Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-12, 22:48
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙΑ

ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΑ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ ΘΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΜΗΝΩΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ,ΜΑΡΚΑΣ ΤΡΟΦΗΣ,ΚΛΟΥΒΙΟΥ,ΑΞΕΣΟΥΑΡ,ΤΟΥΑΛΕΤΑ,ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ,ΣΥΜΠΕΡ ΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ!ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-12, 00:55
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

χωρις να θελω να στην πω... παιρνουμε ενα «κατοικιδιο» πρεπει να ξερουμε απο πριν τις αναγκες του... αν πας σε ενα καλο και ευσεινηδητο πετ σοπ και θα βρεις τα παντα ...με ενα απλο ψαξιμο στο google θα μπορεσεις να βρεις απαντησεις στα ερωτηματα σου

ααα.! μην γραφεις με κεφαλαια ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-12, 01:34
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Κατ' αρχάς πρέπει να μάθεις πόσο μεγαλώνει και να του πάρεις αντίστοιχο κλουβί. Πιθανόν έχεις κάποια από τις ποικιλίες που είναι νανάκια. Χρειάζεσαι ένα αρκετά ευρύχωρο κλουβί, με αρκετό μήκος (όταν ξέρω την ποικιλία ίσως μπορέσω να γίνω πιο συγκεκριμένος) και χωρίς ιδιαίτερο ύψος (δεν το έχει ανάγκη για σκαρφάλωμα, χρειάζεται όμως να είναι άνετα). Χοντρικά υπολόγισε το ελάχιστο 3-4 φορές σε μήκος και 2-3 σε ύψος από το τελικό του μέγεθος. Χρειάζεται τουλάχιστον 4 ώρες τη μέρα εκτός κλουβιού για παιχνίδι και άσκηση. Επίσης θα πρέπει να του πάρεις πέτρα (άπο πετ σοπ) για να "τρώει" τα δόντια του και χορταράκι ξερό ή φρέσκο που πρέπει εσύ να καλιεργήσεις για καλύτερη χώνεψη. Εννοείται πάντα (και κυρίως τώρα καλοκαίρι) φρέσκο νερό-φαγητό. Για νερό πάρε του μπουκαλάκι με τη μπίλια στην άκρη, που στερεώνεται στο κλουβί, είναι πιο δύσκολο να το χύσει. Για φαγητό πάρε κάποιο του εμπορίου και εμπλούτιζε με φρέσκα καρότα, λαχανικά, μήλο κλπ. Για τουαλέτα θα πάρεις πλαστική και θα βάλεις ροκανίδι (όχι πριονίδι, μπορεί να είναι τοξικό και να δημιουργήσει πρόβλημα), είναι καθαρά ζώα και αν ασχοληθείς μαζί του θα μάθει να πηγαίνει εκεί. Κάνε αναζήτηση στο google και άρχισε διάβασμα χθες.
Καλή αρχή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-12, 22:14
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Να σας πω την αληθεια καιρο ηθελα να παρω ενα ζωακι και βασικα παντα μου αρεζαν ολα τα ζωα και ειχα αρκετα. οποτε στα γεννεθλια μου,μου πηρε τη μπουμπου μου ως δωρο το αγορι μου. βρεθηκα ξαφνικα με την μικρη μου και χωρισ να ξερω πολλα πραγματα. το pet shop στο οποιο μου το πηρε μας εδωσε ενα ειδοσ πριονιδι η ροκανιδι δεν ξερω ακριβως τι, σας φλουδιτσες μαλακιες μπεζ, για να τισ βαζουμε κατω σε ολο το κλουβι και να το αλλαζουμε καθε 4 μερες,δεν ειπε ρατσα, 3 μηνων, τροφη μας εδωσε χυμα 2 ευρω το κιλο, και ειπε οτι δεν εχει ασθενιες και δεν θελει τιποτα αλλο. το πηγα παρολαυτα σε εναν κτηνιατρο καλο που ξερω και μου ειπε οτι δεν μπορει να το εξετασει και να το πιασει καν γιατι μπορει να φοβηθει και να πεθανει. και οτι οταν εγω μπορω να το πιασω καλα χωρισ να χτυπιεται να ξαναπαω ωστε να το κραταω εγω. αλλα δεν μαφηνε στην αρχη να το πιανω με τιποτα.τωρα μετα απο ενα μηνα περιπου μπορω το παιρνω αγκαλια αλλα δεν μαφηνει με τιποτα να το ακουμπησω τα ποδαρακια. πως ο κτηνιατρος θα του κοψει τα νυχακια του που ειναι μεγαλα και γλυστραει?πως θα το κανει 2 εμβολια που μας ειπε οτι πρεπει για το συναχι? και μας ειπε και για μια αλοιφη καθε 3 μηνο για παρασιτα . τι αλλο χρειαζεται περα απο αυτα να του κανει ο κτηνιατροσ?και τι να κανω που ακομα δεν καθεται τοσο ηρεμο στα χερια μου?ο καιρος περναει και ανησυχω για την υγεια της. τι μαρκα τροφης μου προτεινεται? ο κτηνιατροσ το μονο που ειπε ειναι να μην εμπιστευομαι το ιντερνετ για πληροφοριες και ειδικα τα pet shop. γιαυτο ρωταω εδω εσας που εχετε κουνελακια και τα εχετε περασει και θα ξερετε .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-12, 15:58
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

γεια σου,

το κουνελι οπως και ολα τα ζωα δεν ειναι ευκολο στην διατηρηση τους. Οταν μεγαλωσει θα θελει χωρο και πολυ παιχνιδι. ΔΕΝ μπορει να μεινει στο κλουβι 40χ20.
μπες εδω και διαβασε, ειναι καλο site
http://mybunny.ning.com/

MHN παραλειψεις τον κτηνιατρο, δεν μπορω να καταλαβω οτι δεν σε δεχτηκε γτ το ζωο δεν καθοταν ακινητο ή δεν μπορουσε να το πιασει....
Η δουλεια του ειναι....
Μαρουλια,καροτα και τα λοιπα μετα τους 3-4 μηνες, δεν κανει πριν. Και οταν αρχισεις να του τα δινει σιγα σιγα για να φτιαξει το εντερο του.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-12, 19:43
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Εννοειται και εχει την ελευθερια του. Το εχω ελευθερο και στο σπιτι και στο μπαλκονι ολη μερα σχεδον . στο κλουβι του ειναι μονο το βραδυ και οποτε θελησει να μπει το εχω κοντα του τη μερα. Ευχαρηστω πολυ για τη σελιδα. Θα την μελετησω. ο κτηνιατρος αυτο μου πε και μου κανε μεγαλη εντυπωση γιατι αν δεν μπορει εκεινοσ να την πιασει, θα περασει καιρος μεχρι να με μαθει εμενα το κουνελακι μου. θα την παω και σε αλλο κτηνιατρο απο βδομαδα να δω τι θα μου πει. τα νυχακια της μεγαλωσαν πολυ και γλυστραει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-12, 19:58
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

ναι θελει κοψιμο νυχια οπωσδηποτε.
σκεψου το κουνελι σου και δωστου μια ζωη οσο καλυτερη γινεται. Στερείτε που στερειτε το φυσικο του περιββαλον, ας του δωσουμε ο,τι καλυτερο.
Καλο θα ηταν αν εχεις καποιο χωρο στο μπαλκονι σου, φτιαξε ενα κλουβι.
Ειναι πολυ ευκολο. Θα δεις πολλα αρθρα στην σελιδα που σου εγραψα.
Επισης κατι πολυ σημαντικο. Να το αλλαζεις συχνα. Τα κουνελια αποδευουν συχνα και δεν κανει να ζουν μεσα στις ακαθαρσίες τους. Ειδικα με τα ουρα εχουν προβλημα με το αναπνευστικο τους. Αν μαζευτουν πολλες λιμνουλες απο ουρα υπαρχουν αναθυμιασεις που εμεις δεν τις μυριζουμε τοσο οσο το κουνελι. Η καθαριοτητα ειναι το παν.
Αντε να σου ζησει.....:P :P :P
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-12, 20:14
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΒΑΖΩ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΕΙΔΙΚΗ ΑΜΜΟ ΓΙΑ ΤΡΩΚΤΙΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΚΑΤΟΥΡΑΕΙ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΛΟΥΒΙ ΡΟΚΑΝΙΔΙ Η ΠΡΙΟΝΙΔΙ,ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΘΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΜΑΖΕΥΩ ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΣΚΟΡΠΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΟΝΙΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΑΡΧΙΣΑ ΕΙΔΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΣ. ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΜΕΛΟΣ. ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΞΥΛΙΝΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ.ΟΛΟ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΕΡΗ ΞΑΠΛΩΝΕΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-12, 20:16
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Mια χαρα!! βαλε αμα μπορεις και καμια φωτο να το δουμε το κουνελι....

αντε και σε ενυδρειο μετα!!
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-12, 20:19
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ΘΑ ΒΑΛΩ. ΕΝΥΔΡΙΑΚΙ ΜΙΚΡΟ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΑ ΜΕ 10 ΨΑΡΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΠΕΘΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ. ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-08-12, 22:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σε παρακαλώ μη γράφεις με κεφαλαία.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-08-12, 22:41
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Συγνωμη ειλικρινα ξεχνιεμαι αλλα γιατι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-08-12, 23:44
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εκτός του ότι είναι στους κανόνες του φόρουμ και είναι σαν να φωνάζεις, είναι κουραστικό για το μάτι.

Αν ο κτηνίατρος σου δε μπορεί να αναλάβει το κουνελάκι σου, καλύτερα να πας σε άλλον. Δεν είναι και πολύ επαγγελματικό αυτό που σου είπε..

Μπορείς να το μάθεις να χρησιμοποιεί μια συγκεκριμένη γωνία για τουαλέτα. Για το στρώσιμο του κλουβιού και επιπλέον για τουαλέτα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ειδικό πέλετ, 100% φυσικό από ξύλο, χωρίς άλλα πρόσθετα και χωρίς χημικά. Είναι πολύ πιο απορροφητικό και μειώνει στο ελάχιστο αν όχι εξαλείφει τη μυρωδια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-08-12, 13:55
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Αυριο θα παω σε αλλο κτηνιατρο γιατι γλυστραει πολυ απτα νυχακια της.ολη τη βδομαδα λογω 15αυγουστου δεν εβρισκα κανεναν απο αυτους που ξερω. αυτα τα pellets που μου ειπες τι ειναι και πως θα τα βρω?τι θα ζητησω στο pet shop?θα καταλαβουν?στα πετ σοπ που εχω παει εχουν κατι συσκευασιες με κατι λεπτες φλουδιτσες σαν πριονιδι η ροκανιδι δεν ξερω να τα ξεχωριζω και μου λενε αυτα να βαζω?και στη τουαλετα που την πηρα βαζω αμμο για τρωκτικα.καλο ειναι?αλλα δεν τα κανει στη τουαλετα αντιθετως παει και σκαβει την αμμο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-08-12, 14:29
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλά κάνεις και ψάχνεις άλλο κτηνίατρο. Όταν βρεις, ρώτα να μάθεις αν έχει ξαναασχοληθεί με κουνελάκια, χωρίς να τον προσβάλλεις βέβαια.
Πάει και σκάβει μέσα στην τουαλέτα γιατί τη θεωρεί μέρος παιχνιδιού και το υπόλοιπο κλουβί τουαλέτα. Θα πρέπει να το μάθεις το αντίθετο!
Αυτό το πέλετ είναι αντίστοιχο της άμμου που βάζουν για τις γάτες, απλά σαν μορφή είναι σε μπαστουνάκια και δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσει πάνω στο κουνελάκι σου όταν κάνει την ανάγκη του και να στουμπώσει (γι αυτό αποφεύγουμε την άμμο). Αν ψάχνεις πέλετ Θεσσαλονίκη, θα σου στείλω πμ που έχει σε καλή τιμή και πολύ αποτελεσματικό. Έχω δύο φέρρετ και σχεδόν εξουδετερώνει τη μυρωδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-08-12, 15:22
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Ναι Θεσσαλονικη ενδιαφερομαι και γω οποτε πες μου που.Οποτε για την αμμο εισαι αντιθετος ε?μπορει να την δημιουργησει προβλημα.μια που ξερεις απο Θεσσαλονικη ξερεις κανενα καλο pet shop με πολλα πραγματα γιατι συνηθως τα περισσοτερα δεν εχουν ποικιλια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-08-12, 15:38
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά κάνεις και ψάχνεις άλλο κτηνίατρο. Όταν βρεις, ρώτα να μάθεις αν έχει ξαναασχοληθεί με κουνελάκια, χωρίς να τον προσβάλλεις βέβαια.
Πάει και σκάβει μέσα στην τουαλέτα γιατί τη θεωρεί μέρος παιχνιδιού και το υπόλοιπο κλουβί τουαλέτα. Θα πρέπει να το μάθεις το αντίθετο!
Αυτό το πέλετ είναι αντίστοιχο της άμμου που βάζουν για τις γάτες, απλά σαν μορφή είναι σε μπαστουνάκια και δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσει πάνω στο κουνελάκι σου όταν κάνει την ανάγκη του και να στουμπώσει (γι αυτό αποφεύγουμε την άμμο). Αν ψάχνεις πέλετ Θεσσαλονίκη, θα σου στείλω πμ που έχει σε καλή τιμή και πολύ αποτελεσματικό. Έχω δύο φέρρετ και σχεδόν εξουδετερώνει τη μυρωδιά.
Omg!εχεις ferret?και τοσο καιρο ημουν σε συγχυση (Χωρις να χαλαω το θεμα της Μπουμπου )και εχω τοσες ερωτησεις!
Μπουμπου να χαιρεσαι το κουνελακι σου και βαλε καμια φωτο να δουμε πως ειναι..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-08-12, 16:41
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Τα ferret τι ακριβως ειναι? να σας ζησουν!Μπουμπου ειναι το ονομα της κουνελιτσας μου!Θα βαλω και φωτογραφια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-08-12, 18:25
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

http://www.google.gr/search?tbm=isch...20&bih=356#p=0
Αυτά είναι τα φέρρετ. Απλά επειδή από φύση είναι σαρκοφάγα ( έστω και τρώγοντας κροκέτες) μυρίζουν λίγο περισσότερο από τα τρωκτικά..

Γιαννάκη για τα φέρρετ έχω διαβάσει πολύ περισσότερο από όλα τα είδη ενυδρείων και δυστυχώς, όλα στα αγγλικά. Μπορώ να σου προτείνω πάντως τα 2-3 καλύτερα βιβλία να διαβάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-08-12, 19:20
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

δεν μου βγαζει τη σελιδα. ψαρακια ειναι η ζωακι?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-08-12, 21:33
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ζωάκι.. Τότε γράψε φέρρετ στο google!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-08-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δεν ξέρω από κουνελάκια, είχε παλιότερα η αδερφή μου όμως..
μετά απο λίγο διάστημα παρέλυσαν τα πίσω του πόδια και σύντομα πέθανε..
ο κτηνιατρος είχε πει οτι η παράλυση οφείλεται στο οτι το βγάζαμε στο σπίτι που έχουμε μάρμαρο και γλυστρούσε όταν περπατούσε, και στο οτι το αφήναμε να πηδάει κάτω απο τον καναπέ, τις καρέκλες κλπ..
Δεν ξέρω αν και κατα πόσο ισχύει, απλά το αναφέρω να το προσέξεις..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-08-12, 23:00
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ShadowVValker εγραψα φερρετ και ειδα κατι ζωακια σαν νυφιτσες αν δεν κανω λαθος?????
Kotsos και αλλου διαβασα οτι αν πηδανε απο υψος μενουν παραλυτα.αλλα για το οτι γλυστρανε στα πλακακια δεν το ξερα. λογω μακριων νυχιων γλυστρουσε η και κομμενα οταν τα ειχατε?
παντως ευχαρηστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-08-12, 00:43
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

όχι κομμένα νύχια αλλα στο μάρμαρο που έχουμε γλυστρούσε πολύ όταν πήγαινε να τρέξει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-08-12, 08:59
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ναι, αυτά είναι τα φέρρετ. Τα νύχια θέλουν οπωσδήποτε κόψιμο και αν δεν έχεις, χρειάζεσαι και μια πέτρα από πετ σοπ ειδική, για να φθείρει τα δόντια της και να μη μεγάλώσουν υπερβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-08-12, 21:11
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Σημερα την πηγα κτηνιατρο και κοψαμε τα νυχακια τα οποια δεν ειχαν μεγαλωσει πολυ ομως και παλι γλυστραει στο πλακακι του μπαλκονιου. πετρα την πηρα και της αρεσει πολυ συνηθως. πολυ ξεχωριστα ζωακια τα φερρετ και χαριτωμενα!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-08-12, 07:41
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ευχαριστώ! Άντε με το καλό. Χορταράκι έχεις πάρει? Υπάρχει ξερό ή ένα κουτί με σπόρους που το ποτίζεις και το βάζεις στον ήλιο και φυτρώνει. Βοηθάει στη χώνεψη.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-08-12, 13:45
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

της εχω παρει χορταρακι ξερω.αυτο το κουτι με τους σπορους που λες τι ειναι για εξηγησε μου?ενδιαφερον ακουγεται.ξερεις μαρκα η πως θα το βρω?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-08-12, 02:55
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

οταν μπορεσεις πες μου για αυτους τους σπορους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλες scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 20-05-10 02:16
diy 45-30-30 συμβουλες mao DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 16-09-09 04:13
Συμβουλες για DIY fotis478 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 14-05-08 16:21
Συμβουλες ggeos Malawi 6 09-04-08 22:46
συμβουλες vanilla Αρχάριοι γλυκού νερού 12 08-05-07 13:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07799 seconds with 13 queries