Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-16, 10:32
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ναι το εχω στην παροχή της βρύσης για να κάνει το νερό πόσιμο Σε μένα μεσα σε ολα δεσμεύει και το χλώριο όπως λέει . Εγω ρίχνω και αντιχλωριο βέβαια αλλα ελάχιστο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-16, 10:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasnwt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το εχω στην παροχή της βρύσης για να κάνει το νερό πόσιμο Σε μένα μεσα σε ολα δεσμεύει και το χλώριο όπως λέει . Εγω ρίχνω και αντιχλωριο βέβαια αλλα ελάχιστο
Μια χαρά τότε, δεν χρειάζεται να βάζεις αντιχλώριο.
Και εγώ στα χρυσόψαρα αλλά και στα συννεφάκια βάζω νερό από φίλτρο άνθρακα.
Το μόνο πρόβλημα είναι η θερμοκρασία.
Αν έχεις ένα ενυδρείο 100 λίτρα , με θερμοκρασία 20 , και αν κάνεις μια αλλαγή 50% με νερό από τη βρύση με φίλτρο άνθρακα , και το νερό έχει 10 βαθμούς, τότε στο ενυδρείο η θερμοκρασία θα πέσει στους 15. Οι 5 αυτοί βαθμοί διαφορά είναι πρόβλημα, αν το νερό της βρύσης είναι 15 βαθμούς , τότε η θερμοκρασία μετά την αλλαγή θα είναι 17,5, 2,5 βαθμούς διαφορά και πάλι είναι αρκετά. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ζεσταίνεις λίγο το νερό πριν την αλλαγή ή να κάνεις πολλές και μικρές αλλαγές ή να κρατάς τα χρυσόψαρα σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες, ακόμα και στους 14 μπορείς να τα έχεις.
Ένας από τους λόγους που έχω και εγώ τα χρυσόψαρα σε χαμηλή θερμοκρασία είναι αυτός. Βάζω νερό απευθείας από το φίλτρο και έτσι δεν έχω μετά την αλλαγή διαφορά θερμοκρασίας πάνω από 1-1,5 βαθμό με το ζόρι.
Αν είχες βαρέλι , θα γέμιζες το βαρέλι από το φίλτρο άνθρακα, θα ζέσταινες και σε μια κατσαρόλα νερό από το φίλτρο ή με βραστήρα , θα συμπλήρωνες στο βαρέλι να ανεβάσεις τη θερμοκρασία και θα έκανες την αλλαγή σου.
Εδώ και 1,5 χρόνο που κάνω αλλαγές από το φίλτρο άνθρακα δεν έχω βάλει ποτέ μου αντιχλώριο Αλλά έχω Prime για ώρα ανάγκης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-16, 11:12
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εγω βαζω και χλιαρό στο 30 αρι με αυτη την μέθοδο αντε να κατέβει 1 βαθμο αλλα επιδη το χλιαρό δεν φιλτράρεται βαζω και λίγο αντιχλωριο ...... στο 100 αρι το εκανα με κρύο και μετα το ζεστανα η αληθεια ειναι οτι στο χώρο μου η θερμοκρασία δεν πέφτει κατω 21 βαθμους το ενυδρειο ακομα και να το κατεβασω θερμοκρασία σταδιακά θα ανέβει .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-16, 11:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasnwt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω βαζω και χλιαρό στο 30 αρι με αυτη την μέθοδο αντε να κατέβει 1 βαθμο αλλα επιδη το χλιαρό δεν φιλτράρεται βαζω και λίγο αντιχλωριο ...... στο 100 αρι το εκανα με κρύο και μετα το ζεστανα η αληθεια ειναι οτι στο χώρο μου η θερμοκρασία δεν πέφτει κατω 21 βαθμους το ενυδρειο ακομα και να το κατεβασω θερμοκρασία σταδιακά θα ανέβει .
Για το λόγο αυτο θα σε βοηθήσει το βαρελι, μονο για τη θερμοκρασία δηλαδή. Το νερό που λες πως ζέσταινες το βαζεις απο το φίλτρο και δεν χρειάζεται αντιχλώριο, αλλά αν το βαζεις κατευθείαν στο ενυδρείο θέλει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ προσοχή, γιατι και μπορει να βρασεις τα ψάρια αλλά και τα τσακιζεις λίγο, τους βάζεις κρυο , και μετα προσθετεις πιο ζεστο , αυτες οι αλλαγες τα στρεσαρουν αγρια τα ψάρια, για αυτο ειναι καλύτερα το νερό που μπαινει να έχει μια σταθερη θερμοκρασία, ο τροπος που κάνεις ειναι σαν "Σκωτσέζικο ντουζ"
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
360 Λιτρα Χρυσοψαραδικο tsala Ενυδρεία με χρυσόψαρα 232 12-05-18 23:27
Χρυσοψαραδικο 100λτρ korf Ενυδρεία με χρυσόψαρα 10 09-01-16 20:22
Απλο χρυσοψαραδικο panos70 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 09-10-15 19:34
Αλλαγη σε χρυσοψαραδικο και γω... vaspiou Ενυδρεία με χρυσόψαρα 12 18-01-15 21:08
Το Χρυσοψαραδικο μου... kalafan Ενυδρεία με χρυσόψαρα 13 13-07-14 17:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04217 seconds with 15 queries