Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-09-11, 15:49   #1
Καλησπέρα σε όλους! Έχω κάποιες ερωτησούλες...
Ioanna.bar
Member
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος 12-09-11, 15:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Είμαι η Ιωάννα και μένω Θεσσαλονίκη και αποφάσισα να πάρω ένα ενυδρειάκι για να βάλω μέσα ένα μονομάχο (μόνο έναν εντάξει!). Στην αρχή ξεκίνησα ψάχνωντας γυάλια αλλά με έκοψε να διαβάσω λίγα πράγματα για ψάρια οπότε γρήγορα συνειδητοποίησα ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή... Επειδή ο χώρος μου είναι σχετικά περιορισμένος, βρήκα ενα τετράγωνο ενυδρειάκι που μου άρεσε 30 λίτρων σετάκι με φίλτρο, θερμοστάτη κτλ. Τώρα θέλω να ρωτήσω:
-Είναι αρκετά τα λίτρα για ένα μονομάχο ή πρέπει να πάω σε κάτι πιο μεγάλο; (Υπενθυμίζω ότι ο χώρος μου είναι περιορισμένος οπότε αν χρειάζεται κάτι πιο μεγάλο πιθανών να εγκαταλείψω την ιδέα..)
-Σκέφτομαι να βάλω μέσα χαλικάκι ή ψιλή άμμο με ένα διακοσμητικό και ένα ζωντανό φυτό. Θέλει κάτι σε κρυψώνα?
Και έχω διαβάσει κάποια πράγματα για στρώσιμο ενυδρείου κτλ. αν και η τύπισα από το pet shop μου είπε ότι θα μου δώσει κάτι βακτήρια και θα το λειτουργήσω κάποιες μέρες πριν μπει το ψαράκι και θα είναι μια χαρά. Δεν την πολυεμπιστεύομαι γιατί διάβασα για στρώσιμο δύο ή και τριών μηνών...
Έχετε να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό?
Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη!
Εμφανίσεις: 6103
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-11, 15:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην καλωσηρθες και μπραβο που κοιτας για ενυδρειο και οχι για γυαλα!θα σου πουνε και πιο εμπειροι αλλα νομιζω 30 λιτρα για μονομαχο ειναι πολυ καλα.βασιλιας θα ειναι

αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι το στρωσιμο του φιλτρου σου.λες οτι τα διαβασες αλλα αν δεν τοχεις κανει διαβασε τα υπομνηματα εδω στους αρχαριους.μη βιαστεις να βαλεις ψαρι μεσα γιατι θα ταλαιπωρηθει και ισως και να ψοφησει.διαβασε,ρωτα(οπως και κανεις) και θα γινουν ολα.καταρχην βρες το ενυδρειο που σου αρεσει και τι θα βαλεις μεσα.τα αληθινα φυτα θα τα εκτιμησει ο μονομαχος και ειδικα αν βαλεις και καποιο επιφανειας (οπως κερατοφυλλο) χωρις ομως να ειναι υποχρεωτικο αυτο.κρυψωνα μπορεις να του βαλεις στο βυθο σε ξυλο η σε πετρα (που να μην εχουν ομως αιχμηρες/μυτερες επιφανειες γιατι μπορει να σκιστουνε τα πτερυγια του)μπορει καποια στιγμη να θελει να χωθει,δεν κανει κακο.αυτο να το προσεξεις επισης ακομα κιαν βαλεις ψευτικα φυτα.

ολη η ιστορια ειναι στο στρωσιμο του φιλτρου και αργοτερα αφου στρωθει το ενυδρειο σου στη ρουτινα συντηρησης που θα εχεις.εβδομαδιαιες αλλαγες κλπ.
για ποιο γρηγορο στρωσιμο μπορεις αφου παρεις το ενυδρειο με το φιλτρο του,να βαλεις μια αγγελια εδω μεσα για μπολι.σιγουρα θα βρεθει καποιος στη θεσσαλονικη να σου δωσει.ειναι πολυ ποιο γρηγορο και πολυ ποιο σιγουρο απο οποιοδηποτε υγρο θα θελει να σου πουλησει το πετσοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-11, 16:02
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Ιωάννα καλησπέρα και καλώς ήρθες...

Τα 30 λίτρα για έναν μονομάχο είναι πάρα πολύ καλά έως τέλεια!!

Τον διάκοσμο φτιάξτον όπως σου αρέσει..απλά δώσε μία έμφαση παραπάνω στον φυσικό του βιότοπο!Από φυτά θα σου πρότεινα να τα βάλεις όλα αληθινά και να βάλεις αρκετά!Υπάρχουν πολλά εύκολα φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις..

Για το στρώσιμο του ενυδρείου σου θα σου πρότεινα να ζητήσεις μπόλι(βιολογικό υλικό χρησιμοποιημένο και στρωμένο) από κάποιον χομπίστα στην Θεσ/νίκη..αν βάλεις μία αγγελία σίγουρα κάποιος θα σε βοηθήσει...

Καλή αρχή...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-11, 16:54
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις!
Super θα πάρω 30λιτρο ενυδρείο να είναι ο μονομάχος μου ευτυχισμένος.
Αυτή τη στιγμή διαβάζω για το στρώσιμο, γενικά δε βιάζομαι, να γίνουν όλα σωστά στην ώρα τους! Για οτιδήποτε χρειαστώ θα ρωτήσω.
Ευχαριστώ!
-------------------------
Οι ερωτήσεις δεν αργούν να έρθουν...
Το φυτό που θα βάλω π.χ. anubia ή ceratophyllum θέλει ειδική άμμο ή χαλίκι ή μπαίνει παντού?
Θα πρέπει να το φυτέψω πρώτα και μετά να στρώσω το ενυδρείο ή θα μπει μαζί με το ψάρι?

Υ.Γ. Θα σας πρήξω λίγο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ioanna.bar : 12-09-11 στις 16:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-11, 17:05
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τα φυτά μπορείς να τα προσθέσεις και μετά, αλλά είναι πιο εύκολο να τα βάλεις στην αρχη. Βάζεις το υπόστρωμά σου (ότι επιλέξεις, χαλίκι άμμο κλπ) και βάζεις νέρο να φτάσει 4-5 πόντους πάνω από το υπόστρωμα. Τότε φυτεύεις ότι θέλεις και στη συνέχεις γεμίζεις με νερό σιγά σιγά.
Αν επιλέξεις να το φυτέψεις αργότερα καλό θα είναι να αδειάζεις λίγο νερό (30% περίπου) για να γίνεται πιο εύκολη η διαδικασία.

Υ.Γ. ¶σχετο με τη συζήτηση αλλά έχεις σκυλάκι Ιωάννα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-11, 17:15
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Όχι δεν έχω αν και θα ήθελα! Έχω μια γάτα όμως σου κάνει?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-11, 17:18
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή


Μια χαρά, να τη χαίρεσε τη γατούλα. Ρώτησα γιατί σε άλλο φόρουμ (με σκυλάκια) υπάρχει φίλη με nickname IOANNA_BR, φοβερή σύμπτωση
Συγνώμη για το off-topic συνεχίζουμε λοιπόν με το μονομάχο σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-11, 17:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ioanna.bar Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ερωτήσεις δεν αργούν να έρθουν...
Το φυτό που θα βάλω π.χ. anubia ή ceratophyllum θέλει ειδική άμμο ή χαλίκι ή μπαίνει παντού?
Θα πρέπει να το φυτέψω πρώτα και μετά να στρώσω το ενυδρείο ή θα μπει μαζί με το ψάρι?

Υ.Γ. Θα σας πρήξω λίγο
αν παρεις ανουμπια νάνα δε φυτευεται,τη δενουμε πανω σε ξυλο ή πετρα και πιανει εκει.το κερατοφυλλο μπορεις να το φυτεψεις αλλα καθε λιγο καιρο θα θελει κλαδεμα απο κατω.δηλαδη θα το βγαζεις θα κοβεις το μερος που ητανε θαμενο και θα το ξαναφυτευεις.οι περισσοτεροι το κερατοφυλλο το αφηνουνε να επιπλεει στην επιφανεια αλλα αυτο εξαρταται απτο τι θες εσυ.και για τα δυο μπορεις να εχεις οτι υποστρωμα θες (το χαλικι ή η αμμος που λες).
τα φυτα μπορεις να τα βαλεις και πριν μπει το ψαρι.στο στρωσιμο.μαλιστα το κερατοφυλο θα βοηθησει κιολας αργοτερα γιατι αποροφαει νιτρικα ΝΟ3 που ειναι παραγωγα της αμμωνιας.οπως θα διαβασες στο υπομνημα για τον κυκλο του αζωτου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-11, 18:05
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Και μπορώ να έχω και διαφορετικά είδη φυτών μέσα? Εννοείται με παρόμοιες συνθήκες διαβίωσης.
Αν πάρω χαλίκι ή οτιδήποτε άλλο διακοσμητικό θα πρέπει να το βάλω σε βραστό νερο πρώτα για να φύγουν μικρόβια και τέτοια?

Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-11, 18:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπορεις να το κανεις αν θελεις νασαι πιο σιγουρη,αλλα συνηθως οταν αγοραζουμε απο πετ σοπ αμμο η χαλικι -(δε μιλαω για διακοσμητικα γιατι εκει μπορει να χρειαζεται)-δεν την βραζουμε απλα την ξεπλενουμε καλα σε κουβα η λεκανη να φυγουν οι πολλες σκονες και τη βαζουμε μετα μεσα.

φυτα μπορεις να βαλεις οτι θες μεσα.αλλα ειναι ευκολα,οπως αυτα που ανεφερες και αλλα δυσκολα με περισσοτερες απαιτησεις σε λιπασματα φωτισμο co2 κλπ.

δε νομιζω ουτε οτι χρειαζεται ουτε οτι θες να μπλεξεις με τετοια προς το παρον στα 30 λιτρα.βαλε μερικα ευκολα φυτακια και θασαι κομπλε.
ριξε μια ματια εδω αν θες να δεις επιλογες που εχεις.ειναι αρκετες.
http://www.baseshop.com/anycat/tropi...kataloguk.html

http://www.tropica.com/home.aspx
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-11, 18:20
panoss Ο χρήστης panoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Γειά σου κι από μένα Ιωάννα.
Κι εγώ είμαι νέος στο χόμπυ και εύχομαι να πάνε όλα κάλα και να δημιουργήσεις το τέλειο περιβάλλον για το μονομάχο.
Είμαι στη δέκατη μέρα του στρωσίματος, διατηρώ σταθερή την αμμωνία στα 3mg και έχουν κάνει τα νιτρώδη την εμφάνισή τους εδώ και δύο μέρες.
Έγω έχω ενστάσεις σχετικά με τη τοποθέτηση φυτών πριν στρωθεί το ενυδρείο. Τουλάχιστον σε μένα ξεράθηκαν τα φυτά τις πρώτες μέρες και αναγκάστηκα να τα βγάλω. Μόνο η ανούμπια τα έχει καταφέρει αλλά και αυτή δυσκολεύεται. Θα σε συμβούλευα να βάλεις τα φυτά αφού στρωθεί το ενυδρείο ή να πάρεις ανούμπια για αρχή που έχει τις λιγότερες απαιτήσεις.
Βέβαια εδώ τα παιδιά είναι πολύ πιο έμπειροι και γνωρίζουν καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλησπέρα σε όλους! pet Bettas 27 15-05-06 22:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05350 seconds with 13 queries