Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-18, 16:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εξ ολοκλήρου αντίστροφη όσμωση χωρίς κατι πρόσθετο ... αλλαγές νερού 2-3 μερες εξαρτάται απο τις μετρήσεις αλλα και ποσο εχει πέσει φαΐ μεσα στο ενυδρείο ... το ελάχιστο 30% ...
Γενικα στο ενυδρείο δεν εχει πέσει κανενα χημικό ουτε καν αντί χλώριο ... στρώθηκε με μπόλι!

Μονο φαΐ και νερό ... τιποτα αλλο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-18, 18:34
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Πες μας βρε Γιώργο αν θες το προγραμμα διατροφης που εχεις,εννοω πόσα γεύματα κ τι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-18, 19:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λόγω δουλειάς που ειναι σε βαρδιες δύσκολα μπορώ να τηρήσω ενα σταθερό προγραμμα ... προς το παρον τωρα που ειναι μικρά το πρώτο γεύμα συνηθως ειναι σπιρουλινα που την τρώνε με όρεξη - γιατι αλλιως δεν τρελαίνονται ιδιαίτερα ... απο τροφές εχω ακομα απο του εκτροφείου τους στην Ιταλία αλλα και επιπλέων αρτεμια και σαν λιχουδιά Μοσχαροκαρδια ...
απο τον επόμενο μηνα θα φτιαξω δικές μου τροφές να ειναι πιο ισορροπημένη η διατροφή τους με μεγαλύτερο βάρος σε φυτικής προέλευσης τροφές! Και η πρωτεΐνη δε θα λείψει τωρα που ειναι στην ανάπτυξη αλλα με το καιρο θα μειώνεται ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-18, 21:42
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξ ολοκλήρου αντίστροφη όσμωση χωρίς κατι πρόσθετο ... αλλαγές νερού 2-3 μερες εξαρτάται απο τις μετρήσεις αλλα και ποσο εχει πέσει φαΐ μεσα στο ενυδρείο ... το ελάχιστο 30% ...
Γενικα στο ενυδρείο δεν εχει πέσει κανενα χημικό ουτε καν αντί χλώριο ... στρώθηκε με μπόλι!

Μονο φαΐ και νερό ... τιποτα αλλο!

Μόνο όσμωση και χωρίς πρόσθετα??? Φτάνουν οι τροφές μόνο για να παρέχουν μέταλλα, ιχνοστοιχεία κτλ??? όχι από εμπειρία αλλά απ όσο έχω ψάξει δεν το έχω ξανασυναντήσει γι αυτό ρωτάω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-18, 22:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

πολλα εχουν γραφτει επι του θεματος!! ειδικα για τους δισκους συνηθως επικρατουν δογματα!
Τα αποφευγω αυτα γιατι θα πρεπει να περιαυτολογησω ... αλλα δε πειραζει. Ειμαι πρακτικος ανθρωπος. Ακουω ολες τις αποψεις, δοκιμαζω σχεδον τα παντα και μετα ακολουθω το δρομο που το αποτελεσμα που εχω δειχνει σωστο! μεσα σε ολα αυτα τα χρονια εχω δοκιμασει νερο βρυσης σκετο ... νερο βρυσης με τυρφη, νερο περασμενο απο προφιλτρα οσμωσης (ανθρακα και στερεων), νερο μισο βρυσης και μισο οσμωσης, νερο σκετο οσμωση και ιχνοστοιχεια προσθετα και νερο σκετο οσμωσης! Ισως και αλλους συνδυασμους ακομα που δε θυμαμαι
Αφηνω τα ψαρια να μου πουν τι θελουν τα ιδια και συνηθως μου λενε το τελευταιο ... σκετο οσμωση ... οποτε χατηρια δε χαλαω ακομα και ας ειναι πιο χρονοβορο και ισως οικονομικα ασυμφορο ...



Απο τη δικη μου εμπειρια λοιπον μια που εχω μεγαλωσει μικρα απο αβγο σε σκετη οσμωση ναι ολα τα παιρνουν απο τις τροφες! Αν διαπιστωσω οτι κατι δε παει καλα θα το αλλαξω χωρις σκεψη αλλα μεχρι στιγμης δεν εχει χρειαστει κατι τετοιο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-18, 23:30
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Εφόσον το έχεις δοκιμάσει και δουλεύει , μια χαρά. Να και κάτι ακόμα που δεν ήξερα ότι θα μπορούσε να λειτουργήσει. Πίστευα πως θα είχαν θέμα στην ανάπτυξη τα ψάρια.
Παρ όλα αυτά μπράβο για το κουράγιο σου. Εγώ να σκεφτείς κάνω αλλαγή κάθε 2-3 μέρες. Η αλλαγή μου είναι 6 κουβάδες από 25λίτρα. Οι 2 όσμωση και οι 4 πρόφιλτρα. (Οι περισσότεροι μου έχουν πει να σταματήσω τελείως όσμωση αλλά δεν το κάνω γιατί έχω πολύ σκληρό νερό με υψηλό PH).Ακόμα και με τους 2 που βάζω όσμωση μου φαίνεται πλέον κουραστικό αλλά και δαπανηρό.
(Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός για το νερό μετά την μετακόμιση που κάναμε και μου έγραφαν πάνω να κοιτάξω μήπως έχουμε κάποια διαρροή γιατί έγινε ασυνήθιστα μεγάλη χρήση). Που να ήξεραν

Αν θες πες μου λίγο και τι GH KH έχεις μέσα στο ενυδρείο και αν κάνεις κάτι για να μην έχεις αυξομειώσεις στο PH (Φαντάζομαι πως θα είναι σχεδόν μηδενικές οι σκληρότητες).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-18, 00:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ολα δουλευουν ... τα ψαρια θελουν καταρχας νερο για να ζησουν (οι πιο πολλοι λεν νερο να ειναι και οτι ναναι ... απλα καθαρο νερο να ειναι - βεβαια πιο καθαρο απο της οσμωσης δεν υπαρχει ) ... απλα εχω δει και απο θεμα αναπτυξης και συμπεριφορας αλλα και χρωματων ειναι καλυτερα σε σκετη οσμωση! Πολυ σημαντικο ειναι οτι δεν αρρωσταινουν ... Δε χρησιμοποιω καθολου φαρμακα (ουτε καν προληπτικα). Οι πιο πολλοι που εχουν δισκους εχουν και ενα ολοκληρο φαρμακειο συνηθως!

Gh και Kh ειναι μη μετρησιμα με τα τεστ ... Το ph δεν ειναι καθολου ασταθες ... τωρα ειναι 7,5 και απο προηγουμενες εμπειριες ειδα οτι μετα απο μηνες θα αρχισει να πεφτει σιγα σιγα χωρις μεγαλες μεταβολες!

Εχω προετοιμαστει καταλληλα σε οτι αφορα την οσμωση ... εχω βαλει 3 μεμβρανες με booster pump και η αναλογια ειναι σχεδον 50-50 αλλα και πολυ πιο γρηγορα γινονται οι αλλαγες νερου!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180803_001633.jpg
Εμφανίσεις:  413
Μέγεθος:  50,3 KB  
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πάλι εδώ μετά από χρόνια miki Χρυσόψαρα 84 28-06-17 16:41
Μετά το ενυδρείο (60Lt) πάμε για ψαράκια ... GN_AZ Αρχάριοι γλυκού νερού 157 21-05-16 16:31
Επιτέλους μετά από 2 χρόνια st@vros Malawi 10 24-05-15 21:18
Νέο πρότζεκτ μετά από χρόνια Δημητρης89 Malawi 11 14-01-15 13:28
Πράσινο μετά απο 21 χρόνια sarpijk Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 6 06-08-10 11:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04800 seconds with 15 queries