Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 16-06-10, 00:01
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία η συλλογη σου japetus . Αφου μιλαμε για σπάνια φυτα να σας δειξω και εγω το πιο ξεχωριστό μου φυτο ! Δεν νομίζω να βρείτε αναφορά στο νετ από Κύπριο η Ελλαδιτη που να είναι κάτοχος του συγκεκριμένου .
Ε, μην παιρνεις και ορκο...
http://www.atfreeforum.com/ps/viewto...2496&mforum=ps
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 16-06-10, 00:06
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Καλα τοτε δεν πιστευω να βρειτε αναφορα για αλλο ατομο απο Κυπρο που ειναι κατοχος

Παντως ο τυπος επρεπε να τα χωρισει σε καποια φαση .Καθε κλωνι ειναι ξεχωριστο φυτο και ειναι κριμα να πνιγοντε ετσι .Εγω σε λιγες μερες θα το κανω αυτο .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 16-06-10, 06:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία η συλλογη σου japetus . Αφου μιλαμε για σπάνια φυτα να σας δειξω και εγω το πιο ξεχωριστό μου φυτο ! Δεν νομίζω να βρείτε αναφορά στο νετ από Κύπριο η Ελλαδιτη που να είναι κάτοχος του συγκεκριμένου .

Κάνει τον πανέμορφο μοβ καρπό dragon fruit και λέγετε pitaya .Τα φύτεψα από σπορους μετα που εφαγα τους καρπους που εχουν αυτή την τροπική μορφη και δικαιολογεί το ονομα του http://www.google.gr/images?hl=el&q=...og&sa=N&tab=wi

Είναι είδος κάκτου αναρριχόμενου μοιάζει και σαν δέντρο .

Ως τωρα εχουν αυτό το υψος τα φυτα αλλα μεγαλωνουν γρηγορα .

Βασιλη δες τι θα μπει στην κακτοσυλλογη σου συντομα !

Το δικο μου θα εχει ξεχωριστή θέση στη λιμνη οταν μεγαλωσει!

Θα γινει καπως ετσι στο κοντινο μελλον http://www.google.gr/images?um=1&hl=...l=&oq=&gs_rfai=

Μιχάλη, άσε καλυτερα! Προτιμώ να μην αναπτύξω περισσότερο το θέμα κάκτοι και παχύφυτα, γιατί ενδεχομένως θα ξεφύγουμε εντελώς... Απλά επιφυλάσσομαι όταν περάσεις κάποια μέρα από την αυλή μου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 16-06-10, 21:43
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη, άσε καλυτερα! Προτιμώ να μην αναπτύξω περισσότερο το θέμα κάκτοι και παχύφυτα, γιατί ενδεχομένως θα ξεφύγουμε εντελώς... Απλά επιφυλάσσομαι όταν περάσεις κάποια μέρα από την αυλή μου.
Οκ
-------------------------
[QUOTE=japetus;456658]Αλήθεια, πόσο κοστίζουν τα νούφαρα σε φυτώρια εκεί; Προχθές ρώτησα απο ενδιαφέρον σε ένα που είχα σταματήσει και τα χάζευα και μου είπε 25 ευρω



Εγω εχω βρει σε φυτωρια νούφαρα απο 8 ευρω εως 18 ευρω .Εννοείτε οτι έπαιρνες νουφαρο/έκπληξη αφου είναι υβρίδια ολα άγνωστου προέλευσης και χρωματισμου .
Τωρα βρηκα και ενα προμηθευτή που τα φερνει στα φυτώρια .Αυτος τα πουλαει 5.

Οι επαγγελματίες που ασχολούνται σοβαρα με τα νουφαρα και εχουν τις πιο γνωστες κατηγοριες εχουν διάφορες τιμες .Αυτα τα νούφαρα «μαρκες» ξεκινουν απο 17 εως 40+ ευρω.Στην Κυπρο υπαρχει και ένας πολύ καλος κυριος που ασχολειτε με τα νουφαρα χρονια .Εχει δημιουργήσει νεες ποικιλίες ο κ.πρωτοπαπας με όμορφους χρωματισμούς. Δες

http://nymphaea.awardspace.com/default.htm
-------------------------
Παιδια μιλησα με τον Ρονυ στο τηλέφωνο .Μου εξήγησε ορισμένα πραγματα οσον αφορα το λαινερ και επισης μου ειπε αρκετες προτάσεις για την λιμνη .

Του ειπα οτι αυτο που κανω τωρα ειναι προβα για τη πιο μεγαλη λιμνη που θα κανω στο μέλλον στο δικο μ σπιτι .Μου πρότεινε να κάνω ωραίες πατέντες με τα ειδικά δοχεία που υπαρχουν ετοιμα για λιμνες .Τα πιο μεγάλα που βρήκα ειναι 500 λιτρα .Μπορώ να βαλω 3-4 απο αυτα και να τα κανω ειτε σιντριβάνια μεταξυ τους ειτε ενωμένες λίμνες και στην μεση που θα μεινει καινός χωρος να μπει δεντρο !Δεν σας κρυβω οτι την ψαχνω αυτη την ιδεα επειδη μπορεις πραγματικα να παιξεις με διαφορους τροπους ετσι.

Αν θα επιλέξω το λαινερ που εχω θα το αφήσω αρκετο καιρό με το νερο μεσα και μετα θα παω να κανω ανάλυση νερου για την περιπτωση που υπαρχει καποιο χημικο επικίνδυνο. Ειμαι σιγουρος ότι θα συμφωνήσετε με αυτό .Ειναι ο μονος τροπος για να ειμαστε σιγουροι .Θεωρειτε 1,5 μηνας ειναι αρκετος για να γινει μετα η αναλυση?

Του ειπα του ανθρώπου που ειναι επαγγελματίας να ξεκλέβει λιγο χρονο να μας γράφει και στο φορουμ αφου σίγουρα μπορει να βοηθήσει με τις γνώσεις του .
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 16-06-10 στις 21:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 16-06-10, 23:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θα επιλέξω το λαινερ που εχω θα το αφήσω αρκετο καιρό με το νερο μεσα και μετα θα παω να κανω ανάλυση νερου για την περιπτωση που υπαρχει καποιο χημικο επικίνδυνο. Ειμαι σιγουρος ότι θα συμφωνήσετε με αυτό .Ειναι ο μονος τροπος για να ειμαστε σιγουροι .Θεωρειτε 1,5 μηνας ειναι αρκετος για να γινει μετα η αναλυση?
Επιμενω οτι τα υλικα που φτιαχνονται για να μην εχει η πισινα μυκητες ή/και αλγη, δεν φτιαχνονται για να μην γινει αυτο για ενα μηνα η ενα καλοκαιρι αλλά για καποια χρονια. Επιμενω να βρεις την εταιρεια και να ρωτησεις σαφως καποια πραγματα - οχι αν "κανει" για χρυσοψαρα - αλλά αν το συγκεκριμενο προιον εχει αντιμηκυτικη ή άλλη προστασια - με προδιαγραφες.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 16-06-10, 23:33
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιμενω οτι τα υλικα που φτιαχνονται για να μην εχει η πισινα μυκητες ή/και αλγη, δεν φτιαχνονται για να μην γινει αυτο για ενα μηνα η ενα καλοκαιρι αλλά για καποια χρονια. Επιμενω να βρεις την εταιρεια και να ρωτησεις σαφως καποια πραγματα - οχι αν "κανει" για χρυσοψαρα - αλλά αν το συγκεκριμενο προιον εχει αντιμηκυτικη ή άλλη προστασια - με προδιαγραφες.


Θα προσπαθησω να βρω την συγκεκριμενη εταιρια που φτιαχνει το λαινερ που εχω και αυτο σημαινει πως πρεπει να ρωτησω στην εδρα της εταιριας στο εξωτερικο για να εχω μια σοβαρη απαντηση .

Παντως σιγουρα θα εχει κατι απο αυτα που αναφερες .Το θεμα ειναι αν αυτη την καλυψη την εχει και απο την πισω μερια . Στο χρωμα και την υφη τουλαχιστον ειναι πολυ διαφορετικες οι 2 οψεις.Μπορειτε να δειτε το χρωματισμο απο την μια φωτο που ανεβασα .Αυριο ελπιζω να εχω νεοτερα για το θεμα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 16-06-10, 23:35
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιμενω οτι τα υλικα που φτιαχνονται για να μην εχει η πισινα μυκητες ή/και αλγη, δεν φτιαχνονται για να μην γινει αυτο για ενα μηνα η ενα καλοκαιρι αλλά για καποια χρονια. Επιμενω να βρεις την εταιρεια και να ρωτησεις σαφως καποια πραγματα - οχι αν "κανει" για χρυσοψαρα - αλλά αν το συγκεκριμενο προιον εχει αντιμηκυτικη ή άλλη προστασια - με προδιαγραφες.

Είναι σίγουρο αν αυτά τα υλικά (επίστρωσης) είναι τοξικά?
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 16-06-10, 23:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προσπαθησω να βρω την συγκεκριμενη εταιρια που φτιαχνει το λαινερ που εχω και αυτο σημαινει πως πρεπει να ρωτησω στην εδρα της εταιριας στο εξωτερικο για να εχω μια σοβαρη απαντηση.
Ναι, βρε Μιχάλη μου, απάντηση από τον κατασκευαστή με υπογραφή και βούλα. Επίσημα πράγματα. Οι πωλητές εδώ κάτω τη δουλειά τους κάνουν, να πουλούν. Γνωρίζεις όμως και την παροιμία " Εγιώ στραβώνω τζιε πουλώ, εσυ άμπλεπε τζι' αγόραζε" έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 16-06-10, 23:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σίγουρο αν αυτά τα υλικά (επίστρωσης) είναι τοξικά?
Δεν ξερουμε για το συγκεκριμενο. Μπορει να μην ειναι αντιμυκητιακο-αντιαλγικο.
ΑΝ ειναι ομως, ειναι τοξικα, και δεν φευγουν ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 17-06-10, 14:45
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
" Εγιώ στραβώνω τζιε πουλώ, εσυ άμπλεπε τζι' αγόραζε" έτσι?
Ναι ... και η αληθεια που ενοχλει αξιζει περισσοτερο απο το ψεμα που βολευει ...θα μαθουμε ομως αυριο αν η αληθεια θα ειναι ενοχλητικη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιμενω να βρεις την εταιρεια και να ρωτησεις σαφως καποια πραγματα - οχι αν "κανει" για χρυσοψαρα - αλλά αν το συγκεκριμενο προιον εχει αντιμηκυτικη ή άλλη προστασια - με προδιαγραφες.

Κακα νεα ..η εταιρια αυτη αλλαξε 3 ονοματα λεει και δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσει να την βρει πλεον .Μου τονισε ξανα οτι εχει λιμνες με το συγκεκριμενο λαινερ που εχουν ψαρια μεσα και πολλαπλασιαζοντε .

Χασαμε και απο εδω
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 17-06-10 στις 14:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 17-06-10, 18:21
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Αν η συγκεκριμένη εταιρία άλλαξε 3 φορές όνομα. Είναι ακατάλληλη για οποιαδήποτε πληροφόρηση. Μια και ο λόγος που αλλάζει όνομα είναι να μην μπορούν οι πελάτες να ζητήσουν την εγγύηση σε περίπτωση κακοτεχνίας στην πισινά τους.
Οπότε μια εταιρία που την νοιάζει μονό να πουλάει σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί έγκυρη πηγή.

Γνώμη μου .


Αν αυτός που σου το προτείνει μπορεί να αναλάβει το ξανά στήσιμο του με νέο λαινερ σε περίπτωση που χάνεις ψαριά τότε να το βάλεις.*

*υπάρχει περίπτωση πάντως η τοξικότητα να λειτουργεί συγκεντρωτικά. Δηλαδή τα ψαριά να μην πεθαίνουν κατευθείαν παρά μονό σε βάθος κάποιου χρόνου αφού συγκεντρώσουν αρκετή ποσότητα από την ουσία που είναι εμποτισμένο το λαινερ.

Να μην το βάλεις αν δεν είσαι σίγουρος για την σύνθεση του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 22-06-10, 19:23
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων


Αν αυτός που σου το προτείνει μπορεί να αναλάβει το ξανά στήσιμο του με νέο λαινερ σε περίπτωση που χάνεις ψαριά τότε να το βάλεις.*

.

Μου το εδωσε ετσι ο ανθρωπος δεν μπορω να ζηταω και εγγυησεις

Λοιπον το σκαψιμο ειναι στα τελευταια σταδια ..Σας στελνω φωτογραφιες για να δειτε .





Όπως ειπα και πριν η πρωτη βαθμίδα ειναι 40 cm .To βαθύ σημειο θα φτάσει στο 1 μετρο .

Ειχε ερθει και ο Pallios και μεταφέραμε το χωμα που ηταν αρκετο .. Χρειάστηκε να παμε 4 φορες με το διπλοκαμπινο

Επισης φεραμε και πετρες που θα βαλουμε γυρω απο λιμνη και θα φτιαξουμε και καταρράκτη .Παραθέτω φωτο .



Το λαινερ οταν το βαλω περιμετρικά της λιμνης να τοποθετήσω απο κατω πετρες για να παρει και υψος?

Πριν βαλω το λαινερ πανω στον καταρράκτη θα βαλω απο κατω πολλες πετρες και χωμα για να στερεωθεί. Καποια αλλη συμβουλη?

Τον χειμωνα οταν βρεχει και πλημυρίσει η λιμνη θα εχω προβλημα? Πρεπει να κανω κατι τωρα για να το προνοήσουμε?

Ευχαριστω και την NemoGirlCy για την βοηθεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 22-06-10, 19:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λαινερ οταν το βαλω περιμετρικά της λιμνης να τοποθετήσω απο κατω πετρες για να παρει και υψος?
Αν είναι και μπορείς να τις αποφύγεις, όχι ακανόνιστες πέτρες. Καλύτερα να είναι κάτι πιο σταθερό και ασφαλές. Μπορείς να ανασηκώσεις ακόμα και το χώμα γύρω-γύρω 20-25 εκατοστά ώστε να ξεμπερδέψεις με την πιθανότητα μιας ανεπιθύμητης υπερχύλισης κατά την χειμερινή περίοδο. Μπορείς επίσης να κτισεις περιμετρικά τσιμεντόλιθους ή τούβλα. Εδώ μπορείς να προσέξεις ώστε να είσαι φάδι με την επιφάνεια του νερού σου. Να χρησιμοποιήσεις νερόφαδο για πιο αντικειμενικό αποτέλεσμα. Κάτι άλλο που πρέπει να έχεις υπόψην σου, αφού τελειώσεις με το περιμετρικό κτίσημο και την τοποθέτηση του λάινερ σου, είναι ότι πρέπει να γεμίσεις με νερό τη λίμνη σου μέχρι και το τελικό της σημείο. Η πίεση που θα εξασκήσει, θα το τεντώσει και θα πάρει (το λάινερ) την τελική του θέση. Μετά το στεραιώνεις/καλύπτεις με χώμα, πέτρες, πλακόστρωτο κ.α.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων

Πριν βαλω το λαινερ πανω στον καταρράκτη θα βαλω απο κατω πολλες πετρες και χωμα για να στερεωθεί. Καποια αλλη συμβουλη?
Εγώ προσωπικά, θα σε συμβούλευα να κατασκευάσεις και τον καταρράκτη σου με τούβλα ή τσιμεντίλιθους. Μιχάλη, να προσδοκάς σε κάτι που να είναι σταθερό και εγγυημένο, όχι εύκολες και γρήγορες λύσεις για μια τέτοια δραστηριότητα. Με τα τούβλα μπορείς να δώσεις εντυπωσιακό ύψος στον καταρράκτη σου, αμέσως τοποθετείς ένα φύλλο οικοοδομικού υαλοβάμβακα, από πάνω το λάινερ σου και αμέσως μετά επενδύεις με πέτρα με πολλύ προσοχή...!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον χειμωνα οταν βρεχει και πλημυρίσει η λιμνη θα εχω προβλημα? Πρεπει να κανω κατι τωρα για να το προνοήσουμε?
Ναι πρέπει από τώρα να κάνεις την πρόνοια αυτή εύκολα. Αφού κτίσεις περιμετρικα τα τούβλα ή τελοσπάντων ότι οικοδομικό μπλοκ μπορείς, να αφήσεις ένα κενό σημείο κάπου 10 εκατοστά. Εκεί αναγκαστικά το λάινερ θα κατέβει ώς στο σημείο που θέλεις εσύ να δημιουργήσεις την πρόνοια σου με ένα κομμάτι σωλήνα, αφού το στεραιώσεις με μπετόν. Όταν φτάσεις εκεί, θα το δούμε καλύτερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω και την NemoGirlCy για την βοηθεια
Τα καφεδάκια θαρρώ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 22-06-10, 20:09
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς επίσης να κτισεις περιμετρικά τσιμεντόλιθους ή τούβλα. Εδώ μπορείς να προσέξεις ώστε να είσαι φάδι με την επιφάνεια του νερού σου. Να χρησιμοποιήσεις νερόφαδο για πιο αντικειμενικό αποτέλεσμα. Κάτι άλλο που πρέπει να έχεις υπόψην σου, αφού τελειώσεις με το περιμετρικό κτίσημο και την τοποθέτηση του λάινερ σου, είναι ότι πρέπει να γεμίσεις με νερό τη λίμνη σου μέχρι και το τελικό της σημείο. Η πίεση που θα εξασκήσει, θα το τεντώσει και θα πάρει (το λάινερ) την τελική του θέση. Μετά το στεραιώνεις/καλύπτεις με χώμα, πέτρες, πλακόστρωτο κ.α.

Νεροφαδο? Πρωτη φορα ακουω τον ορο αυτο αλλα θα το ψαξω .

Πολυ καλες οι συμβουλες Βασιλη . thnks

Μπορω να χτισω και πανω απο το λαινερ? Το αντεχει?Εσυ εννοεις να χτισω κατω απο το λαινερ? Παντως οπως και να εχει κερδιζω καποιο υψος και λιτρα με αυτο αρα καλο μ ακουγετε.



Εγώ προσωπικά, θα σε συμβούλευα να κατασκευάσεις και τον καταρράκτη σου με τούβλα ή τσιμεντίλιθους.

Οκ! Θα το κανω ετσι οπως λες !



Ναι πρέπει από τώρα να κάνεις την πρόνοια αυτή εύκολα. Αφού κτίσεις περιμετρικα τα τούβλα ή τελοσπάντων ότι οικοδομικό μπλοκ μπορείς, να αφήσεις ένα κενό σημείο κάπου 10 εκατοστά. Εκεί αναγκαστικά το λάινερ θα κατέβει ώς στο σημείο που θέλεις εσύ να δημιουργήσεις την πρόνοια σου με ένα κομμάτι σωλήνα, αφού το στεραιώσεις με μπετόν. Όταν φτάσεις εκεί, θα το δούμε καλύτερα.





Τα καφεδάκια θαρρώ.
Και το φαγητο και τους χυμους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 22-06-10, 20:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεροφαδο? Πρωτη φορα ακουω τον ορο αυτο αλλα θα το ψαξω .
Είναι ειδικό σαν λάστιχο ποτίσματος, αλλά με τη διαφορά του ότι είναι καμωμένο από διαφανές ελαστικό. Το γεμίζεις εσωτερικά νερό και οι δύο του άκτριες θα σου δουλέψει όπως τα συγκοινωνούντα δοχεία. Δε μπορώ να στο εξηγήσω περισσότερο. Μιας και μιλούμε γι' αυτό, αύριο θα εργαστώ λιγάκι στη λίμνη μου. Θα το χρησιμοποιήσω ώστε να δεις για τι πρόκειται...θα ανεβάσω φώτο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορω να χτισω και πανω απο το λαινερ? Το αντεχει?Εσυ εννοεις να χτισω κατω απο το λαινερ? Παντως οπως και να εχει κερδιζω καποιο υψος και λιτρα με αυτο αρα καλο μ ακουγετε.
Για να κτίσεις εσσωτερικά της λίμνης θέλει κάποια υποδομή. Εξωτερικά της λίμνης για στεραίωμα όμως μπορείς. Δες το σχεδιάγραμμα που σου ανέβασα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  plan1.jpg
Εμφανίσεις:  450
Μέγεθος:  22,2 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 22-06-10, 21:30
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ειδικό σαν λάστιχο ποτίσματος, αλλά με τη διαφορά του ότι είναι καμωμένο από διαφανές ελαστικό. Το γεμίζεις εσωτερικά νερό και οι δύο του άκτριες θα σου δουλέψει όπως τα συγκοινωνούντα δοχεία. Δε μπορώ να στο εξηγήσω περισσότερο. Μιας και μιλούμε γι' αυτό, αύριο θα εργαστώ λιγάκι στη λίμνη μου. Θα το χρησιμοποιήσω ώστε να δεις για τι πρόκειται...θα ανεβάσω φώτο.



Για να κτίσεις εσσωτερικά της λίμνης θέλει κάποια υποδομή. Εξωτερικά της λίμνης για στεραίωμα όμως μπορείς. Δες το σχεδιάγραμμα που σου ανέβασα.

οκ! Θα το κοιταξω αυτες τις μερες .Τωρα για το φιλτρο κ αντλια ακομα το ψαχνω και ειμαι στο διαβασμα .Θελω καταρακτη αρα πρεπει να επιλεξω προσεκτικα καταρχιν πως θα κτιστει ο χωρος για τον καταρακτη για να ξερω αν θα βαλω πιεσης ή ροης ..Αν παρω πιεσης θα βαλω το λαστιχο οπου θελω για να τρεχει το νερο ενω στην ροη πρεπει να βαλω το φιλτρο στο ψηλοτερο σημειο του καταρακτη ..Θα δω τη βολευςει τελικα ..
Μια τελευταια ετωτηση .Αν η αντλια ειναι φτιαγμενη για ειναι ενα - δυο τονους περισσοτερα λιτρα απο το φιλτρο θα δημιουργηθει καποια πιεση για το φιλτρο που θα ειναι για πιο λιγα λιτρα ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 24-06-10, 15:28
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Λοιπον μιλησα με τον Βασιλη για τη βαθμιδα της λιμνης μου .Ρωτησα αν μπορω να την κανω χωρις βαθμιδα και να κανω κατι σαν στηριγμα για τα φυτα . Μου ειπε γινεται αρκει να παρω μια μεγαλη πετρα-βραχο να της ανοιξω τρυπες και να μπει το φυτο μεσα. Μετρησα ποσα λιτρα κερδιζω με το να κανω την πατεντα αυτη και νομιζω ειναι αρκετα . Στη φωτο πιο πανω το πιο βαθυ σημειο ειναι 72 cm .Θα το τραβηξω στα 90 cm το βαθος τελικα και με το πλατος που ειναι περιπου 2,5 μετρα επι το μηκος 3,5 νομιζω θα εχω μια λιμνη πανω απο 7,5 τονους . Οι αναλογιες ειναι στο περιπου αφου το σχημα ειναι οβαλ .Σωστα υπολογησα οσον αφορα τους τονους?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 24-06-10, 17:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον μιλησα με τον Βασιλη για τη βαθμιδα της λιμνης μου .Ρωτησα αν μπορω να την κανω χωρις βαθμιδα και να κανω κατι σαν στηριγμα για τα φυτα . Μου ειπε γινεται αρκει να παρω μια μεγαλη πετρα-βραχο να της ανοιξω τρυπες και να μπει το φυτο μεσα. Μετρησα ποσα λιτρα κερδιζω με το να κανω την πατεντα αυτη και νομιζω ειναι αρκετα . Στη φωτο πιο πανω το πιο βαθυ σημειο ειναι 72 cm .Θα το τραβηξω στα 90 cm το βαθος τελικα και με το πλατος που ειναι περιπου 2,5 μετρα επι το μηκος 3,5 νομιζω θα εχω μια λιμνη πανω απο 7,5 τονους . Οι αναλογιες ειναι στο περιπου αφου το σχημα ειναι οβαλ .Σωστα υπολογησα οσον αφορα τους τονους?
Μιχάλη, για 7,5 κυβικά μέτρα νερού, πας από την αρχή για κόι. Όταν μάλιστα προχωρήσεις στην ανέγερση της οικοδομής ή νέας μεγαλύτερης λίμνης, τότε τα κόι σου θα είναι σε ένα αρκετά μεγάλο μέγεθος. Όταν δε, περάσεις από τα χρυσόψαρα (που σκέφτεσαι να ξεκινήσεις με αυτά) τότε θα ζητάς τρόπους να οργανώσεις και γι' αυτά μια ξεχωριστή λίμνη. Ο τελικός σκοπός του λιμνόφιλου είναι πάντα τα κοι και μεγάλη λίμνη...

Μιχάλη, τώρα, όσον αφορά το θέμα που περιγράφεις πιο πάνω, νομίζω ότι σου τα είπα λιγάκι μπερδεμένα και δεν έχεις καταλάβει επ' ακριβώς τι εννοούσα. Είναι εύκολο βέβαια να σχεδιάσω ένα μικρό σκιτσάκι για να καταλάβεις...υπομονή λοιπόν μέχρι αύριο. Ο σωλήνας (και όχι πέτρα) πρέπει να γεμίσει μεγάλες πολλές-πολλές τρύπες ώστε εσσωτερικά του να επιτυγχάνεται ικανοποιητική κυκλοφορία του νερού. Από πάνω, τοποθετείς την τρυπητή γλάστρα με τα νούφαρα σου και γύρω-γύρω από αυτό το κυλινδρικό σχήμα, τοποθετούμε πλαστικό δύκτι για να μην έχουν πρόσβαση τα κοι. Μιλάω μόνο για κόι. Στην περίπτωση των χρυσόψαρων, το δύκτι αυτό δεν είναι αναγκαίο.

Αν έκανες δύο-τρεις εβδομάδες υπομονή, σίγουρα θα το έβλεπες και με φωτογραφικό υλικό. Αφούβιάζεσαι λοιπόν, υπομονή...

Υ.Γ. Μεταφύτεψα ήδη τα Παπάγια σε μικρά γλαστράκια, να μεγαλώσουν λιγάκι και μετά στον τελικό τους προορισμό, γιατί έχουμε και σκυλάκι στην αυλή, που έχει εκπαιδευτεί και αυτό μαζί μου να κλαδεύει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 24-06-10, 20:46
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Φαπ ! !

Εφαγα ισχυρότατο βετο απο τους γονείς που δυστυχώς τυχαινει να εχουν τα εμπράγματα δικαιώματα του οικοπέδου και για να μην προχωρήσουμε σε αποκληρώσεις κλπ εχω εντολες να μην επεκτείνω περισσότερο τη λιμνη .

Ηδη φαίνεται έκαναν την υπέρβαση που με άφησαν να την κανω ετσι όπως είναι τώρα …

Και ειχα πωρωθεί πολυ Βασιλη με αυτα που μ ειπες ......

Θα αρκεστω να την βαθυνω ακομα λιγο παραπάνω ..Ομως στο μελλον θα τα δουμε αυτα ......



-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Υ.Γ. Μεταφύτεψα ήδη τα Παπάγια σε μικρά γλαστράκια, να μεγαλώσουν λιγάκι και μετά στον τελικό τους προορισμό, γιατί έχουμε και σκυλάκι στην αυλή, που έχει εκπαιδευτεί και αυτό μαζί μου να κλαδεύει.

Πολυ καλο χωμα ,παρα πολυ φως ,νερο συχνα κ θα φας φρουτα συντομα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 24-06-10 στις 20:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 26-06-10, 18:27
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Κάναμε επιτέλους σοβαρή δουλειά με τα σκαπανικα και παραθέτω τις πιο κάτω φωτογραφίες.






Μένει ακόμα λίγο σκάψιμο , αρκεετοοο καθάρισμα της περιοχης και τελειώσαμε με αυτό το στάδιο .


Έχουν τοποθετηθεί περιμετρικά και οι τσιμεντοπετρες .Θα σκεπαστούν με χώμα ,θα βάλω από πάνω το νάιλον και μετά το λαινερ . Έπειτα θα γεμίσει με νερό για να πάρει το σχήμα και μετά θα βάλω τις πέτρες για να το στερεώσω .


Βασίλη τα έκανα όλα που μ είπες αλλά δεν έβαλα τσιμέντο ούτε πηλό στις τσιμεντοπετρες . Νομίζω είναι τοποθετημένες πολύ καλά και θα στερεωθούν ακόμα καλύτερα με τις μεγάλες ασβεστολιθικές πέτρες από πάνω .

Παρατηρησεις τωρα που ειναι νωρις για να αποφυγουμε τα τρεχαματα !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 26-06-10, 20:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουν τοποθετηθεί περιμετρικά και οι τσιμεντοπετρες .Θα σκεπαστούν με χώμα ,θα βάλω από πάνω το νάιλον και μετά το λαινερ . Έπειτα θα γεμίσει με νερό για να πάρει το σχήμα και μετά θα βάλω τις πέτρες για να το στερεώσω .
Μιχάλη, αν στεραιώσεις το λάινερ σου με χώμα πριν το πρώτο γέμισμα, οι τσιμεντόπετρες θα δεκτούν πολύ μεγάλες πιέσεις προς τα μέσα αφού το λάινερ θα τεντώσει ώς την τελική του θέση. Θα σου πρότεινα να τις "έπιανες" λιγάκι με μπετον ώστε να γίνουν ένα σώμα. Οπωσδήποτε μην στεραιώσεις το λάινερ τώρα. Γεμίζουμε πρώτα και μετά ακολουθεί το στεραίωμα και οι επενδύσεις πέτρας κ.λ.π. Για κάτω από το λάινερ τί σκέφτεσαι να κάνεις?

Θα μιλούμε όλο το βράδυ αν χρειαστεί, μην ανησυχείς
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 26-06-10, 20:40
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη, αν στεραιώσεις το λάινερ σου με χώμα πριν το πρώτο γέμισμα, οι τσιμεντόπετρες θα δεκτούν πολύ μεγάλες πιέσεις προς τα μέσα αφού το λάινερ θα τεντώσει ώς την τελική του θέση. Θα σου πρότεινα να τις "έπιανες" λιγάκι με μπετον ώστε να γίνουν ένα σώμα. Οπωσδήποτε μην στεραιώσεις το λάινερ τώρα. Γεμίζουμε πρώτα και μετά ακολουθεί το στεραίωμα και οι επενδύσεις πέτρας κ.λ.π. Για κάτω από το λάινερ τί σκέφτεσαι να κάνεις?

Θα μιλούμε όλο το βράδυ αν χρειαστεί, μην ανησυχείς


Ναι το θυμαμαι που μ το ειπες ! Δες το εγραψα προηγουμενως.

Εχουν τοποθετηθεί περιμετρικά και οι τσιμεντοπετρες .Θα σκεπαστούν με χώμα ,θα βάλω από πάνω το νάιλον και μετά το λαινερ . Έπειτα θα γεμίσει με νερό για να πάρει το σχήμα και μετά θα βάλω τις πέτρες για να το στερεώσω .




Ουσιαστικα το λαινερ θα μπει πανω απο τις τσιμεντοπετρες και θα στεραιωθει με τις μεγαλες πετρες αφου γεμισει η λιμνη .

Κατω απο το λαινερ θα βαλω ναιλον οπως ειδα οτι το προτεινετε ολοι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πρότεινα να τις "έπιανες" λιγάκι με μπετον ώστε να γίνουν ένα σώμα.
Γνωρίζω όπως το λες ειναι το σωστό αλλα αφου εχω παρει τις εγγυήσεις μου απο το φιλο pallio πως αν κατι δεν παει καλα θα ειναι εδω με ολα τα υλικα να το ξαναστησουμε ειναι πιο καλα τα πράγματα .Η αλήθεια ειναι οτι αφου εχουμε γνωση οτι περνουμε ρίσκο.. αν ερθουν αναποδα τα πραγματα ...θα τα παρουμε ξανα απο την αρχη και καλα να παθουμε .

Νομιζω όμως πως θα το στερεωσουμε αρκετα καλα και θα το τεσταρουμε πρωτα πριν κανουμε οτιδιποτε .

Σημειώνω ομως την προειδοποίηση σου
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 26-06-10 στις 20:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 26-06-10, 21:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουν τοποθετηθεί περιμετρικά και οι τσιμεντοπετρες .Θα σκεπαστούν με χώμα ,θα βάλω από πάνω το νάιλον και μετά το λαινερ . Έπειτα θα γεμίσει με νερό για να πάρει το σχήμα και μετά θα βάλω τις πέτρες για να το στερεώσω .
Μιχάλη, είναι καλύτερα να πιαστούν με μπετόν οι τσιμεντόπετρες. Το χώμα γιατί θα το βάλεις πάνω από τις τσιμεντόπετρες? Δεν κατάλαβα γιατί?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατω απο το λαινερ θα βαλω ναιλον οπως ειδα οτι το προτεινετε ολοι.
Δεν το προτείνουμε όλοι...υπάρχει συγκεκριμένο υλικό που μπαίνει κάτω από το λάινερ. Αν θες ψάξε το σαν pond underlay. Έχει τα πλεονεκτήματα του σε σχέση με το απλό νάιλον. Η αλήθεια είναι ότι το νάιλον το βάζουμε χάρην οικονομίας και μόνο. Δεν είναι όμως η καλύτερη λύση.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζω όπως το λες ειναι το σωστό αλλα αφου εχω παρει τις εγγυήσεις μου απο το φιλο pallio πως αν κατι δεν παει καλα θα ειναι εδω με ολα τα υλικα να το ξαναστησουμε ειναι πιο καλα τα πράγματα .Η αλήθεια ειναι οτι αφου εχουμε γνωση οτι περνουμε ρίσκο.. αν ερθουν αναποδα τα πραγματα ...θα τα παρουμε ξανα απο την αρχη και καλα να παθουμε .
Νομιζω όμως πως θα το στερεωσουμε αρκετα καλα και θα το τεσταρουμε πρωτα πριν κανουμε οτιδιποτε .
Σημειώνω ομως την προειδοποίηση σου
Εντελώς δικό σου το ρίσκο...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 26-06-10, 21:42
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη, είναι καλύτερα να πιαστούν με μπετόν οι τσιμεντόπετρες. Το χώμα γιατί θα το βάλεις πάνω από τις τσιμεντόπετρες? Δεν κατάλαβα γιατί?

Η αληθεια ειναι πως το λιγο χωμα που εμεινε σχεδιαζαμε να το βαλουμε με καποιο τροπο μαζι με τις τσιμεντοπετρες κατω απο το λαινερ .Θα παιζαμε αυριο να δουμε αν θα βρισκαμε καποια λυση .Αν οχι θα το απομακρυναμε ..


Δεν το προτείνουμε όλοι...υπάρχει συγκεκριμένο υλικό που μπαίνει κάτω από το λάινερ. Αν θες ψάξε το σαν pond underlay. Έχει τα πλεονεκτήματα του σε σχέση με το απλό νάιλον. Η αλήθεια είναι ότι το νάιλον το βάζουμε χάρην οικονομίας και μόνο. Δεν είναι όμως η καλύτερη λύση.

Εχω αγορασει ηδη ενα ναυλον που φαινεται καλο απο τα υλικα οικοδομης αλλα για το λαινερ που εχω δεν με ανυσηχει μην τρυπησει αλλα μην εχω τπτ περιεργα που αναφερθηκαν σε αλλα ποστ πιο πανω ...

Εντελώς δικό σου το ρίσκο...
100/100
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 28-06-10, 22:09
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

θα κτισω λιγο τις τσιμεντοπετρες τελικα επειδη δεν τις βλεπω τοσο σταθερες οσο ηθελα να ειναι

να και μια φωτο απο το λουλουδι της διωναιας μου . Πρσπαθησα να παιξω το ρολο της μελισσας μπας και δουμε σπορους

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 29-06-10, 07:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
θα κτισω λιγο τις τσιμεντοπετρες τελικα επειδη δεν τις βλεπω τοσο σταθερες οσο ηθελα να ειναι
και επειδή μια μέρα θα μπορούσες να τις έβρισκες στον πάτο της δεξαμένης σου... Καλή κίνηση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
να και μια φωτο απο το λουλουδι της διωναιας μου . Πρσπαθησα να παιξω το ρολο της μελισσας μπας και δουμε σπορους
Μπαααα!!! Οι μέλισσες με τα φυτά έχουν αναπτύξει μια πολύ πιο περίπλοκη σχέση, παρά ένα απλό κούνημα του λουλουδιού. Μόνο σους κάκτους έχω πετύχει κάτι ανάλογο που περιγράφεις. Εύχομαι να σου πετύχει όμως Είναι πολύ όμορφο λουλούδι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 09-07-10, 21:21
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Λοιπόν έβαλα το λαινερ πάνω από τις κτισμένες πλέον τσιμεντοπετρες .Δεν περίμενα να το χρειαστώ όλο .. Παραλίγο να μην φτάσει για να είμαι ειλικρινής ..Τελικά κάνω πιο μεγάλη λίμνη από ότι είχα σχεδιάσει αλλά νομίζω αυτό το παθαίνουν όλοι όσοι ξεκινούν την διαδικασία







Εχω αγοράσει και το φίλτρο μου 8000 λίτρων πίεσης με uv και την αντλία μου 6000 λίτρα .(LagunaClearFlo 8000 UVPondFilter & WaterPumpMax-Flo 6000)


Πριν προχωρήσω κάνω σκέψεις για το που και πως θα γίνει ο καταρράκτης
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 09-07-10, 21:41
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ψαξε στο διαδικτυο για να παρεις ιδεες......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 13-07-10, 21:00
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παραθέτω φωτογραφίες με γεμάτη τη λιμνη . Εβαλα και 2 χρυσόψαρα μεσα .Σύντομα οταν βρω λιγη ωρα θα συνδέσω φιλτρο ,uv και αντλια . Προσπαθω να τα βαλω σε τοποθεσία οπου σε περιπτωση βλαβης στο φιλτρο και τα λάστιχα του να μην μ βγαλει ολο το νερο εξω .Καμια πρόταση-πατέντα ?

Εβαλα και καποιες πετρες περιμετρικα για να δω πως δειχνουν . Σκεφτομαι να τις κτισω .Τι λετε? Θα εχει προβλημα στο λαινερ? Υπαρχει καποιο υλικο (πηλος ισως ακομα και μπογια)που θα το εκανε να φαινεται πιο φυσικο το αποτελεσμα και να μοιαζουν ενωμενες οι πετρες ομοιομορφα?


Για τον καταρράκτη ακόμα ψάχνομαι ...



__________________
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 14-07-10, 06:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθω να τα βαλω σε τοποθεσία οπου σε περιπτωση βλαβης στο φιλτρο και τα λάστιχα του να μην μ βγαλει ολο το νερο εξω .Καμια πρόταση-πατέντα ?
Μιχάλη, μπορείς να κατασκευάσεις με το υπόλοιπο λάινερ ένα ρυάκι όπου και θα φυτέψεις τα περισσότερα φυτά όχθης που θα πάρεις, όπως τον πάπυρο κ.α. Μπορείς να βάλεις και αρκετές πέτρες ώστε να δώσεις μια φυσική εικόνα. Σε αυτό το σημείο, μπορείς με κάποιο τρόπο να εγκαταστήσεις και τον εξοπλισμό σου, ώστε σε περίπτωση απώλειας, το νερό να παραμένει στο ρυάκι και να τρέχει πίσω στη λίμνη. Ένας τρόπος είναι να τα καλύψεις με κτιστές πέτρες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εβαλα και καποιες πετρες περιμετρικα για να δω πως δειχνουν . Σκεφτομαι να τις κτισω .Τι λετε? Θα εχει προβλημα στο λαινερ? Υπαρχει καποιο υλικο (πηλος ισως ακομα και μπογια)που θα το εκανε να φαινεται πιο φυσικο το αποτελεσμα και να μοιαζουν ενωμενες οι πετρες ομοιομορφα?
Μιχάλη, θα σου έλεγα ότι αυτό που αναφέρεις, επιβάλλεται!!! ¶λλωστε, ανάλογα κινείται και η λογική της πισίνας, έτσι δεν είναι? Ακάλυπτο σημείο θα φθαρεί από τον ήλιο και όχι μόνο. Πλάκες πέτρας ναι, μπετόν ναι και κάνε μια πρόνοια ώστε περιμετρικά οι πλάκες σου να καλύπτουν 10 εκατοστά της επιφάνειας του νερού για να καλύπτει εντελώς το λάινερ ψηλά-ψηλά και να φαίνεται πιο φυσική εικόνα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον καταρράκτη ακόμα ψάχνομαι ...
Να προνοήσεις ώστε το νερό να πέφτει σε κάποια σημεία και όχι να κυλάει ώστε να προσθέτει στον αερισμό της λίμνης σου. Μόνο αυτό...από σχέδια και λύσεις, πολλές.

Αχχχχχχ! Αυτό το μπλε στη λίμνη σου με χαλάει...αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Περιμένω με αγωνία πως θα καλύψει η άλγη την επιφάνεια αυτή.

Η εικόνα που μου δίνει τώρα η λίμνη σου, είναι της κοραλιογενής ατόλης στη θάλασσα, με το αχανές βάθος στη μέση της...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
κουνουποψαρα και λιμνη..... Pritanis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 10-07-08 12:25
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12942 seconds with 14 queries