Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης)

Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) Η άγρια πανίδα που συγκεντρώνεται περιμετρικά της δεξαμενής μας. Ποιά η σωστή διαχείρηση, η μέριμνα και η υπευθυνότητα του ιδιοκτήτη?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-07, 00:53
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Οι δικές μου γνώσεις λένε οτι όλα τα φίδια (που ζουν στην Ελλάδα) έχουν κάποιο δηλητήριο! Ελάχιστα είναι τόσο επικίνδυνα που να ανησυχούμε για την ζωή μας! Όπως και να έχει φίδι και να σε δαγκώσει κάτι θα σου κάνει!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-07, 09:04
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που είδα ηταν κάπως πιο ανοιχτο κοκκινο προς το λευκο-ροζ και ειχε χαρακτηριστικο τριγωνο κεφαλι. Απ οσο μπορεσα να δω ηταν μονοχρωμο -δεν ειχε καποιες ραβδωσεις- και κολυμπαγε πολυ καλα για να μην ειναι νεροφιδο.
συνήθως ο καθένας περιγράφει με διαφορετικά χρώματα τα φίδια που βλέπει. Όλα τα φίδια από την οικογένεια Colubridae κολυμπούν άψογα. Από νερόφιδα στην Ελλάδα έχουμε το Natrix tessellata και το Natrix natrix. Από την περιγραφή σου για τριγωνικό κεφάλι μάλλον έχεις το πρώτο. Όμως υπάρχουν τρεχούμενα ή λιμνάζοντα νερά κάπου κοντά στην περιοχή σου από όπου θα μπορούσε να έρθει? Τσέκαρε και για τα δύο στο google και πες μας αν αναγνωρίζεις κάποιο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Γραφεις οτι δεν ειναι επικινδυνα τα νεροφιδα. Εννοεις δεν ειναι επιθετικα ή δεν ειναι δηλητηριώδη; Αυτο πάντως πολυ μικρο ηταν (αρκετα μεγαλυτερο παντως απο τυφλινο) για να πω οτι θα μπορουσε να προκαλεσει ασχημο δηγμα..

Προσφατα ειδα και αλλο ενα οχι κοντα στη λιμνη, πρεπει να ηταν δενδρογαλια (χαρακτηριστικα σχεδια, ομως σε καφε και κιτρινο). Και επισης το φιδι του οποιου το δερμα ειδα οπως εγραψα στις πετρες της λιμνης (1.30 μ) ήταν πρασινο με κιτρινη κοιλια, ουτε αυτο ξερω τί ειναι.
Τα νερόφιδα δεν είναι ούτε επιθετικά ούτε δηλητηριώδη. Αν διαβάσες το άρθρο "Τα Ελληνικά φίδια" αναλύω τα περί επιθετικότητας και επικινδυνότητας γενικά και υπάρχει λίστα με όλα τα ελληνικά φίδια. Από αυτήν την λίστα μπορείς επίσης να βρεις ποιο φίδι είδες.

Για τα άλλα που είπες δύσκολο να πω. Η δενδρογαλιά δεν έχει χαρακτηριστικά σχέδια γιατί μοιάζει με άλλα 3 φίδια όταν αυτά είναι σε νεαρή ηλικία και πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος για να τα ξεχωρίσεις και για το 2ο πράσινο φίδι ή Σαπίτης ήταν ή Natrix natrix, βγάλε μιά φώτο του δέρματος αν θέλεις και ανέβασέ την να σου πω σίγουρα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι δικές μου γνώσεις λένε οτι όλα τα φίδια (που ζουν στην Ελλάδα) έχουν κάποιο δηλητήριο! Ελάχιστα είναι τόσο επικίνδυνα που να ανησυχούμε για την ζωή μας! Όπως και να έχει φίδι και να σε δαγκώσει κάτι θα σου κάνει!
Μανώλη οι γνώσεις σου θέλουν update! Ρίξε μιά ματιά κι εσύ στο άρθρο. Γράφω ποια είναι δηλητηριώδη, ποια οπισθόγλυφα και ποια σωληνόγλυφα και ποια είναι επικίνδυνα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-07, 09:58
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

να συμπληρώσω πως στα ερπετά δεν υπάρχει απόλυτα σταθερός χρωματισμός κάθε είδους αλλά μπορεί να διαφέρει από περιοχή σε περιοχή, ακόμα και στην ίδια περιοχή ανάμεσα σε 2 άτομα του ίδιου είδους. Αν θέλεις ρίξε μιά ματιά στο άλμπουμ μου και πρόσεξε τα "Natrix Tessellata" και "Natrix Natrix" μπας και καταλάβεις ποιο ήταν (είναι) στην λίμνη σου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-07, 10:48
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ωραίο το άρθρο και χρήσιμο το update μου αλλα εύχομαι να μην συναντάω φιδάκια!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-07, 10:59
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το άρθρο και χρήσιμο το update μου αλλα εύχομαι να μην συναντάω φιδάκια!!





Japetus μου ήρθε μιά ιδέα... μήπως ροζ φίδι εννοείς αυτό :

http://www.hlasek.com/eirenis_modestus_6266.html
http://www.naturfotografien.de/Schla...E_modestus.htm

Eirenis Modestus - "Νανόφιδο"

???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-07, 11:57
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Strahos ευχαριστω για την απαντηση, θα παω το απογευμα στο κτημα και αν μπορεσω να το ξαναδω θα το φωτογραφησω (αν ειναι ακομα μεσα).
Στα χρωματα μοιαζει με το νανοφιδο, αλλα το κεφαλι δεν το θυμαμαι ετσι. Χθες παντως πλησιαζοντας στη λιμνη ακουσα ενα γρηγορο συρσιμο και βουτια στη λιμνη. Ο βατραχος δυσκολα να εκανε τετοιο ηχο αλλα και σαυρες δε νομιζω να μπαινουν στο νερο για να κρυφτουν. Με τον τυφλιτη (pseudopus apodus) παντως περυσι, δεν μπηκε ποτε μεσα στο νερο, λιαζοταν, επινε αλλα παντα κρυβοταν κατω απο το πλαστικο liner. Η λιμνη μου βρισκεται σε οικοπεδο που ειναι στην κορυφη λοφου αναμεσα σε δυο χαραδρες στις οποιες υπαρχουν μικρα ελη (στεγνωνουν συνηθως το καλοκαιρι).
Δεν ηξερα οτι τα φιδια μπαινουν μεσα (περαν απο οταν ειναι αναγκη). Εδω ειναι μια περσινη φωτο (μολις ειχε μπει η ανοιξη και η λιμνη ειναι πολυ απεριποιητη, με τον τυφλιτη)



Για αυτο που σου ειπα για δεντρογαλια, (το ειχα στο μισο μετρο αλλα μολις κινηθηκα να το πιασω μου εφυγε) μοιαζει πολυ με τη δευτερη φωτο στο:
http://www.herp.it/indexjs.htm?Speci...ColubVirid.htm (Hieriophis viridiflavus).
Για το αλλο που λες για σαπιτη, ναι μπορει να ειναι, θα σου στειλω φωτο απο το δερμα του.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-07, 12:38
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ωραία λοιπόν , περιμένω τις φωτογραφίες σου


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων

Για αυτο που σου ειπα για δεντρογαλια, (το ειχα στο μισο μετρο αλλα μολις κινηθηκα να το πιασω μου εφυγε) μοιαζει πολυ με τη δευτερη φωτο στο:
http://www.herp.it/indexjs.htm?Speci...ColubVirid.htm (Hieriophis viridiflavus).
ενδιαφέρον! Μένεις μήπως προς Θράκη? Αν όχι σε ποια περιοχή? Ρωτάω γιατί λογικά είδες τον Elaphe sauromates (υποείδος του Elaphe quatuorlineata) γιατί το φίδι που έδειξες υποτίθεται δεν έχει εξαπλωθεί στην Ελλάδα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05157 seconds with 13 queries