Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 02-10-06, 18:04
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
βρε Στράτο, μου φαίνεται δεν διαφωνείς επειδή διαφωνείς αλλά διαφωνείς για να διαφωνείς! οι κτηνίατροι δεν έχουν ιδέα για τα χαρακτηριστικά μιάς ράτσας??? έχεις ιδέα τι σεμινάρια κάνουν και πόσο διάβασμα ρίχνουν μόνο γι'αυτά? τέλος πάντων, τι να πω άλλο, εγώ έχω διαβάσει αρκετά, έχω ρωτήσει κτηνίατρους, έχω δει πολλά περιστατικά, η κοπέλα μου είναι στο 3ο έτος κτηνιατρικής και τα'χει φρέσκα τώρα αυτά κι γι'αυτό πίστευα οτι έχω λόγο να γράψω κάποια πράγματα, από κει και πέρα ο καθένας κάτι ότι νομίζει. άλλωστε δεν είναι και πολύ αποτελεσματικό να ψάχνεις γνώσεις για σκύλους σε ένα φόρουμ εξειδηκευμένο για ψάρια και ενυδρεία
Δεν διαφωνω για να διαφωνησω οπως λες.Σου ξαναειπα δεν εχω κατι με σενα. Τωρα οσο για διαφορα κτηνιατρου εκπαιδευτη ειναι απλη. Ο κτηνιατρος διαβαζει και αποκταει πειρα απο γνωσεις αλλων (θεωρητικός). Ο εκπαιδευτής αποκταει πειρα απο τα ιδια τα ζωα( πρακτηκος).Προσπαθει να μπει στην ψυχολογια του σκυλου για να μαθει τον χαρακτηρα του και να μπορεσει να τον εκπαιδευσει.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 03-10-06, 09:21
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Η καλύτερη πηγή πληροφόρησης για κάποια ράτσα είναι να βρούμε ένα καλό και αξιόπιστο εκτροφείο. Είναι οι άνθρωποι που έχουν αφιερώσει όλη τους τη ζωή για μια και μόνο ράτσα και οι γνώσεις τους πάνω σε αυτή δεν μπορούν να συγκριθούν με κανένα κτηνίατρο και με κανένα εκπαιδευτή, χωρίς να υποτιμώ τις γνώσεις και αυτών.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 03-10-06, 10:22
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Η καλυτερη επιλογη σκυλου ειναι η ΓΑΤΑ!!!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 03-10-06, 10:23
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Η καλυτερη επιλογη σκυλου ειναι η ΓΑΤΑ!!!!!!
...φτανει...φτανει.......δεν μπορω αλλο .θα τα κανω πανω μου.....χαχαχαχαχαχαχαχαχα...η γατα........χαχαχαχαχαχαχαχα.......: smt005:s mt037.αρε παλιοπρυτανη.....εγραψες παλι.....
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 03-10-06, 11:55
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  54BD0097.jpg
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  75,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  050320_161545.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  48,8 KB  
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 03-10-06, 11:59
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

πωπω..κουκλα η γατουλα σου!!!

φτου φτου...
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 03-10-06, 13:55
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21
Η καλύτερη πηγή πληροφόρησης για κάποια ράτσα είναι να βρούμε ένα καλό και αξιόπιστο εκτροφείο. Είναι οι άνθρωποι που έχουν αφιερώσει όλη τους τη ζωή για μια και μόνο ράτσα και οι γνώσεις τους πάνω σε αυτή δεν μπορούν να συγκριθούν με κανένα κτηνίατρο και με κανένα εκπαιδευτή, χωρίς να υποτιμώ τις γνώσεις και αυτών.
Παρα πολυ σωστο και αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 03-10-06, 20:37
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Tι γλυκουλικο σκυλακι ειναι αυτο βρε Pritani!!!
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 04-10-06, 11:13
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

ειχα κ εγω ενα τετοιο...σκυλακι παλια!!
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 04-10-06, 17:51
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

και ειναι και καλος φυλακας......... Απλα ζηλευει πολυ τις γυναικες........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 21-12-06, 13:26
ater Ο χρήστης ater δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Διαβασα της 2 απο τις 4 σελιδες του post και πραγματικα μου κανει εντυπωση πως ανθρωποι που προσεχουν και αγαπουν ζωα με τα οποια η επικοινωνια ειναι πολυ περιορισμενη (ψαρια) εχουν αποψη για ρατσες οπως τα pit bull, rottwailer, οι οποιες δυστηχως εχουν πεσει τις περισοτερες φορες σε εντελως ανικανους ιδιοκτητες οι οποιοι αγορασαν τις ρατσες αφτες σαν αποτελεσμα της ξενοφοβιας που μας εχουν περασει απο τα μιντια (οποτε τα παρατησαν σε αυλες, ταρατσες η σε αυθαιρετα στη Λουτσα κτλ να τρεφοντε με 3ης διαλογης ξηρα τροφη και να εχουν επαφη με κοσμο φιλικο προς αφτα( μια φορα την εβδομαδα)η ενναλακτικα για να τα χρισιμοποιησουν σαν προεκταση του (αμφιβολου) ανδρισμου τους κανοντας επιδειξη σε παρκα και πλατειες βαζοντας τα να μαλωνουν μεταξη τους η να σκοτωνουν αδεσποτα..... και απο πανω φιλοζωοι οπως εδω επηρεασμενοι απο τα μιντια (ξανα) αλλα κι απο γνωστους τα καταδικαζουν...


Ρs:μπορει να ακουγμε απολυτοσ αλλα μετα απο 6 χρονια συμβιωσης με 2 rottwailers και 2 pit bull σε σπιτι (οχι εξοχικο και χωρις αυλη στο κεντρο της αθηνας ) εχω πολυ διαφορετικα δειγματα γραφης απο τις εν λογω ρατσες πχ, οι αιμοσταγης μου δολοφονοι(και οι 4 φοβουνται τις γατες κατι που τους εμαθα εγω για να μην εχω προβληματα στις βολτες,)
__________________
The Only Cure for Life is Death......
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 21-12-06, 13:44
Το avatar του χρήστη TaitO
TaitO Ο χρήστης TaitO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzimakos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ποτε καταφερω τη συζυγο να συμφωνησει, καποια στιγμη σκεφτομαι ροτβάϊλερ
Ο ποιο τέλειος σκύλος του Κόσμουυυυυυυυυυ
Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο άλλο σκύλο ποιο τέλειο από ένα ροτβαιλερ...



ater να φοβούνται τις γάτες?
Έλεος ρε... τα κατέστρεψες τα σκυλάκια....
__________________




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 27-12-06 στις 11:47
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 21-12-06, 14:45
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TaitO Εμφάνιση μηνυμάτων
ater να φοβούνται τις γάτες?
Έλεος ρε... τα κατέστρεψες τα σκυλάκια....
Γιατί εσύ δεν εκπαιδεύεις τα πιρανχας σου να φοβούνται τα νέον???

Ή νομίζεις ότι δεν το ξέρουμε??
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 21-12-06, 14:47
ater Ο χρήστης ater δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

exeis dokimasei na vgaleis volta 2 rotti 55-60 kila ekasto, kai dio pitbull apo kammia 25 aria kila pou perpatane kathimerina 5 xlm kai parapano, kai na dune mia gata ke na apofasisun epidi den tin fovunte na pane na tin "paroun"?kalitera lipon an fovunte tis gates ke na adipathun tus mpatsus para to anapodo
__________________
The Only Cure for Life is Death......
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 21-12-06, 15:02
Το avatar του χρήστη TaitO
TaitO Ο χρήστης TaitO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Zorba ... χαχαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ater

Όταν αποφασίσεις να πάρεις τέτοιο σκυλί αποφασίζεις να το στειλεις και για εκπαίδευση εννοείτε... απλώς εννοείτε ....
Και μετά ούτε γάτες θα δίνει σημασία ούτε τπτ , παρα μόνο αυτά που θα του λες φυσικά...
Και κάτι που ξέχασα να σου πω..
Αν έμενα σε πολυκατοικία ή σε μέρος που δεν έχει χώρο για την κατοικία του συγκεκριμένου σκυλιού, δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρω γιατί το μόνο που θα κατάφερνα είναι να το ταλαιπωρούσα...

ΥΓ. Μικρός χώρος = ταλαιπωρία (ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΡΑΤΣΑ) και δεν νομίζω να υπάρχει κάποια περαιτέρω εξήγηση επί του θέματος..όπως φτιάχνει άλλο χαρακτήρα κλπ :Ρ (το λέω για να μην ανοίξουμε κανα θέμα άσχετο τώρα).

Φιλικά πάντα Στελάρας...
__________________



Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 21-12-06, 15:30
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ater Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα της 2 απο τις 4 σελιδες του post και πραγματικα μου κανει εντυπωση πως ανθρωποι που προσεχουν και αγαπουν ζωα με τα οποια η επικοινωνια ειναι πολυ περιορισμενη (ψαρια) εχουν αποψη για ρατσες οπως τα pit bull, rottwailer, οι οποιες δυστηχως εχουν πεσει τις περισοτερες φορες σε εντελως ανικανους ιδιοκτητες οι οποιοι αγορασαν τις ρατσες αφτες σαν αποτελεσμα της ξενοφοβιας που μας εχουν περασει απο τα μιντια (οποτε τα παρατησαν σε αυλες, ταρατσες η σε αυθαιρετα στη Λουτσα κτλ να τρεφοντε με 3ης διαλογης ξηρα τροφη και να εχουν επαφη με κοσμο φιλικο προς αφτα( μια φορα την εβδομαδα)η ενναλακτικα για να τα χρισιμοποιησουν σαν προεκταση του (αμφιβολου) ανδρισμου τους κανοντας επιδειξη σε παρκα και πλατειες βαζοντας τα να μαλωνουν μεταξη τους η να σκοτωνουν αδεσποτα..... και απο πανω φιλοζωοι οπως εδω επηρεασμενοι απο τα μιντια (ξανα) αλλα κι απο γνωστους τα καταδικαζουν...


Ρs:μπορει να ακουγμε απολυτοσ αλλα μετα απο 6 χρονια συμβιωσης με 2 rottwailers και 2 pit bull σε σπιτι (οχι εξοχικο και χωρις αυλη στο κεντρο της αθηνας ) εχω πολυ διαφορετικα δειγματα γραφης απο τις εν λογω ρατσες πχ, οι αιμοσταγης μου δολοφονοι(και οι 4 φοβουνται τις γατες κατι που τους εμαθα εγω για να μην εχω προβληματα στις βολτες,)
Αγαπητέ φίλε ater…
Το γεγονός ότι εδώ είναι ένα χώρος όπου το αντικείμενο έχει να κάνει με ενυδρεία και ψάρια, δεν συνεπάγεται ότι τα μέλη του, δεν έχουν και κάποια αλλά ζώα, όπως κάποιο σκύλο, πόσο μάλλον, το να μην έχουν άποψη για κάποιες ράτσες.
Δεν είναι απαραίτητο ούτε ιδιοκτήτης να είναι κάποιος αλλά ούτε και να έχει ενημερωθεί για κάποια ράτσα για να εκφράσει την άποψή του. Αρκούν κάποιες εμπειρίες προσωπικές ή γνωστών. Δεν είναι σίγουρο ότι η άποψη θα είναι και σωστή, αλλά θα είναι άποψη και πρέπει να τη σεβόμαστε. Αν πιστεύουμε ότι είναι λάθος το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να πούμε τη δική μας και να προσπαθήσουμε να την τεκμηριώσουμε έτσι ώστε να πείθει.
Το γεγονός ότι εσύ είσαι ιδιοκτήτης 2 pitbull και 2 rottwailer τα οποία φοβούνται τις γάτες σημαίνει ότι είναι και αντιπροσωπευτικά δείγματα τις ράτσας τους? Προφανώς όχι, όπως δεν είναι και ο δικός μου γερμανικός ποιμενικός αντιπροσωπευτικό δείγμα τις δικής του.

Φιλικά Δημήτρης

Υ.Γ. δεν έχω τίποτα εναντίων των pitbull και rottwailer
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 21-12-06, 16:33
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ξύνουμε πληγές πάλι ,
λοιπον, εγώ ότι είπα για τα ροτβάιλερ είναι επειδή ΟΛΑ τα ροτβάιλερ που έχω "γνωρίσει" μέχρι τώρα ήταν όπως τα περιέγραψα και αναγκάστηκα να ρωτήσω και κτηνίατρο και μάλιστα πολύ καλό και μου είπε πως λίγο πολύ το έχει το γονίδιο τους.

αν δεν είσαι επιρεασμένος από τα μίντια Αλέξανδρε γιατί αγόρασες ροτβάιλερ και πιτμπουλ, οι 2 ράτσες δηλαδή που φημίζονται για το πόσο επικίνδυνες μπορούν να γίνουν?

Επίσης τόνισα πως μπορούν να είναι μιά χαρά σκυλάκια (ειδικά τα πιτμπουλ) αν εκπαιδευτούν σωστά και δεν πέσουν στα χέρια κανενός άσχετου. Αν πέσει στα χέρια ενός άσχετου ένα φοξ τεριέ δεν πρόκειτε να κινδυνέψει κανείς, ένα ροτβάιλερ όμως μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο.

Αν διαβάσετε βιβλία που μιλούν για ράτσες όλα περιγράφουν ένα γενικό χαρακτήρα για κάθε ράτσα, αυτό σημαίνει κάτι. δεν είναι όλα τα σκυλιά ίδια αλλά οι ράτσες έχουν σε γενικές γραμμές κάποια χαρακτηριστικά. έτσι και τα ροτβάιλερ απ'όσο ξέρω μέχρι στιγμής χαρακτηρίζονται από μεγαλύτερη επιθετικότητα από τα υπόλοιπα σκυλιά. σε λάθος χέρια αυτό το χαρακτηριστικό παίρνει σάρκα και οστά σε κάποιον άλλο μπορεί να αποφευγχθεί τελείως

πάμε τώρα ROUND TWO! FIGHT!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 21-12-06, 16:53
ater Ο χρήστης ater δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

to giati pira afta ta skilia, den itan thema modas itan skilia pou panta ithela na exo ke den mporusa logo idieteris agapis tis oikogeeias mu se kolley megalosa me 4 apo dafta...oso afora tora tin apopsi tu kathenos ego tha simfoniso me afto oso omos afto den ekfrazete me protasis tu typou "afta ta skilia tha dagosun to afentiko tus ke ine epikindina ktl" epikindinoi sinithos ine oi anthropi pou ta exun ke den xeroun ti pernun, telos oso afora tin elipsi xorou ektos apo 100 metra veranta{retire} liga skilia akoma ke se exoxika kanun to kopo na perpatisun pano 5-6 xlm tin imera, idika rotti afta filoi mu
ke signomi an ethixa kapoion den itan aftos o skopos mu
__________________
The Only Cure for Life is Death......
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 21-12-06, 17:50
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

κανείς δεν θίγεται (ή τουλάχιστον δεν θα'πρεπε να θίγεται) μην στεναχωριέσαι. το μήνυμα που πρέπει να περάσει και νομίζω συμφωνούν όλοι είναι οτί όταν θέλουμε τέτοια σκυλιά να είμαστε διατεθιμένοι να πληρώσουμε και εκπαιδευτή, να έχουμε μεγάλους χώρους, αρκετό χρόνο και μεράκι για να ασχοληθούμε μαζί τους, αλλιώς θα καταλήξουμε με ένα ροτβάιλερ (π.χ.) σαν αυτά που έχω δει εγώ μέχρι τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 21-12-06, 18:35
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Καλησπέρα

Καλησπέρα σε όλους .

Μιας και επανήλθε ένα παλιό post αλλά και πολύ ενδιαφέρον για εμένα θα ήθελα να σας κουράσω λίγο αλλά ελπίζω να βοηθήσω αρκετούς λόγο πολλών χρόνων ενασχόλησης με την εκτροφή και εκπαίδευση ροτβάιλερ.

Ξεκινώντας θα ήθελα να απαντήσω στον φίλο dimitris21. στην παλιά του αναφορά για τα ροτβαιλερ ότι δεν είναι καθόλου ανεξάρτητα σκυλιά τα ροτβαιλερ μιας και ανήκουν στη κατηγόρια των mastiff η οποία είναι μια κατηγόρια της οποίας τα σκυλιά έχουν σαν χαρακτηριστικό να είναι ανθρωποκεντρικά δηλαδή είναι σκυλιά τα οποία έχουν την ανάγκη της καθημερινής επαφής με τον άνθρωπο και συμβιώνουν πολύ καλύτερα με τον άνθρωπο συγκριτικά με σκυλιά τα οποία υπάγονται σε κατηγόριες η οποίες έχουν ακριβώς αντίθετα χαρακτηριστικά όπως είναι τα spits .
Όμως μιας και το συγκεκριμένο post έχει ξεκινήσει πριν από πολλούς μήνες με τον προβληματισμό ενός χρηστή για το τι σκύλο να πάρει θα ήθελα να αφήσω την ανάλυση των ροτβαιλερ και να συνεχίσω πάνω σε αυτό το θέμα μιας και είναι κάτι το οποίο χωρίς την σωστή παιδεία έχει σαν κατάληξη τα αδέσποτα ή διάφορων ειδών σκυλούς στα κανάλια , ιδιαίτερα για το δεύτερο ο μόνος υπεύθυνος είναι ο άνθρωπος και ποτέ ο χαρακτήρας του εκάστοτε σκυλού .
Βασική προϋπόθεση για την απόκτηση ενός σκυλού είναι όπως προανέφεραν και παραπάνω άλλοι χρηστές να έχουμε καλά χωμένο στο μυαλό μας ότι ο σκύλος ασχέτως μεγέθους είναι μεγαλύτερη δέσμευση από το να έχουμε ένα παιδί .
Εάν έχουμε καταλάβει το παραπάνω και είμαστε σίγουροι ότι αυτό θα το τηρήσομε για αρκετά έως πολλά χρόνια τότε αρχίζουν τα δύσκολα .
Από εδώ και πέρα η επιλογή ενός σκυλού αρχίζει να έχει πολλά επίπεδα και εξηγώ .
1.ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ;;;;;*
2.Που θα μένει (μέσα στο σπίτι ή έξω και εάν μέσα τι χώρος υπάρχει )
3.Θέλετε ένα σκύλο παρέας ή ένα σκύλο φύλακα και τι τύπο φύλακα .
4.Έχετε παιδία και εάν ναι τι ηλικίας εάν όχι σε ποσά χρόνια θα αποκτήσετε .
5.Θέλετε ένα σκύλο ήρεμο ή υπερκινητικο .
6.Ένα σκύλο με μακριά τρίχα ή κοντή επιπλέον πρέπει να ξέρεται ότι άσχετος μήκους τρίχας ΟΛΑ θέλουν περιποίηση και ΟΛΑ χάνουν τρίχα .
Υπάρχουν ένα καρό ακόμα ερωτήματα τα οποία πρέπει κάποιος να σκεφτεί και βάση των απαντήσεων να αποφασίσει και αφού αρχίσει να έχει μια ιδέα να ψάξει και να βρει ποιες ακριβώς είναι η απαιτήσεις της συγκεκριμένης ράτσας που έχει αρχίσει να προτιμά και να δει εάν μπορεί να αντεπεξέρθει .
* Ένας σκύλος ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να σκεφτεί όπως ο άνθρωπος έχει μάθει από την φύση και ΜΟΝΟ αυτό καταλαβαίνει ότι ζει σε μια αγέλη ( άσχετος εάν απαρτίζεται από ανθρώπους ή σκυλούς ) και σύμφωνα με τους κανόνες μιας αγέλης θα πρέπει να αντιμετωπίζεται και όχι με τους κανόνες της οικογένειας μας επιπλέον θα πρέπει και εμείς να ενεργούμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως ακριβώς θα γινόταν σε μια αγέλη , κάτι το οποίο δεν είναι πάντα εύκολο.

Ξέρω ότι πόλους τους κούρασα και ζήτω συγνώμη . Θα μπορούσα να γράψω παρά πολλές σελίδες για θέματα σκύλων αλλά δεν νομίζω ότι θα το άντεχε κανείς .
Ευχαριστώ όσους άντεξαν και διάβασαν τα παραπάνω και ελπίζω κάποιους να μπόρεσα να τους βοηθήσω .
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 21-12-06, 23:09
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
κανείς δεν θίγεται (ή τουλάχιστον δεν θα'πρεπε να θίγεται) μην στεναχωριέσαι. το μήνυμα που πρέπει να περάσει και νομίζω συμφωνούν όλοι είναι οτί όταν θέλουμε τέτοια σκυλιά να είμαστε διατεθιμένοι να πληρώσουμε και εκπαιδευτή, να έχουμε μεγάλους χώρους, αρκετό χρόνο και μεράκι για να ασχοληθούμε μαζί τους, αλλιώς θα καταλήξουμε με ένα ροτβάιλερ (π.χ.) σαν αυτά που έχω δει εγώ μέχρι τώρα.
Είδες που τελικά συμφωνώ και 'γω με αυτό; Περίεργο ε;;
Τώρα το διατύπωσες σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 22-12-06, 00:55
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Ένα βιντεάκι σχετικό με το θέμα
http://www.youtube.com/watch?v=lGmTJueGX2w
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 22-12-06, 09:36
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heiko27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινώντας θα ήθελα να απαντήσω στον φίλο dimitris21. στην παλιά του αναφορά για τα ροτβαιλερ ότι δεν είναι καθόλου ανεξάρτητα σκυλιά τα ροτβαιλερ μιας και ανήκουν στη κατηγόρια των mastiff η οποία είναι μια κατηγόρια της οποίας τα σκυλιά έχουν σαν χαρακτηριστικό να είναι ανθρωποκεντρικά δηλαδή είναι σκυλιά τα οποία έχουν την ανάγκη της καθημερινής επαφής με τον άνθρωπο και συμβιώνουν πολύ καλύτερα με τον άνθρωπο συγκριτικά με σκυλιά τα οποία υπάγονται σε κατηγόριες η οποίες έχουν ακριβώς αντίθετα χαρακτηριστικά όπως είναι τα spits .
Χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης μαζί σου, απλά διευκρινίζω τι ακριβώς λέω για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ροτβαιλερ απλά είναι πιο ανεξάρτητα (δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση αυτό που λέω ότι είναι ανεξάρτητα) σκυλιά από κάποια άλλα που σημαίνει δεν αναζητούν την παρέα του ανθρώπου σε τέτοιο βαθμό (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν την αναζητούν) όπως γίνεται συνήθως με τα άλλα.
Στα χέρια ενός έμπειρου ιδιοκτήτη και με τη σωστή εκπαίδευση ίσως είναι μια από τις καλύτερες επιλογές για σκύλο φύλαξης.
Υ.Γ. τα rottwailer είναι μια από τις αγαπημένες μου φυλές και με πολύ μεγάλες πιθανότητες η επόμενη επιλογή μου.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 22-12-06, 13:43
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Δημήτρη αρχικά τα όσα έγραψα παραπάνω δεν έχουν σκοπό την αντιπαράθεση αλλά την διευκρίνηση κάποιον θεμάτων με σκοπό την βοήθεια όλων όσον διαβάσουν το συγκεκριμένο post . Κανένας δεν γεννήθηκε με γνώσεις και κανένας δεν είναι υποχρεωμένος όταν αγαπήσει κάτι να έχει εκείνη την στιγμή και της ανάλογες γνώσεις , το μόνο για το οποίο είναι υποχρεωμένος ( λόγο αγάπης για αυτό που κάνει ) είναι να αναζητήσει την γνώση .
Ούτε εγώ γεννήθηκα με την γνώση μάλιστα ήμουν από αυτούς που νόμιζαν ότι ήξεραν από σκυλούς διότι είχα σαν παιδί σκύλο .
¶ρα για να κλείσει Δημήτρη δεν υπάρχει καμία περίπτωση αντιπαράθεσης και δεν νομίζω ότι πρέπει κανείς να μπαίνει σε τέτοια διαδικασία σε ένα forum στο οποίο όλοι θεωρητικά μπαίνουν για την βελτίωση αυτών που αγαπούν .
Σχετικά με το θέμα εκπαίδευση σκυλού κάτι το οποίο στην Ελλάδα είναι ακόμα παρεξηγημένο έχω να πω ότι η εκπαίδευση είναι απαραίτητη για παρά πολλές ράτσες σκύλων διότι η εκπαίδευση δεν έχει σκοπό την εκπαίδευση ενός σκυλού έτσι ώστε να γίνει φύλακας αλλά την εκπαίδευση πρώτα το ιδιοκτήτη και κατά δεύτερο του σκυλού . Πρώτα από όλα ένας σκύλος πρέπει να επισκεφτεί τον εκπαιδευτή που έχουμε επιλέξει περίπου στην ηλικία των 6 μηνών , εκείνος αίνε ο αρμόδιος να μας πει ποτέ είναι έτοιμο για να αρχίσει την εκπαίδευση .
ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν αφήνουμε το σκύλο για εκπαίδευση και πάμε να τον παραλάβουμε όταν θα είναι έτοιμος . Η πρώτη εκπαίδευση ενός σκυλού πάντα είναι η ΅Άβασική εκπαίδευση ΅Ά και έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με βασικές εντολές όπως κάτσε , κάτω κτλ . .
Αυτός είναι και ο λόγος που είναι απαραίτητη για παρά πολλά σκυλιά άσχετος επιθετικότητας π.χ ένα Αγ.Βερναρδου ( σκύλος πρόβατο και σπάνια επιθετικό ) είναι απαραίτητο να εκπαιδευτή διότι φαντασθείτε μια κοπέλα 50 κιλών να βγάζει βόλτα ένα τέτοιο σκύλο βάρους 60 έως 80 κιλών και εκείνος να δει μια γάτα και να αποφασίσει ότι θα την κυνηγήσει , άρε γλέντια ….
Δεν ξέρω πως τα καταφέρνω αλλά κάθε φορά ξεκινάω μια μικρή απάντηση και καταλήγει τέρας
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 22-12-06, 14:06
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heiko27 Εμφάνιση μηνυμάτων
διότι φαντασθείτε μια κοπέλα 50 κιλών να βγάζει βόλτα ένα τέτοιο σκύλο βάρους 60 έως 80 κιλών και εκείνος να δει μια γάτα και να αποφασίσει ότι θα την κυνηγήσει , άρε γλέντια ….
Αρα??? Τι κανουμε εκει ??? Φροντιζει η κοπελα να μην ειναι 50 κιλα.. ακου εκει 50 κιλα.. νευρόζια ανορέξια
Ας ευλογισω τα 'γενια' μου.. ή μαλλον τα εξτρα κιλα μου?
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 22-12-06, 15:08
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

τρωμε για να φαινομαστε φιλενας!!
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 22-12-06, 19:01
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos111 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδες που τελικά συμφωνώ και 'γω με αυτό; Περίεργο ε;;
Τώρα το διατύπωσες σωστά.
ααα.... δεν γίνεται έτσι, δεν γίνεται να συμφωνούμε, πως θα γίνει ο τζερτζελές? λοιπόν ΔΙΑΦΩΝΩ εγώ τώρα με αυτά που είπα, έτσι τώρα μπορείς να διαφωνίσεις μαζί μου και να προχωρήσουμε στον 2ο γύρο (πίτα απ'όλα)
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 22-12-06, 21:51
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα??? Τι κανουμε εκει ??? Φροντιζει η κοπελα να μην ειναι 50 κιλα.. ακου εκει 50 κιλα.. νευρόζια ανορέξια
Ας ευλογισω τα 'γενια' μου.. ή μαλλον τα εξτρα κιλα μου?
Τι μαλ.....ια έκανα δεν σκέφτηκα της συνέπειες των όσων γράφω . Αναφέρουν την λέξη κιλά όταν παρίστανται γυναίκες ΟΧΙ ΠΟΤΕ . Λάθος μου μεγάλο .

Φτηνά την γλίτωσα μέχρι στιγμής χα .
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 22-12-06, 22:25
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα.... δεν γίνεται έτσι, δεν γίνεται να συμφωνούμε, πως θα γίνει ο τζερτζελές? λοιπόν ΔΙΑΦΩΝΩ εγώ τώρα με αυτά που είπα, έτσι τώρα μπορείς να διαφωνίσεις μαζί μου και να προχωρήσουμε στον 2ο γύρο (πίτα απ'όλα)
Τελικά διαφωνώ και 'γω με το ότι συμφωνώ με ότι είπες.Αρα πάλι συμφωνούμε.( μόνο και μόνο γιατί είναι Χριστούγεννα)
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 22-12-06, 23:57
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

Παράθεση:
ater
Junior Member



Διαβασα της 2 απο τις...............................


..................

__________________
The Only Cure for Life is Death......
Βασικά η υπογραφή σου με κάνει και σκιάζομαι....
ελπίζω τα σκυλάκια σου να έχουν άλλο λάϊτμοτίφ.....
__________________
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυσική(?) επιλογή. joker Bettas 7 24-09-05 07:42
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου thanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 29-08-04 15:11
Παρακαλώ τα φώτα σας για επιλογή ψαριών ΓΙΩΡΓΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-04-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11085 seconds with 14 queries