Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 07-09-10, 23:21
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή Σας παρακαλω βοηθεια ... malawi

Kαλημέρα παιδια ειμαι νεος στο χωρο των αφρικανων και ειναι η πρωτη φορα που δημοσιευω για αυτο συγχωρηστε με για τα οποια λαθη!!!!!!

χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας γιατι χανω ψαρακια....

το ενυδρειο μου το ξεκινησα με χρυσοψαρακια πριν 1 χρονο αλλα με τραβηξε η ομορφια των κιχλιδων, οποτε πριν 3 εβδομαδες εβαλα τις πρωτες κιχλιδες
μια aulonocara_jacobfreibergi butterfly cichlid μια Iodotropheus sprengerae και ενα
labidochromis caeruleus yellow μεχρι εδω ολα καλα... πριν μια εβδομαδα αποφασησα να βαλω και 2 θυλυκα aulonocara_jacobfreibergi πραγμα που εκανα με ιδιαιτερη προσοχη κλειστα φωτα, 40 λεπτα διαδικασια προσαρμογης, tetra aquasafe κτλ την επομενη μερα και τα 2 ηταν στον πατο αναπνεωντας βαρια και μετα απο μερικες ωρες ... χαιρετησαν....

2 μερες μετα εβαλα απο το ιδιο καταστημα αλλο ενα θυληκο με τα ιδια αποτελεσματα!!

μεχρι τοτε χρεισιμοποιουσα stick για τις μετρησεις μου αλλα επειδη ο πωλητης επεμενε οτι εφταιγε το νερο μου και μαλιστα μου ελεγε οτι εχω αμμωνια λες και ηταν νεο το ενυδρειο μου, αγορασα υγρα τεστ της JBL οπου οπως θα δειτε πιο κατω στις μετρησεις δεν υπηρχε τετοιο θεμα.. για επιβεβαιωση πηγα δειγμα σε αλλο καταστημα που το μονο που μου ειπαν ηταν οτι το pH ηταν υψηλο 8,5-9. Για να κανω μια δοκιμη αγορασα ενα υπεροχο Aulonocara_nyassa το οποιο αν και το φοβησαν τα αλλα επιβιωνει μια χαρα εως σημερα... τρωει κανονικα και κινηται σχετικα ανετα στον χωρο...

Επειδη με ετρωγε η αναπαραγωγη στην επομενη επισκεψη μου στο νεο καταστημα (χθες) αγορασα ενα ζευγαρι neolamprologus brichardi που μολις ειχαν γεννησει μαλιστα μου εδωσαν και 10 μωρακια !!!! Ομως την επομενη μερα ειχα παλι τα ιδια ...το ενα χαιρετησε ηδη και το αλλο εχει κολλησει στο φιλτρο καθετα σαν να μην εχει οξυγονο...

σας παρακαλω μπορει να μου πει καποιος τι κανω λαθος τι φταιει? και τι πρεπει να κανω απο εδω και περα???

Πληροφορίες ενυδρείου juwel

Διαστάσεις: 81 x 36 x 45
Όγκος: περιπου 110
Κατηγορία: malawi
Φυτά: πλαστικά
Ψάρια: aulonocara_jacobfreibergi (male), Labidochromis Caeruleus Yellow (male) , Iodotropheus sprengerae (male) Aulonocara_nyassa (male) ετσι μου ειπαν οταν τα αγορασα για ολα....
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι , πέτρες
Φόντο: DIY
Φωτισμός: 2x (δεν ξερω μαμησια)
Διάρκεια φωτισμού:12 ώρες
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel
Θερμοστάτης: Juwel 100 w
Ψηξη: ενα εξωτερικό αναμιστηρακι

Παράμετροι:

pH:8.8
Γενική σκληρότητα (GH):15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<10
Αλλαγές νερού:25 % / 10 μέρες
Θερμοκρασία: 24-28





Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια παρακαλω! drak7family Αρχάριοι γλυκού νερού 14 25-03-10 17:30
MIA ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!! johnkalaigis32 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-05-08 22:40
Την βοηθεια σας παρακαλω spiros1978 Γλυκό νερό - Γενικά 3 03-04-08 23:29
παρακαλω την βοηθεια σας..... docrx8 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 15-01-08 21:01
παρακαλω βοηθεια!!!!!!!! THIRIO-81 Malawi 9 09-04-07 11:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05366 seconds with 13 queries