Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-14, 11:09
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή Ερώτηση για μανόμετρα CO2

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιές είναι οι διαφορές των παρακάτω μανόμετρων:
http://www.ebay.com/itm/Druckmindere...item485fdfc601
http://www.ebay.com/itm/ARGON-CO2-GA...item27dd6ce5b7
http://www.ebay.com/itm/Co2-Pressure...item3f2f182f18
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-14, 12:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

τα 2 πρώτα δεν κάνουν για ενυδρείο σίγουρα και μάλλον είναι για ΑΡΓΚΟΝ, είναι βιομηχανικά δηλαδή, το 3ο είναι για CO2 για ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-14, 13:25
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Δηλαδή υπάρχουν διαφορετικά μανόμετρα για το CO2; άλλα για ενυδρειακή άλλα για βιομηχανική άλλα για ποτά; Π.χ. εάν βρω για ποτά δεν κάνει; απλά επειδή ψάχνομαι γι' αυτο κάνω αυτες τις ερωτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-14, 14:28
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τα αργκον ειναι τα ίδια με του co2.μεγάλη προσοχή πρεπει να δώσεις στο τί σπέιρωμα εχει ωστε να βιδώσει στην υποδοχή της στρόφιγγας σου...το 1ο στο λίνκ εχει παξιμάδι θυληκο αριστερα,ενω το 2ο λινκ(Ενα τετοιο εχω και εγω στα χερια μου τώρα)εχει αρσενικό...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-14, 17:03
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
τα αργκον ειναι τα ίδια με του co2.μεγάλη προσοχή πρεπει να δώσεις στο τί σπέιρωμα εχει ωστε να βιδώσει στην υποδοχή της στρόφιγγας σου...το 1ο στο λίνκ εχει παξιμάδι θυληκο αριστερα,ενω το 2ο λινκ(Ενα τετοιο εχω και εγω στα χερια μου τώρα)εχει αρσενικό...
¶ρα δηλαδή τα συγκεκριμένα http://www.ebay.com/itm/Druckmindere...item485fdfc601
μου κάνουν; συγνώμη που σε κουράζω αλλά πραγματικά δεν έχω ιδεά και είναι τα μοναδικά που τα βρίσκω σε καλή τιμή και από Ευρώπη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-14, 17:43
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

σου ξαναλέω,εχει να κάνει με τον τύπο στρόφιγγας που εχεις...αν εχεις βάλε μια φωτογραφία να σου πω με σιγουρια αν βιδώνει πάνω...πιστευω με τα συγκεκριμενα εισαι απόλυτα καλυμενος
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-14, 21:11
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
σου ξαναλέω,εχει να κάνει με τον τύπο στρόφιγγας που εχεις...αν εχεις βάλε μια φωτογραφία να σου πω με σιγουρια αν βιδώνει πάνω...πιστευω με τα συγκεκριμενα εισαι απόλυτα καλυμενος
Δεν έχω μπουκάλα απλά τώρα είμαι στην αναζήτηση για να φτιάξω ένα σύστημα co2. Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω με χρησικτησία μπουκάλα από κάβα. και φαντάζομαι αυτό που θέλω είναι ουσιαστικά σε πρώτο στάδιο μανόμετρα.
-------------------------
Και μια ερώτηση ακόμα, εάν κάνει φυσικά για την μπουκάλα που σκέφτομαι, μπαίνει και ηλεκτροβάνα πάνω κανονικά;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 18-01-14 στις 21:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-14, 22:40
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα δηλαδή τα συγκεκριμένα http://www.ebay.com/itm/Druckmindere...item485fdfc601
μου κάνουν; συγνώμη που σε κουράζω αλλά πραγματικά δεν έχω ιδεά και είναι τα μοναδικά που τα βρίσκω σε καλή τιμή και από Ευρώπη.
Εγώ παλι δεν πιστεύω ότι κάνουν για ενυδρείο τα συγκεκριμένα μανομετρα.Χρειάζεται βελονοειδή βαλβίδα με μικρομετρικη ρυθμιση τα οποία μανομετρα που δείχνεις δεν έχουν.Δεν θα μπορείς να ρυθμίσεις την ποσότητα του διοξειδίου.Αν τα βάλεις,η μπουκάλα θα αδειάσει μέσα σε μια μερα μέσα στο ενυδρείο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-14, 23:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν ήξερα πως τα μανόμετρα για Αργκον και κάνουν και για CO2, αλλά αν χρειαστείς βελονοειδή και ηλεκτρομαγνητική μήπως το κόστος θα σου έρθει το ίδιο ή και περισσότερο από ένα απλό μανόμετρο CO2 για ενυδρείο ? Καμιά φορά κάνουμε πατέντες για οικονομία αλλά μας κοστίζουν πιο ακριβά και ίσως και να μη γίνει η δουλειά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-01-14, 23:22
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ήξερα πως τα μανόμετρα για Αργκον και κάνουν και για CO2, αλλά αν χρειαστείς βελονοειδή και ηλεκτρομαγνητική μήπως το κόστος θα σου έρθει το ίδιο ή και περισσότερο από ένα απλό μανόμετρο CO2 για ενυδρείο ? Καμιά φορά κάνουμε πατέντες για οικονομία αλλά μας κοστίζουν πιο ακριβά και ίσως και να μη γίνει η δουλειά
Χρυσά λόγια...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-01-14, 23:39
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Δεν διαφωνώ μαζί σας. απλά προσπαθώ να βρω την πιο καλή λύση και παράλληλα οικονομική. δηλαδή σκέφτομαι από diy co2 μέχρι κανονικό σύστημα. επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι αυτά που είναι μονά είναι πιο οικονομικά. αυτά έχουν κάποιο θέμα και δεν χρησιμοποιούνται πολύ;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-14, 23:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαφωνώ μαζί σας. απλά προσπαθώ να βρω την πιο καλή λύση και παράλληλα οικονομική. δηλαδή σκέφτομαι από diy co2 μέχρι κανονικό σύστημα. επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι αυτά που είναι μονά είναι πιο οικονομικά. αυτά έχουν κάποιο θέμα και δεν χρησιμοποιούνται πολύ;
Κανένα θέμα δεν έχουν, απλά δεν μπορείς να καταλάβεις πότε τελειώνει η μπουκάλα, όχι ότι με τα διπλά θα βλέπεις, με τα διπλά θα το δεις λίγο πριν το τέλος, ενω με τα μονά , μπαμ και τέλος. Τα διπλά μανόμετρα δειχνουν πάντα 55 ατμόσφαιρες όσο υπάρχει υγρό CO2 , μόλις γίνει αέριο και η τελευταία σταγόνα τότε αρχίζει και κατεβαίνει και ξέρεις πως έχεις κανα 2 ημέρες ακόμα, τίποτα άλλο. Για να βλέπεις πόσο πραγματικά έχεις μόνο με το βάρος.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-01-14, 23:57
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Δηλαδή κάτι τέτοιο μου κάνει; http://www.ebay.com/itm/Aquarium-CO2...item3f081c59b6
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-01-14, 00:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή κάτι τέτοιο μου κάνει; http://www.ebay.com/itm/Aquarium-CO2...item3f081c59b6
Μια χαρα, αλλά θα το ανοιγοκλείνεις με το χέρι, ενω με μια ηλεκτρομανητική θα είναι πιο εύκολο να ανοιγοκλείνει μετα φωτα πχ
Μια ηλεκτρομαγνητική μόνη της έχει γύρω στα 12 Ευρώ, αλλά είναι καλύτερα να υπάρχει πριν τη βελονοειδή
http://www.ebay.com/itm/230974566730...84.m1438.l2649
ένα τέτοιο τα έχει όλα και ησυχάζεις
http://www.ebay.com/itm/150991480062...84.m1438.l2649
είναι το πιο φθηνό που έχω βρεί και πήρα, δουλεύει μια χαρα 2 μήνες τώρα και έχω το κεφάλι μου ησυχο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-01-14, 00:28
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Γιατί στο μονό που έδειξα πιο πάνω δεν μπορώ αργότερα να βάλω μια ηλεκτρομαγνητική; απλά θέλω να βρω μια "γρήγορη" λύση και οικονομική και σιγά σιγά να την εμπλουτίσω. δηλαδή εαν γινόταν να έβαζα μετά από κάποιο καιρό ηλεκτρομαγνητική, μετά bubble counter και αργότερα ένα ph controller. Απλά τώρα με ενδιαφέρουν τα βασικά για να έχω παροχή CO2.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-01-14, 00:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί στο μονό που έδειξα πιο πάνω δεν μπορώ αργότερα να βάλω μια ηλεκτρομαγνητική; απλά θέλω να βρω μια "γρήγορη" λύση και οικονομική και σιγά σιγά να την εμπλουτίσω. δηλαδή εαν γινόταν να έβαζα μετά από κάποιο καιρό ηλεκτρομαγνητική, μετά bubble counter και αργότερα ένα ph controller. Απλά τώρα με ενδιαφέρουν τα βασικά για να έχω παροχή CO2.
Θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα, το μόνο που σκέπτομαι είναι πως δεν ξέρω τι θα γίνει όταν η ηλεκτρομαγνητική μπει μετά τη βελονοειδή, δηλαδή όταν κλείσει η ηλεκτρομαγνητική πόσο πίεση θα ανέβει στο σωληνάκι ανάμεσα με το με το μανόμετρο. Το είχα σκεφτεί και εγώ να τα πάρω έτσι αλλά φοβήθηκα και το πήρα πλήρες μια και καλή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-01-14, 00:40
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Τώρα μάλλον θα κουράσω με την ερώτηση μου. Αλλά επειδή δεν έχω και πολύ ιδέα θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι αυτή η βαλβίδα; μπαίνει αλλού στα διπλά και αλλού στο μονό με αποτέλεσμα να γίνεται αυτο που μου λες;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-01-14, 00:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μάλλον θα κουράσω με την ερώτηση μου. Αλλά επειδή δεν έχω και πολύ ιδέα θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι αυτή η βαλβίδα; μπαίνει αλλού στα διπλά και αλλού στο μονό με αποτέλεσμα να γίνεται αυτο που μου λες;
Στο πλήρες μανόμετρο


οπως βλέπεις στη φωτο η ηλεκτρομαγνητική είναι πριν τη βελονοειδή και κόβει τη ροή κατευθειαν από την μπουκάλα, με ότι πιεση και αν έχει η μπουκάλα, ενώ αν πάρεις αυτο το μανόμετρο



αναγκαστικά θα μπει η ηλεκτρομανητική μετά, εκει ανάμεσα δεν ξέρω τι θα συμβεί κάποια στιγμή.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-01-14, 00:53
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Α μάλιστα, τώρα κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία και την επεξήγηση
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-01-14, 02:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, ώστε να συνεχίσετε την αναζήτησή σας με περισσότερες δυνατές επιλογές, βάζουμε πάντα σωληνάκι υψηλής πίεσης και δεν έχουμε κανένα θέμα με τις πιέσεις, και δεν αγχωνόμαστε αν θα μπει ηλεκτρομαγνητική ούτε φοβόμαστε μη σχιστεί πουθενά ούτε να κάνει καρούμπαλο ούτε τίποτα. Και αν δεν υπάρχει ενσωματωμένη βελονοειδής μπαίνει στο σωληνάκι εκ των υστέρων (ανάλογα με την ποιότητα και η τιμή, από 12-15 ευρώ μέχρι όσο αντέχεις).
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-01-14, 08:47
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

Μπορεις βαλεις αμεσως την ηλεκτρομαγνητικη μετα την βανα χωρις να μεσολαβει σωληνακι,απλα κοβεις την προεξοχη που μπενει το σωληνακι και βιδωνει χωρις προβλημα.
Απλα δεν ξερω αν σε ενοχλει που θα ειναι μετα την βαλβιδα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-02-14, 07:27
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ακόμα, συγνώμη για το πρήξιμο, υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν εάν τελικά τα χρειάζομαι μανόμετρα μπύρας. Φυσικά ο μόνος λόγος που το ξανά σκέφτομαι είναι επειδή θα είναι δωρεάν και γι' αυτόν τον λόγο είπα να ρωτήσω την γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-02-14, 09:11
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Περα από τα κινέζικα που θα βρεις στο eBay για ενυδρεία μην ψαχτείς παραπάνω. Ολοι οι μειωτηρες μανόμετρα κάνουν για την δουλειά που τα θέλουμε. Μετα από μεγάλη ερεύνα που έκανα για καιρο, διαπίστωσα ότι η πιο συμφέρουσα αγορά είναι αυτή από το eBay. Με τα υπόλοιπα είτε είναι για αργκον είτε για άζωτο είτε για οποιοδήποτε αέριο θα πρέπει να συνυπολογίσεις το κόστος μιας μικρομετρικης βάνας συν μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα . Οπότε το κόστος ανεβαίνει αρκετά παραπάνω. Αν θες να ρήξεις χρήματα σε ένα πολύ καλο και επώνυμο ρυθμιστή με κορυφαία ηλεκτρομαγνητική και πολύ αξιόπιστη μικρομετρικη βαλβίδα δεν χρειάζεται να ψάχνεις στο e bay. Το θέμα είναι αν θες να δαπανήσεις ένα ποσό κοντά στα 200 ευρο για τα παραπάνω. Μια τέτοια αγορά προσωπικά την θεωρώ χαζή για τι δεν είναι απαραίτητη για την χρήση στο ενυδρείο. Ένας ρυθμιστής στο ενυδρείο δεν καταπονείται από καιρικές συνθήκες, δεν χρειαζεται να εχει απόλυτα σωστή πίεση εξόδου και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες που χρειάζονται στους επώνυμους. Στο ενυδρείο θα βάλεις τον ρυθμιστή μια φορά και τέλειωσε το παραμύθι. Επίσης σκεψου ότι και το φτηνότερο δεν θα σε ικανοποιήσει και σε πολλές περιπτώσεις θα σου βγάλει την ψυχή. Με το να γλυτώσεις κανα 20αρι ευρο δεν θα κερδίσεις τίποτα. Θα σου βγουν μπροστά σου και θα τα πληρώσεις τριπλάσια αργότερα. Προσωπικά εγώ αγόρασα αυτόν http://www.ebay.com/itm/Aquarium-CO2...item417aa2c957 Ο τύπος μου έστειλε και ένα κουπόνι με έκπτωση 30% και από εδώ http://www.co2art.co.uk/store/regula...agnetic-valve/ πείρα αλλους δυο ιδίους και διάφορα αλλα πράγματα και μου ήρθε πολλή καλά οικονομικά. Με αυτόν τον ρυθμιστή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και πιστεύω πως για τα λεφτά του είναι πολύ καλο και ποιοτικο.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-02-14, 09:35
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Περα από τα κινέζικα που θα βρεις στο eBay για ενυδρεία μην ψαχτείς παραπάνω. Ολοι οι μειωτηρες μανόμετρα κάνουν για την δουλειά που τα θέλουμε. Μετα από μεγάλη ερεύνα που έκανα για καιρο, διαπίστωσα ότι η πιο συμφέρουσα αγορά είναι αυτή από το eBay. Με τα υπόλοιπα είτε είναι για αργκον είτε για άζωτο είτε για οποιοδήποτε αέριο θα πρέπει να συνυπολογίσεις το κόστος μιας μικρομετρικης βάνας συν μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα . Οπότε το κόστος ανεβαίνει αρκετά παραπάνω. Αν θες να ρήξεις χρήματα σε ένα πολύ καλο και επώνυμο ρυθμιστή με κορυφαία ηλεκτρομαγνητική και πολύ αξιόπιστη μικρομετρικη βαλβίδα δεν χρειάζεται να ψάχνεις στο e bay. Το θέμα είναι αν θες να δαπανήσεις ένα ποσό κοντά στα 200 ευρο για τα παραπάνω. Μια τέτοια αγορά προσωπικά την θεωρώ χαζή για τι δεν είναι απαραίτητη για την χρήση στο ενυδρείο. Ένας ρυθμιστής στο ενυδρείο δεν καταπονείται από καιρικές συνθήκες, δεν χρειαζεται να εχει απόλυτα σωστή πίεση εξόδου και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες που χρειάζονται στους επώνυμους. Στο ενυδρείο θα βάλεις τον ρυθμιστή μια φορά και τέλειωσε το παραμύθι. Επίσης σκεψου ότι και το φτηνότερο δεν θα σε ικανοποιήσει και σε πολλές περιπτώσεις θα σου βγάλει την ψυχή. Με το να γλυτώσεις κανα 20αρι ευρο δεν θα κερδίσεις τίποτα. Θα σου βγουν μπροστά σου και θα τα πληρώσεις τριπλάσια αργότερα. Προσωπικά εγώ αγόρασα αυτόν http://www.ebay.com/itm/Aquarium-CO2...item417aa2c957 Ο τύπος μου έστειλε και ένα κουπόνι με έκπτωση 30% και από εδώ http://www.co2art.co.uk/store/regula...agnetic-valve/ πείρα αλλους δυο ιδίους και διάφορα αλλα πράγματα και μου ήρθε πολλή καλά οικονομικά. Με αυτόν τον ρυθμιστή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και πιστεύω πως για τα λεφτά του είναι πολύ καλο και ποιοτικο.
¶ρα δηλαδή ακόμα και με τα μανόμετρα που μάλλον βρήκα δωρεάν θα μου έρθει μία η άλλη από το να αγοράσω ηλεκτρομαγνητική και μικρομετρική. καλά δεν κατάλαβα;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-02-14, 09:48
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Αν βρήκες το ρυθμιστή δωρεάν μπορείς να πάρεις μια ηλεκτρομαγνητική και μια μικρορυθμιστικη και θα είσαι κομπλέ. Αυτά θα σου στοιχήσουν από το eBay περίπου 25-30 ευρο.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-02-14, 14:19
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πηρα και εγω τον ιδιο με του bouboula και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ηρθε γρηγορα και δουλευει αψογα εδω και 5 μηνες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-02-14, 22:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ηλεκτρομαγνητική 12 Ευρώ ($16.10)
http://www.ebay.com/itm/230974566730...84.m1438.l2649
Βελονοειδής 7,50 Ευρώ ($9.75)
http://www.ebay.com/itm/CO2-Needle-V...item2a27433816
Μανόμετρα, ηλεκτρομαγνητική, βελονοειδής 43,50 Ευρώ ($58.88 )
http://www.ebay.com/itm/150991480062...84.m1438.l2649
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-07-14, 00:39
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, αφού αφορά το ίδιο πράγμα. Πως σας φαίνονται αυτά τα μανόμετρα; http://www.ebay.com/itm/Co2-Pressure...item418355d949
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-07-14, 10:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, αφού αφορά το ίδιο πράγμα. Πως σας φαίνονται αυτά τα μανόμετρα; http://www.ebay.com/itm/Co2-Pressure...item418355d949
Κατα αρχήν είναι σε δημοπρασία και όχι τελική τιμή το συγκεκριμένο.
Μετα είναι πανάκριβο, και ειδικά σε σχέση με αυτό
http://www.ebay.com/itm/150991480062...%3AMEBIDX%3AIT
που δεν βλέπω καμία διαφορά
και αυτό που σου έδειξα το έχω πάνω από 6 μήνες και λειτουργεί άψογα και έχει σχεδόν τα μισά λεφτά απο αυτό που έδειξες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-07-14, 10:24
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα αρχήν είναι σε δημοπρασία και όχι τελική τιμή το συγκεκριμένο.
Μετα είναι πανάκριβο, και ειδικά σε σχέση με αυτό
http://www.ebay.com/itm/150991480062...%3AMEBIDX%3AIT
που δεν βλέπω καμία διαφορά
και αυτό που σου έδειξα το έχω πάνω από 6 μήνες και λειτουργεί άψογα και έχει σχεδόν τα μισά λεφτά απο αυτό που έδειξες
Ναι εννοείται αυτό δεν θα τα έπαιρνα εάν ήταν να τα αγοράσω σε αυτά τα λεφτά. Απλά κέρδισα μια δημοπρασία και τα πήρα 35 ευρώ από πωλητή με 99,4% θετικά feedbacks. Γι' αυτό είπα να ρωτήσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μανόμετρα j.p. Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 23-03-10 13:25
Πρόβλημα με μανόμετρα Τσιόνογλου Σταύρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-02-08 23:36
Προσοχή...στα μανόμετρα johnny98130 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 13-11-04 02:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20346 seconds with 15 queries