Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-10, 15:24
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το ψάχνω Βασίλη στο διαδίκτυο για το φίλτρο. Έχεις κάτι βοηθητικό ή συμβουλή?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-10, 15:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψάχνω Βασίλη στο διαδίκτυο για το φίλτρο. Έχεις κάτι βοηθητικό ή συμβουλή?
Εγώ Ιάκωβε τί να σου πώ? Αποφάσισες τι ψάρια θα βάλεις τελικά? Θα μείνεις με τη μικρή λιμνούλα ή θα επεκτείνεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-04-10, 17:00
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Θα μείνω με την μικρή γιατί τον Ιούλιο πάω για κρεμάλα (παντρεύομαι).
Έτσι βάζω χρυσόψαρα. Για χειροποίητο φίλτρο έχεις τίποτα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-10, 19:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μείνω με την μικρή γιατί τον Ιούλιο πάω για κρεμάλα (παντρεύομαι).
Έτσι βάζω χρυσόψαρα. Για χειροποίητο φίλτρο έχεις τίποτα?

Ωωωωωωω.....ώρες καλές! Κι άλλος στο κλάμπ!

Θα σου πρότεινα πιεστικό για τόσα λίγα λίτρα, έστω και αν θα είναι πολύ μεγαλύτερης δυναμικότητας από ότι η λίμνη σου. Το πιεστικό να περιέχει και UV γιατί οι καινούριες λίμνες μαστίζονται από εξάρσεις αιωρούμενης άλγης. Αν ποτέ αποφασίσεις να επεκτίνεις τη λίμνη σου, θα μπορείς κάλλιστα να έχεις το πιεστικό σαν υποστήριξη.

Για πες όμως κάτι για την αντλία που ήδη έχεις αγοράσει....να δούμε...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-10, 20:15
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

ΗαντλίαείναιηBlagdon Hydratech Multi 3250 Fountain Pump (submersible).
Για το φίλτρο τι βοηθήματα μπορείς να μου δώσεις όπως τα υλικά που μπορώ να χρησιμοποιήσω. To πιεστικό φίλτρο τι είναι πως δουλεύει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-10, 07:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΗαντλίαείναιηBlagdon Hydratech Multi 3250 Fountain Pump (submersible).
Για το φίλτρο τι βοηθήματα μπορείς να μου δώσεις όπως τα υλικά που μπορώ να χρησιμοποιήσω. To πιεστικό φίλτρο τι είναι πως δουλεύει?
Ιάκωβε, την συγκεκριμένη αντλία δεν την έχω καθόλου υπόψην μου. Μήπως την αγόρασες από το διαδίκτυο? Έχεις ροή ανά ώρα? Δώσε περισσότερες πληροφορίες ώστε να μπορώ να σου πω περισσότερα ώς προς το φίλτρο που θα πάρεις.

Όσον αφορά το φίλτρο, από την στιγμή που η λίμνη σου είναι τόσο μικρή, δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα αγοράς έτοιμου, οπότε γλυτώνεις από την φασαρία κατασκευής του για την ώρα... Τα λέω αυτά, γιατί όταν αποφασίσεις να κάνεις την επέκταση που θέλεις, τότε θα σκεφτούμε καλύτερα για τον γενικότερο χώρο φίλτρανσης.

Το πιεστικό είναι ένα σχεδόν νέο φίλτρο, που συνδυάζει σχεδόν τα πάντα, όσον αφορά τον εξοπλισμό λίμνης. (UV, βιολογικός και μηχανικός χώρος φίλτρανσης, αυτοκαθαριζόμενα) Απλά θα χρειαστείς αντλία κατάλληλη για τις δυνατότητες του πιεστικού. Υπάρχουν από ότι γνωρίζω μικρά πιεστικά. Το μειονέκτημα τους είναι ότι κατά τον καθαρισμό τους ασκείται αρκετή πίεση προς το βιολογικό υλικό για να καθαρίσει, με αποτέλεσμα να χάνεται σημαντική βιολογία. Συνήθως αυτά τα φίλτρα δεν συστίνονται για λίμνες με μεγάλη ιχθυοφόρτιση, απλά τα χρησιμοποιούμε για ενίσχυση. Προς το παρόν όμως λόγω των λίγων λίτρων σου και με λίγα ψάρια, δε θα χρειαστείς κάτι άλλο για την ώρα. Γνωρίζοντας όμως το μειονέκτημά του, να μεριμνήσεις στην αγορά πιεστικού που να κάνει κυκλοφορία νερού τουλάχιστον 2 φορές τα λίτρα σου την ώρα.

Υπάρχουν βέβαια και τα έτοιμα φίλτρα ανοικτού τύπου όπου σαν βιολογία δουλεύουν καλύτερα. Αυτά όμως χρειάζονται παρακολούθηση και καθαρισμό από εσένα. Πράγμα που έτσι και αλιώς θα πρέπει να κάνεις με όποιο σύστημα και αν κινηθείς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-10, 08:23
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιάκωβε, την συγκεκριμένη αντλία δεν την έχω καθόλου υπόψην μου. Μήπως την αγόρασες από το διαδίκτυο? Έχεις ροή ανά ώρα? Δώσε περισσότερες πληροφορίες ώστε να μπορώ να σου πω περισσότερα ώς προς το φίλτρο που θα πάρεις.

Όσον αφορά το φίλτρο, από την στιγμή που η λίμνη σου είναι τόσο μικρή, δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα αγοράς έτοιμου, οπότε γλυτώνεις από την φασαρία κατασκευής του για την ώρα... Τα λέω αυτά, γιατί όταν αποφασίσεις να κάνεις την επέκταση που θέλεις, τότε θα σκεφτούμε καλύτερα για τον γενικότερο χώρο φίλτρανσης.

Το πιεστικό είναι ένα σχεδόν νέο φίλτρο, που συνδυάζει σχεδόν τα πάντα, όσον αφορά τον εξοπλισμό λίμνης. (UV, βιολογικός και μηχανικός χώρος φίλτρανσης, αυτοκαθαριζόμενα) Απλά θα χρειαστείς αντλία κατάλληλη για τις δυνατότητες του πιεστικού. Υπάρχουν από ότι γνωρίζω μικρά πιεστικά. Το μειονέκτημα τους είναι ότι κατά τον καθαρισμό τους ασκείται αρκετή πίεση προς το βιολογικό υλικό για να καθαρίσει, με αποτέλεσμα να χάνεται σημαντική βιολογία. Συνήθως αυτά τα φίλτρα δεν συστίνονται για λίμνες με μεγάλη ιχθυοφόρτιση, απλά τα χρησιμοποιούμε για ενίσχυση. Προς το παρόν όμως λόγω των λίγων λίτρων σου και με λίγα ψάρια, δε θα χρειαστείς κάτι άλλο για την ώρα. Γνωρίζοντας όμως το μειονέκτημά του, να μεριμνήσεις στην αγορά πιεστικού που να κάνει κυκλοφορία νερού τουλάχιστον 2 φορές τα λίτρα σου την ώρα.

Υπάρχουν βέβαια και τα έτοιμα φίλτρα ανοικτού τύπου όπου σαν βιολογία δουλεύουν καλύτερα. Αυτά όμως χρειάζονται παρακολούθηση και καθαρισμό από εσένα. Πράγμα που έτσι και αλιώς θα πρέπει να κάνεις με όποιο σύστημα και αν κινηθείς.
Η δυνατότητα της αντλίας μου είναι αυτή
Head (m) 1 1.5 2 3 4 5 6 8 Flow (lph) 2,450 1,675 900Για πιεστικό φίλτρο τι μάρκες υπάρχουν?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Μια μικρή λιμνούλα ko$ta$ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-04-09 15:49
Λιμνούλα σε βαρέλι!!! ΕΛΒΙΡΑ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 31 03-07-08 10:20
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40
Φτιάχνω την λιμνούλα μου! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 105 11-06-07 13:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05857 seconds with 15 queries