Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 14-07-10, 12:04
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
......Η εικόνα που μου δίνει τώρα η λίμνη σου, είναι της κοραλιογενής ατόλης στη θάλασσα, με το αχανές βάθος στη μέση της...
χαχαχα έχεις πολύ φαντασία κι έχεις δίκιο! Αλήθεια δοκίμασε ποτέ κανείς λίμνη με θαλασσινό νερό; ... τεχνιτή λιμνοθάλασσα ... μάλλον ανάβουμε φωτιές!

Νομίζω ότι λείπει η δεύτερη βαθμίδα από την λίμνη για φυτά που θέλουν μεσαίο βάθος. Αυτό όμως δεν θα την εμποδίσει να γίνει όμορφη! Το μπλε χρώμα θα καλυφθεί από άλγη, αλλά το θέμα είναι τι γίνεται στις ...όχθες. Εκεί θα φαίνεται!

Μια φίλη κάλυψε τις όχθες με βότσαλο κολλημένο σε πλαστικό πλέγμα. Δεν ήταν και το πιο ωραίο αποτέλεσμα αλλά όταν καλυφθεί με φυτά και άλγες τότε θα γίνει κουκλί!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 14-07-10, 12:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα έχεις πολύ φαντασία κι έχεις δίκιο! Αλήθεια δοκίμασε ποτέ κανείς λίμνη με θαλασσινό νερό; ... τεχνιτή λιμνοθάλασσα ... μάλλον ανάβουμε φωτιές!
Όχι φωτιές αγαπητή Λούση, αλλά πυρκαγιές...είπαμε σιγά-σιγά να χωνεύουμε πρώτα όσα υπόθηκαν...μήπως εσύ εξοικειώθηκες με όσα συζητήθηκαν αυτό τον καιρό? Πάντως, ναι...υπάρχει και αυτή η προοπτική...αλλά κοστίζει ένα αμάξι λεφτά...Δεν είμαι σίγουρος αν καταφέρουμε και το δουμε εδώ στο φόρουμ αυτό...ποτέ δε λες ποτέ όμως...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπλε χρώμα θα καλυφθεί από άλγη, αλλά το θέμα είναι τι γίνεται στις ...όχθες. Εκεί θα φαίνεται!
Του έχω κάνει εισήγηση, σχετικά με τις πέτρινες πλάκες που θα τοποθετήσει... αυτό θα περιορίσει στο ελάχιστον το πρόβλημα αυτό... Παράλληλα όμως, τα φυτά που θα τοποθετήσει γύρω - γύρω θα το εξαφανίσουν εντελώς... να το αντέξει όμως λίγο καιρό...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια φίλη κάλυψε τις όχθες με βότσαλο κολλημένο σε πλαστικό πλέγμα. Δεν ήταν και το πιο ωραίο αποτέλεσμα αλλά όταν καλυφθεί με φυτά και άλγες τότε θα γίνει κουκλί!
...και αυτό γίνεται!!! ...λίγο μάταιο όμως, γιατί πολύ σύντομα θα το καλύψουν τα φυτά...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 14-07-10, 20:16
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Λετε να το γυρίσω σε θαλασσινό?

Βασιλη μου περίσσεψε ελάχιστο λαινερ και μπορει να αγοράσω αλλο για να κανω καταρράκτη . Δεν καταλαβα ομως με το ρυάκι πως ακριβώς θα τοποθετούσα το φιλτρο για να μην εχω προβλημα . Αν και ειναι πολυ αξιόπιστο το φιλτρο που εχω η διαρροή ειναι αυτο με με φοβιζει πιο πολυ απο ολα .

Σημερα εκανα αυτο που σιγουρα θα γινει η αγαπημενη μ ενασχόληση στη λιμνη . Ασχολήθηκα με τα φυτα . Μπηκαν ηδη μεσα 2 νουφαρα ,ενα ειδος παπυρου , typha,houttuynia chameleon ,scirpus zebrinus και bacopa . Επονται πολλα ακομα .....

Παιδια για την bacopa και την typha μπορω να δώσω κλαδέματα και εκτος του οτι αντεχουν τον χειμωνα (και ειναι πανεμορφα) αναπτύσσονται και πολυ γρηγορα . Και για τα υπολοιπα μπορω αλλα πολυ μικρα κομμάτια ακομα.

Ήδη απο τα πρωτα φυτα που μπηκαν άρχισε το χωμα να σκεπάζει το σπαστικό γαλανο του λαινερ .Θα ειναι οκ όμως νομιζω πολυ πιο συντομα απο οτι περιμένουμε.

Προς το παρόν χαίρομαι που δεν ηταν τρύπιο το λαινερ και τα 2 ψαρακια δεν δειχνουν να στρεσάρονται

Αυριο θα αρχισω με τις πετρες με τον τροπο που μου ειπες Βασιλη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων

Νομίζω ότι λείπει η δεύτερη βαθμίδα από την λίμνη για φυτά που θέλουν μεσαίο βάθος. Αυτό όμως δεν θα την εμποδίσει να γίνει όμορφη! Το μπλε χρώμα θα καλυφθεί από άλγη, αλλά το θέμα είναι τι γίνεται στις ...όχθες. Εκεί θα φαίνεται!




Ο Γιαννος ειχε κανει και τωρα δεν την χρησιμοποιεί καν την δευτερη βαθμιδα και από ότι καταλαβα του στερει λιτρα αφου θα μπορουσε να ηταν σκαμμένο το σημειο .



Ετσι αρκέστηκα και εγω σε αυτο αλλα νομιζω θα ειναι υπεραρκετό αφου τα φυτα που εβαλα σημερα ηταν διαφορετικου μεγεθους και ομως ταίριαξαν γαντι





__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 14-07-10 στις 20:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 18-07-10, 22:31
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Αυριο λειτουργω το φιλτρο και την uv .Θα βαλω βιολογικο υλικο και μπολι στο φιλτρο της λιμνης απο 3 ενυδρεια αφου τα σταδια του κυκλου του αζωτου λειτουργουν παντου με τον ιδιο τροπο .

Συντομα θα βαλω φωτογραφιες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 20-07-10, 18:36
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Δεν εθαψα ακομα το λαινερ ..ουτε εκτισα τις πετρες αφου ασχοληθηκα μονο με φυτα και με τα ψαρια της λιμνης .Ειναι στο προγραμμα ομως .Οι πετρες περιμετρικα θα μπουν με διαφορετικο τροπο .

Μερικες φωτο απο την ως τωρα εξελιξη .Τα φυτα ειναι ταλαιπωρημενα απο την μεταφυτευση . Το αισθητικο κομματι θα βελτιωθει συντομα





__________________
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 21-07-10, 09:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μια χαρά πράσινο νερό έχεις...
Αυτό που βλέπω είναι ότι η ροή σου είναι πολύ μικρή για την ώρα...
Ένα άλλο πράγμα που θα ήθελα να σου πω είναι ότι τα stratiotes δεν έχουν καμία απολύτως ελπίδα κάτω από την άμεση μεσογειακή ακτινοβολία...θα σου τα κάψει με σιγουριά...
Ο πάπυρος πάει καλά?

Μου έχει αρέσει όμως η προοπτική της δεξαμενούλας σου...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 21-07-10, 11:18
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Ο μινι πάπυρος που μ έδωσες παει εξαιρετικά ! Τον ειχα στην γλαστρολιμνη τοσο καιρο και τωρα μεταφέρθηκε εδω .Οταν τον εβαλα στην γλαστρολιμνη σε 24 ωρες μπορουσα και εβλεπα τις πετρες στο βυθο της γλαστρας .Τυχαίο ? Δεν νομίζω !

Βασιλη τα πιστια εφόσον δεν τα σοκάρουμε μεταφέροντας τα απευθείας απο τη σκια στον ηλιο τα πανε περίφημα .Μαλιστα μεγαλώνουν περισσότερο οταν δέχονται απευθείας ηλιο .

Οσον αφορα την ροη, μου συνιστάς να ψηλώσω ακομα λιγο το λαστιχο για να οξυγονώνεται περισσότερο το νερο?

Thnks !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 21-07-10, 11:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μινι πάπυρος που μ έδωσες παει εξαιρετικά ! Τον ειχα στην γλαστρολιμνη τοσο καιρο και τωρα μεταφέρθηκε εδω .Οταν τον εβαλα στην γλαστρολιμνη σε 24 ωρες μπορουσα και εβλεπα τις πετρες στο βυθο της γλαστρας .Τυχαίο ? Δεν νομίζω !
Σίγουρα δεν είναι τίποτα τυχαίο. Όταν έβγαλα τον παλιό μου πάπυρο από την λιμνούλα που είχα και τον είχα βάλει πρόχειρα σε μια μεγάλη λεκάνη αρκετών λίτρων, την γέμισα νερό...σε 2 μέρες ο πάπυρος είχε απορροφήσει όλο το περιεχόμενο της λεκάνης... Από αυτό και μόνο, μπορούμε να φανταστούμε την σπουδαιότητα του συγκεκριμένου φυτού στη δεξαμένη μας, όσον αφορά την χαλιναγώγηση των νιτρικών..και σε επέκταση τις πολύ αραιές αλλαγές νερού ή ακόμα καλύτερα μόνο τις αναπληρώσεις που θα προβαίνουμε.

Μιχάλη, εντός των ημερών θα διαχωρήσω και τον μεγάλο μου πάπυρο, οπότε θα πορκύψουν μερικά επιπλέον στελέχη του φυτού....να έρθεις...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη τα πιστια εφόσον δεν τα σοκάρουμε μεταφέροντας τα απευθείας απο τη σκια στον ηλιο τα πανε περίφημα .Μαλιστα μεγαλώνουν περισσότερο οταν δέχονται απευθείας ηλιο.
Μιχάλη, το συγκεκριμένο φυτό το είχα για πολλά χρόνια.. Χωρίς ιδιαίτερες διαφορές από χρονιά σε χρονιά, κάποτε άπλωνε τόσο όσο χρειαζόταν πολύ συχνό αραίωμα. ¶λλες χρονιές πάλι, όπως π.χ. η φετεινή, το φυτό αναπτύσσεται, αλλά όχι με την συχνότητα κάποιων άλλων καλοχρονιών... Το άμεσο δυνατό ηλιακό φως του κάνει ζημιά...το έχω ζήσει...



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα την ροη, μου συνιστάς να ψηλώσω ακομα λιγο το λαστιχο για να οξυγονώνεται περισσότερο το νερο?
Thnks !
Εννοείται...Το πράσινο νερό με καθόλου ανατάραξη ή και οξυγόνωση δεν είναι και ότι καλύτερο....έχεις και ψαράκια είπαμε... Αν μπορείς να αυξήσεις κι άλλο τη ροή σου, ακόμα καλύτερα.

Α! Το λάινερ σου πρέπει να το εξαφανίσεις από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία όσο το δυνατόν το γρηγορότερο. Θα πάθει ζημιά...Να το καλύψεις έστω και πρόχειρα για την ώρα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 21-07-10, 12:28
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Μιχάλη, εντός των ημερών θα διαχωρήσω και τον μεγάλο μου πάπυρο, οπότε θα πορκύψουν μερικά επιπλέον στελέχη του φυτού....να έρθεις...


Οκ Βασιλη ,thnks! Aν και προτεραιότητα ειναι να βρω λυση για το λαθος που εκανα να μην κτισω ενα σημειο για τα φυτα μεσα στη λιμνη οπως μου ειπατε . Μπορει να στερέωσα τις γλαστρες καλα αλλα δεν φτανει .Υπαρχει προβλημα και μολις τελειώσω τα υπόλοιπα που εχω στο μυαλο πρεπει να χαμηλώσω τη σταθμη και να κανω τη δουλειά που επρεπε να κανω απο πριν .(εκτος αν βρω καποια αλλη λυση)



Μιχάλη, το συγκεκριμένο φυτό το είχα για πολλά χρόνια.. Χωρίς ιδιαίτερες διαφορές από χρονιά σε χρονιά, κάποτε άπλωνε τόσο όσο χρειαζόταν πολύ συχνό αραίωμα. ¶λλες χρονιές πάλι, όπως π.χ. η φετεινή, το φυτό αναπτύσσεται, αλλά όχι με την συχνότητα κάποιων άλλων καλοχρονιών... Το άμεσο δυνατό ηλιακό φως του κάνει ζημιά...το έχω ζήσει...


Βασιλη έπαιξα αρκετο καιρο με τα μινι πιστια του Πανου .Τα εβαλα σε 3 ενυδρεια , σε γλαστρολιμνες , σε πλαστικα κουτια κλπ .

Το καλυτερο για αυτα ειναι να μην εχουμε μεγαλη ανατάραξη της επιφάνειας του νερου.Επίσης οταν ταιζα υπερβολική τροφη στα ψαρια αυτα αναπτύσσονταν και αναπαράγονταν με εκπληκτικούς ρυθμούς .Βασιλη ειναι σιγουρο οτι αναπτύσσονται περισσότερο όταν δεχονται απευθείας ηλιο (αρκει να το κάνουμε σταδιακά .)

Ισως κάποιος άλλος λογος να ηταν η αιτια που τα πιστια σου ειχαν πρόβλημα . Μπορει να τα ενοχλούσαν τα ψαρια σου η να ειχες υπερβολικά καθαρη λιμνη ..Δες το καλυτερο αρθρο με εικονες που βρηκα στο νετ για αυτά τα φυτα http://aqualandpetsplus.com/Pond,%20Water%20Lettuce.htm


Εννοείται...Το πράσινο νερό με καθόλου ανατάραξη ή και οξυγόνωση δεν είναι και ότι καλύτερο....έχεις και ψαράκια είπαμε... Αν μπορείς να αυξήσεις κι άλλο τη ροή σου, ακόμα καλύτερα.


Οκ .Εγινε!

Α! Το λάινερ σου πρέπει να το εξαφανίσεις από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία όσο το δυνατόν το γρηγορότερο. Θα πάθει ζημιά...Να το καλύψεις έστω και πρόχειρα για την ώρα.

Βασιλη οταν μου εδωσε ο γνωστος μου αυτο το λαινερ ηταν στο κτημα του σε ενα σημείο οπου το δεχοταν απευθείας ηλιο .

Μην ξεχνας οτι ο σκοπος μου κατασκευάστηκε ειναι για λαινερ πισινας που εκει οπως καταλαβαινεις θα δεχοταν συνεχεια ακτινοβολια και μαλιστα το νερο της πισινας θα λειτουργουσε ως κάτοπτρο στο υλικο αρα σιγουρα προνόησαν οι κατασκευαστες για να μην εχει προβλημα .Ομως ούτος η άλλως θα το σκεπασω για λογους εμφανισης .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 12-08-10, 19:54
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Εχω βαλει τσιμεντο γυρω απο τις πετρες .Τα φυτα αρχιζουν να παιρνουν τα πανω τους και μου μενει το ζητημα του καταρρακτη .Ειμαι στην σκεψη αντι να κανω καταρρακτη να βαλω ενα μεγαλο πιθαρι για να πεφτει στην λιμνη το νερο μεσα απο αυτο .Μπορει να χανει απο φυσικοτητα αλλα νομιζω ειναι κατι πρωτοτυπο και ομορφο . Καμια αλλη σκεψη?



__________________
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 14-09-10, 10:19
Το avatar του χρήστη themosb
themosb Ο χρήστης themosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: naxos
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

ωραια τα πας μπραβο
για το λαινερ αν δε σαρεσει υπαρχουν κοματια 20 εκ πλατους λαινερ με επικαλυψη πετραδακια
αλλα γιατι δεν ανεβαζεις κι αλλο τη σταθμη σου να καλυψεις ολο το λαινερ?
__________________
KEEP SWIMMING

ΠΩΛΕΙΤΑΙ liner 7x5.5 ΑΘΙΚΤΟ


Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 14-09-10, 12:10
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από themosb Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια τα πας μπραβο
για το λαινερ αν δε σαρεσει υπαρχουν κοματια 20 εκ πλατους λαινερ με επικαλυψη πετραδακια
αλλα γιατι δεν ανεβαζεις κι αλλο τη σταθμη σου να καλυψεις ολο το λαινερ?
tnks ! Θα βαλω συντομα φωτο επειδη εχουν αλλαξει πολλα .

Ενδιαφερον αυτο με το λαινερ που λες . Που να το βρω ομως εδω περα?
Ενα μικρο λαθος που εκανα δεν μου επιτρεπει να την γεμιζω τελειως τη λιμνη αλλα ετσι και αλλιως θα φοβομουν απο τους γατους .Εχω μεσα χρυσοψαρα απο ειδη που δεν κολυμπανε γρηγορα και οποτε νιωσουν οτι καποιος ειναι κοντα ερχοντε ολα στις ακρες .

Παρεπιπτοντως καποια απο τα αργα χρυσοψαρα που αναφερα ειναι τα ranchu .Λετε να εχω προβλημα το χειμωνα ? Ομως πραγματι ειναι ο βασιλιας των χρυσοψαρων και πραγματικα ειναι ονειρο να τα βλεπεις . Αν μετρησε καποιος απο Κυπρο θερμοκρασια λιμνης το χειμωνα να μας πει παρακαλω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 14-09-10, 13:26
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
tnks ! Θα βαλω συντομα φωτο επειδη εχουν αλλαξει πολλα .

Ενδιαφερον αυτο με το λαινερ που λες . Που να το βρω ομως εδω περα?
Ενα μικρο λαθος που εκανα δεν μου επιτρεπει να την γεμιζω τελειως τη λιμνη αλλα ετσι και αλλιως θα φοβομουν απο τους γατους .Εχω μεσα χρυσοψαρα απο ειδη που δεν κολυμπανε γρηγορα και οποτε νιωσουν οτι καποιος ειναι κοντα ερχοντε ολα στις ακρες .

Παρεπιπτοντως καποια απο τα αργα χρυσοψαρα που αναφερα ειναι τα ranchu .Λετε να εχω προβλημα το χειμωνα ? Ομως πραγματι ειναι ο βασιλιας των χρυσοψαρων και πραγματικα ειναι ονειρο να τα βλεπεις . Αν μετρησε καποιος απο Κυπρο θερμοκρασια λιμνης το χειμωνα να μας πει παρακαλω.

Αν θυμάμαι καλά 8 βαθμούς ήταν το κατώτερο που μέτρησα. Ranchu είχα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Με τα φίλτρα πως τα πάς κάθε πότε τα καθαρίζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 14-09-10, 13:51
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θυμάμαι καλά 8 βαθμούς ήταν το κατώτερο που μέτρησα. Ranchu είχα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Με τα φίλτρα πως τα πάς κάθε πότε τα καθαρίζεις?

8 βαθμους ε? Μιλας για θερμοκρασια βυθου?(μαλλον επιφανειας νομιζω και ελπιζω)

Με το φιλτρο ειμαι πολυ ικανοποιημενος αφου εχει Backwash cleaning και ετσι σπανια το ανοιγω αφου καθαριζει μια χαρα με το συστημα που εχει .

Επειδη με το πρασινο νερο που βγαζει ειχα σπουδαια αποτελεσματα στα φυτα κανω Backwash καθε 3 μερες για να ποτιζω παραλληλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 16-09-10, 22:22
Το avatar του χρήστη themosb
themosb Ο χρήστης themosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: naxos
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή






Μεμβράνη με βότσαλο
Ρολλό 20μ.X0,4εκ.
μήκοςΧπλάτοςΧπάχος
Κόβεται στο επιθυμητό μήκος.
κωδικος 1339020

επι γης τηλ 210 6666441
__________________
KEEP SWIMMING

ΠΩΛΕΙΤΑΙ liner 7x5.5 ΑΘΙΚΤΟ


Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 21-09-10, 00:13
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Λοιπον παιδια οπως ειπα θα βαλω καποιες φωτο να δειτε πως προχωρα η λιμνη και ο γυρω χωρος .Ακομα εχω δουλεια αφου ετοιμαζω ξυλινο φραχτη , επεκταση του πετρινου μονοπατιου που βλεπετε ,περισσοτερα δεντρα κ φυτα κ.α..








Το ανθισμενο αυτο φυτο ειναι υακινθος νερου και πραγματικα πολλαπλασιαζεται πολυ γρηγορα .Μερικες βδομαδες το εχω και ηδη
εδωσα παραπουλια .Ανθιζει παρα πολυ συχνα .Οποιος θελει εχει μπολικο !



Αυτο απο τις εργασιες που επονται ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 21-09-10, 08:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Mιχάλη, τις εργασίες τις κάνεις μονάχος σου.

Αφού ανέπτυξες το θέμα του χώρου γενικότερα, θα ήθελα να σου έλεγα κάποιες μικρές λεπτομέρειες που θα μπορούσαν να δώσουν κάτι παραπάνω στο γενικό σύνολο.

Πρώτα - πρώτα, για τις όχθες της δεξαμενούλας σου έχεις χρησιμοποιήσει λευκές ασβεστολιθικές πέτρες. Μια χαρά από την άποψη ότι έχουν αυτή την άγρια υφή. Βλέπω όμως ότι για να τις στεραιώσεις έχεις χρησιμοποιήσει μπετόν και μάλιστα το γνωστό γκρίζο, που ξενίζουν λίγο οι ενώσεις. Θα ήταν πολύ καλύτερα αν χρησιμοποιούσες λευκό τσιμέντο μαζί με μπεζ άμμο. Το αποτέλεσμα θα ήταν μια απόχρωση πολύ κοντινή της πέτρας που χρησιμοποίησες.

Το γκριζοπό τσιμέντο χρησιμοποιείται συνήθως για την πέτρα Καρίστου που έχει ανάλογες αποχρώσεις.

Όσο για τα φυτά της λίμνης σου, ο Γιάννος έχει δίκαιο ώς προς την προσέγγιση ενός κτιστού παρτεριού, με την διαφορά ότι θα πρέπει εκεί να υπάρχει αρκετή ροή που να μην επιτρέπει την αποσύνθεση και να επιτρέπει την οξυγόνωση του υποστρώματος που θα χρησιμοποιήσεις. Διαφορετικά, τα περισσότερα φυτά που έχεις χρησιμοποιήσει γίνονται ιδιαίτερα ψηλά και θα σωριάζονται κάτω κάθε φορά που θα υπάρχει αεράκι.

Βλέπω άλγη στη λίμνη σου και μάλιστα ιδιαίτερα αναπτυγμένη. Αυτό θα γίνει μεγάλο πρόβλημα το επόμενο καλοκαίρι, εκτός και αν εξαφανίσεις εντελώς τα ψάρια σου με τα φυτά.

Μου αρέσει όμως όπως διαμορφώνεται ο χώρος σου γενικότερα...θα δείξει στο άμεσο μέλλον και θα είναι μια πραγματική εστία ξεκούρασης ματιών και πνεύματος για τα μέλη της οικογένειάς σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 21-09-10, 12:39
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Mιχάλη, τις εργασίες τις κάνεις μονάχος σου.

Ολη η οικογενεια βοηθα

Αφού ανέπτυξες το θέμα του χώρου γενικότερα, θα ήθελα να σου έλεγα κάποιες μικρές λεπτομέρειες που θα μπορούσαν να δώσουν κάτι παραπάνω στο γενικό σύνολο.

Πρώτα - πρώτα, για τις όχθες της δεξαμενούλας σου έχεις χρησιμοποιήσει λευκές ασβεστολιθικές πέτρες. Μια χαρά από την άποψη ότι έχουν αυτή την άγρια υφή. Βλέπω όμως ότι για να τις στεραιώσεις έχεις χρησιμοποιήσει μπετόν και μάλιστα το γνωστό γκρίζο, που ξενίζουν λίγο οι ενώσεις. Θα ήταν πολύ καλύτερα αν χρησιμοποιούσες λευκό τσιμέντο μαζί με μπεζ άμμο. Το αποτέλεσμα θα ήταν μια απόχρωση πολύ κοντινή της πέτρας που χρησιμοποίησες.

Το γκριζοπό τσιμέντο χρησιμοποιείται συνήθως για την πέτρα Καρίστου που έχει ανάλογες αποχρώσεις.

Ναι αν το γνωριζα αυτο θα εκανα εχεις δικαιο


Όσο για τα φυτά της λίμνης σου, ο Γιάννος έχει δίκαιο ώς προς την προσέγγιση ενός κτιστού παρτεριού, με την διαφορά ότι θα πρέπει εκεί να υπάρχει αρκετή ροή που να μην επιτρέπει την αποσύνθεση και να επιτρέπει την οξυγόνωση του υποστρώματος που θα χρησιμοποιήσεις. Διαφορετικά, τα περισσότερα φυτά που έχεις χρησιμοποιήσει γίνονται ιδιαίτερα ψηλά και θα σωριάζονται κάτω κάθε φορά που θα υπάρχει αεράκι.

Ναι αυτο πραγματι στο μελλον θα δημιουργησει προβλημα και οταν τελειωσω με τα λοιπα ισως το φτιαξω

Βλέπω άλγη στη λίμνη σου και μάλιστα ιδιαίτερα αναπτυγμένη. Αυτό θα γίνει μεγάλο πρόβλημα το επόμενο καλοκαίρι, εκτός και αν εξαφανίσεις εντελώς τα ψάρια σου με τα φυτά.

Λογω των εργασιων πεφτει χωμα μεσα στη λιμνη και απο οτι καταλαβαινεις με το φωσφορο στα υψη γινεται πανικος απο αλγη . Οι πιο πολλες συγκεντρωνοντε γυρω απο τις ριζες του φυτου που εβαλα φωτο αφου ειναι επιφανειας και απλωνει το ριζικο του συστημα .

Μου αρέσει όμως όπως διαμορφώνεται ο χώρος σου γενικότερα...θα δείξει στο άμεσο μέλλον και θα είναι μια πραγματική εστία ξεκούρασης ματιών και πνεύματος για τα μέλη της οικογένειάς σου.
Ακομα εχω δρομο μπροστα ..Εχουν να γινουν και αλλες αλλαγες . Παντως οφειλω να πω οτι χωρις τις συμβουλες και τη βοηθεια των παιδιων που ασχολουντε με τις λιμνες και ιδιαιτερα εσενα κ του Γιαννου δεν θα εφθανα ποτε σε αυτο το σημειο και μαλιστα τοσο γρηγορα! Thnks
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 21-09-10, 18:39
Το avatar του χρήστη stavaigi
stavaigi Ο χρήστης stavaigi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

μπραβο φιλε μου πολυ ωραια δουλεια,περιμενουμε εξελιξεις!
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 21-09-10, 22:13
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavaigi Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο φιλε μου πολυ ωραια δουλεια,περιμενουμε εξελιξεις!

Σιγουρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 01-10-10, 07:56
Το avatar του χρήστη themosb
themosb Ο χρήστης themosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: naxos
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

φτιαχνεις μια οαση
__________________
KEEP SWIMMING

ΠΩΛΕΙΤΑΙ liner 7x5.5 ΑΘΙΚΤΟ


Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 02-10-10, 08:07
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από themosb Εμφάνιση μηνυμάτων
φτιαχνεις μια οαση
ευχαριστω ! Απο οτι ειδες κλεβω ιδεες και απο εσενα


Παιδια μια ερωτηση για οποιον γνωριζει . Βρηκα μια συσκευη καπνου .Ονομαζεται mist maker . Λετε να δημιουργησει οποιοδηποτε προβλημα στα ψαρια αν τη βαλω στη λιμνη ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 02-10-10, 10:15
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ονομαζεται mist maker . Λετε να δημιουργησει οποιοδηποτε προβλημα στα ψαρια αν τη βαλω στη λιμνη ?
Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα με το mist.
Και η εξάτμιση που κάνει είναι πολύ μικρή.

Πάντως χαίρομε που το λαινερ δεν επηρέασε από ότι βλέπω τίποτα στην λίμνη.
Και οι αμφιβολίες που είχαν δημιουργηθεί γύρο από αυτό. Ανήκουν στο παρελθόν.

Βλέπω ότι έχεις πολύ μεράκι και όρεξη, και σύμφωνα με αυτά που βλέπω και από αυτά που δεν βλέπω αλλά φαντάζομε. Θα γίνει σούπερ η λίμνη σου.

Καλή συνεχεία...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 02-10-10, 23:00
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα με το mist.
Και η εξάτμιση που κάνει είναι πολύ μικρή.

Πάντως χαίρομε που το λαινερ δεν επηρέασε από ότι βλέπω τίποτα στην λίμνη.
Και οι αμφιβολίες που είχαν δημιουργηθεί γύρο από αυτό. Ανήκουν στο παρελθόν.

Βλέπω ότι έχεις πολύ μεράκι και όρεξη, και σύμφωνα με αυτά που βλέπω και από αυτά που δεν βλέπω αλλά φαντάζομε. Θα γίνει σούπερ η λίμνη σου.

Καλή συνεχεία...
Το λαινερ ηταν πραγματι ενα ρισκο που βγηκε σε καλο αφου αφενως γλιτωσα μερικες εκατονταδες ευρω αφαιτερου αφου αποφυγα τους κινδυνους ξερω οτι δεν προκειτε να τρυπησει αυτο το υλικο αφου ειναι 1,5 χιλιοστο το παχος .

Το mist το πειρα σημερα τελικα .Ανεβαζω φωτο τωρα .

Ευχαριστω για τα καλα σ λογια !
-------------------------
Τελειωσαμε φρακτη και το μονοπατι που κανει το γυρω της λιμνης .Τωρα ακολουθει βαψιμο τοιχου και μερικα αλλα που εχω στο μυαλο



Τα ψαρια μου



Μια φιλη ταιζει το χοντρο μου κοι



Και η συσκευη ομιχλης που τη δοκιμασα τωρα προχειρα (νυκτα)

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 02-10-10 στις 23:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 13-10-10, 13:07
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Αλλο παλι τουτο .. Μου ειπε ο πατερας μου οτι σημερα ειδε ενα αρκετα μεγαλωσομο πτηνο να ειναι μεσα στη λιμνη και φαινοταν σαν να ετρωγε ή προσπαθουσε να τρωει ψαρια ..

Ηταν οπως μ ειπε προς το πρασινο χρωμα και κουκουλα κατω απο το λαιμο ..

Τα νευρα μου !

Τωρα τι κανουμε?????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 13-10-10, 13:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλο παλι τουτο .. Μου ειπε ο πατερας μου οτι σημερα ειδε ενα αρκετα μεγαλωσομο πτηνο να ειναι μεσα στη λιμνη και φαινοταν σαν να ετρωγε ή προσπαθουσε να τρωει ψαρια ..

Ηταν οπως μ ειπε προς το πρασινο χρωμα και κουκουλα κατω απο το λαιμο ..

Τα νευρα μου !

Τωρα τι κανουμε?????
¶μεση απειλή είναι όλοι οι ερωδιοί. Δυστυχώς για τη Λεμεσό, βρίσκεται κιόλας πολύ κοντά στον υγροβιότοπο του ακροτηρίου... Πάντως, η κουκούλα κάτω από το λαιμό δε με παραπέμπει σε κάποιο είδος ερωδιού, αλλά σε είδος αγριόπαπιας. Τί να σου πω Μιχάλη, μια φώτο θα βοηθούσε, αν και τα υδρόβια πουλιά συνήθως δεν βρίσκονται στα τεχνητά μας συστήματα για το καλό.

Δίκτι από πάνω, μέχρι να περάσει η περίοδος μετανάστευσης αυτών των πουλιών...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 13-10-10, 13:26
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Σκεφτομαι μηπως η κουκουλα δεν ηταν κουκουλα αλλα ενα ψαρι που κατεβαινε απο το λαιμο του και μ ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι .....

Δεν βρισκω και 2 μικρα ραντσου που ειναι και πιο αργοκινητα και μαλλον το χαζοπουλι τα καθαρισε ..

Καλη ιδεα το δικτι .Ειναι αντιαισθητικο αλλα αν δεν κανω κατι αμεσα με βλεπω να βγαζω σκοπιες......


Μολις ξαναηρθε .Πρεπει να ειναι ερωδιος ... Δεν προλαβα να το δω εγω και να το φωτογραφισω αλλα εχει μακρια ποδια και ραμφος μ ειπαν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 13-10-10, 13:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι μηπως η κουκουλα δεν ηταν κουκουλα αλλα ενα ψαρι που κατεβαινε απο το λαιμο του και μ ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι .....

Δεν βρισκω και 2 μικρα ραντσου που ειναι και πιο αργοκινητα και μαλλον το χαζοπουλι τα καθαρισε ..

Καλη ιδεα το δικτι .Ειναι αντιαισθητικο αλλα αν δεν κανω κατι αμεσα με βλεπω να βγαζω σκοπιες......
Α! και κάτι άλλο.... Πάρε άμεσα μέτρα σημερα κιόλας, γιατί αφού στιγμής ανακάλυψε χώρο κυνηγίου, θα ξανάρθει και αύριο και μεθαύριο κ.λ.π. Τα πουλιά έχουν ένα πολύ ανεπτυγμένο GPS.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις ξαναηρθε .Πρεπει να ειναι ερωδιος ... Δεν προλαβα να το δω εγω και να το φωτογραφισω αλλα εχει μακρια ποδια και ραμφος μ ειπαν
E, ναι! Με αυτή την περιγραφή είναι ερωδιός, δυστυχώς για τα ψαράκια σου.

Και μια σελίδα που θα σε βοηθήσει για την αναγνώριση του πουλιού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 13-10-10, 13:58
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Στα καλα καθουμενα εχουμε και αυτο ...

Μην ανυσηχεις Βασιλη οπως τα βλεπω ειναι ζητημα λεπτων να εχω φωτογραφια .Το διωχνουμε και επιστρεφει μετα απο λιγο ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 13-10-10, 14:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα καλα καθουμενα εχουμε και αυτο ...
Εγώ να δεις πόσο δεν περίμενα αυτή την εξέλιξη στην Κύπρο.... Τα διάβαζα στο εξωτερικό και έλεγα τι τυχεροί που είμαστε....που δεν...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ανυσηχεις Βασιλη οπως τα βλεπω ειναι ζητημα λεπτων να εχω φωτογραφια .Το διωχνουμε και επιστρεφει μετα απο λιγο ..
Τί χρώμα έχει? Είναι ο λευκός?
Μην επαναπαυτείς πάντως αν τυχόν και δεν ξαναεπιστρέψει Μιχάλη. Είναι σίγουρο ότι θα γίνει αυτό...Σε περιπτώσεις ξένων κατόχων λίμνης που τους έτυχε τέτοιο γεγονός, μετά τα μέτρα που πήραν (δίκτι από πάνω), το πτηνό εξακολουθούσε να επιστρέφει καθημερινά και για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, γνωρίζοντας μάλιστα ότι το μέρος ήταν απρόσιτο.

Είναι ιδιαίτερα σοβαρή εξέλιξη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
κουνουποψαρα και λιμνη..... Pritanis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 10-07-08 12:25
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14013 seconds with 14 queries