Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-10, 21:32
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν τον Νικοπολιδη που το δηλωσε σημερα
Μπα μάλλον από απογοήτευση .
Και όχι από γεράματα όπως ο Νικοπολιδης
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-10, 21:35
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα μάλλον από απογοήτευση .
Και όχι από γεράματα όπως ο Νικοπολιδης
Μεταξυ μας .. λεμε τωρα κανενας απο τους 2 δεν μπορει να αποχωρησει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-10, 14:07
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταξυ μας .. λεμε τωρα κανενας απο τους 2 δεν μπορει να αποχωρησει


Οπως ειχα προβλέψει ο Νικοπολιδης δεν μπόρεσε να αποχωρήσει και ανανέωσε στον Ολυμπιακό για ενα χρόνο ακομα

http://www.sportdog.gr/v3/article.as...comm_id=490932

Περιμένουμε τωρα και τον Αντρο για να παμε ταμείο ! !


Α τελικα λογο έκτακτων επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν θα εχω τον χρονο που ηθελα για να παλεψω την αλγη της λιμνης χωρις την uv αρα θα βαλω για να ειμαστε σιγουροι.

Θα ήθελα ομως παααρα πολυ να προσπαθήσω να τα καταφέρω χωρις το εξάρτημα αυτο αλλα οι συνθήκες δεν μ το επιτρέπουν..

Κριμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-10, 23:31
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=MIXALIS CYPRUS;457212]

Περιμένουμε τωρα και τον Αντρο για να παμε ταμείο ! !




Ταμειο !

Κρυσταλλο η λιμνη ! Ομορφα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-10, 07:08
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

in the pond
Ένα φίλτρο είναι αρκετό Γιάννο. Μόνο το eazy pod θα καλύψει τη λίμνη του Άντρου εύκολα. Απλά τώρα που είναι η αρχή, λίγη υπομονή να στρώσουν τα πράγματα.[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

Θα μιλήσουμε σε κανένα χρόνο, όταν πια μιλήσουμε για μεγέθη.

Δεν διαφώνησα ποτέ στο ότι το easypod κάνει δουλειά, αλλά ούτε και στο θέμα του μεγέθους. Τώρα γιατί το γράφεις αυτό?????????????
Βρες μου σε παρακαλώ που έγραψα το αντίθετο.



Andros
Και επειδη ολα τα ξερεις εσυ... ξερη κολοκα [IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif[/IMG]μονο το easy pond θα μεινει τα αλλα φιλτρα θα φυγουν και θα μπει εξωτερικη αντλια που μαζι με την UV θα εχω συνολικη καταναλωση 116 watt.

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που δεν λέτε την αλήθεια. Τη κερδίζεται?
Πες μας αναλυτικά σε watt για αντλία, αεραντλία, U.V για αυτόν το εξοπλισμό που έχεις. Σε θυμίζω ότι μου έχεις πει ότι μόνο η αεραντλία είναι 65Watt!
Αν θα βάλεις και την αντλία που μου είχες πει 12,000 λίτρα/ωρα Sequence 12000 θα ήταν καλό να αναφέρουμε και την τιμή της, στην κυπριακή αγορά τουλάχιστον, που είναι μόλις 850euro!

Επισης μιας και θα βαλεις αυριο φωτο βαλε και φωτο τον καταρακτη σου με το βαρελλι απο κατω γεματο σφουγγαρια για να μαζευει την βρωμια που φευγει απο τα φιλτρα σου γιατι οπως βλεπω βαζεις φωτο επιλεκτικα!!!!!!!!!



Να και η φωτογραφία που ζήτησες. Θα σου χαλάσω χατίρι ρε σι?
Να σε θυμίσω ακόμη ότι το είχα αναφέρει ότι με το νέο φίλτρο που έχω κάνει έβαλα τα σφουγγάρια δοκιμαστικά στον καταρράκτη για να δω την εξέλιξη. Δεν έκρυψα ποτέ και τίποτα ότι αφορά την λίμνη, αντιθέτως με εσένα που δεν θυμάμαι από πότε έχεις να βάλεις φωτογραφία από την λίμνη σου. Αλήθεια με το άρρωστο ΚΟΙ τη έγινε? Την γλίτωσε τελικά?
Τελικά το μπλε βαρέλι δεν είναι άσχημο εκεί αφού θα καλυφθεί από τα φυτά. Θα το αφήσω εκεί τελικά τώρα που το ξανασκέφτομαι, θα του κτίσω και πέτρες γύρο γύρο.!



Και φυσικα δεν φωτογραφιζω εσενα με τα πιο πανω απλα αν διαβασεις ξανα το θεμα απο την αρχη θα καταλαβεις...[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

Το διάβασα ξανά και πάλι εμένα φωτογραφίζει ρε γμτ μου. Δεν πειράζει μεγαλώνοντας όταν θα μάθω ελληνικά θα κάνω άλλη μια προσπάθεια να το καταλάβω.

Αυτο που θα κανω εγω το κανουν εκατομμυρια οποταν ο καθενας κανει οτι θελει........
Και το κανω γιατι πολυ απλα ετσι μ'αρεσει εμενα και πολλων αλλων που θελουν ψαρια οπως πρεπει.......

Πότε είπα κάτι το αντίθετο? Όλα για την πάρτη μας τα κάνουμε και όπως γουστάρουμε. Και μην μου πεις τώρα ότι σκέφτεσαι τα ψάρια και τέτοια.
Αν σκεφτόσουνα τα ψάρια δεν θα τα είχες σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Έστω και 10 ΚΟΙ σε 6000 λίτρα, θα τα άφηνες στο φυσικό τους περιβάλλον.



ronis

1) οποίος αποδείξει ότι το easy pod μπουκόνι κερδίζει άλω ένα δωρεάν
Θα σου θυμίσω τη έγραψα ακριβός για το φίλτρο.




Πρώτα να πω ότι είναι φίλτρο ροής.
Το νερό διοχετεύεται από το σημείο (1)
Εσωτερικά βρίσκεται ένα καλάθι το οποίο είναι γεμάτο με βιόμπαλες. (κατάκρίβιαν είναι πλαστικός σωλήνας κομμένος σε κομμάτια ο οποίος έχει μεγάλη επιφάνια)
Το νερό περνάει μέσα από αυτό το υλικό και πηγαίνει από το κέντρο του καλαθιού.
Το κέντρο του καλαθιού είναι συνδεδεμένο με την έξοδο Αρ.(4)
Από εκεί εισέρχεται στην αντλία Αρ. (5) και επιστρέφει στην λίμνη.
Ο καθαρισμός του είναι πού εύκολος.
Συνδέεται ένα κομμάτι σωλήνα στο κέντρο του φίλτρου για να σταματήσει η ροΐ νερού προς την αντλία.
Διοχετεύεται αέρας από την αεραντλία Αρ.(2) προς την βάνα Αρ.(6)
Ο αέρας αυτός διοχετεύετε στον πάτο του φίλτρου με αποτέλεσμα να ανακατεύεται το βιολογικό υλικό που βρίσκεται μέσα στο καλάθι. Ανοίγοντας την βάνα Αρ.3 αφαιρείται όλη η ακαθαρσία που έχει μαζευτεί.
Θεωρό ότι το αποτέλεσμα της φίλτρανσης είναι πολύ καλό.
Τα μειονεκτήματα που εντόπισα είναι τα ακόλουθα.

  • Απαραίτητα πρέπει η στάθμη του νερού του φίλτρου να είναι στο ίδιο επίπεδο με αυτό της λίμνης, με συνέπεια η εγκατάσταση του να πρέπει να γίνει κάτω από την γη εκτός αν η λίμνη μας βρίσκεται πάνω από αυτήν όπως είναι στην φωτογραφία.
  • Όταν το φίλτρο αυτό εγκατασταθεί κάτω από την επιφάνια της γης τότε το βρομισμένο νερό (βάνα Αρ 3 που βρίσκεται στο κάτω μέρος του φίλτρου) θα χρειάζεται άλλη μια αντλία για το φέρουμε στην επιφάνια.
  • Ο χώρος που πρέπει να δημιουργηθεί κάτω από την γη θα πρέπει αν είναι αρκετά μεγάλος για να χωράμε άνετα για θέματα συντήρησης (αντικατάσταση μιας βάνας η επιδιόρθωση μιας διαρροής)
  • Θα πρέπει να μπει καπάκι από πάνω από αυτό το φρεάτιο για να αποκόψουμε τα νερά της βροχής.
  • Πολύ ακριβό, το συγκεκριμένο αγοράστηκε χονδρική τιμή 600 εύρο μόνο το φίλτρο, χωρίς αντλία και χωρίς αεραντλία.
  • Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε σύστημα ΒOTTOMDRAINAERATION(που για αυτά τα φίλτρα συνήθως χρησιμοποιείτε αυτό το σύστημα) τα τυχών φύλα που θα πέφτουν στην λίμνη θα μπουκώνουν το φίλτρο. Όταν ένα φύλλο πέσει στην λίμνη θα πάει αναγκαστικά εκεί που πάει και το ρέμα. Για να αποφύγουμε όμως το φίλτρο να μην μας τραβάει και ψάρια αναγκαστικά θα συνδέουμε μια σχάρα. Συνδέοντας την σχάρα τότε το μπούκωμα γίνετε ευκολότερα!


ΔΕΝ θα ήταν δικιά μου επιλογή ένα τέτοιο φίλτρο για τα πολλά μειονεκτήματα που περιέγραψα αναλυτικά ποιο πάνω.
Μου άρεσε όμως ο τρόπος καθαρισμού του και κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου
DIY
να κάνω καθαρισμό με αυτό τον τρόπο.
Έχω κάτι στο μυαλό μου θα το ΔΟΚΙΜΑΣΩ και θα σας ενημερώσω με φωτογραφίες και βίντεο.


2) οποίος αποδείξει ότι το bottom drain για λίμνη μπλοκαρι ποιο εύκολα οπό την
αντλία του παίρνει αλί μια δωρεάν

Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Ο Άντρος μου το είχε πει αυτό διαβάζοντας ξένα φόρουμ!
3) οποίος νομίζει ότι το easy pod είναι ακριβότερο από 560 ευρώ καιρός για www.cypruskoi.com


4) για οποίους νομίζουν ότι η λίμνη δουλεβι χωρίς φίλτρα καιρός να αφερέσουν τα δικατους …

Το έχουμε εξαντλήσει το θέμα προ πολλού. Σε θυμίζω και πάλι το τι έχω πει.
Όλος αυτός ο εξοπλισμός που βάζουμε στις λίμνες μας είναι επειδή θέλουμε να έχουμε πολύ περισσότερα από τα ψάρια που έπρεπε να έχουμε. Μπορείς να δεις την λίμνη του μέλους Lusi που δουλεύει χωρίς φίλτρο αλλά έχει τα φυτάκια της. Και να ξέρεις ότι είναι πολύ καθαρότερη από της δικές μας!

5) για οποίους νομίζουν ότι τα nexus είναι τύχεα τα καλύτερα φίλτρα για κοι ponds από το 2004 , δεν νομίζω …

6) όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.

Οι εικόνες μιλούν από μόνες τους.







Ευτυχώς που έχω και την γέφυρα και μου εξασφαλίζει σκιά!





Εδώ μπορείτε να δείτε την πέργολα που χθες έβαλα τα ξύλα στην οροφή. Τώρα ποια σκιά μου έκανε πριν την κατασκευή της δεν ξέρω. Ακόμη και τώρα που είναι σχεδόν τελειωμένη ΔΕΝ κάνει σκιά στην λίμνη.





Αυτά για την ώρα.

Υ/Γ
Μια μέρα θα φτιάξω και εγώ ενυδρείο στη αυλή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-10, 07:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, πολύ θα ήθελα να δω την δική σου επαναστατική κατασκευή με την υπερχείλιση να δουλεύει με τα τόσα φύλλα των νουφάρων στην επιφάνεια. Για αποδείξεις το αντίθετο, ρίξε μια φούχτα φύλλα κοντά στον καταρράκτη σου και θα δούμε αν το σύστημα δουλεύει με πράξεις. Εννοείται ότι θα τραβάς το γεγονός με την κάμερα πριν βουλιάξουν βέβαια στον πυθμένα. Τί λες?

Επίσης, σου επαναφέρω κάτι που έχεις πει μόλις πριν δύο μήνες:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη το θράσος σου είναι απίστευτο, και αφού επιμένεις, και με προκαλείς, θα σου απαντήσω στην γλώσσα που καταλαμβάνεις.

Παρουσίασα ένα eazypod και είπα ότι η ΝΟΝΔΡΙΚΗ του τιμή είναι 600 εύρο.
Ο άνθρωπος που το έχει ΔΕΝ είναι χομπήστας αλλά επαγγελματίας.
Η τιμή ΛΙΑΝΗΚΗΣ που αγοράζουν οι περισσότεροι υπολόγισε την.
Τα λινκς που έδωσα μιλάνε για το nexus 210 και η τιμή του είναι 1200 εύρο.
Μην ξανατολμήσεις να συκοφαντήσεις εναντίον μου. Μην ξαναβάλεις στο στόμα σου λόγια που δεν είπα. Να ξέρεις όλοι έχουμε τα όρια μας.

Σου έγραψα να το αφήσουμε ως εδώ για να μην χαθεί η φιλία μας και έκανα παρουσίαση του φίλτρου χωρίς να σε αναφέρω πουθενά……… και με προκαλείς με λόγια που δεν είπα, Ήμαρτον δηλαδή!!!!!!!!!!!!!!!

Όσο για το φίλτρο αν μένει και πάνω από την στάθμη θα σου απαντήσω και σε αυτό.
Κοροϊδεύεις τον κόσμο. Και σου απαντάω με ερώτηση. Τη θα γίνει αν από ακαθαρσία η ροή του νερού μέσα στο φίλτρο μειωθεί η μπουκώσει?
Θα σου απαντήσω για να μην μπεις στον κόπο. Θα επιστρέψεις σπίτι σου και θα βρεις μια λίμνη άδεια!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και τα ψάρια στον πάτο σαν αποξηραμένες σαρδέλες.
Και ο λόγος είναι απλός. Το σύστημα είναι ΡΟΗΣ και όλο το νερό της λίμνης θα φύγει από το καπάκι.

Σε θεωρώ ακατάλληλο για να συντονίζεις μια τέτοια κατηγορία για τη παραπλανείς τα μέλει. Μην ανησυχείς δεν ενδιαφέρομε να πάρω την θέση σου.
Και επειδή το GAB έχει μια ιστορία ζητώ δημόσια από τον Τόλη να σε αφαίρεση από συντονιστή.


Υ.Γ Από σήμερα δεν συμπεριλαμβάνεσαι στους φίλους μου.
...και επειδή από σήμερα δεν θέλω να παίζω το θέατρο του παραλόγου, μπες σε όλα τα φόρουμ για λίμνες και κοι και βρες μου έστω μια περίπτωση μπουκώματος του συγκεκριμένου συστήματος.

Επίσης, επειδή στο παρελθόν έχεις ζητήσει την παύση μου για το θέμα του αν μπορεί να τοποθετηθεί πάνω από την στάθμη του νερού ή όχι, θα σε παρακαλούσα να μπεις ξανά στο βιβλιάριο εγκατάστασης της εταιρείας, να πας στην τέταρτη σελίδα του καταλόγου και διάβασε δυνατά την τελευταία παράγραφο. Το ότι τότε δεν έδωσα περισσότερη σημμασία σε αυτό, το έκανα μόνο και μόνο να σε διαφυλάξω, αλλά εσύ από ότι φαίνεται συνεχίζεις να εξεφτελίζεσαι...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-10, 08:12
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, πολύ θα ήθελα να δω την δική σου επαναστατική κατασκευή με την υπερχείλιση να δουλεύει με τα τόσα φύλλα των νουφάρων στην επιφάνεια. Για αποδείξεις το αντίθετο, ρίξε μια φούχτα φύλλα κοντά στον καταρράκτη σου και θα δούμε αν το σύστημα δουλεύει με πράξεις. Εννοείται ότι θα τραβάς το γεγονός με την κάμερα πριν βουλιάξουν βέβαια στον πυθμένα. Τί λες?

Και βέβαια θα το κάνω. Με την πρώτη ευκαιρία μάλιστα. Το έχω κάνει προ πολλού και ήτανε και ο Άντρας εκεί και το είδε! Πληροφοριακά να σου πω ότι το φύλλο για να κατακαθίσει στον πυθμένα πρέπει να μήνη στάσιμο για κάποια λεπτά η ώρες!
Μέχρι να περάσει αυτός ο χρόνος το φύλλο βρίσκεται ήδη στο καλαθάκι.
Ας μην λέμε πολλά όμως ας αφήσουμε το βίντεο να μιλήσει.


Επίσης, σου επαναφέρω κάτι που έχεις πει μόλις πριν δύο μήνες:

Ναι έτσι ακριβός είπα. Αν μπουκώσει τη θα γίνει?.





...και επειδή από σήμερα δεν θέλω να παίζω το θέατρο του παραλόγου, μπες σε όλα τα φόρουμ για λίμνες και κοι και βρες μου έστω μια περίπτωση μπουκώματος του συγκεκριμένου συστήματος.


Για το ντράιν μου είπε ο Άντρας.
Για το φίλτρο είπα σε περίπτωση που μπουκώσει.




Επίσης, επειδή στο παρελθόν έχεις ζητήσει την παύση μου για το θέμα του αν μπορεί να τοποθετηθεί πάνω από την στάθμη του νερού ή όχι, θα σε παρακαλούσα να μπεις ξανά στο βιβλιάριο εγκατάστασης της εταιρείας, να πας στην τέταρτη σελίδα του καταλόγου και διάβασε δυνατά την τελευταία παράγραφο. Το ότι τότε δεν έδωσα περισσότερη σημμασία σε αυτό, το έκανα μόνο και μόνο να σε διαφυλάξω, αλλά εσύ από ότι φαίνεται συνεχίζεις να εξεφτελίζεσαι...
Ακούστηκε η φωνή μου 2 τετράγωνα πιο πέρα!
Διάβασα και πάλυ την τελευταία παράγραφο που είναι αυτή.
Pump Fed Installation
The Pod comes to you ready for a pump fed installation – all you need to do is fit the rubber
connector (Fig.1.1)to outlet E.
The unit should be situated at a height above the pond water level, to allow adequate
gravity return to the pond (subject to the maximum performance of your chosen pump).
The gravity return pipe work from the exit point of the Pod to the pond needs to be a
minimum of 4 inches (90-115 mm external diameter) and should have no restrictions. Great
care should be taken to ensure that no air locks are created within the gravity return pipe
work. Downward returns with no bends are recommended. The pipe work from the pond
pump to the inlet of the Pod will need to be connected to the 1.5 inch (40mm) slide valve G.
The 4 inch / 90-115 mm (minimum) gravity return pipe work will need to be connected to the
rubber adaptor E on the exit point of the Pod. This fitting when first connected to this pipe
could appear too big (especially 90mm) – it will however reduce with the clip provided and
make a tight seal – this is done with a screwdriver. The return pipe is then extended and
returned to the pond or waterfall as required.



Όπως επίσης και αυτή την παράγραφο που ήτανε η διαφωνία μας.


Please Note: The pump must not be placed on the base of the pond, as failure in the pipe
work or connectors could lead to complete drainage of the pond. The pump should be
raised high enough to leave sufficient water for the fish to survive, in the unlikely event that
this occurs.

Ότι η αντλία δεν συνιστάτε να μπει στην βάση της λίμνης γιατί σε περίπτωση απώλειας η λίμνη θα αδειάσει εντελώς.
Συνεχίζεις να εκτίθεσαι ………… αλλά αφού γουστάρεις οκ!!!!!!!!!!!!!!!

Εδώ είναι και το λίνκ του κατασκευαστή.
http://www.evolutionaqua.com/acatalo...n_Brochure.pdf
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΑ ΛΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΑΜΠΑ? erling Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 18-09-09 22:52
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09671 seconds with 15 queries