Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-11, 09:19
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Question να βαλω σκιμμερ η οχι?

καλημερα παιδια
απο την κυριακη ηρθα και εγω στην παρεα σας!
εχω ενα 50λιτρο ενυδρειο με θαλασσινο νερο .

ph =8
no3 = o.im/l
nh3-nh4 = o.3m/l
po4 = o.1 m/l
λαμπα uv
ενας κυκλοφορητης μικρος
λαμπες τ5 30 w λευκη + 30 w μπλε
4 κιλα ζωντανος βραχος
ψαρια :
1 gramma loreto
1 amphiprion clarkii
1 chysiptera parasema

εχω το φιλτρο που ειχε αρχικα μεσα ( απλο σφουγκαρι) και ενα μικρο που εβαλα εξτρα . ενεργος ανθρακας και αντιφωσφορο που αλλαζουν καθε 2 μηνες.
η ερωτηση μου ειναι εαν πρεπει να βαλω η οχι σκιμμερ. δεν εχω ανεμωνη ουτε καποιο αλλο ασπονδυλο , απλα θελω να βαλω καποια σκουλικακια και μανιταρακια και κανενα πολυποδα και ισως να το εμπλουτισω με διαφορα τετοια . τι λετε να κανω? να βαλω ? και τι μπορω να βαλω μεσα?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-11, 12:30
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

αντιφωσφορο θα αλλαζεις καθε μηνα.αν δεν βαλεις σκιμμερ θα πρεπει να δουλεψεις πολυ καλη ποιοτητα ανθρακα τον οποιο θα αλλαζεις καθε βδομαδα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-11, 15:13
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zalk Εμφάνιση μηνυμάτων
αντιφωσφορο θα αλλαζεις καθε μηνα.αν δεν βαλεις σκιμμερ θα πρεπει να δουλεψεις πολυ καλη ποιοτητα ανθρακα τον οποιο θα αλλαζεις καθε βδομαδα!!
θα αλλαζω δηλαδη καθε μηνα αντιφωσφορο ! γιατι μου ειπαν καθε 2 μηνες! οκ λοιπον καθε μηνα.
ο ενεργος ανθρακας που χρησημοποιω ειναι καλης ποιοτητας γιαυτο και μου ειπαν οτι αλλαζει καθε 2 μηνες, αλλα εαν πρεπει να τον αλλαζω καθε εβδομαδα τοτε καλυτερα να βαλω σκιμερ. οποτε εχεις κατι να μου προτινεις καποιο καλο σκιμερ? βασικα θα ηθελα να ειναι εξωτερικο για λογους χωρου και θερμοκρασιας .

ευχαριστω
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-11, 16:14
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

deltec mc 300.κρεμαστο,αρα δεν χρειαζεσαι αλλο φιλτρο για τα χημικα υλικα,τα βαζεις μεσα του.ισως σου φανει υπερβολικο για τα λιτρα σου,αλλα μπορει να σε καλυψει ανετα ακομη και αν πας στα 3πλασια λιτρα λιγο αργοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-11, 20:12
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

παρα πολυ καλο σκιμερ ειναι και αυτο , το ειχα και γω , αθορυβο τελειως και ευκολο στην τοποθετηση και καθαρισμα.

Οσο αφορα τον αντιφοσφορο , θα ψαξεις να βρεις ενα υλικο το Chemi Pure Elite , το εχω και εγω εδω και 2 περιπου βδομαδες , αντικαθιστα τον αντιφοσφορο και εχει και αλλες ιδιοτητες κατα των αλγων και κρατα πανω απο 6 μηνες, μου χει κανει το ενυδρειο κρυσταλο !!!!!! και σκωτοσε ολην την κυανοβακτηρια αλγη που ειχα γεμησει, ειναι απιστευτο !! ειδα σε 2 εβδομαδες μονο αλλο ενυδρειο !!!!
(Μονο το elite γιατι υπαρχει και σκετο που δεν αντικαθιστα τον αντιφοσφορο)
(Ελλαδα ειναι λιγο δυσκολο να το βρεις , βεβαια δεν πολυεψαξα αλλα το πηρα απο ebay)
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-11, 21:07
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρα πολυ καλο σκιμερ ειναι και αυτο , το ειχα και γω , αθορυβο τελειως και ευκολο στην τοποθετηση και καθαρισμα.

Οσο αφορα τον αντιφοσφορο , θα ψαξεις να βρεις ενα υλικο το Chemi Pure Elite , το εχω και εγω εδω και 2 περιπου βδομαδες , αντικαθιστα τον αντιφοσφορο και εχει και αλλες ιδιοτητες κατα των αλγων και κρατα πανω απο 6 μηνες, μου χει κανει το ενυδρειο κρυσταλο !!!!!! και σκωτοσε ολην την κυανοβακτηρια αλγη που ειχα γεμησει, ειναι απιστευτο !! ειδα σε 2 εβδομαδες μονο αλλο ενυδρειο !!!!
(Μονο το elite γιατι υπαρχει και σκετο που δεν αντικαθιστα τον αντιφοσφορο)
(Ελλαδα ειναι λιγο δυσκολο να το βρεις , βεβαια δεν πολυεψαξα αλλα το πηρα απο ebay)
καλο ακουγεται...... θα το ψαξω εαν δεν το βρω θα μου πεις το λιγκ οκ? κανει για το 50λ ενυδρειο ετσι?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
α/ο & σκιμμερ...να τα παρω? renuida Φίλτρανση 9 03-11-10 15:20
εσωτερικο σκιμμερ? GODLIGHT Φίλτρανση 13 30-08-09 19:58
DIY Σκιμμερ LOUKAS2007 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 10-01-09 18:18
sos για σκιμμερ mixalis Φίλτρανση 2 25-11-08 07:01
Σκιμμερ chris129 Φίλτρανση 19 26-07-07 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04194 seconds with 15 queries