Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-14, 18:14
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Καλοριζικο και το σπιτι και η λιμνη!!Να διαμορφωσεις και τον περιβαλλοντα χωρο να γινει εκει παραδεισος...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-14, 22:31
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ενσταση για το φιλτρο φιλε μου.....

Γενικα τα φιλτρα πιεσεως δεν κανουν γι'αυτη την δουλεια. Προφανως υπαρχουν σφουγγαρια μεσα ετσι? Οτι χειροτερο για ενα φιλτρο λιμνης ειδικα αν αυτα υπαρχουν σε ενα φιλτρο πιεσεως.......και δεν υπαρχει περιπτωση να καλυψει 30000 λιτρα οπως λεει αλλα πολυ φοβαμαι ουτε πολυ ποιο κατω σε βαθος χρονου. Ενα καλο φιλτρο ροης οπως πχ το Laguna θα μπορουσες να παιξεις με οτι υλικα θελεις και μηχανικα και βιολογικα και....θα ησουν αρχοντας περα απο το γεγονος οτι θα σε καλυπτε υπο καποιες προυποθεσεις και με κοι.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-14, 07:33
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοριζικο και το σπιτι και η λιμνη!!Να διαμορφωσεις και τον περιβαλλοντα χωρο να γινει εκει παραδεισος...
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.ο χωρος εξω εννοειται οτι θα γινει.αλλωστε ειναι και η δουλεια τις γυναικας αυτη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενσταση για το φιλτρο φιλε μου.....

Γενικα τα φιλτρα πιεσεως δεν κανουν γι'αυτη την δουλεια. Προφανως υπαρχουν σφουγγαρια μεσα ετσι? Οτι χειροτερο για ενα φιλτρο λιμνης ειδικα αν αυτα υπαρχουν σε ενα φιλτρο πιεσεως.......και δεν υπαρχει περιπτωση να καλυψει 30000 λιτρα οπως λεει αλλα πολυ φοβαμαι ουτε πολυ ποιο κατω σε βαθος χρονου. Ενα καλο φιλτρο ροης οπως πχ το Laguna θα μπορουσες να παιξεις με οτι υλικα θελεις και μηχανικα και βιολογικα και....θα ησουν αρχοντας περα απο το γεγονος οτι θα σε καλυπτε υπο καποιες προυποθεσεις και με κοι.
φιλε Andros.συνφωνω απολυτα μαζι σου.ασχετα με τα χαρακτηριστικα του φιλτρου και εγω δεν πιστευω οτι θα μπορεσει να καλυψει κατι ιδιαιτερο αυτο το φιλτρο.
(παρολαυτα απο αρκετες κριτικες που βρηκα στο amazon ολοι ειναι πολυ ευχαριστημενοι και μαλιστα αρκετοι το εχουν με κοι με καλα αποτελεσματα.τωρα βεβαια αυτες οι κριτικες μπορει να ειναι και 'φτιαχτες'')
το θεμα ειναι το εξης.το φιλτρο δεν το πληρωσα.θελω να πω οτι στο αρχικο πακετο που ειχα παραγγηλει με μικροτερο λινερ-ιδια αντλια-filtro box-uv-σωληνωσεις κτλ μου εβγαινε το συνολο σχεδον 300¤+.
καθοτι εκανε ο αγγλος το clearance πηρα ιδια-αντλια-μεγαλυτερο λινερ που ηθελα και για τον καταρακτη ιδιας ποιοτητας-φιλτρο με την uv 300¤+ φθηνοτερα.οποτε καλιστα μπορω αν θελω να παρω τωρα και ενα filtro box η το laguna.αλλωστε καθοτι ολοι μου λετε οτι μια αντλια 10000 λιτρων ειναι μικρη για μια λιμνη 10000 θεωρησα δεδομενο οτι θα παω καποια στιγμη και σε δευτερη αντλια με 2 εισαγωγες ομως για να μπορεσω να συνδεσω και ενα σκιμερ.απλα προτιμησα να εχω 2 αντλιες απο 1.
οποτε εχουμε 2 επιλογες τωρα.
πρωτη βαζουμε το pressurized να καταληγει σε ενα ρυακι 3 μετρων περιπου και να καταληγει στην λιμνη και κοιταω και για φιλτρο box για τον καταρακτη

ή ξεκινω με αυτο το πακετο και αναλογα με το πως παει βλεπουμε.
παρακαλω την γνωμη σας και αν το σκεφτομαι σωστα η λαθος

καθοτι το σπιτι γινετε τωρα οπως καταλαβαινετε ολο το budgετ πηγαινει εκει και τρελλο ανοιγμα συνεπαγεται τρελη γκρινια

επισης απο την εμπειρια σας μπορει καποιος να μου πει για τι καταναλωση ρευματος μιλαμε?αν εχει μετρησει καποιος εστω στο περιπου για να ξερουμε τι μας περιμενει..........

σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-14, 09:54
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ωραίος χώρος και ωραίο σπίτι.
Να είσαι γερός να τα χαίρεσαι φίλε μου, κοίτα να απολαύσεις τη διαδικασία.

Περιμένω με αγωνία να δω το τελικό αποτέλεσμα, πιστεύω ότι θα γίνει πολύ όμορφο και είναι το όνειρο πολλών από δω μέσα.

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-14, 11:57
Το avatar του χρήστη tanale
tanale Ο χρήστης tanale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Μπράβω, και περιμένουμε φώτο για την εξέλιξη!

Εάν σκεφτεσαι να βάλεις κοι ποτέ θα σε βοηθήσει και ένα bottom drain. Το λέω γιατί μετά είναι δυσκόλο να μπεί...Και έμεις άρχισαμε με ένα τετοίο φίλτρο πιέσης , και δεν άντεξε, μολίς άρχισαν να μεγαλώσουν… Για χρυσόψαρα δεν ξέρω, παραπάνω βρωμιά απο τα κοι αποκλειέται να κάνουν
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-14, 08:24
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος χώρος και ωραίο σπίτι.
Να είσαι γερός να τα χαίρεσαι φίλε μου, κοίτα να απολαύσεις τη διαδικασία.

Περιμένω με αγωνία να δω το τελικό αποτέλεσμα, πιστεύω ότι θα γίνει πολύ όμορφο και είναι το όνειρο πολλών από δω μέσα.

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους.
\

σε ευχαριστω φιλε μου.να σαι καλα.πλεον δεν αντεχα την θεσσαλονικη.ωρα για αποκεντρωση και ηρεμια πλεον.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanale Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβω, και περιμένουμε φώτο για την εξέλιξη!

Εάν σκεφτεσαι να βάλεις κοι ποτέ θα σε βοηθήσει και ένα bottom drain. Το λέω γιατί μετά είναι δυσκόλο να μπεί...Και έμεις άρχισαμε με ένα τετοίο φίλτρο πιέσης , και δεν άντεξε, μολίς άρχισαν να μεγαλώσουν… Για χρυσόψαρα δεν ξέρω, παραπάνω βρωμιά απο τα κοι αποκλειέται να κάνουν
botton drain ε?ξερω οτι θα το μετανιωσω μετα μιας και θα με γλυτωνε απο συντηρηση τυρανια χρονο και φυσικα ποιοητα νερου αλλα και μονο που σκεφτομαι οτι πρεπει να τρυπησω το λινερ εκει κατω..........
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-14, 10:39
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Προχωράς πολύ δυναμικά.

Περιμένουμε τις εξελίξεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
full planted sailim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 05-03-10 22:51
full planted golf4470 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 13-06-09 14:09
Παρουσιαση Full Planted Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 57 09-08-08 01:23
Φωτισμος για full planted 80 lit Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 17-09-07 12:51
Full Planted Steve Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 32 18-07-07 12:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05234 seconds with 15 queries