Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-14, 20:18
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή GIANNHS KOI

Καταρχήν το φίλτρο 4000L είναι για χρυσόψαρα και κουνουπόψαρα.1) Τα koi έχουν μεγάλες απαιτήσεις και χρειάζονται δυνατή φίλτρανση.2) Το siporax της SERA είναι ένα βιολογικό υλικό που διαρκεί μόνο 6 μήνες, μετά στομώνει.
Εγώ χρησιμοποιώ άλλα υλικά. Έχω αναφερθεί παλιότερα .3)Παιδιά κακά τα ψέματα φέτος ο χειμώνας ήταν πολύ ήπιος αλλά και σε πιο βαρύ χειμώνα δεν έχουμε κανένα πρόβλημα ,τα ζώα αυτά αντέχουν. Καλό νερό και φαγητό να έχουνε...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-14, 22:48
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

γενικά πάντως έχω προσέξει ότι όταν σταματούσε το φίλτρο σχηματιζόντουσαν σαν μικρές κυλίδες στην επιφάνεια λόγω της ανατάραξης από τον καταρράκτη αλλά μόλις δούλευε το φίλτρο, εξαφανίζονταν.

σήμερα έκανα μια γενική καθαριότητα σε φίλτρο και προφίλτρα αντλιών και τα άφησα όλα ανοιχτά 24/7 για να το παρακολουθήσω...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-14, 10:41
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων

4. άκουσα (και ψηλοτράβαγα τα μαλλιά μου) ότι τώρα που είναι χειμώνας να κλείσω φίλτρα και καταρράκτη ώστε να μη παγώνει το νερό από την ανακύκλωση και παγώνει, ισχύει κάτι τέτοιο;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
3]Ναι τα ζώα αυτά αγαπάνε το φρεσκάρισμα .Εγώ προσωπικά φρεσκάρω περίπου 20% κάθε βδομάδα. Αμέσως μετά τα βλέπεις πολύ χαρούμενα κάνουν σαν τρελά.
4]Τα βιολογικά συστήματά δεν τα σταματάμε ποτέ.[μόνο αν κάνουμε θεραπεία με βαριά φάρμακα πχ ποτασιουμ υπερμαγκανατ κ.α]σε αφτί τι περίπτωση ο κυκλοφορητής δουλεύει παρακαπτοντας τα φίλτρα ,και δεν ταΐζουμε.
5]Το χειμώνα ταΐζουμε με πολύ χαμηλή πρωτεΐνη.Δηλαδή τροφές συντήρησης.
Το βλέπουμε ανάλογα με την όρεξη τους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων

το θερμόμετρο είναι στο πάτο της λίμνης. Λογικά θα έχει παραπάνω στην επιφάνεια...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά κακά τα ψέματα φέτος ο χειμώνας ήταν πολύ ήπιος αλλά και σε πιο βαρύ χειμώνα δεν έχουμε κανένα πρόβλημα ,τα ζώα αυτά αντέχουν. Καλό νερό και φαγητό να έχουνε...
Γιαννη αν και σε θεμα αλλης λιμνης να σου πω οτι η λιμνη σου ειναι το κατι αλλο, και επειδη προτεινεις καποια πραγματα αντιθετα απο αυτα που γνωριζα θα ηθελα τη γνωμη σου.

-ο ανδρος γραφει ξεκαθαρα παρακατω σε αλλο ποστ (απλα το μεταφερω και εδω) και γραφοντας αναλυτικα γιατι, σταματαμε το ταισμα κατω των 10 βαθμων ακομη και με τις πιο ευπεπτες τροφες. Διαφωνεις σε κατι με αυτο?

"Κατω απο 10 βαθμους σταματαμε εντελως το ταισμα...ουτε βυθιζομενες τροφες ουτε τιποτα.

Οσο η θερμοκρασια πεφτει πεφτει κι'ο μεταβολισμος των ψαριων και επειδη τα κοι η και τα χρυσοψαρα δεν εχουν στομαχι αν ταιζουμε σε χαμηλες θερμοκρασιες η τροφη θα μεινει στο εντερο και θα υπαρξει σοβαρο προβλημα λογο του οτι απουσιαζουν τα ενζυμα που απαιτουνται για την πεψη των τροφιμων ακομα κι'αν οι τροφες που τους δινουμε ειναι ευπεπτες.

Ακομα κι'αν δεις την θερμοκρασια να ξεπερνα κλεφτα τους 10 βαθμους μην μπεις στον πειρασμο...
Τα ψαρια σε πολυ κρυο νερο απλα δεν τρωνε, μπορει να τα βλεπεις να τσιμπουν στο βυθο η απο τα τοιχοματα της λιμνης αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να τους ριξουμε τροφη νομιζομενοι οτι πεινουν! Αυτο θα ηταν τραγικο λαθος γιατι ας μην ξεχναμε οτι και η βιολογια γενικα της λιμνης θα ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα, μην μολυνουμε και το νερο!! "

- ο φιλος συστεμενιδης γραφει οτι η Τ ειναι πιο υψηλη στα πανω τμημα της λιμνης αντι στο βυθο...δεν τον διορθωσε κανεις....εχεις δει φιλε να παγωνει λιμνη στο βυθο και να ειναι σε υγρη μορφη στην επιφανεια??? Αυτος ειναι και ο λογος που καπου αλλου διαβασες οτι στα πολυ κρυα κλεινουμε εντελως την κυκλοφορια για να μην ανακυκλωνουμε το ζεστο νερο του βυθου με το παγωμενο της επιφανειας, με αποτελεσμα στην προσπαθεια να διατηρησουμε λιγα παραπανω βακτηρια, να σκωτοσουμε ολα τα ψαρακια μας...Δικια μου γνωμη ειναι οτι "βιολογια" δηλαδη απονιτροποιητικά βακτήρια, σε μια λιμνη, δεν υπαρχει μονο στο φιλτρο αλλα παντου, στο βυθο, στις ριζες των φυτων, στα τοιχωματα, οποτε σε θερμοκρασιες κατω των 10, καλο ειναι να ειναι ολα κλειστα για να διατηρουμε την Τ στο βυθο υψηλη, που ειναι και το ζητουμενο το χειμωνα για τα ψαρια μας. Την ανοιξη με το καλο που θα ξαναχρειαστει υψηλος πληθυσμος απο βακτηρια με το που θα ανοιξουμε την κυκλοφορια, το φιλτρο θα αποικισθει ξανα πολυ γρηγορα....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-14, 21:26
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή GIANNHS KOI

Παιδιά για να μη παρεξηγηθώ στη λίμνη ρίχνουμε τροφή ανάλογα με την όρεξη των ψαριών μας . Όταν τα ζώα πεινάνε τα ταΐζουμε .Τους ρίχνουμε με πολύ προσοχή να φάνε όσο θέλουν .Το τάισμα μας το καθοριζουν αυτά.
ΌΤΑΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΥΤΑ ΟΡΜΑΝΕ ΝΑ ΦΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ.....
Εμένα η λίμνη μου έχει 1,80 μ βάθος η διάφορα της θερμοκρασίας είναι 1 βαθμός c είναι αστεια τα ζώα μου κολυμπάνε και στο χαμηλό και στο μεσαίο επίπεδο αφού έχω καλά επίπεδα οξυγόνου στο νερό .Εκείνο που βοηθά είναι τα πολλά λίτρα . Έχω πιο ήπιες μεταβολές στη θερμοκρασία,και δεν σοκάρονται.
Έτσι συμπεριφέρονται τέλεια. Ααα τα βιολογικά δουλεύουν 24 ώρες...........
ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ......
Τα koi είναι σκληρά ζώα ζούνε και 6 μίνες κάτω από τον πάγο ,χωρίς φαγητό
Δεν παθαίνουν τίποτα..
ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΤΑΙΣΜΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ.
Αφού τα έχουμε βοηθήσει να φτιάξουνε λίπος έτσι αντέχουν στον υποσιτισμό ύστερα και από θεραπεία διαφόρων λοιμώξεων.
Εγώ προσωπικά εκτός από αλάτι 2 με 3 φορές το χρόνο ,τους ρίχνω κάθε μήνα για 5 μέρες και πολυβιταμίνες...
Παιδιά τα koi είναι τα γουρούνια της λίμνης ...Μι μασάτε...........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-14, 19:02
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή καθαρισμός λίμνης

Και μετά τις προηγούμενες συμβουλές από τους πιο ειδικούς είπα και εγώ να κάνω ένα πιο ουσιαστικό καθαρισμό:

1η φωτογραφία | τα θαλασσινά βότσαλα στο ανώτερο σημείο της λίμνης είχαν ένα παχύ περίβλημα πράσινης άλγης, με λίγο όμως ανακάτεμα... έγιναν σαν καινούργια!

2η φωτογραφία | εδώ... οι αντλίες μετά το μπανιάρισμα

3η φωτογραφία | τα προφίλτρα των αντλιών... μπουκωμένα (εβδομαδιαία καθαρίζονται!)

4η φωτογραφία | εδώ μετά το καθάρισμα... νέο φρέσκο τρεχούμενο νεράκι αναπληρώνει το νερό που κατέληξε στο διπλανό οικόπεδο

5η φωτογραφία | και εδώ φαίνεται το καθάρισμα που έκανα περιμετρικά, βέβαια στο βάθος διακρίνεται η άλγη που ανακατεύτηκε λόγω του καθαρισμού, η οποία καθάρισε τελείως την άλλη μέρα αφού κάθησε στο βυθό

πλέον η αντλία που ανακυκλώνει το νερό στο καταρράκτη και η μεγάλη αντλία που περνάει μέσα από τη UV και το φίλτρο και καταλήγει πάλι στη λίμνη εργάζονται αδιάκοπα 24/7
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (58).jpg
Εμφανίσεις:  681
Μέγεθος:  81,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (59).jpg
Εμφανίσεις:  639
Μέγεθος:  87,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (60).jpg
Εμφανίσεις:  658
Μέγεθος:  95,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (61).jpg
Εμφανίσεις:  681
Μέγεθος:  111,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (62).jpg
Εμφανίσεις:  710
Μέγεθος:  99,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-14, 10:09
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Χαράς στο κουράγιο σου που καθαρίζεις τα προφίλτρα των αντλιών. Το καλοκαίρι που θα αυξηθεί η άλγη θα σε δυσκολέψει ακόμα περισσότερο ο καθαρισμός. Θα μπουκώνει πολύ γρήγορα και θα καθαρίζει δύσκολα. Προσωπικά τα αφαίρεσα. Από την άλλη όμως έφτιαξα ένα μεγαλύτερο προφιλτρο πριν το κανονικό μου φιλτράρισμα. Έχετε στα υπόψη καθώς βελτιώνεται ο καιρός.

Μια χαρά τα πάει η λίμνη σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY λιμνούλα στο μπαλκόνι gouts0unin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 18-06-12 16:14
μικρή λιμνούλα marios1991 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 30-04-12 15:16
Απορία για λιμνούλα in the pond Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 27-01-12 16:54
Είναι μόνο δική μου η απορία? rtolis Γαρίδες 9 25-10-10 20:30
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07406 seconds with 15 queries