Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-07-11, 21:22
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή ψαχνω κοραλια

Γεια σας αγαπητοι θαλασσινοι . εβλεπα βιντεακια με ενυδρεια που ειχαν κατι πανεμορφα κοραλια που απο οτι εμαθα λεγονται LPS αν δεν κανω λαθος. η ερωτηση μου ειναι που μπορω να βρω παρομοια κοραλια με τοσο ωραια χρωματα οπως πρασινο, κοκκινο, μπλε κτλ. και αμα υπαρχει περιπτωση να βρω φανταζομαι οτι η τιμη τους θα μου χαλασει την διαθεση... οποιος ξερει να μου πει τιμες και σε περιπτωση που δεν μπορω να βρω αυτου του ειδους κοραλια τι θα μου συστηνατε να βαλω γιατι ειμαι στο σταδιο που στυνω το ενυδρειο με βραχους κτλ. σας ευχαριστω πολυ που διαβασατε το προβλημα μου θα εκτιμουσα καθε συμβουλη που μπορειτε να μου δωσετε
-------------------------
θα ηθελα να μοιραστω επισης οτι οι δυο βραχοι που εχω 1 κιλο ο καθενας εχουν βγαλει κοραλινη και ειμαι χαρουμενη για αυτο...... πειτε με ανοητη αλλα πρωτη φορα φτιαχνω ενυδρειο και ειχα φοβηθει οποτε ακομα και η κοραλινη με κανει να αισθανομαι σαν να καταφερα να φτιαξω διαστημοπλοιο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silia : 19-07-11 στις 21:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-07-11, 22:06
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

οχι μονο η τιμη τους θα σου χαλασει την διαθεση αλλα οταν μετα απο καιρο τα δεις νεκρα τοτε θα σου χαλασει για τα καλα η διαθεση
Ωραια ειναι τα βιντεακια αλλα τα κοραλια θελουν τεραστια εμπειρια και φοβερη φροντιδα:
παρα πολυ φωτισμο σχεδον διπλασια η τριπλασια watt απο αυτον που εχεις.
παρα πολυ δυνατη κυκλοφορια , διπλασια απο του fish only.
Συνεχεις αλλαγες νερου με Α/Ο, παρα πολλες μετρησεις στοιχειων , ζουμια με στοιχεια στο ενυδρειο για την αναπτυξη των κοραλιων οπως ιωδιο , ασβεστιο, στρονδιο, μαγνησιο, σιδηρος, ......κ.α.
ψαρια καταληλα που δεν θα χτυπησουν τα κοραλια .........
Πηστευω ..... , καλο λοιπον να μηνεις στο fish only με τον βραχο σου και να βαλεις και μερικα ψαρακια και να ξεχασεις τα κοραλια.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-07-11, 23:57
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

κανε μια αναλυτικη παρουσιαση του τι εχεις φτιαξει και πως θα προχωρησεις να σου πουν και τα παιδια εδω τι μπορεις να κανεις και καλη αρχη σου ευχομαι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-07-11, 03:23
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Οι τιμές στα κοράλλια που είδες κυμαίνονται από 20 έως 60 ευρώ το κομμάτι. Λόγω λίτρων σε συμφέρει να κάνεις συχνές αλλαγές (εβδομαδιαίες 20 λίτρα) νερού για να εμπλουτίζεις το νερό σου με τα απαραίτητα για τα κοράλλια στοιχεία. Βράχο θα χρειαστείς λίγο ακόμα (4-5 κιλά). Από φωτισμό 2Τ5 των 24 βάτ έκαστη και είσαι οκ. Με την κυκλοφορία θέλει λίγο προσοχή γιατί τα lpsδεν θέλουν πολύ μεγάλη κυκλοφορία γιατί στρεσάρωνται. Ψάρια θα βάλεις πολύ λίγα, μικρά και reefsafe( από δεν πειράζουν τα κοράλλια). Τέλος ένα καλό σκιμεράκι για τα λίτρα σου καθώς και ένας κοντρόλερ που θα συνδέσεις ένα ανεμιστηράκι τώρα το καλοκαίρι και τον θερμαντήρα τον χειμώνα είναι must. Φυσικά κι ένα εξωτερικό φιλαράκι για τον άνθρακα και το αντιφώσφορο. Ρεφρακτόμετρο φαντάζομαι έχεις πάρει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-07-11, 08:18
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό και πολύ καινούργιο για να υποστηρίξει κοράλια. Με 2 κιλά βράχο, άντε να υποστηρίξει 2 κοουνάκια με ελαφρύ τάισμα, καλό skimming και εβδομαδιαίες αλλαγές νερού..

Σε τόσο μικρό ενυδρείο οι σχέσεις μεταξύ των βασικών στοιχείων που θέλουν τα κοράλια (Ca, Mg, kH) θα μεταβάλλονται εύκολα, άρα όχι σταθερές τιμές, άρα δύσκολο να τα κρατήσεις.

Βάλε και άλλο βράχο, βάλε κανά μικρόψαρο και κανά εξάμηνο μετά βάλε και κανά κοράλι, αν το θέλεις ακόμα.

Αν βάλεις νωρίτερα, πολύ φοβάμαι ότι απλά θα πετάξεις τα χρήματά σου.
(Παθών).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-07-11, 11:48
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Σε 60 λίτρα αν θέλεις να βάλεις κοράλια πρέπει πρώτα να μάθεις και μετά να ξεκινήσεις. Για lps τώρα σε 60 λίτρα θα είναι δύσκολο λόγω συνθηκών. Αν επιμένεις σκέψου για sps ή για ανεμώνες (μιλάμε πάντα για είδη που δεν μεγαλώνουν πολύ) αλλά και πάλι 1 ή 2.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-11, 20:48
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας!!! ρεφρακτομετρο δεν εχω παρει την αλατοτητα την μετραω με ενα εργαλειο που μου εδωσαν στο καταστημα!!! το ενυδρειο εχει σκιμμερ και τωρα ειμαι στο σταδιο που σκεφτομαι τι να βαλω για ντεκορ γιατι καλα τα ψαρια αλλα αν δεν εχει και κανα ωραιο βραχο η κοραλι το ενυδρειο δειχνει κενο. αλλη μια ερωτηση για τον βραχο, εχει αρχισει και βγαζει κατι σαν χνουδι τι ειναι?
-------------------------
τι ειναι κοντρολερ με ανεμιστηρακι και κατι αλλα περιεργα..... ξερετε κανενα καλο καταστημα στην αθηνα που να εχει καλα προιοντα και εξειδικευση πανω στα ενυδρεια γιατι το γνωστο σε ολους πετ.. ειναι για κλωτσιες!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silia : 21-07-11 στις 20:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-07-11, 00:59
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ρεφρακτόμετρο να πάρεις. Επίσης να πάρεις, αν δεν έχεις, και τέστ για αμμωνία, ΝΟ2 , ΝΟ3 και ΡΟ4 για να ξέρεις την κατάσταση και τη ποιότητα του νερού σου.
Το χνούδι στο βράχο είναι άλγη. Δεν τη θέλουμε κανονικά. Είναι αποτέλεσμα παραπανίσιων ΝΟ3 και ΡΟ4.
Ένας κοντρόλερ όπως είναι πχ ο Εlliwel είναι μία μικρή ηλεκτρονική συσκευή ακριβείας που εκτός από την ένδειξη της θερμοκρασίας μπορείς να ρυθμίσεις πότε θα ανάβουν και πότε θα σβήνουν τα ανεμιστηράκια και ο θερμαντήρας και έτσι να είναι πάντα μέσα στη σωστή θερμοκρασία το νερό του ενυδρείου σου.
Αν το ενυδρείο σου το κάνεις reef (με κοράλλια) τελικά να πάρεις και μία Α/Ο (Αντίστροφη Όσμωση: φίλτρο για τη βρύση) για τις συχνές αλλαγές νερού που σου πρότεινα παραπάνω.
Ποιο κατάστημα εννοείς ότι είναι για κλωτσιές;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-07-11, 11:52
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

το pet city εννοω οτι ειναι για κλωτσιες... για αυτο ψαχνω κανενα μαγαζι που οντως να ξερουν απο ενυδρεια...... θα παω διακοπες και θα λειψω καμια βδομαδα στο σπιτι δεν θα ειναι κανεις τι να κανω με το ενυδρειο?
ευχαριστω για τις συμβουλες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-11, 01:10
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Έχεις ζωντανά στο ενυδρείο σου; Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να ρίχνεις μία ποσότητα φαγητού σχεδόν καθημερινά για να κρατάς ζωντανά τα ωφέλημα βακτηρίδια που βρίσκονται στο βράχο στην άμμο και το φίλτρο σου. Δηλαδή ένα άτομο θα πρέπει να μπαίνει στο σπίτι κατά τακτά χρονικά διαστήματα για να ρίχνει τροφή, να συμπληρώσει γλυκό νερό αν υπάρχει μεγάλη εξάτμιση και να σε ενημερώσει αν κάτι πάει στραβά (πχ πέσει ο γενικός του ρεύματος). Φρόντισε ακόμα για σταθερή θερμοκρασία. Αν αυξηθεί πολύ κι ο ζωντανός βράχος που πλήρωσες ακριβά θα ψοφήσει βρομίζοντας τα πάντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-07-11, 23:59
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

το ενυδρειο μου ειναι ακομα υπο κατασκευη οποτε εχει δυο ζωντανους βραχους και αυτο που κουβαλει το σπιτι του που ειναι σαν οστρακο και τρωει την αλγη και δεν μπορω να θυμηθω πως το λενε
-------------------------
οταν βαλω ψαρια το μονο ευκολο ειναι το ταισμα οταν θα λειπω γιατι εχω παρει αυτοματη ταιστρα με την θερμοκρασια αγχωνομαι και την εξατμιση του νερου και γιατι οσο θα λειπω δεν θα υπαρχει φως εφοσον δεν θα ειναι κανεις εδω για να το αναβει....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silia : 24-07-11 στις 23:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-11, 00:21
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silia Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο μου ειναι ακομα υπο κατασκευη οποτε εχει δυο ζωντανους βραχους και αυτο που κουβαλει το σπιτι του που ειναι σαν οστρακο και τρωει την αλγη και δεν μπορω να θυμηθω πως το λενε
-------------------------
οταν βαλω ψαρια το μονο ευκολο ειναι το ταισμα οταν θα λειπω γιατι εχω παρει αυτοματη ταιστρα με την θερμοκρασια αγχωνομαι και την εξατμιση του νερου και γιατι οσο θα λειπω δεν θα υπαρχει φως εφοσον δεν θα ειναι κανεις εδω για να το αναβει....
τον ερημιτη θα λες ε; το καβουρακι.. λοιπον για την εξατμιση θα χρειαστεις ενα τετοιο http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29960 για την θερμοκρασια ενα τετοιο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2066 που θα το δουλεψεις με ενα τετοιο http://www.ebay.com.au/itm/Mini-Digi...item2c5a19c2d2 και για το φως http://www.markidis.gr/product_info....ducts_id=41540 και εφυγες διακοπες
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι κολα για κοραλια??? dim orestiada Κοράλλια 10 01-04-11 16:58
χωρις LPS-SPS κοραλια crambro Κοράλλια 0 11-01-10 21:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05371 seconds with 13 queries