκαπακια τελος :-( Dimi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 20-03-08 13:46
CO2 - Τελος maikl Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 29-02-08 22:00
Eνα τελος στα σαλιγκαρια!! Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 27-08-07 10:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03717 seconds with 15 queries