Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-09-10, 12:18
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή νεροχελωνες

παιδια μπορειτε να μου πειτε τι χρειαζομαι σχετικα με τν θωτησμο και την θερμανση για τοις νεροχελωνες μου???αα και σχετικα με τοις λαμπες και αυτα που λενε οτι λιονουν οι πλαστικες πετρες με την υb(παρακαλω διαφωτηστε με)!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-09-10, 12:27
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σε τι δεν καλύφτηκες στο προηγούμενο θέμα που άνοιξες για το φωτισμό και τη θέρμανση

Αν ένα υλικό είναι φτιαγμένο για να αντέχει τη UV ακτινοβολία το χρησιμοποιείς, αλλιώς και ακόμα καλύτερα κανονικές πέτρες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-10, 12:31
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

τωρα θελω να μαθω...να παρω 1 η 2 λαμπες...δηδ μονο την uv χρειαζομαι...αα και η uv επιδη εχω πλαστικο βραχακι να το αντικαταστησω με πετρα κανονικη??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-10, 12:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφόσον τις θες και τις δύο (μπορεί να είναι πρόβλημα) και θες την άποψή μου χρειάζεσαι ένα ενυδρείο το λιγότερο 150*60*70, το οποίο θα γεμίζει με νερό σιγά σιγά όσο μεγαλώνουν. Ένα χώρο όπου θα λιάζονται, τον οποίο μπορείς να έχεις ή μέσα στο νερό ή έξω, όπως για παράδειγμα εδώ, αν και υπάρχουν διάφορες λύσεις που μπορεί να σε βολέψουν. Θα χρειαστείς αντιχλώριο, θερμαντικό σώμα για να κρατάς το νερό σε σταθερή θερμοκρασία, κυρίως το χειμώνα, θερμαντική λάμπα για το σημείο που λιάζονται (ή απλή πυρακτώσεως αρκεί να φέρνει τη θερμοκρασία εκεί που θες), λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας 5% για τη σωστή ανάπτυξη κελύφους και οστών (για το μεταβολισμό του ασβεστίου, τη χρειάζονται όλα τα ερπετά). Οι δύο τελευταίες μπορούν να είναι σε μία. Επίσης θα χρειαστείς ένα δυνατό φίλτρο και για μηχανικό φιλτράρισμα και για βιολογικό (αν δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω διάβασε τα υπομνήματα των αρχάριων), που να γυρνάει τουλάχιστον 5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου. Στον πάτο δε βάζεις με τίποτα χαλίκι γιατί τρώνε ό,τι χωράει στο στόμα τους και μένει στο στομάχι τους. Ή θα βάλεις κάτι πολύ χοντρό, μεγαλύτερο από το κεφάλι τους, αλλά θα σε δυσκολέψει στο καθάρισμα πάρα πολύ (μιλάμε για βρώμα όχι αστεία!) ή άμμο που πάλι είναι μια δυσκολία ή τίποτα, απλά κανένα διακοσμητικό ξύλο. Αληθινά φυτά και να βάλεις δε θα μείνει ούτε ρίζα. Ψεύτικα μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά κάποιες τα τρώνε και αυτά και καπούτ καμιά φορά. Διατροφή θέλει πολύ ισορροπημένη για να φοβάσαι λιγότερο τις ασθένειες. Πολλά λαχανικά, ίσως και περισσότερα από πρωτεΐνη. Σίγουρα όσο μεγαλώνουν θέλουν λιγότερη πρωτεΐνη και περισσότερα λαχανικά.

Περισσότερες πληροφορίες στα παρακάτω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
http://www.redearslider.com/
http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html
http://reptilesalonica.ipbhost.com/i...p?showforum=39

Όποιες απορίες έχεις μετά από το διάβασμα αυτών τις συζητάμε!

Καλό διάβασμα!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τι δεν καλύφτηκες στο προηγούμενο θέμα που άνοιξες για το φωτισμό και τη θέρμανση

Αν ένα υλικό είναι φτιαγμένο για να αντέχει τη UV ακτινοβολία το χρησιμοποιείς, αλλιώς και ακόμα καλύτερα κανονικές πέτρες.
Άλλη απορία;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-10, 12:44
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή thnx

ευχαριστω πολυ τωρα με καλυψες!!!
-------------------------
αααα και κατι τελευταιο...η λαμπα πυρακτοσης πρεπει να ''δινει'' την πετρα 30 βαθμους??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη turtle : 09-09-10 στις 12:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-10, 12:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έχεις διαβάσει κάτι από αυτά που σου έγραψα;

http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-10, 12:54
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

οκ ευχαριστω πολυ για τοις πληροφοριες!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-12, 14:23
dimi_tra Ο χρήστης dimi_tra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2
Question help me!

γεια σας!!Πήρα μια νεροχελώνα το καλοκαίρι του 2011........... αλλά δεν γνωρίζω την ηλικία της.... Όταν πήγα να την πάρω δεν μου είπανε σχεδόν καμιά πληροφορία....''ζει'' σε μία πλαστική χελωνιέρα,την ταΐζω 5 γαρίδες αποξηραμένες μικρές,της αλλάζω νερό ανά τρεις μέρες........
Θα ήθελα να μου γράψετε (αριθμημένα αν γίνεται)τι πρέπει να αγοράσω,σε θέμα τροφής(βιταμίνες, λιχουδιές),καλοπισμού(αν κάνει να της κόβω τα νύχια,αν κάνει να της βουρτσίζω το καβούκι.κλπ), ενυδρείου (καθαρισμού νερού, λάμπες, κλπ).......... ευχαριστώ πολύ Δήμητρα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-12, 20:02
snappingturtle Ο χρήστης snappingturtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2012
Περιοχή: Σαντορίνη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

για σας. έχω πάρει εδώ και 2 εβδομάδες 2 μικρά χελωνάκια γλυκού νερού. έχω γι' αυτές 2 γυάλλες, 1 μικρή πλαστική και 1 γυάλλινη. τώρα όμως θέλω να φτιάξω γι' αυτές έναν μικρό κήπο έξω στην αυλή με χώμα ενα μικρό ξύλο και την μικρή πλαστική γυάλλα να τους την κάνω σαν πισίνα και να μεταφυτέψω λουλούδια για να έχουν σκία... θέλω τη γνώμη σας για αυτό το μικρο κηπάκι...ευχαριστο πολύ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιταμινες για χελωνες. water_turtle_lover Άλλα ζώα 0 12-02-10 16:02
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΕΛΩΝΕΣ SOS makis2424 Γλυκό νερό - Γενικά 1 31-12-09 02:11
Προβλημα με χελωνες bf109e Άλλα ζώα 9 12-05-09 20:29
χελωνες παπαε Άλλα ζώα 6 30-01-08 20:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04336 seconds with 13 queries