Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-12, 07:53
Μαριλενα Ο χρήστης Μαριλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Κοτσυφάκια στο δρόμο!

Γειά σας. sos! Χτες το βράδυ βρήκα τρία μωρά κοτσυφάκια στο δρόμο στη Ν. Φιλοθέη, Μαρούσι. Γύρω γύρω ήταν γεμάτο γάτες, οπότε τα πήρα ένα ένα και τα έβαλα σε μια κούτα με εφημερίδα και ένα δοχείο με ζαχαρόνερο (κάπου το διάβασα). Επειδή ήταν νύχτα, τα έβαλα μέσα στο σπίτι. Το πρωί, στις 6(!), τα έβγαλα στο μπαλκόνι και μετά από μισή ώρα είδα δυο κότσυφες να έρχονται και να τα ταϊζουν. Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω. Προς το παρόν λέω να τα αφήσω στο μπαλκόνι αφού πάνε οι γονείς. Μετά;Το βράδυ να τα ξαναβάλω μέσα;Διάβασα ό,τι πρέπει να είναι ζεστά (20 βαθμούς) γι'αυτό τα έβαλα μέσα.
Ό,τι μπορείτε να μου πείτε είναι ευπρόσδεκτο!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-12, 08:06
Το avatar του χρήστη bas_754
bas_754 Ο χρήστης bas_754 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2005
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

χωρις να γνωριζω κατι ιδιαιτερο θα ελεγα
φτιαξε με ενα κουτι και υλικα οπως βαμβακι -χαρτοπετσετες- πριονιδια κτλ
μια τεχνητη φωλια ωστε
να κρατιουντε ζεστα το βραδι και τοποθετησε την
σε ενα ησυχο σκιερο μερος του μπαλκονιου σου ισως και λιγο ψηλα αν εχει γατες.
Απο τη στιγμη που ερχοντε οι γονεις θα αναλαβουν αυτοι τα υπολοιπα.
καλη τυχη στα μικρα.
-------------------------
και καποιες πληροφοριες που βρηκα προχειρες

http://www.youtube.com/watch?v=QIoY5...eature=related

http://petbirds.gr/forum/t1555/
__________________

...που θα παει ...
θα τη βρω την ακρη...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bas_754 : 31-03-12 στις 08:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-12, 08:54
Μαριλενα Ο χρήστης Μαριλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ bas 754. Γράφτηκα και στο petbirds που είπες, ώστε να μπορέσω να βρώ μια απάντηση, αλλα έχει διακοπεί η λειτουργεία του και δεν μπορώ να στείλω μήνυμα. Και μόνο εδώ βρήκα σχετικό θέμα. Εγώ δεν πρέπει να βγω καθόλου στο μπαλκόνι; Έχω λουλούδια και πρέπει να τα ποτίζω.Για δυο-τρεις μέρες τα λουλούδια δεν θα πάθουν τίποτα. Αν βγώ, οι γονείς θα τρομάξουν και δεν θα ξανάρθουν;Γενικά, θα ήθελα ακόμα και την πιό απλή πληροφορία γιατί δεν ξέρω απολύτως τίποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-12, 09:42
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Καλά είναι εντελώς νεογέννητα? Τέλος πάντων η φωλιά είναι απαραίτητη, όσο για φαγητό αυτά τα πουλιά τρώνε σκουληκάκια, το νερό μην σε απασχολεί αν είναι τόσο μικρά ακόμα. Αν τα κρατήσεις να τα μεγαλώσεις έως ότου πετάξουν να προσέξεις γιατί τσιμπάνε άσχημα!!! Καλή συνέχεια στην προσπάθεια και μπράβο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-12, 09:46
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μαριλενα οπως ειπε και ο Σταυρος αυτα πουλια τρωνε φρουτα (****** φρουτα οπως τα μουρα) και σκουληκακια - εντομα.
Αν μπορεις να βρεις κατι απο αυτα καλο θα ειναι να δοκιμασεις μπας και τραφουν μονα τους.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-12, 09:54
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Βγες αφοβα,δεν θα φύγουν οι γονείς,θα πανε λιγο πιο περα και μόλις μπεις μεσα θα γυρίσουν αμέσως.
www.wild-anima.gr
Επικοινωνησε μαζι τους.Αναλαμβάνουν τέτοια περιστατικα η τραυματισμενα άγρια ζωα και μετα τα αφήνουν στο φυσικό τους περιβάλλον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-12, 09:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μαριλενα εχουν φτερα το πουλακια?? να υποθεσω οτι ειναι στο σταδιο που κανουν τις πρωτες εξορμησεις απο τη φωλια τους..κι ετσι βρεθηκαν στο δρομο?? αν δηλαδη το πουλακια εχουν πληρες φτερωμα και ειναι πανω απο το μισο του μεγεθους των γονιων..ενα τετοιο σεναριο μαλλον παιχτηκε.
οι γονεις ομως εξακολουθουν να ταιζουν τα μικρα σε αυτο το σταδιο. για λιγο καιρο ακομη εξαρτωνται απο αυτους ακομη.
αν εβρισκες μονο το μικρα..θα σου ελεγα να προσπαθησεις να τα ταισεις...εφοσον ομως εμφανιστηκαν οι γονεις και βλεπεις να τα ταιζουν..μην αναμειχθεις καθολου.
αφησε τα μικρα σε σημειο που οι γονεις μπορουν να τα βλεπουν. απεφυγε τις πολλες σουλατσες στο μπαλκονι. τα λουλουδια σου μπορεις να τα ποτιζεις το βραδυ (που ειναι και το σωστο εξαλλου) αν οι γονεις δεν κοιμουνται στο μπαλκονι. αν κοιμουνται εκει..μη τους τρομαξεις νυχτα ειναι οτι χειροτερο.
μπορεις επισης να κανεις τη δουλεια σου στο μπαλκονι αφου πρωτα δεις οτι οι γονεις λειπουν σε αναζητηση τροφης. αν σε δουν στο μπαλκονι θα περιμενουν καπου παρα διπλα μεχρι να φυγεις. ειναι πιο ηπιο απο τα να βγεις στο μπαλκονι οταν ειναι κι αυτοι εκει και τους "διωξεις".
επισης αν βαλεις ενα ρηχο δοχειο με νερο στο μπαλκονι σου..θα κανεις πιο ευκολο το εργο τους.
νομιζω εισαι πολυ τυχερη που εμφανιστηκαν οι γονεις. οποτε εχω βρει πουλακια δεν εμφανιστηκαν ποτε (ποιος να ξερει τι συνεβη)..και αναγκαστικα προσπαθουσα να τα μεγαλωσω μονος.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 31-03-12 στις 11:36
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-12, 10:40
Μαριλενα Ο χρήστης Μαριλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους σας.Τα πουλάκια έχουν φτέρωμα μπόλικο και σε μέγεθος είναι τα μισά από τα ενήλικα.Το σημείο που τα βρήκα είναι πολύ κοντα από το σπίτι μου και υπήρχαν δύο κότσυφες που όλο φώναζαν, ο ένας πάνω στα καλώδια και ο άλλος κάτω στο χώμα.Τα μικρά όμως δεν πετούσαν, άλλο ήταν πακτωμένο στη σκιά και τ'άλλα πηδούσαν πρός ένα υπόγειο γκαραζ.Είδα γάτες που παραμόνευαν και έτσι δεν το ρίσκαρα να τα παρατηρήσω. Ήταν και 10 το βράδυ, οι γάτες κυνηγούν το βράδυ.Το ένα είναι μεγαλούτσικο και γεμάτο ενέργεια.Όλο πηδάει και φωνάζει.Χρειάστηκε να βρώ μεγαλύτερη κούτα εξ'αιτίας του γιατι έβγαινε έξω από το καφάσι, που τα έβαλα αρχικα.Τα άλλα μου άνοιγαν το στόμα το πρωί όταν έβαλα το δάχτυλο κοντά με λίγο ζαχαρόνερο.Στις 6 το πρωί τα έβγαλα στο μπαλκόνι, μες την κούτα, και μετά από 20 λεπτά ήρθαν 2 κότσυφες, και από εκείνη την ώρα τα ταϊζουν. Στην κούτα έχω μέσα μόνο μια καλή στρώση από εφημερίδες και ένα ρηχό πιατάκι με ζαχαρόνερο. Για να τα αφήσω στο μπαλκόνι το βράδυ και να μην τα βάλω στο σπίτι, πρέπει να τους βάλω και τίποτα άλλο μέσα ή αν είναι θα το φτιάξουν οι γονείς;Και Dimitris77, λέω να μην επικοινωνήσω με το wild-anima μιας και οι γονείς υπάρχουν.Αν δεν έρχονταν να τα τα'ισουν, τοτε θα έπαιρνα τηλ. Ε;τι λες;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-03-12, 10:59
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Αν εχεις χρόνο και υπομονή τοτε κρατησε τα.
Εγω σου έδωσα την λύση σε περιπτωση που δεν θα ηξερες τι να κανεις η δεν είχες χώρο να τα κρατήσεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-03-12, 11:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εφοσον τα πουλακια εχουν πληρες φτερωμα..μη τα παρεις μεσα. δεν εχουν κανενα προβλημα. ολο το 24ωρο εξω λοιπον. παρατηρησε το βραδυ αν μπορεις που κοιμουνται οι γονεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-12, 12:01
Μαριλενα Ο χρήστης Μαριλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Οκ.Α!και κάτι καινούριο.Ο μεγάλος πήδηξε έξω απο την κούτα και έχει χωθεί κάτω από τις γλάστρες.Τον ταϊζουν όμως.Πάνε πότε στην κούτα για τα άλλα και πότε σ'αυτόν και δίνουν σκουλίκια.Προς το παρόν τον αφήνω απ'έξω. Για βράδυ όμως λέω να τον βάλω μες στην κούτα και να την ψηλώσω, ώστε να μην μπορεί να πηδήξει.Ε; Φοβάμαι μην πηδήξει έξω από το μπαλκόνι και είναι ψηλά!Θα προσπαθήσω να κάνω post και φωτογραφίες.Δεν έχω ξαναμπεί σε forum και δεν είμαι εξοικιωμένη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-12, 12:15
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Απο την στιγμη που ερχοντε και τα ταιζουν οι γονεις μη κανεις ΤΙΠΟΤΑ....
Σε καμμια βδομαδα θα πεταξουν μονα τους και ουτε αναγκη εχουν απο το κρυο αφου εχουν τους γονεις...απλα οσο μπορεις ΜΗ τα ενοχλεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-03-12, 12:31
Μαριλενα Ο χρήστης Μαριλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

εντάξει.το πιασα.ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-12, 18:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εισαι πολυ τυχερη που μπορεις και παρατηρεις το μεγαλειο της φυσης σε αγρια πουλια στο ιδιο σου το μπαλκονι. μοναδικη εμπειρια..και ισως και ευκαιρια. θα χαιρομουν πολυ να δω βιντεο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-03-12, 19:38
Μαριλενα Ο χρήστης Μαριλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Αχ!'Εχεις απόλυτο δίκιο.Για το βίντεο, δεν είμαι και τόσο οργανώμένος άνθρωπος.Και τις φωτογραφίες τις είπα γιατί ψάχνοντας για το θέμα είδα πως το ζητάνε.έχω τραβήξει δυο-τρεις, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο.Θα το προσπαθήσω να τις post αύριο.Τα δύο, τα μεγαλύτερα, βγήκαν από το κουτί και έκαναν το μπαλκόνι αεροδιάδρομο.Έτρεχαν από την μία πλεύρα και κατέληγαν πετώντας και κουτρουβαλώντας στην άλλη πλευρα.Το τρίτο είναι ακόμα στο κουτί και προσπαθεί να βγεί.Το θυληκό για να βοηθήσει το δεύτερο να βγεί,(το οποίο πηδώντας κατάφερνε να κάθεται στο χείλος της κούτας, αλλά μπουρδουκλονώταν και έπεφτε πάλι μέσα) έμπαινε στην κούτα με σκουλήκι στο στόμα(τί έκανε δεν ξέρω,δεν φαινόταν),έβγαινε στο χείλος της κούτας και τσιρτσιρριζε, και ξανά το ίδιο, 5-6 φορές, μέχρι που βγήκε!Ο μεγάλος τώρα έχει ανέβει, με πέταγμα παρακαλώ, στο κάγκελο!Εκεί τον ταϊζουν και είναι τώρα κοντά μια ώρα.Είχε ξανανέβει στο πεζουλάκι μια φορά, κάτω από το κάγκελο, και φτερούγισε προς τα μέσα του μπαλκονιού.Τώρα δεν ξέρω προς τα πού θα κλίνει!Αυτή την δουλειά κάνω όλη μέρα!Είναι συναρπαστικό και κολάς απίστευτα μπορώ να πω(εγώ τουλάχιστον).Η αλήθεια είναι πως με βοηθήσατε με ό,τι μου είπατε να χαλαρώσω και τώρα περνάω υπέροχα! Σε 2-3 μέρες θα εκνευριστώ γιατί το μπαλκόνι είναι ήδη τίνγκα στην κοτσιλιά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-03-12, 19:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μην ανησυχεις και σε λιγες μερες μπορει και να εκγαταλειψουν το μπαλκονι σου και θα το πλυνεις και θα ειναι γυαλιστερο και παλι... αλλα κοτσυφακια δε θα εχεις, οποτε απολαυσε το οσο κραταει ακομη και με τις βρωμιες τους! ......σε λιγο θα αρχισουν τις πρωτες πτησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-03-12, 20:21
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

εγω ετσι ετυχα να μεγαλωσω εναν ο οποιος τελικα βγηκε αρσενικος και τωρα χαλαει τον κοσμο και οποιοι περνανε κατω απο την πολυκατοικια κοιτανε πανω
λοιπον αν εχεις χρονο μπορεις να τα μεγαλωσεις εσυ
αρκει καθε μιση με μια ωρα
να τους βαζεις στο στομα ενα μπαλακι απο κιμα βρεγμενο στο λαδι και να εχει πανω λιγους κοκκους απο αμμο της παραλιας για να μπορουν να χωνεψουν
νερο μπορεις αν δεν βρεξεις τον κιμα με τα παραπανω.....να τον βρεξεις με νερο
ελπιζω να κρατησεις κανενα δικο σου
ειναι πολυ ωραια πουλια ανηκουν στην οικογενεια της μαινας
και καθε ανοιξη και καλοκαιρι θα σου χαλανε τον κοσμο
μονο που θελουν τεραστιο κλουβι και σιγουρα ακομα κ οταν μεγαλωσουν θα σου φερνουν διαφορουσ ιπταμενους επισκεπτες στο μπαλκονι.....


ο κιμασ ουσιαστικα αντικαταστει περιπου το σκουλικι που τους παει η μανα τους
αν τελικα τα κρατησεις
καλο θα ηταν το κλουβι που θα τα εχεις να ειναι πληρως εξοπλισμενο με ταιστρες ποτιστρες κλπ για να συνηθιζουν


κι αν μεγαλωσουν αρκετα και τρωνε μονα τους αγοραζεις μαινοτροφη
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-03-12, 20:26
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Eφη μου απαγορευεται δια νομου να εχεις αγρια πουλια σε κλουβι.
Μονο αν εχουν αναπαραχθει σε αιχμαλωσία και φερουν το κλειστο δαχτυλιδι στο ποδι τους μπορεις να κρατησεις αγριο πουλι σε κλουβι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-03-12, 20:34
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

το κοτσυφι δεν ανηκει στην ιδια οικογενεια με τη μαινα, μπορει να μοιαζουν λιγο, αλλα δεν εχουν καμμια σχεση.
ειμαι και εγω της αποψης να μην τα βαλει στο κλουβι, κριμα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-03-12, 23:40
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

εμεις σε κλουβι το εχουμε
γενικα ο πατερας μου ασχολειται με αυτα
και ηθελε παντα να εχει εναν αρσενικο
καποια στιγμη εντελως τυχαια βρικαμε μια αλλη χρονια ενα θυληκο μικρο
και τα εβαλε να ζευγαρωσουν οταν μεγαλωσε και το θυληκο
σιγουρα δεν ειναι νομιμο
αλλα ειναι πολυ δυσκολο να αφισεις να το φαει καποια γατα
η να το πατησει αμαξι η χιλια δυο
οποτε καλυτερα να το μεγαλωσεις και να το ελευθερωσεις μετα η αλλιως αν το θεσ κρατα το
τουλαχιστον σωζεις μια ζωουλα....ασχετα με τους νομους


ο κοτσυφας λοιπον παρολο που τον εχουμε σε κλουβι εχει αναπτυξει φοβερη νοημοσυνη
μας γνωριζει ολους...και καμια φορα καθετε στο χερι μας...τον εχουμε απο το 2003 περιπου...κοντευει σιγα σιγα να γερασει ειναι σχεδον 9 χρονων
εγω τοτε πηγαινα ακομα σχολειο....καθε πρωι τους ανοιξιατικους και καλοκαιρινους μηνες αυτος ηταν το ξυπνητηρι μου....και ακομα ειναι
και φυσικα μας φερνει και αλλους κοτσυφες της περιοχης στο μπαλκονι....και αλλα πουλια γενικα.....
μερικες φορεσ του μιλαμε κι ας μην μας καταλαβαινει....
καμια φορα περνουμε απο τον κηπο σκουλικια και καμια ακριδα αν βρουμε και του δινουμε.....γενικα ο πατερας μου τον φροντιζει σαν παιδι του

ενα τελευταιο θα πω
κανενας νομος δεν μπορει να σου απαγορευσει να αγαπας ενα ζωο με οποιοδηποτε τροπο το κανεις αυτο...ειτε κρατωντας το κοντα σου ειτε ελευθερωνωτας το

ολα τα ζωα ξεκινησαν απο αγριες μορφες και στη συνεχεια εξυμερωθηκαν
οι νομοι και τα τυπικα ...δεν μου λενε τιποτα
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-04-12, 10:05
Μαριλενα Ο χρήστης Μαριλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλημέρα σας! Δεν θα ήθελα με τίποτα να τα κλείσω στο κλουβί. Ακόμα και αυτά που γεννιούνται σε αιχμαλωσία, τα λυπάμαι!Μου είναι στενάχωρο το θέαμα!¶σε που εδώ η περιοχή είναι τίνγκα στους κότσυφες!και κάθε μέρα δίνουν ρεσιτάλ!
Τα νέα μου για τα κοτσυφάκια είναι πώς το μεγάλο (το οποίο πρέπει να ήταν αρσενικό - όχι δεν το γύρισα ανάποδα να φυσίξω τα πούπουλα! - γιατί διάβασα πώς αυτά που κιτρινίζει το ράμφος τους μεγαλώνοντας είναι αρσενικά) πέταξε χτες το βράδυ. Είναι αυτό που δεν καθόταν σε μια μεριά και όλο έτρεχε απ'τη μια μεριάτου μπαλκονιού στην άλλη φτερουγίζοντας δυνατά.
Το μεσαίο που έκανε και εκείνο περίπου τα ίδια αλλά πιο χαλαρά, φτερούγισε χτες το βραδάκι πάνω στα κάγκελα (όπως είχε κάνει και ο μεγάλος) όπου και έμεινε έως σήμερα το πρωί. Ήρθε το αρσενικό σε κάποια φάση και του κουνιόταν και του φώναζε, ώσπου πέταξε και αυτό! Τώρα είναι μόνο το μικρό στην κούτα. Έρχονται και το ταϊζουν, όχι όμως τόσο συχνά όπως χτες, ίσως επειδή είναι μόνο ένα τώρα.Αλλάπολύ τεμπέλικο το βλέπω. Σε αυτό το ράμφος δεν κιτρινίζει, άλλα ούτε και στου μεσαίου κιτρίνιζε. Οπότε δεν είναι θέμα φύλου η ενεργητικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-04-12, 10:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
τουλαχιστον σωζεις μια ζωουλα....ασχετα με τους νομους
ενα τελευταιο θα πω
κανενας νομος δεν μπορει να σου απαγορευσει να αγαπας ενα ζωο με οποιοδηποτε τροπο το κανεις αυτο...ειτε κρατωντας το κοντα σου ειτε ελευθερωνωτας το
εφη δυστυχως η ευτυχως ζουμε σε ενα κρατος (Θεος να το κανει!!)...που εχει θεσπισει νομους και δε το εχει κανει ασκοπα..ουτε γιατι δεν αγαπα τα ζωα.
τα οσα λες ειναι προσωπικη σου αποψη...αλλα το να απαγορευεται η διατηρηση αιχμαλωτων ζωων σε κλουβι μου κανει για αγαπη και προστασια παρα για αδιαφορια.
σκεψου το κακο που εχει γινει σε ειδη οπως οι καρδερινες και αλλα ιθαγενη ωδικα και συνεχιζει να γινεται. κι αυτοι μπορουν να σου πουν οτι απο αγαπη τα πιανουν τα πουλακια...ή τα παιρνουν απο τις φωλιες τους.

οπως ειπες κι εσυ....ακομη κι αν νομικα το παραβλεψεις και μεγαλωσεις το πουλακι...ηθικα τουλαχιστον θα πρεπει να αφεθει ελευθερο οταν γινει ανεξαρτητο.
περαν αυτου....υπαρχουν και τα ειδικα κεντρα. γιατι σε τοσους ανθρωπους που βρισκουν αγρια πουλακια με τον 1 η τον αλλο τροπο...αν ολοι τους τα κρατουσαν να τα μεγαλωσουν...να εισαι σιγουρη οτι πανω απο τους μισους δε θα τα καταφερναν και θα πεθαινε το πουλακι στα χερια τους.
Δες αν θελεις το θεμα αυτο. http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F6%E9%F4%F3%E1 η δουλεια που κανουν τα κεντρα αυτα ειναι αξιεπαινη. Ειναι νομιζω αχαριστια να τους "εκτοπιζουμε" και να μη τους αναγνωριζουμε με αυτο τον τροπο.

οσα γραφω παραπανω...ειναι απλα για να διευκρινησω οτι η "αγαπη" (που σηκωνει πολυ κουβεντα το αν θα το αποκαλεσουμε αγαπη τελικα...ή τερψη ή συμπαθεια ή ενθουσιασμος ή περιεργεια..ή ενα κραμα ολων αυτων) μπορει να κανει και κακο λογω αγνοιας.

οσο γιαυτο..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα τα ζωα ξεκινησαν απο αγριες μορφες και στη συνεχεια εξυμερωθηκαν
οι νομοι και τα τυπικα ...δεν μου λενε τιποτα
αν αποφασιζε το κρατος αυριο να κανει τα κοτσυφια κατοικιδια..πιστεψε με δε θα τα αφανιζε απο προσωπου γης. θα επετρεπε επειτα απο μελετη να πιαστουν σε συγκεκριμενες περιοχες με συγκεκριμενους πληθυσμους καποια ζωα και απο αυτα να γινει συστηματικη εκτροφη πριν αρχισουν να ειναι διαθεσιμα στο ευρυ κοινο.

απο ειδη που απαγορευεται να κρατησεις....μπορεις να διατηρησεις φυσικα εκτροφης...αλλα θα πρεπει να τα σταξεις...και εκει ειναι η γαιδουρια μας που τα θελουμε δωρεαν.
αν μιλας γενικοτερα για τα ζωα που εχει ο ανθρωπος στις υπηρεσιες του..απο χιλιετιες...η συλληψη τους εγινε σε μια περιοδο που οι ανθρωποι ηταν ελαχιστοι και τα ζωα εβριθαν..και απο καποιο μικρο πληθυσμο ξεκινησε εκτροφη....και καμια ζημια δεν εγινε στο οικοσυστημα. καμια σχεση με το σημερα ..και την τεραστια ζημια που κανουμε.

βλεπεις δεν υποκλινομαστε στον νομο τυφλα..αλλα επειτα ωριμη σκεψη. μακαρι αν ηταν να αντιταχθουμε σε νομους..να το καναμε στους υπολοιπους (περικοπες, χαρατσια, βυσματα κι ενα σωρο αλλα) και οχι σε αυτους για την αγρια ζωη.

εντελως φιλικα....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 01-04-12 στις 14:48
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-04-12, 11:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-04-12, 11:47
Μαριλενα Ο χρήστης Μαριλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παιδιά ελπίζω να μην γίνομαι κουραστική αλλά διάβασα τις πρώτες βοήθειες για πουλιά από το κέντρο περίθαλψης άγριων ζώων (πολύ ωραία σελιδα Panos - αλλά θέλω να ξέρω γιατί δεν μου την έβγαλε to search engine ό ταν σαν την τρελή έψαχνα για πρώτες βοήθειες πουλιών στο internet το βράδυ που βρήκα τα πιτσιρίκια!?!?!?!?) και έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες για το μέγεθος της κούτας που είναι μέσα το μικρο.
Είναι η ίδια κούτα από την οποία τα άλλα δύο κατάφεραν και πήδηξαν, αλλά μήπως επειδή το τρίτο είναι το μικρότερο, πρέπει να την κοντίνω λίγο??????Οι γονείς συνεχίζουν και έρχονται και το ταϊζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-04-12, 12:52
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

εμενα μου εχει συμβει 2 φορες με σπουργιτακια και μια με χελιδονακια!

και τις τρεις φορες τα εβαλα στο μπαλκονι σε ενα καλαθακι και καθε μερα ερχονταν οι γονεις και τα ταιζαν,ωσπου που στο τελος πεταξαν κι αυτα!!

δεν εκανα απολυτως τιποτα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-04-12, 14:38
Μαριλενα Ο χρήστης Μαριλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Lightbulb

Σωστά. Οι αμφιβολίες είναι ύπουλο πράγμα! Ορίστε και οι φωτογραφίες που έχω βγάλει.Είναι με το κινητό.Στο κάγκελο είναι ο μεσαίος ο οποίος έκανε το κόκκορα όλη τη νύχτα εκεί. Το μικρο μέσα στην κούτα, είναι αυτό που από την πρώτη μέρα που το βρήκα, μου καθόταν και του είχα δώσει και ζαχαρόνερο στο στόμα. Τώρα, όποτε βγαίνω να το τσεκάρω και πλησιάζω το χέρι μου, ανοίγει το στόμα!Είναι γλύκα!
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  moto_0553.jpg
Εμφανίσεις:  519
Μέγεθος:  40,1 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  moto_0554.jpg
Εμφανίσεις:  495
Μέγεθος:  43,7 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  moto_0555.jpg
Εμφανίσεις:  480
Μέγεθος:  39,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  moto_0556.jpg
Εμφανίσεις:  492
Μέγεθος:  51,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  moto_0557.jpg
Εμφανίσεις:  478
Μέγεθος:  63,0 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  moto_0560.jpg
Εμφανίσεις:  483
Μέγεθος:  82,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  moto_0561.jpg
Εμφανίσεις:  446
Μέγεθος:  61,0 KB
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-04-12, 14:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πω πω!! γλυκες! μπραβο Μαριλενα για το ενδιαφερον σου!!
παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον το θεμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-04-12, 15:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπραβο.
Και αφου τα βρηκαν και οι γονεις εχουν μεγαλες πιθανοτητες να επιβιωσουν.
Αν δεν τα τρομαξεις δεν θα εχουν επιπλεον λογο να φυγουν μεχρι να ειναι ικανα να πεταξουν.
Εχε το νου σου παντως μη πηδηξουν προωρα απο το μπαλκονι.

Θα ειναι ωραια αν ερχονται και για επισκεψη αργοτερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-04-12, 18:35
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Αντε να διναμοσι και αυτο να πεταξι
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-04-12, 19:57
Μαριλενα Ο χρήστης Μαριλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Smile

Βγήκε!!!!!!!!!!!
Είχα αρχίσει να νομίζω πως θα τον παρατήσουν γιατί αργήσαν πολύ να έρθουν να τον ταϊσουν.
Στις 20.00 ήρθε ο αρσενικός και μπαινοέβγαινε συνέχεια στην κούτα, χείλος κούτας-μέσα στην κούτα-στο πεζούλι-στη ζαρντινιέρα και τανάπαλην για 5-6 φορές.
Και ...ξαφνικά, τσούπ, βρέθηκε έξω στα μάρμαρα μαζί με τον μπαμπά!Μετά ο κότσυφας εξαφανίστηκε.Πάει για ύπνο.
Το μικρό προσπαθούσε να φτερουγίσει πάνω στο πεζούλι.Είδε το παραδέ και έδωσε μία και ανέβηκε στο χείλος της κούτας και από εκεί, προσπαθώντας να ανέβει στην ζαρντινιέρα, φούνταρε μέσα στην κούτα πάλι και έμεινε εκεί.
Μάλλον κλείνει για νύχτα!Αύριο πάλι.
Τελικά, το ότι έρχεται το βράδυ ο κότσυφας και τα βγάζει έξω πρέπει να είναι σύστημα.
Γι'αυτο τα βρήκα βράδυ να τριγυρνάνε στο δρόμο στις σκιές. Ίσως επειδη είναι μικρά και γκρίζα, κάνουν τις εξορμήσεις τους βράδυ ώστε να καμουφλάρονται απο τα σκοτάδια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιο δρόμο θα διαλέξουμε? Γιώργος Κ Δίσκοι 67 15-05-11 19:05
Εμπρος στο δρόμο των δίσκων τραβώ! arkoujohn Δίσκοι 4 14-05-08 06:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09891 seconds with 14 queries