Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-12, 10:13
marnek Ο χρήστης marnek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Νεροχελώνα + Χρυσόψαρο, να τα πάρουμε μαζί μας;

Καλημέρα σας!
είμαι καινούρια στο φόρουμ και χαίρομαι πολύ που σας ανακάλυψα!!
Πριν από 1,5 μήνα περίπου αγοράσαμε ένα χρυσόψαρο για τον γιο μας και ένα νεροχελωνάκι για την κόρη μας.
Αρχικά τα είχαμε σε ένα μικρό πλαστικό το ψάρι (από αυτά που πουλάνε) και μία χελωνιέρα για το χελωνάκι. Μετά... σας ανακάλυψα και, εν συνεχεία, τα λυπήθηκα εκεί πέρα.
Εν ολίγοις, πήραμε δύο πλαστικά κουτιά αποθήκευσης και τα προσαρμόσαμε στις ανάγκες τους. Έχουν ταξιδέψει από Αγρίνιο για Αθήνα, και έχουν κάνει δύο φορές τη διαδρομή Αθήνα - Σούνιο, εννοείται το ψάρι μας στο μικρό πλαστικό και η χελωνίτσα σε ένα μπωλ με λίγο νεράκι. Παρατήρησα ότι ειδικά η χελωνίτσα στρεσαρίστηκε απίστευτα.
Τώρα, τα Σαββατοκύριακα θα φεύγουμε για Σούνιο. Τι προτείνετε;
Να τα παίρνουμε μαζί (στη χελωνιέρα το χελωνάκι και στο μικρό πλαστικό το ψαράκι) ή καλύτερα να τα αφήσουμε σπίτι; Να διευκρινήσω ότι αν τα αφήσουμε σπίτι δεν θα φάνε από Παρασκευή μεσημέρι μέχρι Κυριακή απόγευμα (μας είπανε ότι δεν πειράζει και το έχουμε ξανακάνει) και δεν θα έχουνε καθόλου φυσικό φως, μιας και μένουμε σε υπερηψωμένο ισόγειο και δεν έχουμε την πολυτέλεια να αφήσουμε ανοιχτό παράθυρο.
Περιμένω τις προτάσεις σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-12, 10:18
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καλως ηρθες καλη διαμονη!!! Οταν λες τα προσαρμοσατε στις αναγκες τους, τι φιλτρο βαλατε στο χρυσοψαρο? Αλλαγες νερου καθε ποτε? Δεν εχει θεμα να μεινει χωρις τροφη 2 μερες, η χρυση τομη πιστευω ειναι να βαζατε εναν χρονοδιακοπτη με μια λαμπα οικονομιας 5w πανω απτο "κουτι" και να αναβει φωτοπεριοδος. Εγω ψηφιζω να τα αφησετε σπιτι και οταν γυρισετε να τους δωσετε αυτο που πραγματικα χρειαζονται, ενα κανονικο ενυδρειο για το χρυσοψαρο και οτι χρειαζεται η χελωνα δεν γνωριζω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-12, 10:21
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

αρχηκα και στο σπιτι που τα εχετε καταλαβαινω οτι υπαρχουν ελλειψεις για την διαμονή τους:

ρηξε μια ματιά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431&page=2

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../goldfish2.htm
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-12, 10:29
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

καταρχην , τα ψαρια δεν ειναι σαν τα σκυλια που τους αρεσει η βολτα. δεν τα παιρνουμε μαζι μας εννοειται.

Κατα δευτερον, καλο ειναι να μας κανεις μια παρουσιαση με φωτογραφιες και λεπτομερειες για το σπιτι του χρυσοψαρου να δουμε τι γινεται
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-12, 13:00
marnek Ο χρήστης marnek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!
Προς στιγμήν δεν σκεφτόμαστε για ενυδρείο ή κάτι τέτοιο, γιατί μία φίλη μου που έχει ενυδρείο με δύο ψαράκια θα φύγει για εξωτερικό και θα μας το δώσει μαζί με τα ψαράκια!! Άρα περιμένω πρώτα να δω από εκεί τι γίνεται!!
Φίλτρο δεν έχουμε βάλει, αλλάζουμε το νερό ανά 2-3 ημέρες (όχι όλο κάθε φορά) και βάζουμε μέσα σταγόνες αντιχλώριου.

Σίγουρα χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες!!

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα και ξέρω ότι το χρυσόψαρο δεν είναι... σκύλος να το πάρεις μαζί. Απλά, τα λυπάμαι που θα μείνουν στο σκοτάδι μόνα τους!!
Την ιδέα με το χρονοδιακόπτη για το φως δεν την είχα σκεφτεί, είναι πολύ καλή!! Αυτή θα εφαρμόσω!!

Θα διαβάσω τα λινκς και θα επανέλθω!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-12, 13:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Διαβαστε τα θεματα στρωσιματος, αμωνιας, φιλτρων κτλ στα pinned θεματα της κατηγοριας των αρχαριων.
Αν δεν υπαρχει στρωμενο φιλτρο εγω δε θα ταιζα καθολου (οχι για 2 μερες αλλα ουτε για 20) μεχρι να εβρισκα φιλτρο και μπολι.
Τα ψαρια στη φυση δεν τρωνε καθε μερα, ουτε οι χελωνες. Και τα δυο ειδη μενουν ακομα και μηνες χωρις φαγητο χωρις να εχουν προβλημα, αντιθετως παρα πολλα ψαρια εχουν πεθανει απο υπερβολικο ταισμα και ακομα περισσοτερα απο δηλητηριαση και καψιμο εσωτερικων οργανων λογο αμμωνιας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-12, 13:11
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marnek Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!
Προς στιγμήν δεν σκεφτόμαστε για ενυδρείο ή κάτι τέτοιο, γιατί μία φίλη μου που έχει ενυδρείο με δύο ψαράκια θα φύγει για εξωτερικό και θα μας το δώσει μαζί με τα ψαράκια!! Άρα περιμένω πρώτα να δω από εκεί τι γίνεται!!
Φίλτρο δεν έχουμε βάλει, αλλάζουμε το νερό ανά 2-3 ημέρες (όχι όλο κάθε φορά) και βάζουμε μέσα σταγόνες αντιχλώριου.

Σίγουρα χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες!!

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα και ξέρω ότι το χρυσόψαρο δεν είναι... σκύλος να το πάρεις μαζί. Απλά, τα λυπάμαι που θα μείνουν στο σκοτάδι μόνα τους!!
Την ιδέα με το χρονοδιακόπτη για το φως δεν την είχα σκεφτεί, είναι πολύ καλή!! Αυτή θα εφαρμόσω!!

Θα διαβάσω τα λινκς και θα επανέλθω!!
κι αν στο δωσει μαζι με τα ψαρακια (τι ψαρακια?) το χρυσοψαρο που θα το βαλεις?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-12, 13:49
marnek Ο χρήστης marnek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
κι αν στο δωσει μαζι με τα ψαρακια (τι ψαρακια?) το χρυσοψαρο που θα το βαλεις?
Είναι κι αυτά χρυσόψαρα κι έλεγα ότι θα τα βάλω και τα τρία μαζί... δεν κάνει;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-12, 13:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Χρυσόψαρα και χελώνες δεν είναι καλός συνδυασμός.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-12, 13:54
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marnek Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι κι αυτά χρυσόψαρα κι έλεγα ότι θα τα βάλω και τα τρία μαζί... δεν κάνει;;;
ε αμα ειναι κι αυτα χρυσοψαρα κανει! ποσα λιτρα θα ειναι το ενυδρειο εκεινο?

Α και για πες μας λιγο πως ακριβως κανεις τις αλλαγες νερου γιατι με μπερδεψες λιγο πριν
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-12, 13:57
marnek Ο χρήστης marnek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρυσόψαρα και χελώνες δεν είναι καλός συνδυασμός.
Δεν τα έχω και τα δύο μαζί και ούτε πρόκειται... Πρώτα πρώτα το χρυσόψαρο το έχω σε πολυ περισσότερο "βαθύ" νερό ενώ το χελωνάκι το έχω σε πιο ρηχό με πέτρα κλπ για να ανεβαίνει...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε αμα ειναι κι αυτα χρυσοψαρα κανει! ποσα λιτρα θα ειναι το ενυδρειο εκεινο?

Α και για πες μας λιγο πως ακριβως κανεις τις αλλαγες νερου γιατι με μπερδεψες λιγο πριν
Πόσα λίτρα είναι δεν ξέρω, θα ρωτήσω.
Τις αλλαγές νερού, συνήθως χύνω κάτι παραπάνω από το μισό και συμπληρώνω... Η αλήθεια είναι ότι "κρατάω" αυτό που φεύγει πρώτο γιατί μου φαίνεται πιο καθαρό. Κάποιες φορές το αλλάζω σχεδόν όλο λόγω μεταφοράς κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-12, 14:01
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marnek Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι κι αυτά χρυσόψαρα κι έλεγα ότι θα τα βάλω και τα τρία μαζί... δεν κάνει;;;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marnek Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα έχω και τα δύο μαζί και ούτε πρόκειται... Πρώτα πρώτα το χρυσόψαρο το έχω σε πολυ περισσότερο "βαθύ" νερό ενώ το χελωνάκι το έχω σε πιο ρηχό με πέτρα κλπ για να ανεβαίνει...



Πόσα λίτρα είναι δεν ξέρω, θα ρωτήσω.
Τις αλλαγές νερού, συνήθως χύνω κάτι παραπάνω από το μισό και συμπληρώνω... Η αλήθεια είναι ότι "κρατάω" αυτό που φεύγει πρώτο γιατί μου φαίνεται πιο καθαρό. Κάποιες φορές το αλλάζω σχεδόν όλο λόγω μεταφοράς κλπ...
λοιπον κατσε γιατι με μπερδεψες παλι!

καταρχην δε θα κανεις τοσο μεγαλες αλλαγες. το 1/3 του ενυδρειου τη βδομαδα.

επειτα, τι εννοεις κρατας το πρωτο? και το "δευτερο" πως το βγαζεις? εξηγησε βημα προς βημα την διαδικασια. Αντιχλωριο, ποσο βαζεις?

ΥΓ αν το ενυδρειο της φιλης σου δεν ειναι 100 λιτρα, μη βαλεις 3 χρυσοψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-12, 14:56
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην δε θα κανεις τοσο μεγαλες αλλαγες. το 1/3 του ενυδρειου τη βδομαδα.
Σε 'ενυδρείο' χωρίς φίλτρο, φυτά και κυκλοφορία νερού μέχρι και 100% αλλαγή τη μέρα μπορεί να χρειάζεται να κάνει.

Τα ψάρια δεν στρεσάρονται από το 'φρέσκο νερό' όταν αυτό είναι κατάλληλα προετοιμασμένο, αλλά από τις τυχόν διαφορές του νέου νερού με το παλιό και απ'το στρες που τυχόν να προκαλέσει ο (λάθος) τρόπος που γίνεται η αλλαγή.

Όταν οι τιμές του νερού παραμένουν ίδιες(λόγω συχνών αλλαγών π.χ.), μία αλλαγή 90%(να μη μείνουν και χωρίς νερό) μόνο καλό μπορεί να κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-12, 15:12
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 'ενυδρείο' χωρίς φίλτρο, φυτά και κυκλοφορία νερού μέχρι και 100% αλλαγή τη μέρα μπορεί να χρειάζεται να κάνει.

Τα ψάρια δεν στρεσάρονται από το 'φρέσκο νερό' όταν αυτό είναι κατάλληλα προετοιμασμένο, αλλά από τις τυχόν διαφορές του νέου νερού με το παλιό και απ'το στρες που τυχόν να προκαλέσει ο (λάθος) τρόπος που γίνεται η αλλαγή.

Όταν οι τιμές του νερού παραμένουν ίδιες(λόγω συχνών αλλαγών π.χ.), μία αλλαγή 90%(να μη μείνουν και χωρίς νερό) μόνο καλό μπορεί να κάνει.
δεν προσεξα οτι δεν εχει φιλτρο. Αν δεν εχει φιλτρο πρεπει να κανει κοντα στο 70-80% αλλαγη νερου σιγουρα. και φυσικα πρεπει ειδικα σε αυτη την περιπτωση να εινα ισωστα προετοιμασμενο. Για αυτο θα ηθελα να μας πει βημα βημα

ΥΓ το οτι δεν εχει φιλτρο που το λεει? γκαβωθηκα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-12, 15:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, ενα ενα, το πιο βασικο ειναι να μαθει 5 βασικα πραγματα για το θεμα του ενυδρειου και των υδροβιων οργανισμων, επειτα ειδικοτερα για τα χρυσοψαρα.
Για την ωρα το πιο βασικο ειναι να κοψει το ταισμα, και να προμηθευτει φιλτρο + μπολι (το τελευταιο απο καποιο συγχομπυστα)
Σε περιπτωση που ταιζει θελει προετοιμασια νερου τουλαχιστο για εξισορροπιση θερμοκρασιας και 100% αλλαγη τη μερα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-12, 08:18
marnek Ο χρήστης marnek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!
Μισό τώρα γιατί μπερδεύτηκα εγώ...

1) Τι εννοώ "κρατάω" το πρώτο: Χύνω λίγο νερό σε ένα άλλο σκεύος, βάζω και το χρυσόψαρό μας (το "νερόψαρο" όπως το ονόμασε ο γιόκας μου ), πλένω το κανονικό σκεύος και τις πετρούλες, το γεμίζω νερό, το αφήνω λίγο να έρθει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, ρίχνω το αντιχλώριο και στη συνέχεια αδειάζω το κρατημένο νερό με το ψάρι... Αυτό συνήθως μέρα παρά μέρα...

2) Τι εννοείται "να κόψει το τάισμα"; έχουμε πάρει και σπιρουλίνα σε μπαλάκια και τα "φυλλαράκια" για ποικιλία. Διάβασα διάφορα άρθρα για τα χρυσόψαρα και θεώρησα καλύτερο να μείνω στο "ταίστε το 2 φορές την ημέρα από λίγο και ότι μπορεί να φάει μέσα σε λίγα λεπτά". Συνήθως του δίνουμε 2 μπιλάκια το πρωί και 1-2 φυλλαράκια το βράδυ. Είναι πολύ; Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε;

3) "να προμηθευτει φιλτρο + μπολι (το τελευταιο απο καποιο συγχομπυστα)". τι είναι αυτό;;;;

4) Εάν δεν μου δώσει, τελικά, η φίλη μου τα χρυσόψαρα: Θέλει παρέα το χρυσοψαράκι μας;; είναι καλό να πάρουμε ένα ακόμα ή αδιάφορο;;
Μήπως κανείς ξέρει και τι ισχύει με αυτό το θέμα για το νεροχελωνάκι;; θέλει παρέα, δεν θέλει ή του είναι αδιάφορο;;

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-12, 08:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marnek Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!
Μισό τώρα γιατί μπερδεύτηκα εγώ...

1) Τι εννοώ "κρατάω" το πρώτο: Χύνω λίγο νερό σε ένα άλλο σκεύος, βάζω και το χρυσόψαρό μας (το "νερόψαρο" όπως το ονόμασε ο γιόκας μου ), πλένω το κανονικό σκεύος και τις πετρούλες, το γεμίζω νερό, το αφήνω λίγο να έρθει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, ρίχνω το αντιχλώριο και στη συνέχεια αδειάζω το κρατημένο νερό με το ψάρι... Αυτό συνήθως μέρα παρά μέρα...

2) Τι εννοείται "να κόψει το τάισμα"; έχουμε πάρει και σπιρουλίνα σε μπαλάκια και τα "φυλλαράκια" για ποικιλία. Διάβασα διάφορα άρθρα για τα χρυσόψαρα και θεώρησα καλύτερο να μείνω στο "ταίστε το 2 φορές την ημέρα από λίγο και ότι μπορεί να φάει μέσα σε λίγα λεπτά". Συνήθως του δίνουμε 2 μπιλάκια το πρωί και 1-2 φυλλαράκια το βράδυ. Είναι πολύ; Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε;

3) "να προμηθευτει φιλτρο + μπολι (το τελευταιο απο καποιο συγχομπυστα)". τι είναι αυτό;;;;

4) Εάν δεν μου δώσει, τελικά, η φίλη μου τα χρυσόψαρα: Θέλει παρέα το χρυσοψαράκι μας;; είναι καλό να πάρουμε ένα ακόμα ή αδιάφορο;;
Μήπως κανείς ξέρει και τι ισχύει με αυτό το θέμα για το νεροχελωνάκι;; θέλει παρέα, δεν θέλει ή του είναι αδιάφορο;;

δηλαδη το ψαρι πηδαει απο σκευος σε σκευος μερα παρα μερα? οχι ρε συ! το ψαρι θα το αφηνεις στο δικο του σκευος και τελος.

μαλλον σου λεει να κοψεις το ταισμα για να μην γεμισεις αμμωνια μιας και δεν εχεις φιλτρο. ψαρι χωρις φιλτρο δεν μπορει να κρατηθει

μπολι ειναι το βιολογικο υλικο απο καποιον που εχει ετοιμο και στρωμενο φιλτρο ωστε να στρωσεις το δικο σου αμεσα μιας και εχεις ηδη καποιο ψαρι που τυρρανιεται

τα χρυσοψαρα δεν πρεπει να μενουν μονα τους θελουν παρεα. Αλλα ακομα και για δυο μονο χρυσοψαρα θελεις ενυδρειο 80+ λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-08-12, 09:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marnek Εμφάνιση μηνυμάτων

2) Τι εννοείται "να κόψει το τάισμα"; έχουμε πάρει και σπιρουλίνα σε μπαλάκια και τα "φυλλαράκια" για ποικιλία. Διάβασα διάφορα άρθρα για τα χρυσόψαρα και θεώρησα καλύτερο να μείνω στο "ταίστε το 2 φορές την ημέρα από λίγο και ότι μπορεί να φάει μέσα σε λίγα λεπτά". Συνήθως του δίνουμε 2 μπιλάκια το πρωί και 1-2 φυλλαράκια το βράδυ. Είναι πολύ; Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε;
Ναι, μεχρι να βρεις φιλτρο και μπολι να μην ταιζεις καθολου.
Οι οδηγιες αφορουν ψαρια που ζουν σε κανονικα ενυδρεια με στρωμενα φιλτρα

Παράθεση:
3) "να προμηθευτει φιλτρο + μπολι (το τελευταιο απο καποιο συγχομπυστα)". τι είναι αυτό;;;;
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

επισεις διαβασε ολα τα pined θεματα στην κατηγορια των αρχαριων

Παράθεση:
4) Εάν δεν μου δώσει, τελικά, η φίλη μου τα χρυσόψαρα: Θέλει παρέα το χρυσοψαράκι μας;; είναι καλό να πάρουμε ένα ακόμα ή αδιάφορο;;
οταν θα γνωριζεις πεντε πραγματα και θα εχεις καταφερει να εξασφαλισεις αξιοπρεπη διαβιωση στο ψαρακι σου θα ξερεις να απαντησεις μονος σου και σε αυτη την ερωτηση. Θελει διαβασμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεροχελώνα - Πρόγραμμα διατροφής Ορέστης Άλλα ζώα 5 04-02-12 21:47
Νεροχελώνα - Κίνδυνος από μόλυνση; Elizabeth Άλλα ζώα 13 02-06-11 00:34
Ενηλικη χελώνα μαζί με μικρά; tsoum Άλλα ζώα 33 15-04-11 17:00
Ποτέ σκύλο μαζί με χελώνα!! Psaras Άλλα ζώα 10 04-04-11 13:31
Δημιουργία νησιού απο πέτρες για τη νεροχελώνα μου giotiss Άλλα ζώα 2 02-02-10 16:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09984 seconds with 15 queries