Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-02-11, 17:23   #1
Που Είναι το ψάρι οεο;
 
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai
Member
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος 08-02-11, 17:23
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Ρε παιδιά θα λωλαθω! Είχα στο ενυδρειο ένα αρσενικό κριμπενσις αρσενικό. Και χθες πήρα ένα θυληκο και σήμερα δεν υπάρχει πουθενά. Τι έγινε; Δεν Είναι σε καμία κρυψωνα ούτε έπεσε έξω, ούτε στο φιλτρο. Που πήγε; Το καταβροχησε ο αρσενικος;
__________________
Εμφανίσεις: 6214
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-11, 17:30
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Για κοιτα καλυτερα σε καμια κρυψωνα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-11, 17:32
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

το εφαγε η ψιψινα???
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-11, 19:03
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

την πηρε στο κυνήγι ο αρσενικος και ταχει δεις ολα η γκομενιτσα , καπου την εχει αραξει και κρυβεται , το ιδιο ειχα παθει και γω παλια και ειχε μπει πισω απο τον θερμοστατη και σε ορθια θεση , εκανα μιση μερα να την βρω
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-11, 10:24
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

ρε παιδια εχω βγαλει ολεσ τισ κρυψωνεσ. και το ενυδρειο ειναι καινουργιο οποτε ειναι αδιακοσμητο ακομα. 2 κρυψωνεσ εχω και στην μια μονο μπορει να κρυφτουν τα κριμπσ. φοβαμαι πωσ την ξεκοκαλισε ο αρσενικοσ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-11, 10:35
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Να την έφαγε ο αρσενικός είναι απίθανο.Για κοίτα πάλι στο φίλτρο.Τι αλλά ψάρια έχεις μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-11, 12:26
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να την έφαγε ο αρσενικός είναι απίθανο.Για κοίτα πάλι στο φίλτρο.Τι αλλά ψάρια έχεις μέσα.
το φιλτρο ειναι εσωτερικο και αποκλειεται να μπηκε. ενα μονομαχο εχω μεσα. εβγαλα τισ κρυψωνεσ αλλα τπτ. εσκαψα κα λιγο το χαλικι μηπωσ ειναι νεκρο και εχει καλυφθει αλλα τπτ. Μαλλον ειχα επαφη τριτου τυπου! δεν Μπορει να εξαφανιστικε ετσι απλα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-11, 13:49
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Για ριξε μια ματια γυρω γυρω απο κατω απο πισω σπο το ενυδρειο....
Εχεις καπακι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-11, 14:02
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

μηπως δεν της αρεσε ο γκομενος και την εκανε με ελαφρα;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-11, 16:03
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Mηπως έβγαλες κατι από μέσα και πετάχτηκε εξω στο πλάι ή πίσω και δεν το πήρες χαμπάρι. Μου εχει συμβεί με μελανοταινία. Να βγάλω ρίζα να πεταχτεί το ψάρι έξω και να μη το δω. Το βρήκα μετά από καιρό σκελετωμένο στο πίσω μέρος του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-11, 14:16
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

το ενυδρειο δεν εχει διακοσμιτικα καθολου, παρα μονο ενα μεγαλο κοχυλι που ειναι για φωλια. Και τα κριμπενσις ειναι ψαρια χαμηλης ζωνης και οταν τρομαζουν συνηθωσ πανε στο βυθο για να κρυφτουμ. Ελενξξα βρεβαια αν επεσε απεξω αλλα δεν βρηκα τπτ. η μονη περιπτωση ποθ μενει ειναι να την εφαγε!!
-------------------------
Ένα ζευγαράκι κριμπενσις 4-5 μηνών ηλικία, το οποίο το εχω σε άλλο ενυδρείο μόλις μου πρόσφεραν μια χαρά, Γέννησαν καμιά 30αριά μικρά!! Είναι απίστευτο το θέαμα της συμπεριφοράς τους. Αυτό το ένστικτο μητρότητας και πατρότητας που κατέχουν είναι συγκινητικό, σε σχέση με τους ξιφοφορους που έχω!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geovai : 10-02-11 στις 14:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-02-11, 14:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα ζευγαράκι κριμπενσις 4-5 μηνών ηλικία, το οποίο το εχω σε άλλο ενυδρείο μόλις μου πρόσφεραν μια χαρά, Γέννησαν καμιά 30αριά μικρά!! Είναι απίστευτο το θέαμα της συμπεριφοράς τους. Αυτό το ένστικτο μητρότητας και πατρότητας που κατέχουν είναι συγκινητικό, σε σχέση με τους ξιφοφορους που έχω!!
Αυτη ειναι η βασικοτερη διαφορα των κιχλιδων απο τα αλλα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-02-11, 16:02
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη ειναι η βασικοτερη διαφορα των κιχλιδων απο τα αλλα ψαρια.
Μεχρι τωρα απλα το διαβαζα η το εβλεπα σε φωτογραφιεσ, και για αυτο ηθελα να ξεκινησω με μια ευκολη κιχλιδα! αλλα αλλο να το διαωαζεισ και αλλο να το βιωνεις!! Ειναι καταπληκτικη αυτη η φυση! Μονο τωρα εχω λιγο αχγωνθει διοτι δεν ειμουν πρεοτιμασμενοσ για κατι τετοιο. Μου ειχαν πει οτι στα κριμπς οταν γεννησουν και κλεινει αποτομα το φως και επικρατει πληρεσ σκοταδι μπορει οι γονεις αν δεν βρισκονται μεσα στην φωλια με τα μικρα, να τα φανε. Αν ισχυει τι πρεπει να κανω. Δεν εχω moonlight
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-02-11, 17:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεχρι τωρα απλα το διαβαζα η το εβλεπα σε φωτογραφιεσ, και για αυτο ηθελα να ξεκινησω με μια ευκολη κιχλιδα! αλλα αλλο να το διαωαζεισ και αλλο να το βιωνεις!! Ειναι καταπληκτικη αυτη η φυση! Μονο τωρα εχω λιγο αχγωνθει διοτι δεν ειμουν πρεοτιμασμενοσ για κατι τετοιο. Μου ειχαν πει οτι στα κριμπς οταν γεννησουν και κλεινει αποτομα το φως και επικρατει πληρεσ σκοταδι μπορει οι γονεις αν δεν βρισκονται μεσα στην φωλια με τα μικρα, να τα φανε. Αν ισχυει τι πρεπει να κανω. Δεν εχω moonlight
Το moonlight ειναι μια πολυτελεια που μπορεις να ασχοληθεις αργοτερα (μονο που δεν θα σε βοηθησει σε αυτο που θελεις το μπλε ντισκοτεκ χρωμα, που βαζουν αρκετοι για moonlight σε ενυδρεια. Ενα ελαφρυ θερμο λευκο χρωμα χρειαζεται και ειναι και φυσικο χρωμα)

Για να κανεις τη δουλεια σου τωρα ομορφο και καλα μπορες να βαλεις ενα φωτιστικο με χαμηλο φως (πχ ενα με 7W λαμπα οικονομιας) διπλα στο ενυδρειο με χρονοδιακοπτη που θα ανοιγει πριν κλεισουν τα φωτα.
Αν ο χρονοδιακοπτης ειναι ψηφιακος και εχει πολλα προγραμματα ακομα καλυτερα, γιατι μπορεις να προγραματιζεις να ανοιγει και 15 λεπτα πριν το αναμα των λαμπων και να σβηνουν 15 λεπτα μετα.
Το βραδι θα το αφηνεις συνεχως ανοιχτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-02-11, 01:16
ral Ο χρήστης ral δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Πάντως όσον αφορά το 'πού πήγε το ψάρι, οέο' πρέπει να σου πω οτι είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο κ σε μένα, αλλά με τιγράκια. Έφαγα τον κόσμο να το βρω (στο μικρό ενυδρείο μου!!) κ αφου απελπίστηκα κ αποφάσισα ότι το φάγανε, τέσσερις μέρες μετά την εξαφάνιση ό,τι είχε μείνει από το πτώμα εμφανίστηκε ξαφνικά στη μέση του ενυδρείου, απείραχτο από τα άλλα ψάρια. Πού ήταν δεν κατάφερα να μάθω, αλλά είχα κάνει τα άνω-κάτω να το βρω.. Δε θα μάθουμε ποτέ! Ελπίζω το δικο σου μυστήριο να λυθεί!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-02-11, 02:20
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παντως και γω εχω αγωνια να μαθουμε τι απεγινε ?? μου φενεται υπερβολικα περιεργο να μην το εχεις βρεις η εστω αν ψοφησε οτι απεμηνε απο αυτο , Δεν ειναι δα και κανα μικρο ψαρι το κριμπενσις .
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-02-11, 11:06
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως και γω εχω αγωνια να μαθουμε τι απεγινε ?? μου φενεται υπερβολικα περιεργο να μην το εχεις βρεις η εστω αν ψοφησε οτι απεμηνε απο αυτο , Δεν ειναι δα και κανα μικρο ψαρι το κριμπενσις .
Φιλε μου και γω αυτο λεω! δεν ειναι και κανα μικρο ψαρι. μιλαμε για ψαρι περιπου 12 εκατοσταρι σε ενα 100αρι ενυδρειο. Δεν ειναι δυνατον να μην βρεθει εστω και το πτωμα του! Ειχα επαφη τρτου τυπου εδω, δεν εξηγηται αλλιως!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το moonlight ειναι μια πολυτελεια που μπορεις να ασχοληθεις αργοτερα (μονο που δεν θα σε βοηθησει σε αυτο που θελεις το μπλε ντισκοτεκ χρωμα, που βαζουν αρκετοι για moonlight σε ενυδρεια. Ενα ελαφρυ θερμο λευκο χρωμα χρειαζεται και ειναι και φυσικο χρωμα)

Για να κανεις τη δουλεια σου τωρα ομορφο και καλα μπορες να βαλεις ενα φωτιστικο με χαμηλο φως (πχ ενα με 7W λαμπα οικονομιας) διπλα στο ενυδρειο με χρονοδιακοπτη που θα ανοιγει πριν κλεισουν τα φωτα.
Αν ο χρονοδιακοπτης ειναι ψηφιακος και εχει πολλα προγραμματα ακομα καλυτερα, γιατι μπορεις να προγραματιζεις να ανοιγει και 15 λεπτα πριν το αναμα των λαμπων και να σβηνουν 15 λεπτα μετα.
Το βραδι θα το αφηνεις συνεχως ανοιχτο.
το βραδυ γιατι να το αφηνω ανοιχτο? δεν ειναι καλυτερο να υπαρχει σκοταδι για να ηρεμουν τα ψαρια?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geovai : 11-02-11 στις 11:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-02-11, 11:13
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Βρε μπας και πηγε κανενας οταν δεν ησουν σπιτι και το *τσουρνεψε*?
Μηπως το βρηκε κανενας πεσμενο κατω και γνωρισε το αποχετευτικο συστημα της περιοχης και δε στο λεει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-02-11, 14:00
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε μπας και πηγε κανενας οταν δεν ησουν σπιτι και το *τσουρνεψε*?
Μηπως το βρηκε κανενας πεσμενο κατω και γνωρισε το αποχετευτικο συστημα της περιοχης και δε στο λεει?
Φιλε μου τους εχω ανακρινει ολους. Αλλωστε οταν το εβαλα ειναι βραδυ μεκλειστα φωτα το ενυδρειο, δεν ηταν κανεισ σπιτι και γω κοιμομουν στο δωματιο οπου ειναι το ενυδρειο. Απλα εχω την υποψια οτι επειδη το εβαλα με νυχτα με κλειστα φωτα, πιθανον ο αρσενικος δεν αναγνωρισε οτι ειναι το μελλοντικο γκομενακι του, και επειδη η νεαρα μπηκε στην φωλια του την κατσπαραξε. επρεπε να αφησω ανοιχτα τα φωτα μαλλον του ενυδρειου!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-02-11, 14:50
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Ισα ισα.Οταν βαζουμε νεα ψαρια στο ενυδρειο σβηνουμε τα φωτα για να μην στρεσσαρονται.Μωρε απο την σακουλα θα την καταλαβε τη θηλυκια.
Κατι αλλο ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-02-11, 15:38
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισα ισα.Οταν βαζουμε νεα ψαρια στο ενυδρειο σβηνουμε τα φωτα για να μην στρεσσαρονται.Μωρε απο την σακουλα θα την καταλαβε τη θηλυκια.
Κατι αλλο ειναι.
Σωστα. και γω πιστευω οτι θα την αναγνωριζε. αλλωστε οσο ειχα ενα πορτατιφ στο δωματιο αναμενο για να βλεπω ισα ισα τι γινεται στο ενυδρειο δεν παρατηρησα και κανα κυνηγιτο κ ηταν ολα οκ. Το πρωι εγινε η εξαφανιση!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-02-11, 15:43
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Τη Νικολουλη την πηρες?
Αν δεν την βρει,παρε Χαρδαβελα να σου πει ποιο ΑΤΙΑ την πηρε.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-02-11, 15:44
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή


__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-02-11, 18:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισα ισα.Οταν βαζουμε νεα ψαρια στο ενυδρειο σβηνουμε τα φωτα για να μην στρεσσαρονται
Απαντησα για την περιοδο αναπαραγωγης και αφου εχουν γεννησει και οχι για την προσαρμογη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου ειχαν πει οτι στα κριμπς οταν γεννησουν και κλεινει αποτομα το φως και επικρατει πληρεσ σκοταδι μπορει οι γονεις αν δεν βρισκονται μεσα στην φωλια με τα μικρα, να τα φανε. Αν ισχυει τι πρεπει να κανω. Δεν εχω moonlight
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να κανεις τη δουλεια σου τωρα ομορφο και καλα μπορες να βαλεις ενα φωτιστικο με χαμηλο φως (πχ ενα με 7W λαμπα οικονομιας) διπλα στο ενυδρειο με χρονοδιακοπτη που θα ανοιγει πριν κλεισουν τα φωτα.
Αν ο χρονοδιακοπτης ειναι ψηφιακος και εχει πολλα προγραμματα ακομα καλυτερα, γιατι μπορεις να προγραματιζεις να ανοιγει και 15 λεπτα πριν το αναμα των λαμπων και να σβηνουν 15 λεπτα μετα.
Το βραδι θα το αφηνεις συνεχως ανοιχτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-02-11, 20:43
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαντησα για την περιοδο αναπαραγωγης και αφου εχουν γεννησει και οχι για την προσαρμογη.
Οκ Καταλαβα! Εχθεσ το βραδυ απλα αφησα το φως του δωματιου ανοιχτο το οποιο δε ειναι και ιδιατερα δυνατο και το πρωι ηταν ολα εκει ευτυχως!! τωρα προσαρμοσα μια λαμπα τ5 που ειχα 8w και διμιουργει μια ωραια αισθηση χαμηλου φωτισμου. Αυτο ποθ μου κανει εντυπωσει ειναι οτι τελικα η φωλια τους ειναι μεσα σε μια μεγαλη κουφαλα σε μια μεγαλι ριζα που εχω. Ουτε σπηλιες προλαβα να φτιαξω οπως εχω διαβασει οτι πρεπει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-02-11, 20:52
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαντησα για την περιοδο αναπαραγωγης και αφου εχουν γεννησει και οχι για την προσαρμογη.
Δεν αναφερομουν σε εσενα Σπυρο αλλα στον Geovai.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου τους εχω ανακρινει ολους. Αλλωστε οταν το εβαλα ειναι βραδυ μεκλειστα φωτα το ενυδρειο, δεν ηταν κανεισ σπιτι και γω κοιμομουν στο δωματιο οπου ειναι το ενυδρειο. Απλα εχω την υποψια οτι επειδη το εβαλα με νυχτα με κλειστα φωτα, πιθανον ο αρσενικος δεν αναγνωρισε οτι ειναι το μελλοντικο γκομενακι του, και επειδη η νεαρα μπηκε στην φωλια του την κατσπαραξε. επρεπε να αφησω ανοιχτα τα φωτα μαλλον του ενυδρειου!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-02-11, 22:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφερομουν σε εσενα Σπυρο αλλα στον Geovai.
ΟΚ

Διευκρινηση να μη μπερδεψει τι του λεει ο καθενας μας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-03-11, 16:46
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Δεν το πιστευω! μετα απο ενα μηνα βρηκα το ψαρι τυχαια, και ειναι ζωντανο. ειχε χωθει μεσα στο φιλτρο σε μια χαραμαδρα που με την καμια δεν φαινοταν! το εβγαλα αλλα ειναι "χεσμενο" μεχρι τα ταμπουνια! ελπιζω να συνελθει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-03-11, 18:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κοίτα πάλι στο φίλτρο..
..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-03-11, 20:25
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
..
Το χερω μου το ειχες πει και το ειχα τσεκαρει αρκετες φορες και δεν το εβλεπα επειδη ειναι αρκετα σκουρο σαν ψαρι και ηταν σε σημειο που δεν πηγε το μυαλο μου. Απλα τωρα ξεκολησε το background που εχω βαλει πισω απο το τζαμι και οπως πηγα να το βαλω περασε φως μεσα στο φιλτρο και φανηκε το ψαρι ακινητο στην χαραδρα. το περιεργο ομως ειναι πως μπηκε. γιατι η μονη εισοδος ειναι απο πανω και επρεπε να πηδηξει αρκετα για να μπει! μονο ετσι εξηγηται!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι ψάρι είναι αυτό? Aquablue Αναγνωρίσεις ειδών 7 27-10-10 17:22
Τι ψάρι είναι αυτό; valantis315 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 22-04-10 23:36
τί ψάρι είναι ? kalts.greg Γλυκό νερό - Γενικά 13 01-10-09 00:36
Tι ψάρι είναι ? Ηλίας Γλυκό νερό - Γενικά 15 16-01-09 18:26
τι ψάρι είναι ? aspalax Γλυκό νερό - Γενικά 2 28-09-08 20:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08331 seconds with 15 queries