Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-11-11, 20:31   #1
εγκυος ξιφοφορηνα
 
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike
Senior Member
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος 18-11-11, 20:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

ειναι η δευτερη φορα που μενει εγκυος την πρωτη επιβιωσεενα μικρο τοοποιο χερει ακρας υγειας την αφησα να γενησιμεσα στο ενυδρει χωρις να αναμειχτω καθολου στα μικρα με αποτελεσμα καποια να φαγωθουνε καποιοα να πεθανουν και ενα να την βγαλει.πιθανων καποιοι να διαφωνησουν με αυτο αλλα ηταν τυχαια γεννα.τωρα ομως που συμβαινει ξανα μπορειτε να μου πειτε τι να κανω ωστε και περισσοτερα μικρα να μου μεινουν αλλα χωρις να επεμβενω σε φυσιολογηκες διαδηκασιες πχ?πρεπει να αλλαξω την χημεια του νερου ή ποια τροφη να βαλω?υπενθημησω οτι το ενυδρειο μου ειναι 130λτ καθαρα και φιλοξενει 2 αρσενικους Xiphophorus helleri
και 4 θυληκους επισης 1 πλεκο κοινο ,2 κορρυ γατοψαρα,ενα βορνεο γλυφτη,
1 γκοστ ,5-6 zebra snails,3-4 assasin snails,kai kamia 20aria red tserry.to ενυδρειο ειναι φυτεμενο με βελσινεριες(δεν ξερω ειδος),2 ανουβιες,νομιζω οτι εχω λιγο απο κατι που το λενε φακη και κατι αλλα που δεν τα ξερω
τα στοιχει του νερου συμφωνα με κατι υγρα τεστ της τετρα νομιζω και σε διασταυρωση με στικ της esha οι μετρησεις ειναι ως εξεις:
ph-->7.2 me 7.5
no3<10mg/l
no2<1mg/l
gh<14*d
kh<8*d
nh3->0
για φιλτρο εχω ενα σερα 250 χωρις uv με υλικα σιποραξ,ζωολιθο,υαλοβαμβακα και χοντρο σφουγγαρι μαυρο και οι ρουτηνες μου ειναι ταισμα 2-3 φορες την μερα με παρακολουθηση να τρωνε ολοι την τροφη και καθε 2 μερες καταψυγμενο bloodworm ενα κυβακι το μεσημερη και λιγη τροφη το βραδυ,αλλαγες νερου καθε δευτερη κυριακη 40% και καθε μηνα 60%.λαμπες εχω μια φωτοσυνθεσεις καιμια απλη τ8 και οι δυο που αναβουν 2μμ με 12 το βραδυ.

η μαμα

γενικη αποψη δεν ξερω πως λεγωντε τα φυτα αριστερα δεξια στην ανουβια και τερμα αριστερα αν μπορει να με βοηθεισει καποιος??!!!
Εμφανίσεις: 1913
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-11, 21:03
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

φιλε ετοιμη ειναι!!!μπορει και ημερων και ωρων!!!εγω προχτες χωρισα μια ξιφοφορινα μου την εβαλα σε γεννηστρα και την επομενη μερα μου εκανε 35 μικρουλικα...τα οποια τα εχω σε αλλα ενυδρειακι....καποιοι εχουν αντιθετη αποψη με τις γεννιστρες. εγω παντως οταν βλεπω οτι δεν γενναει σε κανα 2-3 μερες την αφηνω...και επισης με ενα πλαστικο ποτηρακι ανανεωνω το νερο στην γεννιστρα για να μην κραταει αμμωνια....με τις γεννιστρες εχω κρατησει πολλα ζωντανα μικρα ξιφοφορακια...ειναι επιλογη του καθενος αν θα βαλει η οχι...

-------------------------------------------
τελειο το ενυδρειο σου!!!να το χαιρεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-11, 21:25
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ευχαρηστω φιλε γιαννη και να χαιρεσε τα δικα σου.εγω απο την αλλη προτημω να μην χρεισημοποιο γεννηστρα αλλα να δινω πολλες κρυψωνες και απο κει και περα the best survive.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-11, 21:32
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

δεκτο!!εμενα μου την δινει παντως οταν γεννανε τα τρωει η ιδια η μητερα τα περισσοτερα...τα καημενα οταν βγαινουν στον κοσμο του ενυδρειου δεν συνειδητοποιουν που βρισκονται και ΤΣΑΚ η μητερα γυρναει και το τρωει!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-11, 21:35
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

F@#$ING B*^%$CH χεχε μην στεναχωριεσε ετσι γιναιτε και στην φυση απλα οταν δεν χρησειμοποιης γενηστρα πιστευω οτι επιβιωνουν αυτα με τα καλητερα γονιδια τα ποιο εξυπνα δηλαδη και τα ποιο ανθεκτηκα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εγκυος η ερχεται η ωρα του? ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 27-04-11 00:02
ειναι εγκυος...???? gohn1990 Γλυκό νερό - Γενικά 5 24-05-08 16:21
Εγκυος η οχι??? Andros Αναπαραγωγή 7 27-11-07 18:17
εγκυος jimfytakis Ζωοτόκα 0 20-03-07 11:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03428 seconds with 13 queries